Jump to content

Μετάβαση από LG G4


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

κάτοχος του LG G4 εδώ και 2.5+ χρόνια ήρθε η ώρα για την αλλαγή του. Ψάχνω κάτι με αντίστοιχη κάμερα, από 5.5' και πάνω, (αν είναι και δίκαρτο καλοδεχούμενο) και όχι LG, μετά το bootloop με έχασε από πελάτη... :mad:

 

Γενικά δεν έχω κάποιο budget και δε βιάζομαι για άμεση αγορά αλλά μπορώ και μετά τον Αύγουστο.

 

Έχετε καμιά πρόταση; :)

Link to comment
Share on other sites

Κανένα budget; Αν είσαι διατεθειμένος να πας γύρω στα 450 Ευρώ θα σου πρότεινα να κοιτάξεις τα OnePlus 6, Xiaomi Mi Mix 2s και Mi 8. Κτγμ είναι τα πιο value for money κινητά.
Link to comment
Share on other sites

Πολλες νεες συσκευες θα σε καλυψουν.Αλλα δωσε και κατι παραπανω σε περιγραφη να καταλαβουμε τι ζητας.Oneplus 6 , Huawei mate 10 pro/p20 pro ,samsung s8/s9 και plus εκδοσεις , xiaomi mi mix 2s και ουτω καθεξης.Το καλο ειναι οτι ολες αυτες οι συσκευες εχουν νηματα στο φορουμ και μπορεις να διαβασεις για το καθενα ξεχωριστα τι παιζει.Καλη αναγνωση :p
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως πήγα πρόσφατα από G4 σε S9+ και φυσικά δεν το έχω μετανιώσει :)

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

κ εγω εχω το G4 κ πήρα προχθές το mi mix2s!δεν μπορώ να πω ότι τρελάθηκα!σε διαστάσεις είναι ίδια!το xiaomi μου φάνηκε βαρύ στο χέρι!η πίσω κάμερα ωραία!η μπροστινή νομίζω ότι είναι χειρότερη άντε ισάξια του g4!η οθόνη πολύ όμορφη κ ας μην είναι amoled!αν βασικό κριτήριο έχεις την κάμερα πήγαινε αλλού!νομίζω ότι το g4 ήταν πολύ δυνατό στην κάμερα!
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις! Γενικά επειδή είχα αγοράσει το G4 πριν 3 χρόνια γύρω στα 400€, πίστευα ότι θα βρω αντάξιό του στα ίδια λεφτά, αλλά από ότι φαίνεται έχουν ανέβει αρκετά οι τιμές!
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ένα καλό xiaomi θα σε καλύψει πλήρως!

 

Στάλθηκε από το Redmi S2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

(Realme X2 pro)Mi 9,Mi Max 3,Mi A2,LG V10 H901,Mi Note 2,Samsung Galaxy S7 Edge, LG V10 , LG G Flex 2 ,Lenovo Vibe Z2 Pro, LG G3,Lenovo Vibe X2, Coolpad F1, Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S3,

(Samsung Galaxy Tab Pro 8,4)

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις! Γενικά επειδή είχα αγοράσει το G4 πριν 3 χρόνια γύρω στα 400€, πίστευα ότι θα βρω αντάξιό του στα ίδια λεφτά, αλλά από ότι φαίνεται έχουν ανέβει αρκετά οι τιμές!

 

Κοίταξε, όταν δεν δίνεται κάποια βοήθεια για το τι είναι πιο σημαντικό για κάποιον σε ένα κινητό ή έστω τον προϋπολογισμό είναι δύσκολο να γίνουν προτάσεις. Ο φίλος ανέφερε πιο πάνω το Mi Mix 2 πχ, το οποίο πλέον διατίθεται στα 350 ευρώ στην Ελλάδα. Έχει πολύ καλό επεξεργαστή και οθόνη, ωραίο σχεδιασμό (υποκειμενικό αυτό πάντα) και αξιοπρεπή μπαταρία με Quick charge. Η πίσω κάμερα του είναι πάνω-κάτω στα επίπεδα του G4, η μπροστά του πολύ μέτρια. Αν λοιπόν γουστάρεις να βγάζεις σέλφες δεν θα στο πρότεινα. Αν όμως δεν σε ενδιαφέρουν καθόλου, είναι μια πολύ καλή επιλογή.

