Jump to content

[Επίσημο] Qtek S100 / imate Jam / MDA compact 2


Alexkass
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

1) Einai kapoio bug tis iMate ROM kai den simbainei se ola ta JAM. En anamoni tis neas ROM loipon gia sena!

2) To sprite backup tha mou ekane gyro sta 3 lepta to poly ara pio pithano einai tin ora pou sou ekane backup katalathos na sou ekleise me to power i giati perase o xronos anamonis! Prospathise na kratas tin othoni anameni patontas tin pou kai pou kata ti diarkeia tou backup kai sigourepsou oti exeis tin teleutaia ekdosi 3.1.4 gia na min exeis ekplikseis me ta SMS sou meta apo restore!

3) Den to allaksa pote opote den gnorizo kiolas!

4) Mallon den yparxei tetoia epilogi an kai den to epsaksa gia na leme kai tin alitheias

5) Apla kratas paratetamena to power gia na sbisei to backlight tis othonis alloste kanena ppc den paizei me entelos sbistei tin othoni an thimamai kala apo to e800

Auta

 

Thanks για ακόμη μια φορά katsj είσαι αρχηγός! ;)

1) Το Bug αυτό είναι ΠΟΛΥ εκνευριστικό...Έχω

ROM ver 1.03.00 WWE

ExtROM 1.03.140 WWE υπάρχει κάτι ποιό φρέσκο? :o

2)Όντως έβαλα την 3.1.4 και είναι κομπλέ. Είχα την 3.1.1 αν θυμαμαι καλά.

5)Αυτό κάνω συνήθως απλά νόμιζα οτι παίζει και με σβηστή οθόνη για να μην πατιέται κιόλας στην τσεπη.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το default skin το εχω. Δωσε email να στο στειλω. Θα το βαλεις στο /Windows

 

Επισεις δωστε τα email σας οσι θελετε το GPRS Tweak ! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Architect auti malista einai thiki! Safos kaliteri apo ton teneke pou eida parapano! San arma maxis deixnei to JAMaki me tin alli! :p

 

 

Μα τι συγκρίνεις τώρα..

Η μία είναι σιλικόνη και η άλλη aluminium case..

Η σιλικόνη πέρα ότι δεν προστατεύει την οθόνη , δεν αφήνει και τη θερμότητα να φεύγει..

 

Όλες οι aluminium case έτσι πάνω κάτω είναι..

Η συγκεκριμένη είναι τέλεια..Με το τζαμάκι στη μέση έχεις αναγνώριση στις εισερχόμενες κλήσεις και αν κατεβάσεις κάτω τα μηνύματα βλέπεις αν έχεις sms..

@architekt : Το κόστος είναι 28$ και τα μεταφορικά 3$..

Αν βάλεις ισοτιμία έρχεται κάτω από 25Ε.

 

Η πιο κομψή από τις θήκες του brando είναι αυτή

http://shop.brando.com.hk/bwo2xdaIIminicase.php

 

Τη δούλεψα 2 βδομάδες και έμεινα πολύ ευχαριστημένος με εξαίρεση ότι δεν έχει τρύπα για soft reset (μάλλον την έχει ανάποδα..)Διορθώνεται εύκολα πάντως με ένα ψαλιδάκι.. :p

 

Επίσης το δέρμα είναι πολύ καλό..

Link to comment
Share on other sites

kplr den diafono gia to thema prostasias apla i photo mou thimise mauro kouti apo Boeing 747 :p Sigoura to prostateuei kalitera alla protimo kati pio diakritiko! :) Ase pou ama sto sfiksei i gynaika sou sto kefali giati tin parameleis ores paizontas me to jam exeis poly perissoteres pithanotites na patheis diaseisi me tin aluminum para me tin silikonati! :D
Link to comment
Share on other sites

kplr den diafono gia to thema prostasias apla i photo mou thimise mauro kouti apo Boeing 747 :p Sigoura to prostateuei kalitera alla protimo kati pio diakritiko! :) Ase pou ama sto sfiksei i gynaika sou sto kefali giati tin parameleis ores paizontas me to jam exeis poly perissoteres pithanotites na patheis diaseisi me tin aluminum para me tin silikonati! :D

 

Κοίτα, όντως δεν είναι ό,τι πιο κομψό είναι όμως εύχρηστη η aluminium..Όσο για το βάρος επειδή είναι αλουμίνιο ζυγίζει ελάχιστα..

