Jump to content

Nova Mobile Internet On the go με κάρτα (πρώην SimpleFi)


Mark_K
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αυτο θα κάνω.... Αναγκαστικά

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Στην ουσια θα τους ζητησεις να σου βαλουν τα 10-15 cents, που ειχε η καρτα σου μεσα για να λειτουργει,

αλλα επειδη τελειωσε το 1G και συνεχισες να καταναλωνεις σου εφαγε αυτα τα cents, ισως θα σου ζηταν να βαλεις 5ευρη καρτα,

μη μασησεις και πες τους οτι θα επρεπε να διακοπτεται η χρηση με το τελος του 1G.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ισχύει αυτό. Το έχουμε αναλύσει αρκετά στο παρελθόν. Η συγκεκριμένη κάρτα SIM δεν έχει καμία σχέση με καρτοκινητό, και δεν έχει υπόλοιπο. Όταν θέλεις να χρησιμοποιήσεις πακέτα πληρώνεις ένα ποσό και σου πιστώνει απευθείας τον όγκο δεδομένων που αγόρασες. Όχι δηλαδή υπόλοιπο με το οποίο αγοράζεις ότι θέλεις.

 

Αν ήταν να κάνω μία εικασία για τον λόγο που συμβαίνει αυτό με το "κλείδωμα", είναι η εξής. Ίσως το σύστημά τους δεν μπορεί να διαχωρίσει MBB με συμβόλαιο ή με κάρτα(πως αυτό που έχουμε για το μηνιαίο δώρο του 1gb), και μιας στο συμβόλαιο πρέπει να κόβεται η πρόσβαση όταν καταναλωθεί ο όγκος δεδομένων που έχεις για το μήνα μέχρι να αγοράσεις πακέτο ή να αλλάξει ο μήνας ίσως μοιραία αυτό επηρεάζει και το ΜΒΒ με κάρτα. Τονίζω ότι δεν το ξέρω σίγουρα, μία υπόθεση κάνω βάση της συμπεριφοράς των 2 διαφορετικών τύπων ΜΒΒ.

Link to comment
Share on other sites

Ουτως η αλλως αυτο θα τους ελεγα :p

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

 

τελικα φιλε πηρε τη wind και στο ξεκλειδωσαν η εφτιαξε μονο του;

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εμένα πάντως στο 3μηνο αν δεν βάλω κάρτα δεν δουλεύει το mobile internet που δίνει η wind.

 

Την έχω καιρό τώρα την κάρτα και την χρησιμοποιώ σπάνια, αλλά μετά από 3 μήνες θέλει ανανέωση για να ξαναβάλουν τα δωρεάν.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως όταν τύχει και την χρησιμοποιήσεις καταναλώνεις όλο το διαθέσιμο υπόλοιπο; (Σου έρχεται και ενημερωτικό sms αν γίνει αυτό).
Link to comment
Share on other sites

Παντως σε φίλο που πήρε τη καρτουλα η μέσα στον Οκτώβριο η αρχές Νοέμβρη δε θυμόμαστε ακριβως (παλιό συμβόλαιο του είχε λήξει η παλιά γιατί δεν την είχε χρησιμοποιησει ποτε) μπηκε κανονικά και Μάρτιο το 1GB και παίζει ακόμα μία χαρά για 4ο η 5ο μήνα (το τρίμηνο έχει περάσει πάντως) οπότε περιμένουμε το εξάμηνο να δούμε

 

Στάλθηκε από το Lenovo K50a40 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Στην ουσια θα τους ζητησεις να σου βαλουν τα 10-15 cents, που ειχε η καρτα σου μεσα για να λειτουργει,

αλλα επειδη τελειωσε το 1G και συνεχισες να καταναλωνεις σου εφαγε αυτα τα cents, ισως θα σου ζηταν να βαλεις 5ευρη καρτα,

μη μασησεις και πες τους οτι θα επρεπε να διακοπτεται η χρηση με το τελος του 1G.

 

Δεν ισχύει αυτό. Το έχουμε αναλύσει αρκετά στο παρελθόν. Η συγκεκριμένη κάρτα SIM δεν έχει καμία σχέση με καρτοκινητό, και δεν έχει υπόλοιπο. Όταν θέλεις να χρησιμοποιήσεις πακέτα πληρώνεις ένα ποσό και σου πιστώνει απευθείας τον όγκο δεδομένων που αγόρασες. Όχι δηλαδή υπόλοιπο με το οποίο αγοράζεις ότι θέλεις.

 

Αν ήταν να κάνω μία εικασία για τον λόγο που συμβαίνει αυτό με το "κλείδωμα", είναι η εξής. Ίσως το σύστημά τους δεν μπορεί να διαχωρίσει MBB με συμβόλαιο ή με κάρτα(πως αυτό που έχουμε για το μηνιαίο δώρο του 1gb), και μιας στο συμβόλαιο πρέπει να κόβεται η πρόσβαση όταν καταναλωθεί ο όγκος δεδομένων που έχεις για το μήνα μέχρι να αγοράσεις πακέτο ή να αλλάξει ο μήνας ίσως μοιραία αυτό επηρεάζει και το ΜΒΒ με κάρτα. Τονίζω ότι δεν το ξέρω σίγουρα, μία υπόθεση κάνω βάση της συμπεριφοράς των 2 διαφορετικών τύπων ΜΒΒ.

