Jump to content

Νέα πλαστικά διπλώματα οδήγησης και νέες πινακίδες


Βασίλης
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δε χρειαζεται να χασεις το διπλωμα.

 

Οταν εισαι μονιμος κατοικος σε οποιοδηποτε κρατος ΕΕ, ΜΠΟΡΕΙΣ (αν θελεις) να αντικαταστησεις το διπλωμα του προηγουμενου κρατους διαμονής σου με αυτο του νεου κρατους. Δεν υπαρχει κανενα προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 571
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δε χρειαζεται να χασεις το διπλωμα.

 

Οταν εισαι μονιμος κατοικος σε οποιοδηποτε κρατος ΕΕ, ΜΠΟΡΕΙΣ (αν θελεις) να αντικαταστησεις το διπλωμα του προηγουμενου κρατους διαμονής σου με αυτο του νεου κρατους. Δεν υπαρχει κανενα προβλημα.

αυτό ανέφερα κ εγώ.......

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Έριξα ένα γερό διάβασμα στις περισσότερες σελίδες του thread ψάχνοντας κάτι συγκεκριμένο, αλλά δεν βρήκα κάτι κι έτσι θα ήθελα να σας ρωτήσω. Που πρέπει να απευθυνθώ για να αντικαταστήσω τις πινακίδες μου (ΝΕΖ) με αυτές τις καινούριες κολλαριστές με το GR και τα αστεράκια?
Link to comment
Share on other sites

Έριξα ένα γερό διάβασμα στις περισσότερες σελίδες του thread ψάχνοντας κάτι συγκεκριμένο, αλλά δεν βρήκα κάτι κι έτσι θα ήθελα να σας ρωτήσω. Που πρέπει να απευθυνθώ για να αντικαταστήσω τις πινακίδες μου (ΝΕΖ) με αυτές τις καινούριες κολλαριστές με το GR και τα αστεράκια?
στο μεταφορών ή σε ΚΕΠ ( και σίγουρα υπάρχουν κάπου μέσα στις σελιδούλες , γιατί το έχουν ρωτήσει πολλές φορές..... )
Link to comment
Share on other sites

και πληρώνεις 105€. Πάντως είναι άσκοπη αλλαγή κατά τη γνώμη μου.

 

Άμα είναι 105 να τους χ3σω :P Προσωπικά μιας και έχω περιποιηθεί όλο το αυτοκινητάκι εξωτερικά και το μόνο που με χαλάει είναι οι τσαλακωμένες ruffles-πινακίδες μου, θα έδινα €30 για κολλαριστές..

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω 30 ευρω ειναι γιατι εμενα για το cbr μου εδωσε ο "dealer" τις μεγαλες πινακιδες. Τις αλαξα με 30 ευρω παραβολα και πηρα το νορμαλ μεγεθος για μηχανη.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ που πήγα στο ΚΕΠ και ρώτησα μου είπαν στις πληροφορίες ότι μόνο μετά από καταστροφή, από τράκα, από φθορά και τέτοια μπορείς να κάνεις άλλες.

 

Βασικά η κοπέλα που καθόταν εκεί ήταν έτοιμη για ύπνο. Της μιλούσα και μου έκανε το μαξιλαρο-μμμΜ.. πετούσε κάτι παρατεταμένα εεε.. τεντονώταν.. ότι να 'ναι!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που πήγα στο ΚΕΠ και ρώτησα μου είπαν στις πληροφορίες ότι μόνο μετά από καταστροφή, από τράκα, από φθορά και τέτοια μπορείς να κάνεις άλλες.

 

Βασικά η κοπέλα που καθόταν εκεί ήταν έτοιμη για ύπνο. Της μιλούσα και μου έκανε το μαξιλαρο-μμμΜ.. πετούσε κάτι παρατεταμένα εεε.. τεντονώταν.. ότι να 'ναι!

όποιος θέλει να πάρει καινούριες πινακίδες πρέπει να καταθέσει τις προηγούμενες , καθώς και την άδεια κυκλοφορίας!

και συνήθως γίνεται λόγω κλοπής-φθοράς ή απώλειας

Link to comment
Share on other sites

όποιος θέλει να πάρει καινούριες πινακίδες πρέπει να καταθέσει τις προηγούμενες , καθώς και την άδεια κυκλοφορίας!

και συνήθως γίνεται λόγω κλοπής-φθοράς ή απώλειας

Καλά η φθορά, αλλά σε περίπτωση κλοπής ή απώλειας πως καταθέτεις τις προηγούμενες; :worry: Αλήθεια, αν παω και πω ότι έχασα την πίσω ή την μπροστά πινακίδα (χλωμό να πιστέψουν ότι έχασα και τις δυο) θα μου τις αλλάξουν με καινούργιες;

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Επειδή τράκαρα πρόσφατα και χάλασε η μπροστά πινακίδα.

Το κόστος είναι 30 Ευρώ για την πρώτη φορά που απευθύνεσαι για αντικατάσταση και 60 Ευρώ για τις επόμενες.

Αλλάζουν αριθμό κυκλοφορίας στο αυτοκίνητο (και σε όλα τα άλλα χαρτιά), και δεν δίνουν πάλι τον παλιό που είχε το όχημα.