Βέβαια έτσι όπως το θέτεις έχεις δίκιο..Με τη σιλικόνη αν στο πετάξει η γυναίκα σου θα κάνει γκελ και θα γυρίσει στο κεφάλι της.. :p ;)

Link to comment
Share on other sites

Loipon profanos osoi exete problima me ta MMS exete tin aggliki ROM tis T-Mobile kai den exete kanei to customization! Epeidi kai ego autin exo kai me cosmote mou stelnei MMS akouste ti prepei na kanete:

Otan treksate kapoia cab apo tin extended ROM gia egkatastasi profanos treksate mono to cab tou MMS composer kai oxi to MMS Settings tis T-Mobile. TO MMS Settings cab tis T-Mobile pera apo tis rithmiseis gia to diktio tis T-Mobile periexei kai ena patch gia ta MMS opote prepei na to treksete na egkatastisei tis rithmiseis gia ta MMS tis T-Mobile kai meta na ta allaksete me auta tis comsote! Opos episis na balete san port number sta mms settings to 9201

 

 

Έχω την ελληνική έκδοση του κινητού, το Qtek S100. Δεν έτρεξα τίποτα, αν και την πρώτη φορά που το άνοιξα έκανε κάποιες εγκαταστάσεις (όπως στα laptops την 1η φορά που τα ανοίγεις).Υποθέτω έβαλε τα extra προγράμματα πέραν των ενσωματωμένων στα windows mobile 2003 SE.

Αυτό που λες να κάνουμε πώς ακριβώς γίνεται; Μιλάς για την ελληνική έκδοση του κινητού; Μήπως είναι καλύτερα να περιμένουμε ένα patch από την ελληνική Qtek;

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

Gia tin elliniki ekdosi kai mono den dino apantiseis na me sigxorisoun oi filoi alla mporoun eleuthera na spasoun ta tilefona tis ACE kai tis perifimis ypostiriksis tis tin opoia xreonei kai 150 euro parapano me tin eksofrenika ypertimimeni diathesi tis siskeui tous! Signomi kai pali alla...... ntabatzilikia den sikono! Me auti tin logiki opos eipe kai o Alexkass ta ellinika windows XP tha eprepe na einai poly akribotera!
Link to comment
Share on other sites

Thanks για ακόμη μια φορά katsj είσαι αρχηγός! ;)

1) Το Bug αυτό είναι ΠΟΛΥ εκνευριστικό...Έχω

ROM ver 1.03.00 WWE

ExtROM 1.03.140 WWE υπάρχει κάτι ποιό φρέσκο? :o

2)Όντως έβαλα την 3.1.4 και είναι κομπλέ. Είχα την 3.1.1 αν θυμαμαι καλά.

5)Αυτό κάνω συνήθως απλά νόμιζα οτι παίζει και με σβηστή οθόνη για να μην πατιέται κιόλας στην τσεπη.

 

1. η νεοτερη extended rom ειναι η 166 της ο2, και η 163 της imate uk. Pm me αν θες οποιοδηποτε cabaki απο αυτες τις δυο. Παντως το bug που εχεις ειναι της rom, στο clubimate λεει πως διορθωνεται με hard reset. Εγω θα σου προτεινα να περασεις την uk rom της imate :)

 

5. για να παιζει ο media player με εντελως σβηστη οθονη, θα πας στα options του media player, στο buttons kai κατω κατω που λεει toglle screen θα κανεις assign οποιο κουμπι θες. Πατωντας αυτο το κουμπι θα παιζει μουσικη, και η οθονη θα ειναι εντελως σβηστή ;)

