Jump to content

Xiaomi Mi 8 / Mi 8 SE


CharlessS
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παδια εχω το εξης κουλό.

Εχω εφαρμογές mail τις gmail outlook και bluemail σε mi8 galaxy s7 και tablet.

Ενω στις αλλες συσκευες σε κατασταση σβηστη οθονη μου έρχονται ειδοποιησεις μηνυματων στο mi8 δεν μου ερχονται εκτος απο το outlook. Στις αλλες δυο εφαρμογες εχω ακριβως τις ιδιες ρυθμισεις με τις αλλες συσκευές.. μπορει κάποιος να καταλαβει τι συμβαινει?

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παιδια γιατι ψαχνετε ακομα 4G+? Εχει ειπωθει απο την πρωτη μερα της κυκλοφοριας οτι δεν υποστηριζει τις Ελληνικες μπαντες. Αν αυτο αλλαζε σε καποια αναβαθμιση θα το μαθαιναμε αμεσως, υποθετω.

 

Τωρα αν καποιοι εχουν πετυχει 4G+ σε καποια συκεκριμενη κεραια, συγκεκριμενης εταιρειας ειναι αλλο θεμα (μονο σε Cosmote, αν δεν κανω λαθος, εχουν δει ορισμενοι). Αλλα αυτο δεν αλλαζει το γεγονος: Δεν υποστηριζει 4G+. Πρεπει να το χωνεψουμε καποια στιγμη και να παμε παρακατω:p

 

Κριμα.. αυτο άραγε να συμβαινει και με τις συσκευες υποστηριζόμενες απο quest τυπου public κτλ η μονο στις global

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Παδια εχω το εξης κουλό.

Εχω εφαρμογές mail τις gmail outlook και bluemail σε mi8 galaxy s7 και tablet.

Ενω στις αλλες συσκευες σε κατασταση σβηστη οθονη μου έρχονται ειδοποιησεις μηνυματων στο mi8 δεν μου ερχονται εκτος απο το outlook. Στις αλλες δυο εφαρμογες εχω ακριβως τις ιδιες ρυθμισεις με τις αλλες συσκευές.. μπορει κάποιος να καταλαβει τι συμβαινει?

 

Κριμα.. αυτο άραγε να συμβαινει και με τις συσκευες υποστηριζόμενες απο quest τυπου public κτλ η μονο στις global

 

Eιναι θεμα συσκευης. Κανενα Mi8 στον πλανητη δεν υποστηριζει τις Ελληνικες μπαντες για 4G+. Μονο για 4G υπαρχει υποστηριξη. Αν πας σε αλλη χωρα που εχουν διαφορετικες συχνοτητες μπορει να εχει 4G+ παντου.

 

Οσο για το θεμα των ειδοποιησεων πρεπει να κανεις 2 πραγματα για να μην εχεις προβλημα, αφου φυσικα εχεις ενεργοποιημενες τις ειδοποιησεις για τα συγκεριμενα apps:

 

1) Πας ρυθμισεις -> battery & performance -> app battery saver -> choose apps και εκει σε καθε εφαρμογη που θες να εχεις παντα ειδοποιησεις πατας πανω της και επιλεγεις no restrictions

2) Ρυθμισεις -> Permissions -> Autostart και το ενεργοποιεις παλι για τις αντιστοιχες εφαρμογες.

 

Αν συνεχιζεις να εχεις προβλημα πρεπει να καρφιτσωσεις μονιμα την εφαρμογη στα recents. Αλλα νομιζω δεν θα εχεις. Βεβαια στο gmαil εχω και εγω θεματακι με τις ειδοποιησεις (το εχω αναφερει) και δεν μπορεις να του κανεις τις ρυθμισεις που προανεφερα, δεν φαινεται στις αντιστοιχες λιστες.

 

Εμένα πάλι παντού δείχνει 4g δλδ δεν είναι ;

Ερώτηση καθαρά κάνω...

Με COSMOTE Αθήνα βέβαια..

 

4G εχει κανονικα, 4G+ δεν εχει.

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Τόσο σημαντικό είναι το 4g+; προσωπικά δεν μου λείπει

 

Ειναι το ****το αλλα θα συμφωνησω και 'γω. Ας εχουμε πολυ καλες ταχυτητες 4G παντου (που ακομα δεν εχουμε..) και ειμαστε υπερκαλυμενοι.

Edited by ardi21
Link to comment
Share on other sites

Έχει ξανά ειπωθεί, αλλά α εκτιμούσα αν κάποιος έχει κάποιο λινκ πατώντας το να κατεβάσουμε από gcam εφαρμογή για κάμερα , αλλά με την προϋπόθεση πως λειτουργεί σε όλες τις συνθήκες, θα το εκτιμούσα.

Εχω προσπαθήσει αλλά όλο και κάπου υστερούν.

Πχ. Μια ας πούμε από κοντά με φλας έβγαζε ένα λευκό φόντο...

