Jump to content

Νέα πλαστικά διπλώματα οδήγησης και νέες πινακίδες


Βασίλης
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 571
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τα διπλώματα τώρα είναι τα παλιά ροζ ή έχουν αλλάξει;

 

Ειναι ακομα τα ροζ αν και ειδα στην ΝΕΤ οτι μεσα στον μηνα Ιουνιο θα βγουν τα καινουρια που θα ειναι σαν πιστωτικες και που τελικα ολοι θα πρεπει να αλλαξουμε εντος δεκαετιας. Αν καποιος γνωριζει παραπανω ας παραθεσει.

Dream big and dare to fail..
Link to comment
Share on other sites

dilali an dwsw twra gia 125 mexri telos tou mina den yparxei periptwsi na to exw to diploma?

https://twitter.com/ogiwrgos<>

Nokia 3330 , Nokia N73ME , NOKIA N8 , JOLLA PHONE, HTC 10, ONE PLUS 7 PRO NEBULA BLUE

The Microsoft & Nokia Motto: "We're the leaders, wait for us!"

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ παιδια για τις πληροφοριες. Επειδη μενω Μπολωνια (Ιταλια) δεν εχω ιδεα με το πως εξελισσονται τα πραγματα στη Δημοσια Διοικηση στην Ελλαδα. Ειχα διαβασει κανα χρονο πριν σ'αυτο το φορουμ οτι υπηρχε μεχαλη ελλειψη σε πινακιδες και περιμεναν για μηνες και μηνες...

 

Γι'αυτο ρωτησα για να ξερω μην κανω καμια αιτηση και μετα μου παρουν τις πινακιδες και μου δωσουν καμια βεβαιωση και πρεπει να κυκλοφορω με χαρτινες για κανα εξαμηνο μεχρι να ερθουν οι αλλες... κλπ κλπ.

 

Αυτά μονο στην Ελλαδα συμβαινουν. Δε θα προλαβαινα ουτε δυο βηματα να κανω με τ'αυτοκινητο με χαρτινες πινακιδες στην Ιταλια, για παραδειγμα.

 

Ευχαριστω για τις πληροφοριες.

 

Οσον αφορά τα διπλωματα που καποιος ανεφερε νωριτερα, τα ροζ χαρτινα διπλωματα εχουν ηδη ξεπεραστει στη Δ. Ευρωπη. Τωρα εκδιδουν νεα πλαστικα διπλωματα σε μεγεθος πιστωτικης καρτας που ειναι ευκολα στη χρηση και δεν φθηρονται.

 

Οσον αφορά την αναγραφή με Ελληνικους μονο χαρακτηρες, ειναι πραγματικά προβλημα. Το Ελληινικο ροζ διπλωμα ειναι Ευρωπαικο. Ειναι ακριβώς το ιδιο με τα ΠΑΛΙΑ Ιταλικα και Γερμανικα δηπλωματα που εχω δει. Ετσι, οποιος μη-Ελληνοφωνος το δει καταλαβαινει οτι προκειται για εγκυρο Ευρωπαικο διπλωμα οδηγησης, αλλά ΔΕΝ μπορει να το διαβασει!

 

Οσες φορες με σταματησαν ή νοικιασα αυτ/το ο αναγνωστης του διπλώματος μου εμενε άφωνος και ζητουσε βοήθεια... Στη Βαρκελονη με ρωτουσαν αν ήμουν σιγουρος οτι το δηπλωμα αυτό ήταν ακομα σε ισχυη και δεν ειχε ληξη. Τους διαβεβαιωσα οτι στην Ελλαδα αυτο βγαζουν, ακομα και σε ατομα που παιρνουν το δηπλωμα τους σημερα. Δε με πιστευαν. χαχα Τι να τους κανω...!;

 

Α, το μεγαλο φιασκο ειναι ομως στις "καινουριες" μας ταυτοτητες!! Ε ναι, δε θα το πιστεψετε το τί εχω τραβηξει μ'αυτην την ταυτοτητα απο τοτε που εληξε το διαβατηριο μου! Στην Ελβετία με κοιτουσαν σαν να ημουν τρελός. Κοιταζαν μια την ταυτοτητα μια εμενα, μετα εξεταζαν την ταυτοτητα μ'ενα παραξενο φακο με υπερυθρες για να δουν δεν καταλαβα κι εγω τί. Στο τελος, ο υπαλληλος πηρε τηλεφωνο καπου για να ελεγξουν το νουμερο κι εγω δεν ξερω τι αλλο..... μετά απο μισή ωρα μ'άφησαν να φυγω! Στην Σλοβενία δεν ειχαν ξαναδεί τετοιο πράγμα και μου ζητούσαν να τους δώσω κατι άλλο, για παράδειγμα το δίπλωμα! Την πάτησαν όμως γιατί το δίπλωμα ήταν χειρότερο! χαχα Μιλαμε για πολύ γέλιο.