Link to comment
Share on other sites

Gia tin elliniki ekdosi kai mono den dino apantiseis na me sigxorisoun oi filoi alla mporoun eleuthera na spasoun ta tilefona tis ACE kai tis perifimis ypostiriksis tis tin opoia xreonei kai 150 euro parapano me tin eksofrenika ypertimimeni diathesi tis siskeui tous! Signomi kai pali alla...... ntabatzilikia den sikono! Me auti tin logiki opos eipe kai o Alexkass ta ellinika windows XP tha eprepe na einai poly akribotera!

 

Φίλε μου είναι δικαίωμά σου να βοηθάς όποιον θέλεις. Απλά εδώ είναι ένα φόρουμ που μοιραζόμαστε τις εμπειρίες μας και συχνά βοηθά ο ένας τον άλλο αν είναι δυνατό. Σου εύχομαι μόνο όταν αντιμετωπίσεις και εσύ ένα πρόβλημα με κάποιο κινητό και το αναφέρεις σε κάποιο φόρουμ, να μην σου απαντήσει κάποιος παραπέμποντάς σε στην αντιπροσωπεία για την οποία έχει αρνητική γνώμη όσον αφορά την τιμολογιακή πολιτική της !!!

Φυσικά έχω στείλει mail στο τμήμα τεχνικής υποστήριξης και περιμένω μια απάντηση από Δευτέρα. Στο site τους βρίσκεις και firmware updates (όχι ακόμα διαθέσιμα για το κινητό μας), κάτι που δεν κάνει πχ η ΗΡ για τα δικά της windows mobile κινητά ή η Nokia! Όσο για την ποιότητα υποστήριξης της αντιπροσωπείας, να αναφέρω την εμπειρία μου: το πρώτο S100 που αγόρασα είχε 1 καμμένο pixel. Το είδα μόλις γύρισα σπίτι και πήρα τηλέφωνο το Πλαίσιο απ'όπου το αγόρασα. Αυτοί πήραν με τη σειρά τους την αντιπροσωπεία που τους είπε πριν προλάβουν να εξηγήσουν το πρόβλημα να το αλλάξουν άμεσα!

Οπότε η μέχρι στιγμής εμπειρία μου είναι πολύ θετική! Η Nokia για αντικατάσταση λόγω καμμένων pixels θέλει τουλάχιστον 3 pixels και σε απόσταση 1cm μεταξύ τους! Αλλιώς ας πρόσεχες!

Στο θέμα της τιμής τώρα, σίγουρα θα ήταν καλό να ήταν φθηνότερη, αλλά έχεις δει πόσο πουλάνε το Nokia 9500 Communicator εδώ; Η ελληνική αγορά είναι πάντα λίγο πιο ακριβή από αυτή της Αγγλίας αλλά αυτό εντάσσεται στο ότι γενικά είμαστε πίσω σε δίκτυα, υπηρεσίες κινητής τηλεφωνίας, καθώς και σε καταναλωτική συνείδηση!

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

τι δεν κάνει η ΗΡ???

 

ΜΗΝ ΤΡΕΛΑΘΟΥΜΕ ΤΕΛΕΙΩΣ. αυτά υπάρχουν από την εποχή του 2000 :)

 

όσο για την νόκια? πότε έβγαλε ππσί για να είναι "αναγκασμένη" να βγάζει αναβαθμίσεις μέσω νετ?

 

δυστυχώς η παραπληροφόρηση πάει και έρχεται...

