Jump to content

Νέα πλαστικά διπλώματα οδήγησης και νέες πινακίδες


Βασίλης
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κατ'εμέ τα διάφορα ΡΖΑ, ΖΖΖ, ΝΕΕ, ΑΧΑ είναι σε θέση να προκαλέσουν διάφορες αντιπαλότητες μεταξύ πχ Αθηναίου-Σαλονικιού (-Γιατί ρε καταστρέφεις τ'αμάξι? -Τι γιατί ρε! Αφού έχει αθηναϊκές πινακίδες!!!) κλπ...

Αυτό σωστό, με τη ζημιά που κάνουν οι Θεσσαλονικείς, αλλά καλό είναι να φαίνεται το αυτοκίνητο από που είναι.. έτσι γίνεται στις περισσότερες χώρες, αλλά και στην Αγγλία (παρόλο που είναι κωδικοποιημένο)

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 571
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αυτό σωστό, με τη ζημιά που κάνουν οι Θεσσαλονικείς

 

Δεν νομίζω ότι μας χρειάζεται ένα νέο flame bite αγαπητέ rigasnic.

:cool:

Γράφουμε όσα ζούμε: www.pella24.gr
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον VaradeRo

 

Δεν νομίζω ότι μας χρειάζεται ένα νέο flame bite αγαπητέ rigasnic.

:cool:

 

Δεν έβγαλα εγώ τις φήμες! αυτά που έχω ακούσει λέω... :(

Δεν άκουσα ποτέ αντίστοιχη συμπεριφορά στην Αθήνα για αυτοκίνητο με πινακίδες από Ν...

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον rigasnic

 

Δεν έβγαλα εγώ τις φήμες! αυτά που έχω ακούσει λέω... :(

Δεν άκουσα ποτέ αντίστοιχη συμπεριφορά στην Αθήνα για αυτοκίνητο με πινακίδες από Ν...

 

 

Εχω ακούσει εγώ αλλά δεν λέει κάτι αυτό. Είναι απαράδεκτο για όλους.

Το θέμα δεν έχει συνέχεια. Λήγει εδώ. :mad:

 

Στο thread τώρα, σκέφτομαι και εγώ να αλλάξω την πινακίδα την μπροστινή μου με μία αντίστοιχη σαν τις ευρωπαικές. Δένει καλύτερα στην ιταλίδα. :p Αλλά να βάλω μία... πισινή με το περίγραμμα το πλαστικό που έχει και τη χώρα και την ευρωπαική ένωση? Ή κάτι άλλο?

 

Κάποιος στην πρώτη σελίδα είπε οτι το έκανε?

 

P.S. You should know better rigasnic... :mad:

[imgalign]http://icons.iconarchive.com/icons/iconshock/social-media/96/twitter-icon.png[/imgalign]"Some hearts are different than others. Like crystal in a world of glass... Even the way they shatter is beautiful..."

 

Wannabe Editor? Reviewer? Columnist?

Join the Unwired Revolution, now!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια νομιζω τα διπλωματα ειναι λιγο πιο σημαντικα! Μην αναφερω τις αντιδρασεις των ξενων οταν ειδαν το διπλωμα μου (μιλαω για Ιταλια-Γερμανια-Σουηδια).Ξερει κανεις ποτε θα γινει η αντικατασταση?
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον awesome

 

Παιδια νομιζω τα διπλωματα ειναι λιγο πιο σημαντικα! Μην αναφερω τις αντιδρασεις των ξενων οταν ειδαν το διπλωμα μου (μιλαω για Ιταλια-Γερμανια-Σουηδια).Ξερει κανεις ποτε θα γινει η αντικατασταση?

 

 

Καλά όλα στο δίπλωμά μας είναι στα ελληνικά, στις εταιρείες ενοικιάσεων κοιτάνε το ονοματεπώνυμο αρκετές φορές προσπαθώντας να το συγκρίνουν με το διαβατήριο. Δεν είμαστε οι μόνοι πάντως και τα Ιταλικά που έχω δει τα ίδια χάλια είναι. Αυτοί όμως έχουν αλλάξει τις πινακίδες τους με αυτές με το σήμα της ΕΕ όπως και οι Γερμανοί.

KCB
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον KCB

 

Καλά όλα στο δίπλωμά μας είναι στα ελληνικά, στις εταιρείες ενοικιάσεων κοιτάνε το ονοματεπώνυμο αρκετές φορές προσπαθώντας να το συγκρίνουν με το διαβατήριο. Δεν είμαστε οι μόνοι πάντως και τα Ιταλικά που έχω δει τα ίδια χάλια είναι. Αυτοί όμως έχουν αλλάξει τις πινακίδες τους με αυτές με το σήμα της ΕΕ όπως και οι Γερμανοί.

 

Όλο ξεχνώ να το κοιτάξω, αλλά μου έχουν πει ότι τα τελευταία διπλώματα είναι στα αγγλικά. Είσαι σίγουρος ότι είναι στα ελληνικά;; Πάντως ξέρω ότι εταιρείες ενοικιάσεων στην Αγγλία το δέχονται.