 

ΕΥΓΕ στο Ελληνικό κράτος! Η αληθεια ειναι οτι οι ανθρωποι στην Ελβετία δεν ειχαν κι άδικο. Η ολοκαίνουριά μου ταυτοτητα εινα ακόμα γραμμενη με το χερακι (μαλλον οι εκτυπωτες κοστιζουν πολύ αλλά εχώ τα 30 ευρω τα πληρωσα για την "καινουρια" μου ταυτοτητα). Η μονη διαφορά αναμεσα στη δική μου ταυτοτητα και της γιαγιάς μου ειναι οτι η δική μου λεει "Ελληνική Δημοκρατία" ενώ η δική της "Βασίλειον της Ελλαδος". Δεν κανω πλάκα! Είναι ακριβώς ιδιες οι ταυτότητες απο τότε! Ενταξει, η δικια μου δε γραφει τη θρησκεια μου (που ετσι κι αλλιώς δεν εχω) κι εχει και "λατινικους χαρακτηρες". Λοιπον, μιλαμε για και γα...ω τους χαρακτηρες! Αν μπορει κανεις να τους διαβασει, σφυριξτε μου κλέφτηκα! Την ημερα που εβγαλα την ταυτότητα η συνήθης υπάλληλος έλλειπε, και την εγραψε κάποιος αντικαταστάτης! Μιλάμε για κάτι καλικατζουρες που τρομαζεις να τις βλέπεις!

 

Αυτά τα παραπονα! Με άλλα λογια, από πινακίδες μέχρι ταυτότητα, όλα τα ελληνικά επίσημα έγγραφα είναι για τα σκουπίδια! Εκτός βέβαια από τα νεα μας καταπληκτικά διβατήρια... μόνο που για να τα πάρεις από το προξενείο πρεπει να περιμένεις δύο (2) [!!] ολόκληρους μήνες (το καλό πραγμα αργεί να γινει) γιατί τα στέλνουνε λέει με "διπλωματικούς σάκους" προς και από Αθήνα. ΟΚ, ενταξει. Μα καλά, αυτοι οι σάκοι με τα γαϊδούρια πανε; Μάλλον και τα κουριερ θα ειναι πολύ ακριβά (οπως οι εκτυπωτες) αλλά και παλι εγώ τα 100 ευρουλακια τα έδωσα για να κανω αιτηση για διαβατήριο...

 

Ουφ, φτανει! Δεν παραπονιεμαι αλλο! Τα ειπα ολα! χαχαχα

 

 

Στη Ρουμανια το ιδιο με αν ταξιδευεις με ταυτοτητα.. Την κοιταν 3-4 ατομα στο αεροδρομιο με υπεριωδεις , με φακους, σε βαζουν να υπογραψεις να δουν δειγμα υπογραφης..Καμμια συγκριση με τις δικες τους που ειναι μια πλαστικη καρτα με εγχρωμη φωτογραφια και bar code.. Για να μην πω για τις πινακιδες που με το που παιρνεις αμαξι εχεις ενα μηνα προσωρινες, και τις μονιμες , εκτος οτι μπορεις να τις διαλεξεις τι θα γραφουν, στις δινουν αμεσα..Για να μην πω και για την αδεια παραμονης...που την παιρνεις....ΑΥΘΗΜΕΡΟΝ.. Ποτε Αλεκο? Αυθημερον..Στην Ελλαδα μετα απο κανα εξαμηνο και βλεπουμε..

 

Το δε διπλωμα...κι αυτο σε μορφη καρτας..

Audi Q7 4.2 FSI

[sIGPIC][/sIGPIC]

The prince of Whales and me!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Αν θέλω να αντικαταστήσω τις πινακίδες λόγω φθοράς (πχ ξεθώριασμα μαύρων αριθμών) η μόνη λύση που έχω είναι να αλλάξω και αριθμό;

I can't tell you what the Cuore Sportivo is...

You have to see it for yourself.