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

εμένα μου αρέσει καλύτερα αυτή!!

http://shop.brando.com.hk/image/o2xdaIIminisiliconecase1.jpg

http://shop.brando.com.hk/o2xdaIIminisiliconecase.php

 

Σαν κ@πότα είναι βρε Νίκο!

myphone.gr Legal Advisor

Phones: iPhone XsMax 64GB Silver, iPhone X 64GB Silver, Pocophone F1 64GB

Tablets: iPad Pro 12,9 128GB WiFi, iPad mini 4 64GB WiFi & 4G

Link to comment
Share on other sites

Nικο, ειχα θηκη σιλικονης για το ipod και εν λενε. Το δερμα ειναι το καλυτερο αν και προσθετει ογκο. Βαρος ομως ελαχιστο. Αποψη μου ειναι οτι ενας screen protector αρκει.
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου είναι δικαίωμά σου να βοηθάς όποιον θέλεις. Απλά εδώ είναι ένα φόρουμ που μοιραζόμαστε τις εμπειρίες μας και συχνά βοηθά ο ένας τον άλλο αν είναι δυνατό. Σου εύχομαι μόνο όταν αντιμετωπίσεις και εσύ ένα πρόβλημα με κάποιο κινητό και το αναφέρεις σε κάποιο φόρουμ, να μην σου απαντήσει κάποιος παραπέμποντάς σε στην αντιπροσωπεία για την οποία έχει αρνητική γνώμη όσον αφορά την τιμολογιακή πολιτική της !!!

Φυσικά έχω στείλει mail στο τμήμα τεχνικής υποστήριξης και περιμένω μια απάντηση από Δευτέρα. Στο site τους βρίσκεις και firmware updates (όχι ακόμα διαθέσιμα για το κινητό μας), κάτι που δεν κάνει πχ η ΗΡ για τα δικά της windows mobile κινητά ή η Nokia! Όσο για την ποιότητα υποστήριξης της αντιπροσωπείας, να αναφέρω την εμπειρία μου: το πρώτο S100 που αγόρασα είχε 1 καμμένο pixel. Το είδα μόλις γύρισα σπίτι και πήρα τηλέφωνο το Πλαίσιο απ'όπου το αγόρασα. Αυτοί πήραν με τη σειρά τους την αντιπροσωπεία που τους είπε πριν προλάβουν να εξηγήσουν το πρόβλημα να το αλλάξουν άμεσα!

Οπότε η μέχρι στιγμής εμπειρία μου είναι πολύ θετική! Η Nokia για αντικατάσταση λόγω καμμένων pixels θέλει τουλάχιστον 3 pixels και σε απόσταση 1cm μεταξύ τους! Αλλιώς ας πρόσεχες!

Στο θέμα της τιμής τώρα, σίγουρα θα ήταν καλό να ήταν φθηνότερη, αλλά έχεις δει πόσο πουλάνε το Nokia 9500 Communicator εδώ; Η ελληνική αγορά είναι πάντα λίγο πιο ακριβή από αυτή της Αγγλίας αλλά αυτό εντάσσεται στο ότι γενικά είμαστε πίσω σε δίκτυα, υπηρεσίες κινητής τηλεφωνίας, καθώς και σε καταναλωτική συνείδηση!

Opos to eipes opoion thelo boithao! Auto ta leei ola! Kai gia tis euxes sou se periptosi pou tha xreiasto boitheia kalitera rikse mia matia kai edo kai se ksena forum na deis poios ebgale to kolpo me tin sd gia tin allagi tis ROM apo germanika sta agglika kai rota olous osous einai edo mesa kairo kai parakolothoun tin roi autou tou thread gia to an exo boithisei i oxi! Na xairese to apsogo service tis ACE kai an eisai esy euxaristimenos emena den mou peftei logos! Prosopika me ta idia xrimata pira to MDA Compact mia Sandisk SD UltraII 1GB kai ena Pretec BT GPS. Oso gia to kameno pixel to allazoun kai oi germanoi sigkekrimena mou allaksan to MDA Compact pou mou esteilan doro giati eixe ena kameno pixel kai anelaban kai ta eksoda apostolis kai epistrofis stin Ellada. O xronos pou ekane itan 5 meres! Oxi amesa oso to plaisio alla poly ftinotera kai pistepse me apo karditsa pou eimai mallon pio grigori eksipiretisi eixa apo germania para na to estelna athina!

