Jump to content

Ποιό θεωρείτε καλύτερο firewall?


gmo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τα καλυτερα FW ειναι της Checkpoint, της ISS και το Securwall, αρκετα καλο και το Symantec αλλα απο οταν το πηρε απο τη Sygate το ψιλοπαρατησε. Απο τα 3 το Securwall ειναι το προτιμιτεο λογω ευκολιας και δωρεαν κοστους. Τα Kaspersky κλπ ειναι ερασιτεχνικα προιοντα. Επισης οποιος θελει να εχει επιπλεον και ολοκληρωμενο HIPS εκτος του FW, υπαρχει και το McAfee HIPS 6.0.

 

Δυστυχως το θεμα της ασφαλειας ειναι δυσκολο, συνθετο και απαιτει ειδικη γνωση και οχι επιδερμικη, οποτε ελαχιστοι στην Ελλαδα το γνωριζουν σε βαθος. Γεμισαμε και εδω "ειδικους" δυστυχως.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 149
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τα καλυτερα FW ειναι της Checkpoint, της ISS και το Securwall, αρκετα καλο και το Symantec αλλα απο οταν το πηρε απο τη Sygate το ψιλοπαρατησε. Απο τα 3 το Securwall ειναι το προτιμιτεο λογω ευκολιας και δωρεαν κοστους. Τα Kaspersky κλπ ειναι ερασιτεχνικα προιοντα. Επισης οποιος θελει να εχει επιπλεον και ολοκληρωμενο HIPS εκτος του FW, υπαρχει και το McAfee HIPS 6.0.

 

Δυστυχως το θεμα της ασφαλειας ειναι δυσκολο, συνθετο και απαιτει ειδικη γνωση και οχι επιδερμικη, οποτε ελαχιστοι στην Ελλαδα το γνωριζουν σε βαθος. Γεμισαμε και εδω "ειδικους" δυστυχως.

Υποθέτω ότι λέγοντας Checkpoint εννοείς το ZoneAlarm και λέγοντας ISS εννοείς το BlackICE. Τώρα για ποιό λόγο εξυψώνεις τα παραπάνω προϊόντα (μαζί με το Securwall το οποίο ούτε δωρεάν, ούτε final είναι) και τα υπόλοιπα τα αποκαλείς ερασιτεχνικά, θα πρέπει να μας το εξηγήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά η Checkpoint έχει πολύ σοβαρο software και το ZoneAlarm απλά το εξαγόρασε. Δεν είναι κάτι που έχει αναπτύξει η ίδια. Από την άλλη, τo firewall της Checkpoint είναι για επιχειρήσεις και σε καμία περίπτωση δεν κάνει για μικρά γραφεία ή home χρήση.
Link to comment
Share on other sites

ΟΚ!

 

όταν θέλω κάτι συγκεκριμένο να το μπλοκάρω...--ένα παράθυρο που μου βγάζει το Antivir με διαφήμιση κάθε φορά που κάνω update-- πώς μπορώ να το κάνω?

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

ΟΚ!

 

όταν θέλω κάτι συγκεκριμένο να το μπλοκάρω...--ένα παράθυρο που μου βγάζει το Antivir με διαφήμιση κάθε φορά που κάνω update-- πώς μπορώ να το κάνω?

 

 

Πάντως όχι με το firewall, ίσως με κάποιο pop up blocker πρόγραμμα, αν και το θεωρώ απίθανο για την περίπτωσή σου, καθώς είναι διαδικασία του Antivir, αν καταλαβαίνω καλά...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

είμαι μεταξύ Sygate και Outpost....

 

το Sygate εξαγοράστηκε και σταμάτησαν τα update έμαθα........

 

το outpost το χρησιμοποιεί ένας φίλος μου και είναι αρκετά ευχαριστημένος...

 

το zone alarm το έβγαλα γιατί έχω την εντύπωση ότι έκανε το pc μου να ψιλοκαθυστερεί

και το Kaspersky Internet Security μέχρι να καταφέρω να το ρυθμίσω και να δουλεύω άνετα με το e-banking μου έβγαλε την πίστη.....

Link to comment
Share on other sites

Comodo Firewall Pro the best ;)

 

το είχα κ το έβγαλα.

μου έσπαγε τα νεύρα...συνέχεια ρώταγε και βέβαια θέλει να ανοίξεις port για torrent client.

 

στα τσακίδια να ησυχάσω.

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

το είχα κ το έβγαλα.

μου έσπαγε τα νεύρα...συνέχεια ρώταγε και βέβαια θέλει να ανοίξεις port για torrent client.

 

στα τσακίδια να ησυχάσω.