Άλλη καθυστερούσε στο focus , άλλη έβγαζε άστο φόντο στην σελφι...

Η εγώ δεν ξέρω...η τι να πω, τα ίδια τράβαγα και με το oneplus 5t χωρίς βέβαια να εχω θέμα με την βασική κάμερα του mi8 αλλά ζητάς πάντα το καλύτερο.

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Eιναι θεμα συσκευης. Κανενα Mi8 στον πλανητη δεν υποστηριζει τις Ελληνικες μπαντες για 4G+. Μονο για 4G υπαρχει υποστηριξη. Αν πας σε αλλη χωρα που εχουν διαφορετικες συχνοτητες μπορει να εχει 4G+ παντου.

 

 

Εμένα στο mi mix 2s που μου δείχνει 4g+ είναι μουφα?

 

Στάλθηκε από το Mi MIX 2S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

Εμένα στο mi mix 2s που μου δείχνει 4g+ είναι μουφα?

 

Στάλθηκε από το Mi MIX 2S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στο mix 2s όπως και στο νέο mi9 δουλεύει κανονικά το carrier aggregation.

 

The power of the Mi 9 be with you

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Εμένα στο mi mix 2s που μου δείχνει 4g+ είναι μουφα?

 

Στάλθηκε από το Mi MIX 2S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Μιλησα συγκεκριμενα για το Mi8, οχι γενικα για τις συσκευες της Xiaomi...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.

 

Εντυπωσιασμένος μέχρι στιγμής με το κινητό καθώς δεν είχα ξανά τόσο γρήγορο και καλό τηλέφωνο.

Εχω προσέξει πως σε άσχετη ώρα/στιγμή ανάβει η οθόνη του κινητού. Ανάβει σαν να έχω κάποια ειδοποίηση κάποιο μύνημα αλλα δεν έχω απολύτως τίποτα. Καμιά ιδέα;

Δεν έχω βάλει άλλη ρομ. Εχω την MIUI 10.2.3 .0 ,

Link to comment
Share on other sites

Στο mix 2s όπως και στο νέο mi9 δουλεύει κανονικά το carrier aggregation.

 

The power of the Mi 9 be with you

 

Απλά αυτή η Xiaomi είναι ότι να ναι . Σε προηγούμενο μοντέλο έπιανε 4g+ , σε επόμενο πιάνει . Στο ανάμεσα από αυτά όχι .

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που έκανα speedtest το mi 8 με το iphone x. Και τα δύο έβγαζαν την ίδια ταχύτητα. Ιδικά το mi 8 είχε πάντα λίγο παραπάνω και σε download και σε upload.
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση μαλλον δύσκολη.

Εχω διπλη sim Vodafone με το ιδιο αριθμο. Αυτο σημαίνει οτι οταν χρησιμοποιείται η μια η αλλη ειναι κλειστη (δεν γίνεται να λειτουργουν ταυτόχρονα). Η μια ειναι στο mi 8 η αλλη σε galaxy s7 edge. Χθες καθως μιλουσα απο το mi 8 με την Vodafone sim.. ειπα στο συνομιλητή να μου στείλει ενα μήνυμα. Το galaxy που φοράει την αλλη sim ηταν σε airoplane mode με wifi ανοιχτό. Το sms ηρθε στο galaxy.. καθως μιλουσαμε του ειπα να το ξαναστείλει για τεστ παλι πηγε στο galaxy. Οταν κλεισαμε εκανα μονος μου το ιδιο με αλλο κινητο και αυτη τη φορα το sms πηγε κανονικα στο mi 8. Ρωτησα την Vodafone δεν ηξεραν να μου απαντησουν. Το μονο που συνδεει τα δυο κινητα ειναι το gmail.. κι εχω ακούσει οτι οντως παιζει το gmail να κανει προωθήσεις ακομα και σε διαφορετικες εταιρειες αλλα εδω μιλαμε οτι ηταν airoplane και χτυπησε sms. Υπάρχει καποιος να δώσει εξηγηση?

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση μαλλον δύσκολη.

Εχω διπλη sim Vodafone με το ιδιο αριθμο. Αυτο σημαίνει οτι οταν χρησιμοποιείται η μια η αλλη ειναι κλειστη (δεν γίνεται να λειτουργουν ταυτόχρονα). Η μια ειναι στο mi 8 η αλλη σε galaxy s7 edge. Χθες καθως μιλουσα απο το mi 8 με την Vodafone sim.. ειπα στο συνομιλητή να μου στείλει ενα μήνυμα. Το galaxy που φοράει την αλλη sim ηταν σε airoplane mode με wifi ανοιχτό. Το sms ηρθε στο galaxy.. καθως μιλουσαμε του ειπα να το ξαναστείλει για τεστ παλι πηγε στο galaxy. Οταν κλεισαμε εκανα μονος μου το ιδιο με αλλο κινητο και αυτη τη φορα το sms πηγε κανονικα στο mi 8. Ρωτησα την Vodafone δεν ηξεραν να μου απαντησουν. Το μονο που συνδεει τα δυο κινητα ειναι το gmail.. κι εχω ακούσει οτι οντως παιζει το gmail να κανει προωθήσεις ακομα και σε διαφορετικες εταιρειες αλλα εδω μιλαμε οτι ηταν airoplane και χτυπησε sms. Υπάρχει καποιος να δώσει εξηγηση?