Link to comment
Share on other sites

Nικο, ειχα θηκη σιλικονης για το ipod και εν λενε. Το δερμα ειναι το καλυτερο αν και προσθετει ογκο. Βαρος ομως ελαχιστο. Αποψη μου ειναι οτι ενας screen protector αρκει.

 

Καλά βρε παιδιά δεν θα την πάρω!

screen protector εχω βάλει!!

Με την δερμάτινη θήκη είναι σαν τούβλο!

Μου φαινόταν πολυ καλή λύση η συγκεκριμένη!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μια δυο ερωτησεις που μου ηρθαν στο μυαλο ενω βρισκομαι στα προθυρα αγορας του Imate (ή MDA, qteκ το ξεχναμε standar αφου η ACE επελεξε να μας αποθύσει..)

 

1ον)Το λειτουργικο του τηλεφώνου ειναι Windows Mobile 2003 SE for Pocket Pc ή Windows Mobile 2003 SE for Smartphones ? (Χαζη ερωτηση το ξέρω, μάλλον το πρωτο..)

Και αν είναι το πρωτο παιρνει ολες τις εφαρμογες που τρεχουν τα Pocket Pcs με ίδιο λειτουργικο ??

 

2ον)Υποστηρίζει Hand Writing Recognition ? Και αν οχι απτην μανα του μηπως με καποια

Third Party εφαρμογή ?? (Αν οχι φανταζομαι θα ειναι πολύ δυσκολο να γραψεις sms..)

 

3ον)Το video που καταγραφει η camera είναι ικανοποιητικο ? Και σε ποσα fps παιζει (15 να υποθέσω..) ? Και τέλος παιζει fullscreen τα video 320χ240 ή σερνονται με 2.2fps ??

 

Thanks Anyway

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μια δυο ερωτησεις που μου ηρθαν στο μυαλο ενω βρισκομαι στα προθυρα αγορας του Imate (ή MDA, qteκ το ξεχναμε standar αφου η ACE επελεξε να μας αποθύσει..)

 

1ον)Το λειτουργικο του τηλεφώνου ειναι Windows Mobile 2003 SE for Pocket Pc ή Windows Mobile 2003 SE for Smartphones ? (Χαζη ερωτηση το ξέρω, μάλλον το πρωτο..)

Και αν είναι το πρωτο παιρνει ολες τις εφαρμογες που τρεχουν τα Pocket Pcs με ίδιο λειτουργικο ??

 

2ον)Υποστηρίζει Hand Writing Recognition ? Και αν οχι απτην μανα του μηπως με καποια

Third Party εφαρμογή ?? (Αν οχι φανταζομαι θα ειναι πολύ δυσκολο να γραψεις sms..)

 

3ον)Το video που καταγραφει η camera είναι ικανοποιητικο ? Και σε ποσα fps παιζει (15 να υποθέσω..) ? Και τέλος παιζει fullscreen τα video 320χ240 ή σερνονται με 2.2fps ??

 

Thanks Anyway

1)Είναι Windows Mobile 2003 SE Phone Edition for Pocket Pc, άρα ναι παίρνει τις ίδιες άσχετα άν είναι μικρότερη η οθόνη του. Είναι τα ίδια pixel.

2)Απο τη μάνα του μόνο αγγλικά. Για Ελληνικά, όπως το είπες, με Third Party εφαρμογή. π.χ. http://pocket-pc-software.penreader.com/PenReader.html

Για sms καλύτερα κοίτα το Phone Plus εδώ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=52244

3)Τώρα εδώ θα περιμένεις να απαντήσουν οι άλλοι γιατί δεν ξέρω...:o

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

3)Τώρα εδώ θα περιμένεις να απαντήσουν οι άλλοι γιατί δεν ξέρω...:o

 

να απαντήσω κι εγώ μιας και το πήρα???