Link to comment
Share on other sites

Μάγκες εμεις με τα ροζ τι θα γίνει?Θα πάρουμε αυτά που είναι σαν πιστωτικές?

Peugeotclub

Peugeot 406 ST 2000 1.600cc

Στο νοσοκομείο καταλήγουνε όσοι φοράνε ζώνες.Οι υπόλοιποι πάνε πρώτα στο νεκροτομείο...

http://www.skoda-auto.gr/models/octavia/extra/images/2x3x180.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μάγκες εμεις με τα ροζ τι θα γίνει?Θα πάρουμε αυτά που είναι σαν πιστωτικές?

 

Σύμφωνα με άρθρο της Καθημερινής τα νέα διπλώματα θα αρχίσουν να δίνονται από το 2008, οπότε μάλλον θα πρέπει να κάνουμε λίγη υπομονή ακόμη...φαντάζομαι ότι σε κάποια φάση (αργότερα) θα αρχίσει και η αντικατάσταση των παλαιών με καινούρια!

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Θα έχουνε 5ετές πλάνο στο ΥΜΕ σαν το ΠΑΟ.Έχουμε καιρό ακόμα...δε πιστεύω να αρχίσουνε να μας τρέχουνε για παράβολα,γιατρους και ο΄λυτε καθ'εξής?

Peugeotclub

Peugeot 406 ST 2000 1.600cc

Στο νοσοκομείο καταλήγουνε όσοι φοράνε ζώνες.Οι υπόλοιποι πάνε πρώτα στο νεκροτομείο...

http://www.skoda-auto.gr/models/octavia/extra/images/2x3x180.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Γεια σας παιδιά!!! Θα ήθελα να ρωτήσω όσους έχουν πάρει πρόσφατα το δίπλωμα, περίπου πόσο καιρό έκανε για να έρθει από την στιγμή που πέρασαν τα πρακτικά... Μένω Θεσσαλονίκη και πέρασα τα πρακτικά πριν κανα δυο εβδομάδες... Άλλοι μου λένε πως πρέπει να περιμένω κανα μήνα άλλοι δυο και περισσότερο... Ξέρετε κάποιον τρόπο (εκτός του "γρηγορόσημου!!!" :protest::protest::protest:) για να μπορώ να οδηγήσω σε αυτό το διάστημα χωρίς ανησυχία???
:) How i wish you were here... by Pink Floyd
Link to comment
Share on other sites

δυο βδομαδες και ακομα???? εγω μεα σε δυο μερες το ειχα παρει... κοιτα κανονικα απαγορευεται να οδηγησεις μεχρι να το παρεις στα χερια σου γιατι και καλα θεωρειται δημοσιο εγγραφο που επιβαλεται να το εχεις για να οδηγησεις. μαλ@@@@@ δηλαδη αλλα τι να κανεις ετσι λεει ο νομος. χ$$$ ψηλα κι αγναντευε..:rolleyes::rolleyes::rolleyes:
h daytonara mou..![sIGPIC][/sIGPIC] http://www.bikepics.com/members/spirosarta/
Link to comment
Share on other sites

Ελευθεροτυπία - Με τσιπάκι το νέο δίπλωμα

 

Τίποτα το ιδιαίτερο νεότερο, αλλά αυτό δεν το είχα ξανακούσει:

Ενδιαφέρουσα είναι η ευρωπαϊκή οδηγία για τη μη χορήγηση άδειας οδήγησης μοτοσικλετών υψηλού κυβισμού (τύπος Α) σε νέους κάτω των 24 ετών!

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά!!! Θα ήθελα να ρωτήσω όσους έχουν πάρει πρόσφατα το δίπλωμα, περίπου πόσο καιρό έκανε για να έρθει από την στιγμή που πέρασαν τα πρακτικά... Μένω Θεσσαλονίκη και πέρασα τα πρακτικά πριν κανα δυο εβδομάδες... Άλλοι μου λένε πως πρέπει να περιμένω κανα μήνα άλλοι δυο και περισσότερο... Ξέρετε κάποιον τρόπο (εκτός του "γρηγορόσημου!!!" :protest::protest::protest:) για να μπορώ να οδηγήσω σε αυτό το διάστημα χωρίς ανησυχία???

 

Phgaine opoiadhpote mera sto ypourgeio kai parto monos sou...Ta paravola pou ontws yparxoun einai gyrw sto 50ariko an thymamai kala... An den exeis parei to diplwma sta xeria sou den exeis provlhma sto na odhgeis....eisai sigoura nomimos...

