Jump to content

Xiaomi Mi A2 Lite


nikosxeng3
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όχι δεν θα επηρεάσει

 

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Έχει ένας φίλος και έχει από την αρχή ένα θέμα όταν σε καλούν η οθόνη είναι μαύρη δεν ανοίγει δε ξέρεις ποιος παίρνει.του έκανα μηδενισμό και δούλευε κανονικά.Τωρα μετά 3 μήνες; Πάλι τα ίδια γίνεται κάθε φορά να κάνουμε εργοστασιακό μηδενισμό και πτου και από την αρχή στήσιμο;Υπάρχει κάποια λύση;

 

Αν καταλαβαίνω καλά το κινητό είναι κάτω του ενός έτους. Έχει εγγύηση. Κανένας λόγος να ασχολείστε. Όπως είναι στο κατάστημα αγοράς!

Link to comment
Share on other sites

Έχει ένας φίλος και έχει από την αρχή ένα θέμα όταν σε καλούν η οθόνη είναι μαύρη δεν ανοίγει δε ξέρεις ποιος παίρνει.του έκανα μηδενισμό και δούλευε κανονικά.Τωρα μετά 3 μήνες; Πάλι τα ίδια γίνεται κάθε φορά να κάνουμε εργοστασιακό μηδενισμό και πτου και από την αρχή στήσιμο;Υπάρχει κάποια λύση;

 

Υπάρχει περίπτωση να έχει τζαμάκι που καλύπτει και το πάνω μέρος του ακουστικού;

αν ναι εκεί ειναι ο Proximity, είχα κ εγώ θέμα με ένα που είχα βάλει που κάλυπτε όλο το "κούτελο" της συσκευής, μου έριχνε στο ακυρο τη φωτεινότητα, δεν άναβε η οθόνη εύκολα στις κλήσεις κλπ. Πήρα ένα που δεν καλύπτει την περιοχή εκει πέρα και έφτιαξε.

Nokia 3210//Nokia 7110 //Nokia 5210 //Nokia 8310 //Nokia N-Gage //SE K700i //SE W800i //SE W550i //SE K850i //SE Aino //Nokia 206 DS //Lumia 435 DS //Moto G4 Play 2/16 // Mi A2 Lite 4/64 // 1+ Nord 8/128 // 1+ 11 16/256

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Εχουν σπασει τα νευρα μου απο τοτε που "αναβαθμιστηκε" σε 10αρα εκδοση το android. Δεν μπορω να δουλεψω δυο εφαρμογεε συγχρονως, καθως ενω ασχολουμαι με τη μια και παω να επιστρεψω στην αλλη, δεν επιστρεφει εκει που το ειχα αφησει αλλα τη φορτωνει εκ νεου απο την αρχη. Τι εννοω. Αν θελω να βρω κατι στο διαδικτυο ενω συντασσω ενα email ή μια δημοαιευση στο facebook, οταν θα επιστρεψω απο τον browser, η εφαρμογη εχει επαναφορτωθει με αποτελεσμα να χανεται οτι εχω κανει ως εκεινη τη στιγμη.

Αυτο, συν οτι τις τελευταιες μερες κολλαει και δεν αντιδρα αν δεν απενεργοποιησω απο το δεξι πληκτρο την οθονη, με ωθουν να σκεφτομαι ποκυ σοβαρα την αντικατασταση του. Αν δεν ειχα προβλημα με το μεγεθος των συσκευων (οι συγχρονες ειναι σαφως μεγαλυτερες και δεν με βολευουν) θα το ειχα ηδη αλλαξει.

Παρολα αυτα, εχετε να προτεινετε κατι σε κοστος γυρω στα 150€; Προτιμω Xiaomi.

Ευχαριστω κι ελπιζω να μην κουρασα.

 

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασες να κάνει επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων;; ή ακόμα και να περάσεις κάποια custom rom;

 

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με τις εφαρμογές ισχύει πάντως, δε λύνεται ούτε με επαναφορά να ξέρεις. Θέμα της ρομ είναι λογικά μιας και απ οσο εχω δει ΔΕΝ μπορεί να δουλέψει πάνω απο 2.5 γίγα.

Nokia 3210//Nokia 7110 //Nokia 5210 //Nokia 8310 //Nokia N-Gage //SE K700i //SE W800i //SE W550i //SE K850i //SE Aino //Nokia 206 DS //Lumia 435 DS //Moto G4 Play 2/16 // Mi A2 Lite 4/64 // 1+ Nord 8/128 // 1+ 11 16/256

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με τις εφαρμογές ισχύει πάντως, δε λύνεται ούτε με επαναφορά να ξέρεις. Θέμα της ρομ είναι λογικά μιας και απ οσο εχω δει ΔΕΝ μπορεί να δουλέψει πάνω απο 2.5 γίγα.