 

ok έχει καλύτερη ανάλυση ,καλά frames και σε full screen

 

 

οι πρώτες εντυπώσεις από το ppc είναι άριστες,ακόμα το μαθαίνω βεβαια.

ξέρετε που θα βρω κανένα ελληνικό manual παίδες?

Link to comment
Share on other sites

3ον)Το video που καταγραφει η camera είναι ικανοποιητικο ? Και σε ποσα fps παιζει (15 να υποθέσω..) ? Και τέλος παιζει fullscreen τα video 320χ240 ή σερνονται με 2.2fps ??

Video grafei se 320X240 analisi apo tin cameroula me poly ikanopioitiko fps kai sigoura kalitera apo opoiodipote allo kinito se analisi kai fps! Ekei pou ta xalaei einai me tin poiotita tis cameras.

Oso gia to play an deis ton betaplayer na paizei 320X240 tainia me tous ypotitlous tis se 25fps tote tha katalabeis oti o 416MHz epekserastis tou afinei poly piso kati P900 kai oti allo eixe pesei sta xeria sou eos tora!

Apla sou leo oti sto video einai 100% sigouro oti tha yperkalipsei tis opoies sou apaitiseis!

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο!

Δεξί κλίκ>αποθήκευση ως... (2,9ΜΒ)

http://www.qtek.gr/guides/qteks100-web.pdf

thnx man!! ...

 

καλά πως γίνεται να δείχνει την μπαταρία στο today screen !! τόση ώρα το ψάχνω

Link to comment
Share on other sites

Video grafei se 320X240 analisi apo tin cameroula me poly ikanopioitiko fps kai sigoura kalitera apo opoiodipote allo kinito se analisi kai fps! Ekei pou ta xalaei einai me tin poiotita tis cameras.

Oso gia to play an deis ton betaplayer na paizei 320X240 tainia me tous ypotitlous tis se 25fps tote tha katalabeis oti o 416MHz epekserastis tou afinei poly piso kati P900 kai oti allo eixe pesei sta xeria sou eos tora!

Apla sou leo oti sto video einai 100% sigouro oti tha yperkalipsei tis opoies sou apaitiseis!

δηλαδή αρκετά βιντεάκια δεν χρειάζεται καν να τα μετατρέπουμε!!

αν χρειαστεί ..για πες μου .

σε ποσα bitrates max μπορώ να το βάλω στα 25 fps?

κατάληξη .avi παίζει φυσικά εε? με κωδικοποίηση xvid κλπ

Link to comment
Share on other sites

thnx man!! ...

 

καλά πως γίνεται να δείχνει την μπαταρία στο today screen !! τόση ώρα το ψάχνω

Xρησιμοποίησε το Omega.Battery.Pack.Pro.

To καλύτερο απο όσα έχω δοκιμάσει.

Link to comment
Share on other sites

thnx man!! ...

 

καλά πως γίνεται να δείχνει την μπαταρία στο today screen !! τόση ώρα το ψάχνω

 

Ena allo programma pou exw ektos tou phone plus einai ayto

http://www.pdagold.com/software/detail.asp?s=227

poly kalo, mikro kai sou leei poses wres exeis anoixto to pda apo thn wra pou to ebgales fortismeno apo thn mpriza.

Κωστας - Κατερινη
Link to comment
Share on other sites

Xρησιμοποίησε το Omega.Battery.Pack.Pro.

To καλύτερο απο όσα έχω δοκιμάσει.

gia metriti mpatarias, memory kai sd to pio mikro kai taxitato einai to qbar 25.. Dokimaste to ;)
Link to comment
Share on other sites

για μπαταρία το καλύτερο είναι αυτό που είχαμε οι περισσότεροι στο ε800 :)

 

κολλάει δίπλα στα <=> και δεν τρώει τπτ από μνήμη. το είχε φτιάξει ένας αμερικάνος. θα το βρω και το ποστάρω

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Επίσημο] Qtek S100 / imate Jam / MDA compact 2

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...