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/8915burberry.jpg
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά!!! Θα ήθελα να ρωτήσω όσους έχουν πάρει πρόσφατα το δίπλωμα, περίπου πόσο καιρό έκανε για να έρθει από την στιγμή που πέρασαν τα πρακτικά... Μένω Θεσσαλονίκη και πέρασα τα πρακτικά πριν κανα δυο εβδομάδες... Άλλοι μου λένε πως πρέπει να περιμένω κανα μήνα άλλοι δυο και περισσότερο... Ξέρετε κάποιον τρόπο (εκτός του "γρηγορόσημου!!!" :protest::protest::protest:) για να μπορώ να οδηγήσω σε αυτό το διάστημα χωρίς ανησυχία???

 

εμένα έκανε 1 μηνα και εγω απο θεσσαλονικη ειμαι αλλα την στιγμη που περασα μου εβγαλε η σχολη μια φωτοτυπια την καρτελα μου που εδειχνε οτι περεσα και οδηγουσα με εκεινο με σταματησαν κιολας και δεν υπηρχε προβλημα λες οτι δεν στο στειλαν ακομη δεν μπορει να σε γραψει για τιποτα

ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ!!!!!!!!!!:hunter:
Link to comment
Share on other sites

Πέρσυ έκανε ένα μηνα και εγώ το πήρα(δε λέμε πως) σε λίγες μέρες...ξέρω ότι τώρα έχουν συντομεύσει τις διαδικασίες...Πρέπει να έχει βγει τώρα.

Peugeotclub

Peugeot 406 ST 2000 1.600cc

Στο νοσοκομείο καταλήγουνε όσοι φοράνε ζώνες.Οι υπόλοιποι πάνε πρώτα στο νεκροτομείο...

http://www.skoda-auto.gr/models/octavia/extra/images/2x3x180.jpg

Link to comment
Share on other sites

geia sas paidia.dn parakolouthw to thread alla vlepontas ton titlo thelw na rotisw kati.prin apo 2 xronia + pou eixa parei to mixanaki mou epesa panw sto diastima pou evgainan oi pinakides "tapsia" pou psineis aneta kammia pitsa panw(katalavate poies lew,ekeines tis terasties).na min ta polylogw prin apo ligous mines piga na parw tin pinakida(otan mpikan ta kainourgia prostima gia na min mas grapsoune kiolas...)kai rotisa an mporo na tin allaxw me tis kainourgies,oi opoies einai kai "anthrwpines".mou eipane 75e.gnorizei kaneis an mporw na kanw kati kai na tin allaxo xoris na pliroso i estw me ligotera xrimata?

Heaven Holds A Sense Of Wonder

And I Wanted To Believe That I'd Get Caught Up

When The Rage In Me Subsides

In This White Wave

I Am Sinking In This Silence

Link to comment
Share on other sites

παντως και εγ ετσι ξερω οτι ειναι.35Ε η μεγαλη 73Ε η μικρη

τωρα αν υπαρχει τροπος να τη αλλαξεις στην λουφα δεν ξερω

Yamaha Z & Modenas Dinamik

2 Μικροι Θεοι!!!

Link to comment
Share on other sites

παντως και εγ ετσι ξερω οτι ειναι.35Ε η μεγαλη 73Ε η μικρη

τωρα αν υπαρχει τροπος να τη αλλαξεις στην λουφα δεν ξερω

 

dn einai ligo ilithio i mikri na einai pio akrivh?eleos pia.exallou an itan kales aytes oi pinakides dn tha tis apesyran.o ypallilos apo to mixanologiko mou eipe pos tis apesyran logw epikyndinotitas.dn xerw kata poso ysxiei ayto alla an ysxiei i allagi tha eprepe na ginei dwrean eleos pia.o monos tropos gia na tin valw sto mixanaki itan opws tis vazoun stis pistiares :P

Heaven Holds A Sense Of Wonder

And I Wanted To Believe That I'd Get Caught Up

When The Rage In Me Subsides

In This White Wave

I Am Sinking In This Silence

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
τα νέα διπλώματα λέτε να βγουν σε όλες τις χώρες ταυτόχρονα ή καθεμιά με το δικό της χρονικό ορίζοντα?
Link to comment
Share on other sites

Φυσικά το δεύτερο. Η κάθε μια-το-δικό-της-χρονικό-ορίζοντα ..και η Ελλάδα προς το τέλος για να μη ξεχνιόμαστε!
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Αδειες και διπλώματα με σφραγίδα Ε.Ε.

