Jump to content

Φωτογραφίες / Βίντεο με το Huawei P20 PRO


tsiglas
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Night mode AI on

 

46064391161_55798a240f_c.jpg

Rainy mode Flickr2BBcode LITE

 

 

Στάλθηκε από το Huawei P20 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Current:Samsung Galaxy S10

Past:Huawei P20 Pro Blue Dual,Samsung Galaxy S8,iPhone 6s Plus,Sony Xperia Z1 Compact,Samsung Galaxy S4,και η λίστα συνεχίζεται...

Dell Inspiron 3542,Inter core i7 4510u,Nvidia GeForce GT840m 2gb,8gb ram,Samsung 850 Evo 250GB SSD,Windows 10 Edu.Razer BlackWidow Ultimate 2016,Kingston Hyper-x Cloud II.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 572
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα παιδιά. Νέος κάτοχος, έχω αρχίζει να πειραματιζομαι με την κάμερα και από τα πρώτα δείγματα δηλώνω εντυπωσιασμένος με τις δυνατότητες της κάμερας. Πραγματικά, βλέπει κάποιος τις φωτογραφίες, ειδικά τα πορτρέτα, και νομίζει ότι τις τράβηξε επαγγελματίας.

Έχω κάποιες ερωτήσεις. Η default επιλογή στο resolution της κάμερας ήταν 10MP. Για καθημερινή χρήση αυτή είναι η προτεινόμενη επιλογή? Γενικά υπάρχει κάποιο κρητηριο για το ποιες είναι οι συνθήκες που προτείνεται να επιλέγουμε 10MP και ποιες 40MP? Πάντως, ημερήσιες με 40ΜΡ σε εξωτερικούς χώρους τις βρήκα στις περισσότερες των περιπτώσεων απολύτως ικανοποιητικές με βάση τα δικά μου κρητήρια.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Ημερίσιες σε καλό φωτισμό φωτογραφίες με τον 40ρι θα έχεις εκπληκτική λεπτομέρεια στις φώτο σου. Για οποιαδήποτε άλλη συνθήκη και τα ειδικά modes της κάμερας, τον 10ρι. Για την απόλυτη λειτουργία όμως με εκπληκτικά αποτελέσματα, pro mode και raw file για δουλειά σε photo editing πρόγραμμα.

 

Sent from my CLT-L29 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Νέος κάτοχος, έχω αρχίζει να πειραματιζομαι με την κάμερα και από τα πρώτα δείγματα δηλώνω εντυπωσιασμένος με τις δυνατότητες της κάμερας. Πραγματικά, βλέπει κάποιος τις φωτογραφίες, ειδικά τα πορτρέτα, και νομίζει ότι τις τράβηξε επαγγελματίας.

Έχω κάποιες ερωτήσεις. Η default επιλογή στο resolution της κάμερας ήταν 10MP. Για καθημερινή χρήση αυτή είναι η προτεινόμενη επιλογή? Γενικά υπάρχει κάποιο κρητηριο για το ποιες είναι οι συνθήκες που προτείνεται να επιλέγουμε 10MP και ποιες 40MP? Πάντως, ημερήσιες με 40ΜΡ σε εξωτερικούς χώρους τις βρήκα στις περισσότερες των περιπτώσεων απολύτως ικανοποιητικές με βάση τα δικά μου κρητήρια.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

 

Όταν τραβάς στα 10 mpx, το software της κάμερας χρησιμοποιεί 4 πίξελ για την δημιουργία ενός, αλλά πολύ μεγαλύτερου μεγέθους. Έτσι επιτυγχάνει να χρησιμοποιεί πολύ μεγάλα ISO χωρίς όμως τον αναμενόμενο θόρυβο.

Επίσης στα 10mpx έχεις την δυνατότητα να χρησιμοποιείς το υβριδικό ζουμ και όλα τα καλά που μπορείς να έχεις με την χρησιμοποίηση των τριών αισθητήρων.

Kαι κάτι άλλο που αλλάζει είναι το μέγεθος του κάθε αρχείου. Στα 40mpx είναι περίπου το τριπλάσιο.

11mb με 12mb ανάλογα την φωτό είναι πολύ για καθημερινή χρήση. Για κάτι πιο ειδικό, τότε ΟΚ.

Edited by nikstar
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω μια τεχνική φωτογραφίας για το p20 pro; Αυτό με το νερό πως το κάνει το κινητό. Πχ ένα ριάκι που το βγάζει θολά λευκό και όχι στιγμιαίο νερό. Σίγουρα καταλαβαίνω ότι είναι στερεωμένο το κινητό και αφήνει το κλείστρο ανοιχτό. Υπάρχει κάποιο Mode ή μόνο στο pro;
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω μια τεχνική φωτογραφίας για το p20 pro; Αυτό με το νερό πως το κάνει το κινητό. Πχ ένα ριάκι που το βγάζει θολά λευκό και όχι στιγμιαίο νερό. Σίγουρα καταλαβαίνω ότι είναι στερεωμένο το κινητό και αφήνει το κλείστρο ανοιχτό. Υπάρχει κάποιο Mode ή μόνο στο pro;

 

καλημέρα, στο μενού της κάμερας πας ''ζωγραφική με φως'' και επιλέγεις ''ρέον νερό''

το mode υπάρχει σε ολες τις ναυαρχίδες αλλά και σε αρκετά midrange των huawei/honor κινητών

aka bill_thes
Link to comment
Share on other sites

Καλό μήνα στην παρέα!

