Jump to content

Xiaomi Mi A2 Lite


nikosxeng3
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θυμάμαι κάπου το 2012 πρέπει να ήταν, όσοι είχαμε ξεμείνει με το HTC Desire αγοράζαμε sdcard class 10 (για να είναι και καλά γρήγορη), έτσι ώστε να τις κάνουμε partition του system για να βάλουμε custom rom από καινούρια κινητά, αλλά και να 'δώσουμε' χώρο για περισσότερες εφαρμογές.

 

Πίστευα ότι μετά από τόσα χρόνια έχει σταματήσει να ασχολείται ο κόσμος με εγκατάσταση εφαρμογών στην sdcard.

 

Sent from my Huawei Mate 20 Pro by using Tapatalk

Παλιές εποχές χαχαχα

 

Sent from my Mi A1 using Tapatalk

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πάνω σε αυτό που λέτε, επειδή ενδιαφέρομαι για επαναφορά εργοστασιακών, δε θυμάμαι πότε να έχω βρει τρόπο να υπάρχει εγκατεστημένη εφαρμογή στην sd. Πως μπορώ να το τσεκάρω; επίσης στην sd βρίσκω στοιχεία από apps αλλά είναι ads και cache. Συνεπώς δεν ξέρω αν υπάρχει κάποια εφαρμογή που μοιράζεται σε εσωτερικό και sd
Link to comment
Share on other sites

Στο δικό μου έχω ξεκινήσει εδώ και μια ώρα τη μεταφορά εφαρμογών από την κάρτα micro sd samsung 128gb στην εσωτερική μνήμη.

Το ανάποδο το είχα κάνει με την εφαρμογή AppMgr III.

Ελπίζω να στρώσει και να φταίει όντως αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Στο δικό μου έχω ξεκινήσει εδώ και μια ώρα τη μεταφορά εφαρμογών από την κάρτα micro sd samsung 128gb στην εσωτερική μνήμη.

Το ανάποδο το είχα κάνει με την εφαρμογή AppMgr III.

Ελπίζω να στρώσει και να φταίει όντως αυτό.

 

Να έχεις υπόψιν σου ότι UHS class 1 θεωρούνται αργές για εφαρμογές πλεον.

Nokia 3210//Nokia 7110 //Nokia 5210 //Nokia 8310 //Nokia N-Gage //SE K700i //SE W800i //SE W550i //SE K850i //SE Aino //Nokia 206 DS //Lumia 435 DS //Moto G4 Play 2/16 // Mi A2 Lite 4/64 // 1+ Nord 8/128 // 1+ 11 16/256

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και πάλι παίδες... Έρχομαι να σας γράψω δυο ακόμα πράγματα που έχω παρατηρήσει δυστυχώς με μεγάλη μου απογοήτευση. 1ον το σπίτι μου έχει θέμα με το σήμα της κοσμοτε, στην προκειμένη. Από την ημέρα της αναβάθμισης δυστυχώς είμαι μονίμως στην μία γραμμή. Δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να ισχύει αυτό αλλά θέλει συνεχή παρατήρηση κι αυτό κάνω!!

2ον το βράδυ που μας πέρασε παρατήρησα το εξής κορυφαίο!! Έπεσα να κοιμηθώ κατά τη μιάμιση με μπαταρία στο 30% περίπου και σήμερα το πρωί προς μεγάλη μου απογοήτευση το κινητό είχε κλείσει παιδιά!!! Ναι!! Ένα χρόνο έκλεισε αρχές Απριλίου και δεν έχει συμβεί ποτέ αυτό. Συνήθως το βράδυ για οχτώ ώρες ύπνου είχε μια κατανάλωση περίπου 10%. Πλέον όμως, θες με το καινούργιο λογισμικό, θες να έχει σχέση το 1ο που έγραψα παραπάνω περί σήματος, το κινητό έχει πάρει την κάτω βόλτα!!! ( Άσε που πλέον φορτίζει σα χελώνα 09:15 το έβαλα, τώρα είναι 10:50 κι έχει φτάσει στο 83% !!!) Θέλει επαναφορά μάλλον ξανά μήπως κι αλλάξει κάτι αλλά τελικά το ότι πληρώσεις παίρνεις ίσως να ισχύει και γι'αυτό το μοντέλο της xiaomi!!!(την γλώσσα πατάω να αλλάξω κι αργεί!!!!). Την καλημέρα μου...

 

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κάτι έχει μείνει ανοιχτό και κρασάρει και γονατίζει το σύστημα.

Το τηλέφωνο το έχω απο οκτώβρη του 18, reset δεν είχε χρειαστεί ποτέ για το παραμικρό μέχρι που μπήκε η 10αρα.