 

Δευτέρα, 14.04.08

Ερχονται από τις αρχές Μαΐου οι νέες άδειες κυκλοφορίας για τα οχήματα όλων των κατηγοριών και παράλληλα ετοιμάζονται οι νέες άδειες οδήγησης, με τις οποίες θα εφοδιάζονται οι νέοι οδηγοί από τον ερχόμενο Οκτώβρη, ενώ θα αντικαταστήσουν σταδιακά μέχρι το 2016 όλα τα παλαιού τύπου διπλώματα. Τόσο οι νέες άδειες όσο και τα νέα διπλώματα θα είναι κοινού τύπου σε όλες τις χώρες της Ευρωπαϊκής Ενωσης και για αυτό χαρακτηρίζονται «ευρωάδειες» και «ευρωδιπλώματα».

Τα περιθώρια

Με τις νέες άδειες κυκλοφορίας μειώνονται τα περιθώρια για κομπίνες από επιτήδειους και τις Διευθύνσεις Συγκοινωνιών, που έχουν κατά καιρούς εντοπιστεί με μεταβιβάσεις-μαϊμούδες οχημάτων όλων των κατηγοριών.

Παράλληλα με τις νέες άδειες οδήγησης, που θα μοιάζουν με πιστωτικές κάρτες, ενώ θα έχουν ενσωματωμένο μικροτσίπ με πλήρη στοιχεία του κατόχου, θα αρχίσει το ηλεκτρονικό φακέλωμα των παραβατών οδηγών και θα λειτουργεί αυτόματα το πόιντ σίστεμ για όσους οδηγούς συγκεντρώνουν τους προβλεπόμενους βαθμούς ποινής για την αφαίρεση του διπλώματός τους. Αναλυτικά:

Οι νέες άδειες κυκλοφορίας θα είναι υδατογραφημένες και διαβαθμισμένες, με μοναδικό αριθμό αναγνώρισής τους, ώστε να είναι εξαιρετικά δύσκολη η παραχάραξη και παραποίησή τους.

Παράλληλα, τα στοιχεία τους θα είναι καταχωρισμένα στο μηχανογραφικό σύστημα του υπουργείου Μεταφορών και των Διευθύνσεων Συγκοινωνιών της χώρας.

Στο νέο έντυπο της άδειας κυκλοφορίας θα αναγράφονται συνολικά 28 στοιχεία και δεδομένα του οχήματος με λατινικά στοιχεία, όλα κωδικοποιημένα.

Εάν σε ένα όχημα οι ιδιοκτήτες είναι δύο ή και περισσότεροι, θα εκδίδεται αντίστοιχος αριθμός αντιτύπων της άδειας, όπως επίσης για τις επαγγελματικές κατηγορίες οχημάτων για κάθε τμήμα ρυμουλκό και ρυμουλκούμενο του οχήματος θα εκδίδεται ξεχωριστή άδεια.

Το νέο έντυπο σε ανοιχτό πράσινο χρώμα θα είναι ενιαίου τύπου σε όλες τις χώρες της Ευρωπαϊκής Ενωσης και έπειτα από διαγωνιστικές διαδικασίες έχει επιλεγεί να εκτυπώνεται ένα συγκεκριμένο εργοστάσιο ειδικής τεχνολογίας στη Γερμανία, για όλη την Ευρώπη.

Τα νέα ευρωπαϊκά διπλώματα θα εξακολουθήσουν να εκδίδονται από τις Διευθύνσεις Μεταφορών των νομαρχιών, από τις οποίες τα δικαιολογητικά θα αποστέλλονται στο υπουργείο Δημόσιας Τάξης για την εκτύπωσή τους, με τον ίδιο τρόπο που εκδίδονται τα νέα «βιομετρικά» διαβατήρια.