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον rigasnic

Όλο ξεχνώ να το κοιτάξω, αλλά μου έχουν πει ότι τα τελευταία διπλώματα είναι στα αγγλικά. Είσαι σίγουρος ότι είναι στα ελληνικά;;

Ναι στα Ελληνικά είναι, την προηγούμενη βδομάδα έβγαλα καινούργιο και δεν υπάρχει γρι εγγλέζικο :rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον Zer0cooL24

[...] kai to palio PZ (pou den eixe kamia sxesi me to nomo) [...]

Τα δύο πρώτα γράμματα των (τριγράμματων) πινακίδων προέρχονται άλλοτε από την πρωτεύουσα και άλλοτε από το όνομα του νομού (συνήθως συμπίπτουν), συνήθως όμως από την πρωτεύουσα (π.χ. ΚΜ_ νομός Μεσσηνίας με πρωτεύουσα την Καλαμάτα, ΕΜ_ νομός Κυκλάδων με πρωτεύουσα την Ερμούπολη).

 

Υπάρχουν κάποιες εξαιρέσεις (νομοί με δύο ειδών πινακίδες - δύο πόλεις): στο νομό Αιτωλοακαρνανίας υπάρχουν αυτοκίνητα με πινακίδες ΑΙ_ 1234 (Αγρίνιο) και ΜΕ_ 1234 (Μεσολόγγι, η πρωτεύουσα του νομού), ενώ στον Έβρο υπάρχουν ΕΒ_ 1234 (Αλεξανδρούπολη) και ΟΡ_ 1234 (Ορεστιάδα).

 

Για τις παλιές διγράμματες πινακίδες της Ηλείας, αφού η πρωτεύουσα είναι ο Πύργος, και δεν μπορούσαν να βάλουν το ΡΓ, έβαλαν ΡΖ. Σημειωτέον τα ΥΡ, ΥΟ ήταν «δεσμευμένα» για την Αττική ενώ το ΡΟ για τη Ρόδο (νομός Δωδεκανήσου).

http://briefcase.pathfinder.gr/download/guru7/36824/444282/0/logo_mini.jpg

 

Γιάννης Πετρίδης (Δευτέρα – Παρασκευή, 16:00–17:00, ΝΕΤ 105,8, 17:10–18:10+ Τρίτο Πρόγραμμα)

Πάνος Χρυσοστόμου (Δευτέρα – Πέμπτη, 21:00–22:00, Δεύτερο Πρόγραμμα)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον rigasnic

 

Όλο ξεχνώ να το κοιτάξω, αλλά μου έχουν πει ότι τα τελευταία διπλώματα είναι στα αγγλικά. Είσαι σίγουρος ότι είναι στα ελληνικά;; Πάντως ξέρω ότι εταιρείες ενοικιάσεων στην Αγγλία το δέχονται.

 

 

Το μόνο που γράφει σε πολλές γλώσσες είναι το Driving Licence στην εξωτερική πλευρά. Το παρέλαβα τον Σεπτέμβριο οπότε σίγουρα είναι από τα τελευταία...

Δεν είπα κάτι διαφορετικό, και στην Ιταλία το δέχονται αλλά μέχρι να ταυτοποιήσουν τους ελληνικούς χαρακτήρες στα ονόματα με τους λατινικούς στο διαβατήριο περνάει κάποια ώρα :) . Εξαρτάται και από τον υπάλληλο που θα πέσεις αν το ψάχνει πολύ...

KCB
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον Mythozz

 

Στο thread τώρα, σκέφτομαι και εγώ να αλλάξω την πινακίδα την μπροστινή μου με μία αντίστοιχη σαν τις ευρωπαικές. Δένει καλύτερα στην ιταλίδα. :p Αλλά να βάλω μία... πισινή με το περίγραμμα το πλαστικό που έχει και τη χώρα και την ευρωπαική ένωση? Ή κάτι άλλο?

 

Κάποιος στην πρώτη σελίδα είπε οτι το έκανε?

 

P.S. You should know better rigasnic... :mad:

 

 

Μπορεις να βρεις σε ενα καταστημα αξεσουαρ,υπαρχουν τετοια πλαισια με κοστος 10ε.Αυτο που εχει το σημα μπαινει μονο πισω,το μπροστα ειναι απλα με τζαμακι και τιποτα παραπανω.

Ενημερωτικα παντως αν σκοπευετε να πατε εξωτερικο τοτε πρεπει οπωσδηποτε να βαλετε αυτα τα πλαισια και ας μην εχει ψηφιστει ακομα ο νομος για την αλλαγη στην Ελλαδα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον Βασίλης

 

Μπορεις να βρεις σε ενα καταστημα αξεσουαρ,υπαρχουν τετοια πλαισια με κοστος 10ε.Αυτο που εχει το σημα μπαινει μονο πισω,το μπροστα ειναι απλα με τζαμακι και τιποτα παραπανω.