 

Kι όμως και μένα όσο αστείο και να μου είχε φανεί σε επικοινωνία με wind επειδή δε μπορούσα να χρησιμοποιήσω τα δεδομένα (είχα εξαντλήσει τα MB του Μαρτίου) μου απάντησαν αυτό ακριβώς αυτό που αναφέρει ο sakiousx :wacko:

 

Καλημέρα. Απαραίτητη προϋπόθεση προκειμένου να λειτουργεί η γραμμή είναι να έχεις διαθέσιμο υπόλοιπο τουλάχιστον 0,07€. Στα πλαίσια εξυπηρέτησης έχουμε προσθέσει 0,10€.

 

και επειδή τους απάντησα ότι η καρτα είναι δεδομένων όταν στέλνω να μάθω υπόλοιπο το ακούω σε mb που θα μάθω το χρηματικό υπόλοιπο μου έδωσαν τη μυθική απάντηση

 

Καλησπέρα. Παράλληλα με το ιντερνετ, η γραμμή λειτουργεί σαν καρτοκινητό άρα απαιτείται το συγκεκριμένο υπόλοιπο. Δεν χρειάζεται να το ακούς, απλά να γνωρίζεις πως όταν έχεις ΜΒ και δεν μπορείς να συνδεθείς λογικά οφείλεται στο ότι το συγκεκριμένο υπόλοιπο έχει καταναλωθεί με κάποιο τρόπο. :X:cry:

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να ισχύει κάτι τέτοιο, αλλά σίγουρα όχι στο 3μηνο. Το ότι θέλει μία φορά το χρόνο αγορά πακέτου (άρα χρήματα) συνηγορεί σε αυτό. Προσωπικά έχοντας μπει στον 5ο μήνα μετά την προμήθεια της νέας κάρτας, δεν έχω πρόβλημα μέχρι στιγμής, και εννοείται χρήματα δεν έχω βάλει (έστω υπό τη μορφή της απευθείας αγοράς πακέτου).

 

Edit: αν εξαντλήσεις τα mb κλειδώνει. Αυτό είναι γνωστό και το έχουμε αναλύσει αρκετά. Με ένα τηλέφωνο στην εξυπηρέτηση στο φτιάχνουν. Πιθανόν να είναι αυτό που λες, αλλά σε γενικές γραμμές θέλει να αποφεύγουμε να τα καταναλώνουμε όλα.

 

Edit2: όταν έγραφα δεν το διάβασα καλά, και νόμιζα ότι εννοεί να βάζεις πακέτο ανά τρίμηνο.

 

Sent from my Moto X Play

Edited by Mark_K
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να ισχύει κάτι τέτοιο, αλλά σίγουρα όχι στο 3μηνο. Το ότι θέλει μία φορά το χρόνο αγορά πακέτου (άρα χρήματα) συνηγορεί σε αυτό. Προσωπικά έχοντας μπει στον 5ο μήνα μετά την προμήθεια της νέας κάρτας, δεν έχω πρόβλημα μέχρι στιγμής, και εννοείται χρήματα δεν έχω βάλει (έστω υπό τη μορφή της απευθείας αγοράς πακέτου).

 

Edit: αν εξαντλήσεις τα mb κλειδώνει. Αυτό είναι γνωστό και το έχουμε αναλύσει αρκετά. Με ένα τηλέφωνο στην εξυπηρέτηση στο φτιάχνουν. Πιθανόν να είναι αυτό που λες, αλλά σε γενικές γραμμές θέλει να αποφεύγουμε να τα καταναλώνουμε όλα.

 

Sent from my Moto X Play

 

Mα αυτό έγραψα αυτές ήταν οι απαντήσεις ότι δε μπορούσα να συνδεθώ επειδή εξαντλησα τα mb Μαρτίου οχι γιατι πέρασε τρίμηνο. Φίλος είναι στο 5ο μήνα και παίζει κανονικά άλλωστε όπως εγραψα και σε προηγουμενο post.

 

edit: ok τώρα είδα το edit (thanks για pm).

Edited by pan82

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Έκανα κι εγώ συμβόλαιο στη Wind και μου είπαν ότι η κάρτα με το 1GB δεν χρειάζεται να κάνω τίποτα, θα παίρνω τα ΜΒ όσο ισχύει το συμβόλαιο.
Link to comment
Share on other sites

Έκανα κι εγώ συμβόλαιο στη Wind και μου είπαν ότι η κάρτα με το 1GB δεν χρειάζεται να κάνω τίποτα, θα παίρνω τα ΜΒ όσο ισχύει το συμβόλαιο.

