Jump to content

Xiaomi Mi A2 Lite


nikosxeng3
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Φίλε μου ακολούθησα τα βήματα και το ξεμπρίκαρα. Να είσαι καλά.

Factory reset βέβαια. Αλλά έχω τηλέφωνο. Ποτέ ξανά Xiaomi!

 

Φίλε υπάρχει κάποιος λόγος που έκανες factory reset?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Φίλε υπάρχει κάποιος λόγος που έκανες factory reset?

Δεν ρίσκαρα να κάνω πάλι boot και να πρέπει να ξανακάνω την διαδικασία αν δεν δούλευε.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ρίσκαρα να κάνω πάλι boot και να πρέπει να ξανακάνω την διαδικασία αν δεν δούλευε.

Εγώ πάντως δεν έκανα f.reset και δεν βλέπω κάποιο πρόβλημα..

Εν τώ μεταξύ το update το αφαίρεσαν.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως δεν έκανα f.reset και δεν βλέπω κάποιο πρόβλημα..

Εν τώ μεταξύ το update το αφαίρεσαν.

Δεν πειράζει. Ευκαιρία να φρεσκαριστεί το κινητό! :)

Έτσι κι αλλιώς το backup τα επαναφέρει όλα όπως ήταν.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το update το αφαίρεσαν ή δεν θα το δούμε ποτέ επειδή αλλάξαμε partition? :blink:

Link to comment
Share on other sites

Φίλε υπάρχει κάποιος λόγος που έκανες factory reset?

 

Γινόταν να το επαναφέρεις χωρίς factory reset? Αφού όταν άλλαξα partition ζητούσε κωδικό.

Xiaomi 13T User

Previously

Motorola C520 - Philips Twist - Bosch 509 - Ericsson T10s - Ericsson T65 - Nokia 3330 - Siemens SL42 - Siemens S55 - SE T610i - Motorola C980 - Siemens SX-1 - SE P800 - SE P900 - SE M600i - HTC Touch Cruise - SE Xperia X10 mini pro - Google Nexus S - Nokia Lumia 1020 - LG G4 - Xiaomi Mi Mix 2

Link to comment
Share on other sites

Κ εμένα μου ζήτησε κωδικό κ έβαλα αυτόν που είχα και ξεκλείδωσε κανονικά

 

Κωδικό τι? PIN? Gmail Pass?

Xiaomi 13T User

Previously

Motorola C520 - Philips Twist - Bosch 509 - Ericsson T10s - Ericsson T65 - Nokia 3330 - Siemens SL42 - Siemens S55 - SE T610i - Motorola C980 - Siemens SX-1 - SE P800 - SE P900 - SE M600i - HTC Touch Cruise - SE Xperia X10 mini pro - Google Nexus S - Nokia Lumia 1020 - LG G4 - Xiaomi Mi Mix 2

Link to comment
Share on other sites

Σε μένα η αναβάθμιση δεν είχε προβλήματα και σε 2 ίδιες συσκευές πήγαν όλα καλά

Θα πω ένα πράγμα πριν από κάθε αναβάθμιση καλό είναι να έχουμε πάρει αντίγραφα ασφαλείας

Να είναι φορτισμένη η συσκευή πάνω από το 65-100 για παν ενδεχόμενο και καλές η αναβάθμισεις αλλά πάντα μπορεί να πάει στραβά όπως τώρα από ότι ακούω και διαβάζω μάλλον για αστοχία σε κομμάτι της μνήμης rom

http://th828.photobucket.com/albums/zz209/junnie23/th_superman-logo-pic.jpg
Link to comment
Share on other sites

Σε μένα η αναβάθμιση δεν είχε προβλήματα και σε 2 ίδιες συσκευές πήγαν όλα καλά

 

Θα πω ένα πράγμα πριν από κάθε αναβάθμιση καλό είναι να έχουμε πάρει αντίγραφα ασφαλείας

 

Να είναι φορτισμένη η συσκευή πάνω από το 65-100 για παν ενδεχόμενο και καλές η αναβάθμισεις αλλά πάντα μπορεί να πάει στραβά όπως τώρα από ότι ακούω και διαβάζω μάλλον για αστοχία σε κομμάτι της μνήμης rom

Προφανώς δεν ειχαν ofilm οθόνη γιαυτό δεν έχεις πρόβλημα.

 

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι παίζει με τις δικές σας συσκευές, για δοκιμάστε με την κάμερα και με HDR η και με πορτρέτο. Κάνει 2 μήνες να τραβήξει.

επίσης κάτι άλλο που παρατήρησα, οταν πατάς για τον ήχο, και πατήσεις την κάτω επιλογή, πλέον ανοίγει παραθυράκι και αλλάζεις όλες τις εντάσεις χωρίς κάθε φορά να παίζει ο ήχος πχ των κλήσεων.

