Jump to content

Xiaomi Mi 8 / Mi 8 SE


CharlessS
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχει καταφέρει κάποιος να απενεργοποιήσει τις συντομεύσεις τον νέων εφαρμογών (στην αρχική οθόνη) του playstore στον νέο system launcher με το συρτάρι;

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα. Έκανα και εγώ χθες την αναβάθμιση σε android 10, ωστόσο μου έχει προκύψει το εξής θέμα: Κάθε φορά που μια εφαρμογή χρειάζεται να χρησιμοποιήσει στιγμιαία την τοποθεσία μου ζητάει να ενεργοποιήσω το gps. Μέχρι χθές αυτές οι εφαρμογές δούλευαν (π.χ.ο καιρός στο smartwatch, ο υπολογισμός του χρόνου διαδρομής στο google maps κ.α.) χωρίς να έπρεπε να ανοίξω το gps. Καμιά ιδέα πως μπορεί να λυθεί το πρόβλημα;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Έκανα και εγώ χθες την αναβάθμιση σε android 10, ωστόσο μου έχει προκύψει το εξής θέμα: Κάθε φορά που μια εφαρμογή χρειάζεται να χρησιμοποιήσει στιγμιαία την τοποθεσία μου ζητάει να ενεργοποιήσω το gps. Μέχρι χθές αυτές οι εφαρμογές δούλευαν (π.χ.ο καιρός στο smartwatch, ο υπολογισμός του χρόνου διαδρομής στο google maps κ.α.) χωρίς να έπρεπε να ανοίξω το gps. Καμιά ιδέα πως μπορεί να λυθεί το πρόβλημα;

 

Αυτο μαλλον εχει να κανει με αυτο που ρωτησα σε προηγουμενο μηνυμα. Με το 9 το gps ειχε να το ρυθμισεις σε high accuracy, low που επαιρνε μονο τοποθεσια απο wifi-data κτλ. Τωρα πλεον δεν υπαρχει αυτη η ρυθμιση. Εχεις μονιμα ενεργοποιημενο το location, δινεις προσβαση στις εφαρμογες και αν χρειαστει ενεργοποιει μονο του το gps η την τοποθεσια μεσω wifi-data, αναλογα. Εσυ μαλλον το εχεις απενεργοποιημενο οποτε γι αυτο στο ζηταει.

 

Αυτο εχω καταλαβει εγω τουλαχιστον.

Edited by ardi21
Link to comment
Share on other sites

Είσαι πολύ σωστός. Στο 10 δεν έχουμε τη δυνατότητα να ρυθμίσουμε σε high ή low accuracy. Δηλαδή αναγκαστικά τώρα θα πρέπει να έχω μόνιμα ενεργοποιημένο το gps. Αυτό όμως δεν θα έχει κάποια επίπτωση στην κατανάλωση της μπαταρίας;
Link to comment
Share on other sites

Είσαι πολύ σωστός. Στο 10 δεν έχουμε τη δυνατότητα να ρυθμίσουμε σε high ή low accuracy. Δηλαδή αναγκαστικά τώρα θα πρέπει να έχω μόνιμα ενεργοποιημένο το gps. Αυτό όμως δεν θα έχει κάποια επίπτωση στην κατανάλωση της μπαταρίας;

 

Αν κοιταξεις τα στατιστικα στην μπαταρια το gps δεν ειναι μονιμα ενεργοποιημενο, μονο οταν το χρειαστει καποια εφαρμογη οπωσδηποτε. Οποτε δεν νομιζω να εχει επιπτωση.

Edited by ardi21
Link to comment
Share on other sites

Oχι δεν εχει. Αν κοιταξεις τα στατιστικα στην μπαταρια το gps δεν ειναι μονιμα ενεργοποιημενο, μονο οταν χρειαστει.

 

Οκ. Θα το κοιτάξω. Σε ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Και μένα όλα κομπλέ και UI λειτουργεί καλά και συρτάρι εφαρμογών.κανενα bug.να δούμε τώρα πότε θα καθήσω να κάνω καμιά επαναφορά εργοστασιακών που πρέπει κανονικά αλλά βαριέμαι

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Εγώ του έκανα...