Δεν ξέρω αν μιλάμε για 4gb ραμ εκεί δεν έπρεπε να κάνει reload εφαρμογές, αν είναι θέμα ρομ ας δοκιμάσει αυτήν πχ https://forum.xda-developers.com/mi-a2-lite/development/stable-havoc-os-rom-t4098041 να δει πως πάει.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

κ εμένα με 4 τα ίδια κάνει, ιδιαίτερα δε με την 10αρ η κατάσταση ηταν τραγική και για αυτο το άλλαξα εδώ και 1 μήνα +

Nokia 3210//Nokia 7110 //Nokia 5210 //Nokia 8310 //Nokia N-Gage //SE K700i //SE W800i //SE W550i //SE K850i //SE Aino //Nokia 206 DS //Lumia 435 DS //Moto G4 Play 2/16 // Mi A2 Lite 4/64 // 1+ Nord 8/128 // 1+ 11 16/256

Link to comment
Share on other sites

Εχω δοκιμασει επαναφορα εγοστασιακων ρυθμισεων και το μονο που καταφερα ηταν να χασω χρονο για εκ νεου σεταρισμα.

Για αλλαγη ρομ δεν το σκεφτομαι μιας και δεν το πολυκατεχω το θεμα του πειραγματος.

 

@mivechris, αν επιτρεπεται σε τι κινητο πηγες και τι αποψη εχεις για αυτο που εχεις πλεον;

 

Να σημειωσω πως εχω την εκδοση με τα 4GB RAM

 

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εχω δοκιμασει επαναφορα εγοστασιακων ρυθμισεων και το μονο που καταφερα ηταν να χασω χρονο για εκ νεου σεταρισμα.

Για αλλαγη ρομ δεν το σκεφτομαι μιας και δεν το πολυκατεχω το θεμα του πειραγματος.

 

@mivechris, αν επιτρεπεται σε τι κινητο πηγες και τι αποψη εχεις για αυτο που εχεις πλεον;

 

Να σημειωσω πως εχω την εκδοση με τα 4GB RAM

 

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Φαίνεται στην υπογραφή (το τελευταίο) εκτός αν δεν βλέπεις λογω εφαρμογής οπότε πήγα στο 1+Nord. Τίμια συσκευή, θα μπορούσε καλύτερα για τα χρήματα που έχει στον τομέα της οθόνης πχ, το μέγα αρνητικό του το λογισμικό που ξαφνικά μπορεί να κάνει επαναφορά εργοστασιακών με την προηγούμενη αναβάθμιση που είχε βγει. Υποτίθεται ότι πλέον το έχουν διορθώσει στην τελευταία που κυκλοφορεί αλλά ποτέ δεν είσαι σίγουρος δυστυχώς. Για 390€ που το πήρα με προσφορά είναι οκ.

Το Oxygen OS είναι πάρα πολύ κοντά σε Stock Android με τα πρόσθετα που βάζει η 1+ στο λειτουργικό της για παραπάνω καλούδια. Το μόνο που μου λείπει είναι η πλοήγηση με το "χάπι" στο κάτω μέρος της οθόνης που έιχε μόνο το back button στα αριστερά. Δυστυχώς το αντίστοιχο που βάζουν και οι άλλες εταιρίες με τη μεγάλη μπάρα και το back να μπορείς να το πατήσεις και απο τις 2 μεριές με την κίνηση του δακτύλου δεν με βολεύει καθόλου.

Nokia 3210//Nokia 7110 //Nokia 5210 //Nokia 8310 //Nokia N-Gage //SE K700i //SE W800i //SE W550i //SE K850i //SE Aino //Nokia 206 DS //Lumia 435 DS //Moto G4 Play 2/16 // Mi A2 Lite 4/64 // 1+ Nord 8/128 // 1+ 11 16/256

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, με Snapdragon 625, δηλαδή 4ετιας επεξεργαστή, περιμένατε να πηγαίνει η συσκευή σφαίρα; :lol:

 

Να είναι καλά το RAM management που ρύθμισε η Xiaomi που προκαλεί την εκ νέου φόρτωση της εφαρμογής που ήταν στο παρασκήνιο.

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, με Snapdragon 625, δηλαδή 4ετιας επεξεργαστή, περιμένατε να πηγαίνει η συσκευή σφαίρα; :lol:

 

Να είναι καλά το RAM management που ρύθμισε η Xiaomi που προκαλεί την εκ νέου φόρτωση της εφαρμογής που ήταν στο παρασκήνιο.

Σφαίρα σίγουρα δεν θα πάει αλλά με μια άλλη ρομ θα την παλέψει δυστυχώς η xiaomi χαντακονει τα τηλέφωνα με το κακό λογισμικό.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Σφαίρα σίγουρα δεν θα πάει αλλά με μια άλλη ρομ θα την παλέψει δυστυχώς η xiaomi χαντακονει τα τηλέφωνα με το κακό λογισμικό.
Και εγώ που είχα το Α1 και έτρεχε την 9, ήταν κάπως τραγικά, με Custom ROM τα πήγαινε καλύτερα.

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Σφαίρα σίγουρα δεν θα πάει αλλά με μια άλλη ρομ θα την παλέψει δυστυχώς η xiaomi χαντακονει τα τηλέφωνα με το κακό λογισμικό.

 

Το Mi A2 τρέχει Android One. Κοινώς ΚΑΜΙΑ σχέση δεν έχει με λογισμικό της Xiaomi.