Δεν θα πρέπει να την αλλάξει, εστω δωρεάν? Εμένα τσάμπα μου τη ν έχουν αλλαξει 2-3 φορές για να τα παίρνω

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα πρέπει να την αλλάξει, εστω δωρεάν? Εμένα τσάμπα μου τη ν έχουν αλλαξει 2-3 φορές για να τα παίρνω

 

Τι αλλαγή να γίνει;; Δηλαδή;

Link to comment
Share on other sites

Τι αλλαγή να γίνει;; Δηλαδή;

Εννοεί ότι και να λήξει στην αλλάζουν πολλές φορές δωρεάν σε κατάστημα αν και πολλές φορές πρέπει να τσακωθείς.

 

Επίσης χθες που κάτι κοίταζα έπεσα στο σάιτ της wind που γράφει για το 1GB και λέει κάθε μήνα χωρίς ανανέωση. Το έλεγε πάντα αυτό το χωρίς ανανέωση ή τώρα προστέθηκε;

If082aed848e97fa6f9b1eaf7af07be99.jpg

Edited by pan82

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Δεν το ξέρω αυτό. Πάντως η κάρτα που έχω για δεδομένα ούτε κλήση κάνει ούτε τίποτα. Μόνο ένα μήνυμα μπορώ να στείλω για το υπόλοιπο.
Link to comment
Share on other sites

Εννοεί ότι και να λήξει στην αλλάζουν πολλές φορές δωρεάν σε κατάστημα αν και πολλές φορές πρέπει να τσακωθείς.

 

Επίσης χθες που κάτι κοίταζα έπεσα στο σάιτ της wind που γράφει για το 1GB και λέει κάθε μήνα χωρίς ανανέωση. Το έλεγε πάντα αυτό το χωρίς ανανέωση ή τώρα προστέθηκε;

If082aed848e97fa6f9b1eaf7af07be99.jpg

 

Στην αλλάζουν μωρέ δωρεάν, αν πηγαίνεις σε κάποιο κατάστημα στανταρντ και σε ξέρουν δυσκολο μου φαίνεται να τσακωθείς. Πάντως αν πια δεν χρειάζεται καν να μπεις στην όλη διαδικασία, ακόμα καλύτερα :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Γειά σε ολους καί πάλι μία ερώτηση, είμαι συνδρομητής Double Play Wind από 19/2/17. Σήμερα πήρα ενα sms στην κάρτα ομιλίας οτι:

"Σας ενημερώνουμε πως χρειάζετε να ανανεώσετε τον χρόνο ομιλίας σας για να συνεχίσετε να λαμβάνετε τα 120 λεπτά/μήνα λόγω συνδιαστικής προσφοράς υπηρεσιών Wind."

Αν μπώ στο site F2G λέει ο υπόλοιπος χρόνος ομιλίας λήγει 19/5/, ( Σε 2 μέρες πρέπει να μπούνε τα 120 λέπτα του Μαίου. )

Η ερώτηση μου είναι πρέπει να ανανέωσω τώρα ( πρίν την 1η του μήνα ) η μπορώ 2-3 μέρες πρίν τίς 19/5/ ? Αν οχι τώρα θα μου μπούνε τα 120 λεπτά? και αν δεν μπούνε και ανανεώσω με 5€ αργότερα θα μου μπούνε τότε?

Εσεις που είσται παλιότεροι στο αθλημα θα ξέρετε, εμένα είναι η πρώτη ανανέωση....

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Σε εμένα μπαίνουν κανονικά δεν χρειάζεται να κάνεις καμια ανανέωση, κάντους ένα τηλέφωνο ή στείλτους μύνημα στο Facebook

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Ο Ιούνιος ηταν ο 12ος μήνας που μπήκε το 1gb χωρίς καμιά ανανέωση. Για να συνεχίσει να μπαίνει για άλλο ένα χρόνο πρέπει να πάρω πακετακι data μέχρι τις 30 του μήνα;
Link to comment
Share on other sites

Δε μπορώ να καταλαβω τον λογο που απαιτουν ανανεωση στην σιμ με τα data. Αφού δε μπορεις να αγορασεις εστω καποιο πακετο....

 

Sent from my Letv-LeEco Le Max 2 X829 6/128 using Tapatalk!

Link to comment
Share on other sites

Δεν γίνεται ανανέωση όπως στα καρτοκινητά που μπαίνει υπόλοιπο. Πληρώνεις 5€ πχ και παίρνεις 1gb.

 

Sent from my Moto X Play

Link to comment
Share on other sites

Η wind με ειπε ότι χρειάζεται ανανεωση για να συνεχισω να παίρνω το γκιγκα, γιατι λεει μηδενισε το υπολοιπο.

 

 

 

Sent from my Letv-LeEco Le Max 2 X829 6/128 using Tapatalk!

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί στο σύστημά τους να είναι έτσι, αλλά ο πελάτης δεν μπορεί να βάλει υπόλοιπο. Πληρώνεις ένα ποσό που αντιστοιχεί σε συγκεκριμένο όγκο δεδομένων.

Και από ότι βλέπω, μπορείς να μάθεις μόνο το υπόλοιπο σε mb. Αν είχε χρηματικό υπόλοιπο θα έπρεπε με κάποιο τρόπο να το βλέπεις.

 

Sent from my Moto X Play

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Nova Mobile Internet On the go με κάρτα (πρώην SimpleFi)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...