Η αργή φόρτιση μπορεί να σχετίζεται με το drain που έχει απο κάτι που έχει κολλήσει και τρέχει απο πίσω και απλά ρουφάει τα πάντα απο πόρους.

Το έχω ξαναγράψει και πιο πίσω, απο 9 σε 10 σίγουρα χρειάζεται reset, έχουν αλλάξει μερικά πράγματα στον τρόπο λειτουργίας της συσκευής και ίσως έχουν μείνει κατάλοιπα απο πριν.

 

 

Μιας και το θυμήθηκα, όσοι έχετε κάνει αναβάθμιση απο 9 σε 10 χωρίς reset, για δείτε : ρυθμισεις, ηχος, συνθετες, σας έχει επιλογή για τα ακουστικά για ενίσχυση ήχου;

είμαι πεπεισμένος ότι το αφαίρεσαν στην 10αρα γιατί θυμάμαι πριν κάνω reset ότι υπήρχε κανονικά η ρύθμιση αυτή. Πλέον οποιαδήποτε εφαρμογή μουσικής και να βάλω αν πατήσω το equalizer μου λέει οτι δεν υπάρχει στο σύστημα και αν θέλω να χρησιμοποιήσω της εκάστοτε εφαρμογής.

Nokia 3210//Nokia 7110 //Nokia 5210 //Nokia 8310 //Nokia N-Gage //SE K700i //SE W800i //SE W550i //SE K850i //SE Aino //Nokia 206 DS //Lumia 435 DS //Moto G4 Play 2/16 // Mi A2 Lite 4/64 // 1+ Nord 8/128 // 1+ 11 16/256

Link to comment
Share on other sites

Κάτι άλλο που έχω παρατηρήσει, όταν πάω να καθαρίσω το ιστορικό από τον menu του Chrome (cache) το οποίο μπορεί και να έχει φτάσει τα 600mb εως 1Gb το κινητό παγώνει για κάνα 2 λεπτό χωρίς να μπορείς να κάνεις τίποτα σε σημείο να μου έχει κάνει 2 φορές restart!!! :shock:

Άμα πάω να καθαρίσω στην cache από settings/applications δεν το κάνει αυτό, δεν κολλάει. Το χει παρατηρήσει κανείς άλλος? και το κάνει στην 9αρα ακόμα και με φρέσκο factory reset.

Ένα tip για όσους δεν θέλουν να περάσουν την 10αρα, από settings/system/ developers options/ κλείνουμε την επιλογή AUtomatic System Updates. Έτσι ακόμα και να έχει κατεβάσει το Update στο παρασκήνιο δεν θα το περάσει ακόμα και αν κάνετε restart την συσκευή. Έτσι επειδή το κινητό πολλοί σαν εμένα το έχουμε για εργαλείο δουλειάς και όχι για να παίζουμε είτε να γινόμαστε beta testers της κάθε άμπαλης εταιρείας. Δεν νοείται να συμβαίνουν αυτά τα κωμικοτραγικά που έχουν συμβεί με τα τελευταία updates της Xiaomi. Τα ξανά λέμε σε κάνα 6μηνό αν και εφόσον έχει στρώσει μέχρι τότε η 10άρα. :protest:

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και πάλι παίδες... Έρχομαι να σας γράψω δυο ακόμα πράγματα που έχω παρατηρήσει δυστυχώς με μεγάλη μου απογοήτευση. 1ον το σπίτι μου έχει θέμα με το σήμα της κοσμοτε, στην προκειμένη. Από την ημέρα της αναβάθμισης δυστυχώς είμαι μονίμως στην μία γραμμή. Δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να ισχύει αυτό αλλά θέλει συνεχή παρατήρηση κι αυτό κάνω!!

2ον το βράδυ που μας πέρασε παρατήρησα το εξής κορυφαίο!! Έπεσα να κοιμηθώ κατά τη μιάμιση με μπαταρία στο 30% περίπου και σήμερα το πρωί προς μεγάλη μου απογοήτευση το κινητό είχε κλείσει παιδιά!!! Ναι!! Ένα χρόνο έκλεισε αρχές Απριλίου και δεν έχει συμβεί ποτέ αυτό. Συνήθως το βράδυ για οχτώ ώρες ύπνου είχε μια κατανάλωση περίπου 10%. Πλέον όμως, θες με το καινούργιο λογισμικό, θες να έχει σχέση το 1ο που έγραψα παραπάνω περί σήματος, το κινητό έχει πάρει την κάτω βόλτα!!! ( Άσε που πλέον φορτίζει σα χελώνα 09:15 το έβαλα, τώρα είναι 10:50 κι έχει φτάσει στο 83% !!!) Θέλει επαναφορά μάλλον ξανά μήπως κι αλλάξει κάτι αλλά τελικά το ότι πληρώσεις παίρνεις ίσως να ισχύει και γι'αυτό το μοντέλο της xiaomi!!!(την γλώσσα πατάω να αλλάξω κι αργεί!!!!). Την καλημέρα μου...