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΜΕ ΤΗΝ ΜΠΟΥΡΔΑ.

Nokia 3210//Nokia 7110 //Nokia 5210 //Nokia 8310 //Nokia N-Gage //SE K700i //SE W800i //SE W550i //SE K850i //SE Aino //Nokia 206 DS //Lumia 435 DS //Moto G4 Play 2/16 // Mi A2 Lite 4/64 // 1+ Nord 8/128 // 1+ 11 16/256

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μετά την αναβάθμιση πάντως μου έβγαλε κάτι αχνές μαυρίλες κάτω από τα softkeys που σίγουρα πριν δεν υπήρχαν....

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μετά την αναβάθμιση πάντως μου έβγαλε κάτι αχνές μαυρίλες κάτω από τα softkeys που σίγουρα πριν δεν υπήρχαν....
https://techmaniacs.gr/monimi-zimia-stin-lcd-toy-xiaomi-mi-a2-lite-meta-apo-tin-anavathmisi-sto-android-10/

Ναι υπάρχει περίπτωση να σου έπαθε ζημιά η οθόνη έχει αναφερθεί και σε ξένα φόρουμ.

 

 

Xiaomi αλλάζει τους κανόνες, αντε να έρθει και στο Α3 να δούμε τι νέο χαρακτηριστικό θα έχει.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω κάνει την αναβάθμιση διότι περιμέναμε να δω τι θα έχει. Και δυστυχώς επιβεβαιώθηκα. Android one τελείωσε δυστυχώς για xiaomi. Κρίμα γτ είχε απίστευτα specs για την τιμή του. Θα κινηθώ κάποια στιγμή για κάτι άλλο midrange. Προς το παρόν κρατάω εννιάρα και ο Θεός βοηθός.
Link to comment
Share on other sites

Πάντως, μετά την αναβάθμιση παρατήρησα ότι λύθηκε το θέμα με την SD (μάλλον) αλλά το πρόβλημα με το WiFi παραμένει...

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να κάνω μια ερώτηση, μπορούμε να περάσουμε gcam στο κινητό χωρίς root και τέτοια; Συγγνώμη αν έχει απαντηθεί αλλά είναι πολλές οι σελίδες για να τις ψάξω μια μία

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να κάνω μια ερώτηση, μπορούμε να περάσουμε gcam στο κινητό χωρίς root και τέτοια; Συγγνώμη αν έχει απαντηθεί αλλά είναι πολλές οι σελίδες για να τις ψάξω μια μία

 

Φαντάζομαι το ίδιο ισχύει και με την 10αρα όπως και πριν, και με μια γρήγορη ματιά αν δεν έχεις ενεργοποιήσει το camera2 api απο πριν(κ ας εχεις παρει 10αρα) δεν θα παίξει.

Κατεβάζω τώρα ενα gcam apk να δοκιμάσω σε μένα που δεν το έχω πειράξει ποτέ να δω τι παίζει.

 

επιβεβαιώνω οτι δεν παίζει κλασσικά χωρις το camera2 api, οπως επίσης επιβεβαιώνω και τις μαυρίλες που αναφέρθηκαν παραπάνω, όχι βέβαια σε τόσο μεγάλο βαθμό όπως το δείχνει εδώ

https://www.gizmochina.com/2020/03/10/xiaomi-mi-a2-lite-gets-permanent-lcd-damage-after-android-10-upgrade/

 

μιλάμε για το μισό του μισού. 100% πριν δεν το ειχα, απλά δεν το ειχα παρατηρήσει πλεον σε λευκό φόντο.

 

πάντως δεν μπορώ να πω, η χιαομαρα έδειξε οτι πλέον δεν θέλει το android one και με το παραπάνω, μιας και δε νομίζω κανείς να πάρει ξανά συσκευή της με android one, ύστερα απο τόση καθυστέρηση και τόσα προβλήματα που έχει. Και να πει κανείς οτι δεν ειχαν καιρό να ασχοληθούν η οτι χρειάζεται ΤΟΟΟΟΟΣΟ πολύ τροποποίηση ώστε να παίξει σωστά θα το καταλάβαινα.

Edited by mivechris

Nokia 3210//Nokia 7110 //Nokia 5210 //Nokia 8310 //Nokia N-Gage //SE K700i //SE W800i //SE W550i //SE K850i //SE Aino //Nokia 206 DS //Lumia 435 DS //Moto G4 Play 2/16 // Mi A2 Lite 4/64 // 1+ Nord 8/128 // 1+ 11 16/256

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μετά το factory reset σε android 9 παρατηρώ ότι εξαφανίστηκε το θέμα με το eject της sd card, αλλά για έναν περίεργο τρόπο δεν δουλεύει σωστά το adaptive brightness, συνεχώς μου ρίχνει την φωτεινότητα της οθόνης στο χαμηλότερο σημείο με αποτέλεσμα να είναι τελείως σκοτεινή και ασχέτως άμα συνεχώς το ρυθμίζω πιο φωτεινά ο αλγόριθμος δεν χαμπαριαζει. Αυτό δεν το είχα πριν το factory reset.