 

Από την άλλη, αν θέλεις απλά μια καλή κάμερα χωρίς να είσαι χομπίστας μπορείς να ρίξεις μια ματιά στο Nokia 7 Plus. Δεν βγάζει τις καλύτερες φωτό αλλά είναι αξιοπρεπέστατες, ειδικά οι σέλφες του, και σε όλα τα άλλα είναι μια συσκευή που καλύπτει όλες τις ανάγκες.

 

Αν δεν σε ενδιαφέρει μια οθόνη με αναλογία 18:9 και βολεύεσαι με τις κλασικές, προτείνω ανεπιφύλακτα το Xiaomi Mi Note 3, που είναι το κινητό μου. Καλές κάμερες, εμπρός και πίσω, γρήγορο, με καλή μπαταρία. Τιμή από Ελλάδα γύρω στα 325, από εξωτερικό το βρίσκεις στα 250 περίπου. Έχει ένα ακόμα μείον, του λείπει η μπάντα B20 που σημαίνει πως μπορεί σε κάποια σημεία και κάποιες περιοχές να μην έχεις καλό σήμα 4G. Εγώ δεν έχω δει πραγματικά πρόβλημα, αλλά δεν ξέρω που μένεις και τι δίκτυο έχεις.

 

Αν δεν έχεις πρόβλημα με την έλλειψη της Β20 και μιας και δεν βιάζεσαι όπως είπες μπορείς να περιμένεις και το Xiaomi Mi 8 SE. Αρκετά καλή μπαταρία και καλές κάμερες, οθόνη AMOLED και τιμή γύρω στα 270 από εξωτερικό. Προσωπικά αν έπαιρνα τώρα κινητό αυτό θα έπαιρνα. Έχει βέβαια notch που κάποιους τους ενοχλεί.

 

Αν θες μικρότερη οθόνη (και συσκευή) το Xiaomi Mi6 είναι δυνατή επιλογή γύρω στα 400, καλύτερο σε όλα από το G4 που είχες.

 

Τέλος, και το Huawei Honor 10 είναι μια πολύ καλή αγορά στα 370 ευρώ με καλές επιδόσεις σε όλα τα σημεία πλην ίσως μπαταρίας.

Link to comment
Share on other sites

Στα 400€ περίπου νομίζω το honor view 10 είναι νομίζω από τις καλύτερες επιλογές. Αν μπορείς να δώσεις 500€, τότε μην κοιτάς άλλο, πας για το mate 10 pro. Και αν αντέχεις και άλλο σε budget, s9+.

Γενικά αν είναι να δώσεις αρκετά χρήματα, γνώμη μου είναι να κοιτάξεις να έχει εγγύηση από επίσημη αντιπροσωπεία.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις! :)

Θα γίνω πιο συγκεκριμένος συμπληρώνοντας τη φόρμα:

 

1) Το χρηματικό ποσό που διαθέτουμε.

Ας πούμε κοντά στα 400€ με ένα περιθώριο αν αξίζει

2) Το μέγεθος οθόνης που προτιμούμε.

~5.5 inch +

3) Το θέλουμε απο Ελλάδα ή και απο Κίνα/Ευρώπη; Με 2ετη εγγύηση αντιπροσωπείας ή μας αρκεί και η εγγύηση του καταστήματος;

Αδιάφορο από που, γενικά τώρα είμαι στη Βουλγαρία για ενα διάστημα οπότε μπορώ είτε απο σκρουτζ Ελλάδα ή από εδώ αν είναι πιο φτηνό.

4) Χρειαζόμαστε 800αρα μπάντα ώστε να χουμε σε περισσότερα μέρη 4g; (επαρχία χωρις 800αρα έχεις σοβαρό θέμα)

Ναι, θα το προτιμούσα.

5) Το θέλουμε dual? Χρειαζόμαστε ραδιόφωνο, ir ή nfc?