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ,απ'.οτι διάβασα κάποιοι πήραν την αναβάθμιση σε android 10,σε εμένα ακόμα τίποτα !Ωστόσο μου έβγαλε την αναβάθμιση για το launcher με το συρτάρι εφαρμογών ,την έκανα ,αλλά δεν υπάρχει καμία διαφορά σε σχέση με πριν.Απ.οτι καταλαβαίνω το συρτάρι εφαρμογών είναι το μενού που σου δείχνει όλες τις εφαρμογές μαζεμένες και που το MIUI δεν είχε ποτέ.Ξερει κάποιος να με κατατοπίσει στο πώς θα δω το συρτάρι εφαρμογών ?Υπάρχει κάποια επιλογή που πρέπει να επιλέξω μέσα από τις ρυθμίσεις του κινητού ?
Link to comment
Share on other sites

Τώρα πια και σε μένα ... . Όλα λειτουργούν άψογα και σφαίρα ...... Ελπίζω σε επόμενη αναβάθμιση το μαύρο χρώμα να είναι απόλυτο μαύρο και όχι σκούρο απλά

http://img841.imageshack.us/img841/4100/macuse.jpg

MacUse.net  For Apple Fun's  we Just think Different

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να επιβεβαιώσει εάν δουλεύει το vowifi? Πάντως σε mix 2s μετά την αναβάθμιση σε Android 10 δεν παίζει
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Μου ήρθε ενημέρωση της always on display και κατά λάθος πάτησα αγνοηση, υπάρχει τρόπος να βρω την εφαρμογή να την αναβαθμίσω;;
Ο Χορτιάτης είναι ΚΙΤΡΙΝΟΣ
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ποια διαδικασία να ακολουθήσω για να κάνω επαναφορά δεδομένων και να μην χάσω αρχεία όπως τραγούδια φωτογραφίες κλπ.;

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παιδιά ποια διαδικασία να ακολουθήσω για να κάνω επαναφορά δεδομένων και να μην χάσω αρχεία όπως τραγούδια φωτογραφίες κλπ γιατί έχω πολύ drain 48% έχασε σε αδράνεια η συσκευή παρακαλώ όλη την διαδικασία αν μπορείτε.;
..............
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.. Εγω Βλέπω battery drain σε σχέση με την προηγούμενη έκδοση.. Συμβαίνει σε εσάς το ίδιο?
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Μου ήρθε ενημέρωση της always on display και κατά λάθος πάτησα αγνοηση, υπάρχει τρόπος να βρω την εφαρμογή να την αναβαθμίσω;;
Για βάλε άλλη χώρα και πήγαινε πάλι στις ενημερώσεις.

 

Αν δεν βάλει στην aod το Viber μου είναι άχρηστη εμένα

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.. Εγω Βλέπω battery drain σε σχέση με την προηγούμενη έκδοση.. Συμβαίνει σε εσάς το ίδιο?

 

Και εγώ μια από τα ίδια. Έντονο battery drain. Με factoty reset θα στρώσει άραγε;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δε βλέπω drain το ίδιο είναι

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Εχεις κανει factory reset;

Link to comment
Share on other sites

Εχεις κανει factory reset;
Όχι.το ανέφερα και πάνω.....

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Θελει κανα δυο μερες για να στρώσει..αλλα και εγω που την εχω μερες τη 10 το βλεπω πιο σβέλτο αλλα λιγο πιο ενεργοβορο...ισως ειναι και λαθος εντύπωση...δεν ειμαι σίγουρος...αλλα στη ταχύτητα ειμαι σίγουρος..η διαφορά υπάρχει
Link to comment
Share on other sites

Θελει κανα δυο μερες για να στρώσει..αλλα και εγω που την εχω μερες τη 10 το βλεπω πιο σβέλτο αλλα λιγο πιο ενεργοβορο...ισως ειναι και λαθος εντύπωση...δεν ειμαι σίγουρος...αλλα στη ταχύτητα ειμαι σίγουρος..η διαφορά υπάρχει

 

Και εγώ το ίδιο έχω παρατηρήσει ότι είναι λίγο πιο γρήγορο και τα animations πιο smooth. Τώρα για την μπαταρία ίσως να είναι λίγο χειρότερα αλλά δεν είμαι σίγουρος

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...