 

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk

 

Wipe data & clear cache μέσω recovery menu και θα έχεις καινούριο κινητό...

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Wipe data & clear cache μέσω recovery menu και θα έχεις καινούριο κινητό...

 

μαλλον σμρ θα γινει γιατι δεν παει αλλο... αντε να το ξαναστησεις απο την αρχη!!! παλι καλα που υπαρχει και το bckp γιατι αλλιως ...

Link to comment
Share on other sites

μαλλον σμρ θα γινει γιατι δεν παει αλλο... αντε να το ξαναστησεις απο την αρχη!!! παλι καλα που υπαρχει και το bckp γιατι αλλιως ...

 

Πρόσεξε όμως, δε μιλάω για επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων από το μενού του κινητού. Εγώ λέω μέσω του recovery menu με τον συνδυασμό κουμπιών....

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Πρόσεξε όμως, δε μιλάω για επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων από το μενού του κινητού. Εγώ λέω μέσω του recovery menu με τον συνδυασμό κουμπιών....

 

 

μολις εγινε (μεσω κουμπιων) κι αρχιζω να το σεταρω ξανα....

Link to comment
Share on other sites

Wipe data & clear cache μέσω recovery menu και θα έχεις καινούριο κινητό...

 

εγώ πάντως όταν δοκίμασα vol up + power, όταν άνοιξε η συσκευή αντί για recovery μου έγραψε erasing data πριν 2-3 εβδομάδες.:lol:

με 10αρα

Nokia 3210//Nokia 7110 //Nokia 5210 //Nokia 8310 //Nokia N-Gage //SE K700i //SE W800i //SE W550i //SE K850i //SE Aino //Nokia 206 DS //Lumia 435 DS //Moto G4 Play 2/16 // Mi A2 Lite 4/64 // 1+ Nord 8/128 // 1+ 11 16/256

Link to comment
Share on other sites

Έκανα αυτό με το power+volup και έχει επιλογή wipe data/factory reset..Δεν λέει πουθενά wipe cache.. Γιατί?
Για δοκιμάστε με όλα μαζί πατημένα. Vol+, vol-, power button.

 

Sent from my Pixel 4 XL using Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν κάνει τίποτα..
Με power και Vol down σε πάει σε fastboot;

 

Sent from my Pixel 4 XL using Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Ρώτησα στο XDA για wipe cache μέσο recovery και μου απάντησαν ότι στην τελευταία έκδοση δεν υπάρχει αυτή η επιλογή.. ισχύει?
Link to comment
Share on other sites

Ρώτησα στο XDA για wipe cache μέσο recovery και μου απάντησαν ότι στην τελευταία έκδοση δεν υπάρχει αυτή η επιλογή.. ισχύει?

 

επιβεβαιωνω και γω οτι ειχε μονο το hard reset χωρις το wipe cache. εχει τοσο μεγαλη σημασια;;

Link to comment
Share on other sites

επιβεβαιωνω και γω οτι ειχε μονο το hard reset χωρις το wipe cache. εχει τοσο μεγαλη σημασια;;

Με το hard reset ξεκινάς απτην αρχή..τα σβήνει όλα

Link to comment
Share on other sites

Έχω παρατηρήσει ότι μετά την αναβάθμιση τα sms μου έρχονται μόνο όταν έχω ενεργοποιημένο το wifi ή τα δεδομένα. Δεν έχω βγάλει άκρη. Έχει κανείς ιδέα για το τι παίζει?
Link to comment
Share on other sites

Έχω παρατηρήσει ότι μετά την αναβάθμιση τα sms μου έρχονται μόνο όταν έχω ενεργοποιημένο το wifi ή τα δεδομένα. Δεν έχω βγάλει άκρη. Έχει κανείς ιδέα για το τι παίζει?
Δεν έχω άποψη γι'αυτό που λες αλλά θα το παρατηρήσω....

 

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχω παρατηρήσει ότι μετά την αναβάθμιση τα sms μου έρχονται μόνο όταν έχω ενεργοποιημένο το wifi ή τα δεδομένα. Δεν έχω βγάλει άκρη. Έχει κανείς ιδέα για το τι παίζει?
Μήπως είναι ενεργό το RCS;

 

Sent from my Mi A1 using Tapatalk

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...