 

Firewall χωρίς έλεγχο port?Tόσο δύσκολο είναι να ανοίξεις ενα port?Αν σε κανει ερωτήσεις τότε απάντησε του και θα σταματήσει ;)

Link to comment
Share on other sites

έλα που δεν σταμάταγε....με ρώταγε τα ίδια συνεχώς. (δεν είμαι χτεσινός ξέρω τι σου λέω)

 

α και για το πορτ...ήθελε ειδική ρύθμιση...γιατί αλλιώς τα έκοβε default χωρίς καν να ρωτήσει.

 

όσα έχω συναντήσει δεν το έχω παρατηρήσει αυτό.

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

έλα που δεν σταμάταγε....με ρώταγε τα ίδια συνεχώς. (δεν είμαι χτεσινός ξέρω τι σου λέω)

 

α και για το πορτ...ήθελε ειδική ρύθμιση...γιατί αλλιώς τα έκοβε default χωρίς καν να ρωτήσει.

 

όσα έχω συναντήσει δεν το έχω παρατηρήσει αυτό.

Η ρύθμιση για το port είναι πολυ απλή να το ξέρεις μάλλον δεν θα έκανες κάποιο βήμα σωστά.Για της ερωτήσεις πάλι,μπορεί να λες για τα parent applications που κάνουν συχνά ερωτήσεις(και αυτό ρύθμιση είναι).

Ποιό Firewall έχεις τώρα?

Link to comment
Share on other sites

για το zonealarm τι λετε? καλο firewall? παντως εγω ειμαι πολυ ευχαριστημενος.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Η ρύθμιση για το port είναι πολυ απλή να το ξέρεις μάλλον δεν θα έκανες κάποιο βήμα σωστά.Για της ερωτήσεις πάλι,μπορεί να λες για τα parent applications που κάνουν συχνά ερωτήσεις(και αυτό ρύθμιση είναι).

Ποιό Firewall έχεις τώρα?

 

το free της Sunbelt (Kerio Personal Firewall)

 

α και πόρτα άνοιξα...απλά δεν μου άρεσε που ήθελε ιδιαίτερο ψάξιμο. Γιατί αυτό διαβάζω στα φόρα ...ψάχνονταν πολλοί.

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Η σουίτα της Kaspersky έχει αρχίσει να γίνεται πολύπλοκη και εκνευριστική. 500 settings και αν ενεργοποιήσεις τίποτα κατά λάθος σου κόβει και τελείως το traffic αν ανοιχτούν πολλά connections. Θα ξαναγυρίσω στην παλιά έκδοση μου φαίνεται, προ της συγχώνευσης με το antivirus.
Link to comment
Share on other sites

Η σουίτα της Kaspersky έχει αρχίσει να γίνεται πολύπλοκη και εκνευριστική. 500 settings και αν ενεργοποιήσεις τίποτα κατά λάθος σου κόβει και τελείως το traffic αν ανοιχτούν πολλά connections. Θα ξαναγυρίσω στην παλιά έκδοση μου φαίνεται, προ της συγχώνευσης με το antivirus.

 

Θα συμφωνησω , το kaspersky ειναι τοσο καλο firewall που ουτε και εσενα δεν αφηνει να μπεις στον υπολογιστη σου:lol::D:happy: ομως κακα τα ψεματα με kaspersky ειναι σχεδον αδυνατον να περασει κατι στον υπολογιστη εκτος και αν πατησεις allow απο λαθος η αγνοια

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
ZA Pro για την ευκολια της χρησης του...
Link to comment
Share on other sites

Παιδια τι προτεινετε?

Α.Το windows defender των Vista+ Panda Antivirus

 

ή

 

Β. Το Panda Internet Security που εχει και Antivirus και Firewall κλπ κλπ μεσα?

 

Εχω ακουσει καλα λογια για το Panda αλλα δεν ξερω αν ειναι καλο και το Firewall του...:O

Link to comment
Share on other sites

ama mporeis na breis internet securiity tis f secure.apo ta kalitera.k ksexna to panda

 

Βρηκα το site του. Τοσο καλο ειναι? 62 ευρω περιπου και αλλα 10 θελει για το back up cd.....Ακριβο!

Θα το ψαξω ομως....:D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

protinete kapoio firewall pou na einai simvato me vista kai na min parousiazei provlimata.

eixa to zone alarm sta xp kai den anoigan ta vista.tora den exo tpt.exo 2 leitourgika se 2 partitions kai epeireazontai ta vista apo oti programa antivirus tha valo sta xp.tora vrika antivirus alla thelo kai kapoio kalo firewall,giafto perimeno protaseis!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...