Αντικατάσταση

Οι παλαιοί οδηγοί θα μπορούν, όποτε επιθυμούν, να αντικαταστήσουν το παλαιό με νέο δίπλωμα. Η ανανέωση των νέων αδειών θα γίνεται κάθε 10 χρόνια και θα συνδυάζεται με επικαιροποίηση των στοιχείων τού οδηγού, ενώ στην αρμοδιότητα των φορέων των κρατών-μελών παραμένει η δυνατότητα για υποβολή και σε προληπτικές ιατρικές εξετάσεις. Τα νέα διπλώματα θα είναι ροζ από τη μία πλευρά και κίτρινα από την άλλη και θα έχουν όλα τα προσωπικά δεδομένα του οδηγού, την ομάδα αίματός του, τις ποινές που του έχουν επιβληθεί στο πόιντ σίστεμ, καθώς και τη φωτογραφία του, που δεν θα μπορεί να βγει και να αντικατασταθεί. Εχει θεσμοθετηθεί ήδη η δυνατότητα στους αστυνομικούς να έχουν άμεση online πρόσβαση στο ηλεκτρονικό αρχείο του υπουργείου, ώστε να διαπιστώνουν αμέσως εάν η άδεια έχει ανακληθεί ή αφαιρεθεί.

Η κοινοτική οδηγία για την ενιαία άδεια οδήγησης προβλέπει να αλλάξουν και οι άδειες οδήγησης μοτοσικλέτας. Συγκεκριμένα, προβλέπεται να διαφοροποιηθούν οι άδειες οδήγησης, ανάλογα με τον κυβισμό της μοτοσικλέτας.

Τις μοτοσικλέτες μεγάλου κυβισμού θα μπορούν να οδηγούν μόνο όσοι έχουν συμπληρώσει το 24ο έτος και οι μικρότερης ηλικίας των 24 ετών, εφόσον αποδείξουν ότι τα δύο προηγούμενα χρόνια οδηγούσαν μοτοσικλέτες μικρού κυβισμού.

Με 28 δεδομένα

Υδατογραφημένο και διαβαθμισμένο με μοναδικό αριθμό αναγνώρισης, που παραπέμπει στη Διεύθυνση Συγκοινωνιών η οποία το εξέδωσε, είναι το τετράπτυχο έγγραφο της νέας άδειας κυκλοφορίας των οχημάτων, κοινού τύπου για όλες τις χώρες της Ευρωπαϊκής Ενωσης. Αναγράφονται συνολικά 28 στοιχεία και δεδομένα, τα οποία περιγράφουν την πλήρη κατασκευαστική τεχνική, ιδιοκτησιακή και φορολογική ταυτότητα του οχήματος. Τα στοιχεία της κάθε άδειας κυκλοφορίας καταχωρίζονται στο μηχανογραφικό σύστημα των Νομαρχιακών Διευθύνσεων Συγκοινωνιών και του υπουργείου Μεταφορών.

http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εδώ και καιρό έχω δει πολλά αυτοκίνητα με πινακίδες πράσινες οι οποίες είναι της μορφής Β-ΧΧΧΧ ή Α-ΧΧΧΧ και δεξιά αναγράφουν δύο μικρότερα νούμερα.

 

 

Δυστυχώς δεν βρήκα φωτό για να ανεβάσω δείγμα αλλά μάλλον καταλαβαίνετε για τι μιλάω.

Είναι κάτι σαν αυτό: A-XXXX 08 03 μόνο που το 8 περιορίζεται στο πάνω μισό δεξιά των αριθμών και το 3 στο κάτω μισό

 

Είναι σίγουρα οι πινακίδες που βάζουν στα αυτοκίνητα που έρχονται από εξωτερικό (προσωρινές?).

 

Αυτό που θα ήθελα είναι μερικές παραπάνω πληροφορίες, όπως για παράδειγμα τι συμβολίζουν οι αριθμοί που έχουν δεξιά με μικρότερη γραμματοσειρά. Είναι προσωρινές ή όχι? Και αν είναι προσωρινές η λήξη τους πως ακριβώς προσδιορίζεται?

Μέλος της θεατρικής

ομάδας Όχι Παίζουμε

 

"Ποτάμι: Διολίσθηση ύδατος εντός χάντακος ούτινος διαμορφούνται δύο όχθε εκατέρωθεν"

Link to comment
Share on other sites

Το τι σημαίνουν τα νούμερα δεν ξέρω να σου πω. Αυτό που σίγουρα ξέρω όπως κι εσύ είναι οτι είναι προσωρινές πινακίδες επισκεπτών. Η ισχύη τους λύγει όταν το αυτοκίνητο ξαναφύγει στο εξωτερικό ή όταν το αυτοκίνητο εκτελενωστεί. Φαντάζομαι πως πρόκειται για πινακιδές τις οποίες τις προμηθεύεται κάποιος που θέλει να παραμείνει στην ελλάδα για πάνω από 180 μέρες.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...