Monochrome

44315268890_d59a14c064.jpgLet it snow by zananiro, on Flickr

Auto (10M, AI ON)

46081798402_c725ff3972.jpgBranch by zananiro, on Flickr

44315276590_6b3e9a0ca9.jpgTear drops by zananiro, on Flickr

45220410025_f63910b001.jpgWhite and blue by zananiro, on Flickr

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίες φωτογραφίες φίλε zananiro ωραία μάτια, στην τελευταία έπρεπε να τραβήξεις και μια με τον τηλεφακό το κτίριο στο βάθος. (είναι στην Πάρνηθα;
-> HTC Touch Cruise->Nokia 5310 ->HTC Desire ->LG optimus 4x ->Sony Xperia P -> HTC OneX-> iphone 4s -> Galaxy S4 -> lumina 1020 + Honor 6 -> Lumia 1020 + Meizu MX4 -> LG G4-> Galaxy S7 -> Galaxy S7 + Lumia950 -> Galaxy S7 + Nexus 5x -> HTC 10 -> S7Edge -> P20Pro -> S10 -> iPhone11
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίες φωτογραφίες φίλε zananiro ωραία μάτια, στην τελευταία έπρεπε να τραβήξεις και μια με τον τηλεφακό το κτίριο στο βάθος. (είναι στην Πάρνηθα;
Να σαι καλά φίλε, ευχαριστώ. Ναι Πάρνηθα, στο καταφύγιο Μπάφι είναι τραβηγμένες. Δίκιο έχεις, δεν το σκέφτηκα καθόλου να τραβήξω με τον τηλεφακό.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Με διάφραγμα 2 και τονισμένα χρώματα... b470dabecdc0ca7b11fa02eb18e87e8d.jpg

 

Στάλθηκε από το CLT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

τα μεγαλυτερα ψεματα...εχουν μια δοση αληθειας!!!
Link to comment
Share on other sites

Μπαίνω και εδω σε εσας και θαυμάζω.

Δυνατό κινητό στον τομέα.

Μπράβο σας παίδες.

Ελατε και απο εδώ.

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7723963

 

Μην ειστε μοναχοφαγαδες.

Εγω το εκανα παρακολούθηση γιατί παίρνω καμιά ιδέα καθώς μερικοί (σαν την απο πανω μου) ειστε άλλο επίπεδο!!!

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω μια τεχνική φωτογραφίας για το p20 pro; Αυτό με το νερό πως το κάνει το κινητό. Πχ ένα ριάκι που το βγάζει θολά λευκό και όχι στιγμιαίο νερό. Σίγουρα καταλαβαίνω ότι είναι στερεωμένο το κινητό και αφήνει το κλείστρο ανοιχτό. Υπάρχει κάποιο Mode ή μόνο στο pro;

 

Όπως το λες. Μένει το κλείστρο περισσότερη ώρα ανοιχτό, αλλά δεν χρειάζεται τρίποδα.

Είναι μεγάλη η ταχύτητα του νερού ώστε με με λίγο πιο αργή ταχύτητα να βγαίνει "κουνημένο" το νερό.

Αν βγάλεις αυτήν την φωτό στο Auto όταν νυχτώνει, θα έχεις το ίδιο περίπου αποτέλεσμα μιας και η κάμερα θα χαμηλώσει ταχύτητα κλείστρου (όσο παίρνει ώστε να μην βγει κουνημένη) και το αποτέλεσμα θα είναι παρόμοιο.

Link to comment
Share on other sites

H πεταλούδα είναι με 10χ ζουμ και η υποβρύχια τραβήχτηκε έχοντας ενεργοποιήσει το διπλό κλικ στο volume - να τραβάει φωτογραφία γιατί το touch screen δεν δουλεύει στο νερό.

Δυστυχώς τα νερά δεν ήταν πολύ καθαρά αλλά μπορείτε να πάρετε μια ιδέα για το τι δυνατότητες έχει στην φωτογραφία το P20 Pro και υποβρυχίως...:)

 

IMG-20181119-110736.jpg

IMG-20180602-163732.jpg

Link to comment
Share on other sites

Διάφορες751fbb6e0481094dc9c445da01a60f88.jpg9b299dec2700c3829edc1866ab6d9ffa.jpg1fd8069b8b6f2c4c5606a44e36925d32.jpg4c53585dda466e4d91212a8012ba5131.jpg25396c5004e975229acfdbc9baab1bce.jpg62ffebacde05fc20ffb76499f12e7356.jpg7817d87adbb332b8dafa2d707551fc7c.jpg

 

Στάλθηκε από το CLT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

τα μεγαλυτερα ψεματα...εχουν μια δοση αληθειας!!!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...