Θα προτιμούσα dual αλλά όχι ως απαραίτητη προυπόθεση, τα υπόλοιπα καλοδεχούμενα αλλά οχι απαραίτητα.

6) Χρειαζόμαστε ελληνικό μενου; Αν ναι, πειράζει αν χρειαστεί φλασαρισμα;

Αδιάφορο αν είναι στα ελληνικά ή στα αγγλικά

7) Μας ενδιαφέρει ο καλός ήχος ή/και η καλή οθόνη; Αν ναι θέλουμε amoled (και) stereo ή μας αρκεί lcd (και) mono.

Σε λογικά πλαίσια, έχω headphones ή bluetooth speaker για τον ήχο οπότε αρκεί να είναι οκ. Ως προς την οθόνη θα μου άρεσε amoled αλλα ας πούμε μια καλή ανάλυση είναι οκ.

8) Βάλτε σε σειρά προτεραιότητας τα εξής: ταχύτητα, βαρύ gaming, κάμερα, αυτονομία.

Κάμερα, Ταχύτητα, Αυτονομία, Gaming (gaming καθόλου)

9) Ποια είναι η τωρινή σας συσκευή.

LG G4, ψάχνοντας αντάξιο οσο γίνεται αντικαταστάτη

Link to comment
Share on other sites

U11 και από μένα. Εφόσον μάλιστα έχεις τη κάμερα πρώτο σε προτεραιότητα θα το ευχαριστηθείς.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σαν πρωην κατοχος Lg G4 η αληθεια τετοιο κινητο σε αυτα τα λεφτα δεν βρηκα

Πηρα ενα honor 9 εχω να πω οτι σαν μενου η huawei αξιζει σαν μπαταρια η μερα με την νυχτα με το g4 εβγαζα μιαμισι το πολυ δυο ωρες οθονη , με το honor εχω δει σιγουρα πανω απο 4μιση εως 5 μιση γενικα μου θυμισε το G2 απο μπαταρια. Εγω θα σου προτεινα p20

Αν μπορεις να πας και σε p20 προ αλιως s8 στα λεφτα που θες και μετα s9 . Πηρα και το s9+ στο ενδιαμεσο αλλα δε με επεισε οτι επρεπε να δωσω 700 ευρω οποτε το πουλησα παλι Η προταση μου ειναι με σειρα s8, p20,honor 10, s8+,p20 pro(εχει και υπερυθρες), s9 s9+ και κοιτα και το oneplus 5t

Edited by Lakis85
Την βρήκα και θα την παντρευτώ :X ..................
Link to comment
Share on other sites

Σαν πρωην κατοχος Lg G4 η αληθεια τετοιο κινητο σε αυτα τα λεφτα δεν βρηκα

Πηρα ενα honor 9 εχω να πω οτι σαν μενου η huawei αξιζει σαν μπαταρια η μερα με την νυχτα με το g4 εβγαζα μιαμισι το πολυ δυο ωρες οθονη , με το honor εχω δει σιγουρα πανω απο 4μιση εως 5 μιση γενικα μου θυμισε το G2 απο μπαταρια. Εγω θα σου προτεινα p20

Αν μπορεις να πας και σε p20 προ αλιως s8 στα λεφτα που θες και μετα s9 . Πηρα και το s9+ στο ενδιαμεσο αλλα δε με επεισε οτι επρεπε να δωσω 700 ευρω οποτε το πουλησα παλι Η προταση μου ειναι με σειρα s8, p20,honor 10, s8+,p20 pro(εχει και υπερυθρες), s9 s9+ και κοιτα και το oneplus 5t

 

Σε ευχαρτιστώ πολύ για τις προτάσεις, ακόμη δεν έχω καταλήξει κάπου και ρίχνω μια ματιά, γενικά μου άρεσε πολύ όπως είδα το huawei mate 10 pro. Θα το ψάξω καλύτερα ως το τέλος του μήνα!

Link to comment
Share on other sites

Δες και εδώ ένα συγκριτικό u11 vs pixel 2xl vs s9+ vs κάποιες ακόμα συσκευές https://flic.kr/s/aHsmcD1CMY

 

Ίσως σε βοηθήσει :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...