Σε περίπτωση που δεν καταθέτεις πινακίδες (δεν υπάρχουν για να τις επιστρέψεις) τους πηγαίνεις χαρτί από την αστυνομία ότι υπήρξε κλοπή.

Στην Θεσσαλονίκη αυτή την στιγμή χρειάζονται τουλάχιστον 3 βδομάδες για να πάρεις τις καινούργιες.

Την διαδικάσια την έκανα μέσω σχολής οδηγών και πλήρωσα 50 Ευρώ.

http://briefcase.pathfinder.gr/download/csarad/24825/530117/ardas06.jpg

ARDAS FESTIVAL - KASTANIES, EVROS, GREECE

Link to comment
Share on other sites

Ετσι είναι τα πράγματα....Πρέπει να καταλάβουν όλοι πως όταν πας και ΑΛΛΑΖΕΙΣ πινακίδες, ΔΕΝ παίρνεις τα ίδια νούμερα...Αυτο σημαίνει πως αν οι παλιές σου πχ ήταν ΝΕΑ-****, τώρα θα πάρεις πχ ΝΗΝ-####...Αυτό σημάινει πρακτικά ότι πρέπει να αλλάξεις την άδεια κυκλοφορίας, τα χαρτιά της ασφάλειας και στην φορολογική σου δήλωση να δηλώσεις τα νέα στοιχεία...

 

Και φυσικά δεν λες ότι "αποφάσισα να αλλάξω πινακίδες, δώστε μου νέες.."

Πρέπει ή να καταστραφούν ή να χαθούν/κλαπούν...Το πιο απλό είναι να ξεβιδώσεις τις παλιές, να τις σπάσεις στην μέση και να πεις τράκαρα και χάλασαν...

 

Και φυσικά μετά θα μπεις στην ουρά και θα περιμένεις τις καινούριες , οι οποίες αναλόγως την περιοχή μπορεί και να έχουν μεγάλη αναμονή...Θεσσαλονίκη τώρα είναι γύρω στον μήνα νομίζω...

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν μαγαζιά που φτιάχνουν πινακίδες - με διαφορετικές γραμματοσειρές καμία φορά, με σχέδια και χρώματα.. Εγώ δε μιλάω για κάτι fancy στην συγκεκριμένη περίπτωση, αλλά απλά για κάτι πιό ατσαλάκωτο από τις υπάρχουσες που είναι 10 χρονών.

 

Αυτό που θέλω να ρωτήσω, είναι παράνομες?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που θέλω να ρωτήσω, είναι παράνομες?

 

Ε βεβαια ειναι παρανομες! Λακαμαδες ειναι δηλαδη οι υπολοιποι που στηνονται στις ουρες?:p Φιλικα :)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά... Δεν ήξερα π να postaρω ελπίζω να μην κάνω λάθος...! Για να βγεί η περίφημη καρτέλα για το δίπλωμα υπάρχει περίπτωση υπάρχει περίπτωση επειδή γίνεται χαμός κ δίνουν όλοι τώρα να καθυστερήσει καμιά εβδομάδα όπως μ είπε ο δάσκαλος?? Λέτε να λέει βλακείες κ να παω να του πώ τπτ? Επίσης μόλις περάσεις τα διπλώματα μετά απο πόσες μέρες τα δίνουν? Το ρόζ θα πάρω κ γω τώρα?:worry:

 

Thanx προκαταβολικά...:O

Life Is Good
Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται από τη διεύθυνση.. Εμένα ας πούμε μου το έδωσαν σε 1 εβδομάδα αλλά αν έχουν πολύ κίνηση αργούν.
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά... Δεν ήξερα π να postaρω ελπίζω να μην κάνω λάθος...! Για να βγεί η περίφημη καρτέλα για το δίπλωμα υπάρχει περίπτωση υπάρχει περίπτωση επειδή γίνεται χαμός κ δίνουν όλοι τώρα να καθυστερήσει καμιά εβδομάδα όπως μ είπε ο δάσκαλος?? Λέτε να λέει βλακείες κ να παω να του πώ τπτ? Επίσης μόλις περάσεις τα διπλώματα μετά απο πόσες μέρες τα δίνουν? Το ρόζ θα πάρω κ γω τώρα?:worry:

 

Thanx προκαταβολικά...:O

Μια εβδομαδα? Ενα μηνα κανει να βγει το διπλωμα! Εγω εδωσα 70 ευρω (κατι σαν λαδωμα αλλα μου ειπαν οτι ειναι για να βγουν τα παραβολα και καλα!) και το πηρα την επομενη μερα...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εμενα παλι το διπλωμα ηρθε σε 2 βδομαδες χωρις κανενα λαδωμα και ετσι ακριβως οπως υποσχεθηκαν. Εξαρταται που εισαι γραμμενος ;)
Dream big and dare to fail..
Link to comment
Share on other sites

Βόλο είμαι... Πω τι μου λέτε ρε παιδιά...??:cry: Δηλαδή εγώ που δίνω και για μηχανή?? Του χρόνου?:cry: Αίσχος τι πράγματα είναι αυτά....:( Έπρεπε να το είχα δώσει νωρίτερα πολύ νωρίτερα μ φαίνεται...
Life Is Good
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...