Link to comment
Share on other sites

Με τι έχει σχέση δλδ ;; Με Nokia ;; Η xiaomi φτιάχνει το λογισμικό αυτή τα έχει κάνει χάλια.

 

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Με τι έχει σχέση δλδ ;; Με Nokia ;; Η xiaomi φτιάχνει το λογισμικό αυτή τα έχει κάνει χάλια.

 

To Android One έρχεται πακέτο από την Google.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον τα έχεις μπερδέψει, η εκάστοτε εταιρεία φτιάχνει το λογισμικό για τις Android one συσκευές της, μακάρι να το έδινε απευθείας η Google, αυτό το κάνει μόνο στα pixel.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον τα έχεις μπερδέψει, η εκάστοτε εταιρεία φτιάχνει το λογισμικό για τις Android one συσκευές της, μακάρι να το έδινε απευθείας η Google, αυτό το κάνει μόνο στα pixel.

 

Μάλλον δεν ξέρεις τι είναι το Android One.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις πλάκα φίλε .

Έχω android one και ξέρω πολύ καλά τι είναι και πως λειτουργεί. Αν δε ήξερα δεν θα έγραφα.

Edited by chios

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Η έκδοση V11.0.12.0.QDLMIXM είναι διαθέσιμη. Πιθανώς ενημέρωση ασφαλείας Οκτώβρη 2020, τίποτα το ιδιαίτερο.

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Οι ενημερώσεις ασφαλείας πλέον έχουν σταματήσει στο mi a2 lite ;

Έχει ενημερωθεί σε Android 10 η συσκευή , αλλά δέν μπορεί να λάβει ενημερώσεις ασφαλείας , γιατί αναφέρει οτι έχω Android P.

Xiaomi mia2 lite 4/64 & redmi 8a 2/32
Link to comment
Share on other sites

Οι ενημερώσεις ασφαλείας πλέον έχουν σταματήσει στο mi a2 lite ;

Έχει ενημερωθεί σε Android 10 η συσκευή , αλλά δέν μπορεί να λάβει ενημερώσεις ασφαλείας , γιατί αναφέρει οτι έχω Android P.

 

Κανονικά κάνει τις μηνιαίες

Link to comment
Share on other sites

Οι ενημερώσεις ασφαλείας πλέον έχουν σταματήσει στο mi a2 lite ;

Έχει ενημερωθεί σε Android 10 η συσκευή , αλλά δέν μπορεί να λάβει ενημερώσεις ασφαλείας , γιατί αναφέρει οτι έχω Android P.

 

ωχ, έχεις περάσει την προβληματική αναβάθμιση σε 10αρα, είχα γράψει μερικές σελίδες πίσω οδηγό για το πως πάμε σε νεότερη έκδοση ώστε να προσπεράσει αυτη τη ΜΠΟΥΡΔΑ της χιαομαρας.

πάρε όσα αρχεία χρειάζεσαι γιατί ποτέ δεν ξέρεις, και θα χρειαστείς κάρτα μνήμης.

Αν δεν σου κάνει κόπο επειδή αυτή τη στιγμή δεν μπορώ να βρω το πόστ, κοίτα μερικές σελίδες πίσω, τα έχω γράψει όλα αναλυτικά και με λινκς.

Nokia 3210//Nokia 7110 //Nokia 5210 //Nokia 8310 //Nokia N-Gage //SE K700i //SE W800i //SE W550i //SE K850i //SE Aino //Nokia 206 DS //Lumia 435 DS //Moto G4 Play 2/16 // Mi A2 Lite 4/64 // 1+ Nord 8/128 // 1+ 11 16/256

Link to comment
Share on other sites

στο κινητο του πατερα μου εχει σταματησει η ειδοποιηση των sms μυνηματων ,δηλαδη του ερχεται ενα μυνημα και δεν υπαρχει καμια ενημερωση στο κινητο , ενω αμα ανοιξω τα μυνηματα θα τα δω οτι υπαρχουνε αδιαβαστα . Επισης αμα ερθει μυνημα και εισαι μεσα στα μυνηματα θα ακουστει ο ηχος των μυνηματων αλλιως δεν υπαρχει καμια ειδοποιηση πως το διορθωνω αυτο; .

 

Επισης ο πατερας μου συχνα οταν μιλαει στο τηλεφωνο κατεβαζει την πανω μπαρα και πχ ανοιγει τον φακο , και και χαμηλωνει και τον φωτισμο της οθονης χωρις να το καταλαβαινει , υπαρχει τροπος να το ρυθμισω να μην κατεβαινει οταν μιλαει στο τηλεφωνο ; ειναι και μεγαλης ηλικιας.

Τελος το σπαστικο που οποτε θελει η xiaomi μαυριζει το φοντο και αλλες φορες ειναι λευκη δεν μπορω να το καταλαβω.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Το on/off για το volte χάνεται στην τελευταία έκδοση;

Ενώ είναι ενεργοποιημένο (γιατί αργουν τα sms και δεν πέφτει το 4g στην κλήση), δεν υπάρχει η επιλογή "enhanced 4G LTE Mode" στο Mobile Network -> advanced

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...