Ενημερωτικα παντως αν σκοπευετε να πατε εξωτερικο τοτε πρεπει οπωσδηποτε να βαλετε αυτα τα πλαισια και ας μην εχει ψηφιστει ακομα ο νομος για την αλλαγη στην Ελλαδα.

 

τζαμάκι τι εννοείς; τζαμάκια απαγορεύονται :!:

Όσο για το εξωτερικό, μην ενοχλείστε. Το κράτος έπρεπε να είχε φροντίσει η πινακίδα μας να έχει σήμα. Το ότι δεν έχει είναι δικό τους πρόβλημα. Τα αυτοκίνητα από την Ελλάδα (εφόσον κινούνται σε δρόμους της Ε.Ε.) μπορούν να πάνε έτσι όπως είναι χωρίς κανένα σηματάκι. Ελεγμένο! Και άσε τους άλλους να προσπαθούν να βρουν από που είσαι!

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Ασφαλώς και δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα με τις πινακίδες μας στο εξωτερικό, άσε που και πάλι μας αναγνωρίζουν καθώς είμαστε οι μόνοι πια που δεν έχουμε βάλει τ'αρχικά μας :p :happy:
Link to comment
Share on other sites

Μετα απο ενα ταξιδακι σε Αυστρια-Γερμανια-Ιταλια το καλοκαιρι, εχω να πω οτι το διπλωμα μας σε ολα αυτα τα κρατη ειναι κανονικα αποδεκτο, το ιδιο και οι πινακίδες μας! Οι καινουργιες που εχουν αυτοι, τουλαχιστον στην Ιταλια ειναι σε ενα 20% των αυτοκινήτων μονο! (καλα στην αυστρια ειναι πιο παλια, δε ξερω γιατι αλλα εχουν ολοι ολοκαινουργια αυτοκινητα)

 

 

ασχετο: υπαρχουν παρα πολλα παλια αυτοκινητα με αρχικα ΗΥ .... ειναι απο αττικη?

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και το ΡΖ έχει κάποια σχέση με τον νομό που δεν την γνωρίζω. (δεν θα βρεις όμως αθηναικά αυτοκίνητα με ΡΖ)

 

 

το ΡΖ ειναι απο πρέβεζα, ΡΖΑ και ΡΖΕ

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον rigasnic

 

 

 

Ακόμα και το ΡΖ έχει κάποια σχέση με τον νομό που δεν την γνωρίζω. (δεν θα βρεις όμως αθηναικά αυτοκίνητα με ΡΖ)

 

 

 

το ΡΖ ειναι από Πρέβεζα, έχει ΡΖΑ και ΡΖΕ

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον sotakis

 

Ακόμα και το ΡΖ έχει κάποια σχέση με τον νομό που δεν την γνωρίζω. (δεν θα βρεις όμως αθηναικά αυτοκίνητα με ΡΖ)

 

 

το ΡΖ ειναι απο πρέβεζα, ΡΖΑ και ΡΖΕ

 

Όπως είπαμε πιο πάνω, μιλάγαμε για το ΡΖ σε διψήφια πινακίδα που είναι από το πύργο όπως εξήγησε και ο guru
Για τις παλιές διγράμματες πινακίδες της Ηλείας, αφού η πρωτεύουσα είναι ο Πύργος, και δεν μπορούσαν να βάλουν το ΡΓ, έβαλαν ΡΖ. Σημειωτέον τα ΥΡ, ΥΟ ήταν «δεσμευμένα» για την Αττική ενώ το ΡΟ για τη Ρόδο (νομός Δωδεκανήσου).

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Οχι τζαμακι ακριβως,πλαστικο καπακι το οποιο προφανως δεν πρεπει να ειναι παρανομο γιατι αν δεν μπει αυτο τοτε θα ξεφτυσει με τον καιρο το σημα της Ε.Ε. :!:

Ασε που δεν ειναι καν φυμε,νομιζω αυτα απαγορευονται.

Link to comment
Share on other sites

Tο καπάκι σκέπαζε και τη πινακίδα, ή μόνο το σήμα; Αν σκεπάζεται η πινακίδα απαογορεύεται γιατί δεν την βλέπουν καλά τα ραντάρ/φωτογραφικές μηχανές που γράφουν!

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι ψιλοάσχετο??? (Μην πέσετε να με φάτε όμως....) :)

Οι πινακίδες στα αγγλικά πώς λέγονται???? :stupid:

seventh_heaven

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

Link to comment
Share on other sites

Thanks...

Ίσως μου φανεί χρήσιμο, γι' αυτό ρώτησα... :)

seventh_heaven

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον sallax

 

car tags ή plates :p

 

 

 

Δε νομίζω ότι σε έχω ξαναδεί αν γράφεις αγγλικούς χαρακτήρες (ακόμα και για Αγγλικές λέξεις). :!:

 

Σημαδιακό το γεγονός, ε νιου έρα μπιγκίνς? :p

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...