Μου την έχει δώσει στα νεύρα το κινητό και το android one, όλο και κάτι δεν θα δουλεύει σωστά...

Xiaomi epic fail.

Link to comment
Share on other sites

Για δοκίμασε καλιμπραρισμα στον Light sensor.

χτύπα *#*#64663#*#* στο πληκτρολόγιο κλήσεων και θα σε βάλει στο test menu.

 

----- προσθήκη μηνύματος 56 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Η αλήθεια είναι ότι η φωτεινότητα στην 10αρα έχει χαλάσει πλήρως.

Μέχρι το 75% η οθόνη είναι σκοτεινή παραπάνω απ οτι πριν και στο υπόλοιπο 25% σε σκοτώνει αν το πειράξεις ελάχιστα.

Nokia 3210//Nokia 7110 //Nokia 5210 //Nokia 8310 //Nokia N-Gage //SE K700i //SE W800i //SE W550i //SE K850i //SE Aino //Nokia 206 DS //Lumia 435 DS //Moto G4 Play 2/16 // Mi A2 Lite 4/64 // 1+ Nord 8/128 // 1+ 11 16/256

Link to comment
Share on other sites

Σε συσκευή γνωστού μου πληκτρολογώ *#*#64663#*#* στον dialer και δεν εμφανίζει κάτι.

Γνωρίζει κάποιος να μου πει το γιατί;

 

Sent from my Huawei Mate 20 Pro by using Tapatalk

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Παιδια οσοι πηρατε την 10 απροβληματιστα πως ειναι το bluetooth σας?

Ειχατε προβληματα πριν που εστρωσαν?

 

Ούτε πριν είχα κάποιο πρόβλημα, ούτε τώρα...

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εγώ μετά το factory reset σε android 9 παρατηρώ ότι εξαφανίστηκε το θέμα με το eject της sd card, αλλά για έναν περίεργο τρόπο δεν δουλεύει σωστά το adaptive brightness, συνεχώς μου ρίχνει την φωτεινότητα της οθόνης στο χαμηλότερο σημείο με αποτέλεσμα να είναι τελείως σκοτεινή και ασχέτως άμα συνεχώς το ρυθμίζω πιο φωτεινά ο αλγόριθμος δεν χαμπαριαζει. Αυτό δεν το είχα πριν το factory reset.

Μου την έχει δώσει στα νεύρα το κινητό και το android one, όλο και κάτι δεν θα δουλεύει σωστά...

Xiaomi epic fail.

 

Στη προκειμένη περίπτωση δε φταίει το Android One αλλά καθαρά η Xiaomi πιστεύω. Η Nokia ας πούμε, που είναι όλα της τα κινητά Android One, δεν έχει ούτε καθυστερήσεις ούτε προβλήματα (εκτός από τα προβλήματα που έχει έτσι κι αλλιώς η κάθε έκδοση που εμφανίζονται και στα Pixel).

Είναι άδικο να τα βάζουμε με το πρόγραμμα Android One. Δυστυχώς φταίει η Xiaomi.

Το επόμενο μου κινητό θα είναι το TCL Plex πάντως για να ξενιασω

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

πολύ καλή επιλογή το Plex, ζηλεψα λέω να ακολουθήσω

 

πάντως σε εμένα το adaptive brightness δεν έπαιξε ποτέ (είμαι ακόμη με 9), απλά το θεωρώ χαλασμένο και δεν το χρησιμοποιώ

 

γενικά έχει θέματα η Xiaomi, φαίνεται ότι οι rom της είναι μισοψημενες.

σε ζαλίζει με τα hw specs και τα κάνει όλα σκατά με το SW. ήλπιζα ότι με το android one θα βλέπαμε προκοπή, άλλωστε στα χαρτιά σούπερ hw παντρεμένο με καθαρό android ακούγεται τέλειο.

να όμως που η xiaomαρα μας διαψεύδει. μπράβο xiaomαρα. τον ***** xiaomαρα

Link to comment
Share on other sites

Το adaptive brightness απλά θέλει λίγο υπομονή μέχρι να καταλάβει τις συνήθειες σου.

Μετά από καμιά βδομάδα θα δείτε ότι είναι αρκετά αξιόπιστο. Έφτασα σε σημείο να μην πειράζω σχεδόν καθόλου manually την φωτεινότητα.

Με το factory reset χάθηκε η μνήμη και ξαναμαθαίνει από την αρχή. άρα θέλει λίγο υπομονή πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...