 

Μήπως έχεις επιλέξει να χρησιμοποιείται το messenger η καμία εφαρμογή τύπου hangouts για την διαχείρηση των sms?

Αυτό θα εξηγούσε την σύνδεση.

Τώρα για το airplane mode, αν το ανάψεις όντως κόβει κάθε σύνδεση όποτε κουφό να ήρθε μήνυμα εκτός και αν κατά λάθος είχες ανάψει το WiFi. Αν βάλεις airplane mode και μετά ανάψεις το WiFi τότε συνδέεται κανόνικα σε WiFi.

Αν δεν το έκανες εσυ τότε ίσως κάποια έξυπνη ρύθμιση τυπου αν είσαι σπίτι συνδέσουν στο WiFi.

 

Αν τιποτα απ ολα αυτά δεν συνέβη τότε μάλλον κανένα κόλλημα της MIUI (εικονίδιο για airplane mode αλλά έπαιρνε κανονικά σήμα).

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολους.

ξερει κανεις πως μπορουμε να αποκλεισουμε τις αναδυομενες διαφημισεις σε εφαρμογες του συστηματος?

αυτα τα ενοχλητικα αναδυομενα παραθυρα π.χ αν ανοιξεις τις ληψεις του κινητου πεταει διαφημισεις..για παραδειγμα.

ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολους.

 

ξερει κανεις πως μπορουμε να αποκλεισουμε τις αναδυομενες διαφημισεις σε εφαρμογες του συστηματος?

 

αυτα τα ενοχλητικα αναδυομενα παραθυρα π.χ αν ανοιξεις τις ληψεις του κινητου πεταει διαφημισεις..για παραδειγμα.

 

ευχαριστω.

Καλήμερα. Ρίξε μια ματιά εδώ φίλε μου.

 

https://www.xda-developers.com/xiaomi-miui-ads-hamper-user-experience/

 

The power of the Mi 9 be with you

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Εγω γιατι δεν εχω δει ποτε ουτε μια διαφημιση στους 3 μηνες που εχω το κινητο? Οι εφαρμογες της Xiaomi που χρησιμοποιω ειναι ο dialer, τα μηνυματα και το security. Απορια το εχω.
Link to comment
Share on other sites

Ρίξε μια ματιά 77695e8d1183b9ca9a50888eaf693e8e.jpg

 

Nαι δεν το αμφισβητω. Απλα μου κανει εντυπωση που εγω δεν εχω δει ποτε. Παντως ειναι τραγικο αυτο το πραγμα... Σε λιγο θα μιλας στο τηλεφωνο και θα σε διακοπτουν για διαφήμιση.

 

Το κανουν και αλλες εταιρειες αραγε? Γιατι μονο για την xiaomi εχω ακουσει.

Link to comment
Share on other sites

Nαι δεν το αμφισβητω. Απλα μου κανει εντυπωση που εγω δεν εχω δει ποτε. Παντως ειναι τραγικο αυτο το πραγμα... Σε λιγο θα μιλας στο τηλεφωνο και θα σε διακοπτουν για διαφήμιση.

 

Το κανουν και αλλες εταιρειες αραγε? Γιατι μονο για την xiaomi εχω ακουσει.

H Xiaomi λέει ότι το κάνει για να έχει κάποιο κέρδος αφού οι όλες σχεδόν οι συσκευές της έχουν κορυφαίο value for money άρα μικρό περιθώριο κέρδους. Έχουν δηλώσει πρόσφατα ότι θα τις περιορίσουν αλλά θα αυξήσουν τις τιμές. Από την στιγμή που απενεγοποιούνται εύκολα δεν με ενοχλεί. Πρέπει πάντα να σκεφτόμαστε και την άλλη πλευρά.
Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Ούτε εγώ έχω δει τίποτα από πέρυσι το Σεπτέμβρη που δουλεύω κινητά της

Και τα έχω πάρει σχεδόν όλα ειδικά τα κορυφαία.

Μήπως παίζει ρόλο που παίρνω Απ την infoquest?

Πχ τώρα το Max 3 είναι αγορασμένο απ το πλαίσιο και το Mi8 που έχω παράλληλα απ τον Κωτσόβολο

 

Στάλθηκε από το MI MAX 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Αν βαλεις region india βλεπεις διαφημισεις ..ομως εχει ρυθμιση να κλεισεις τα προτεινωμενα οπως τα ονομαζει η xiaomi.. υπάρχουν πολλοι οδηγοι για πληρη απενεργοποιηση .google is your friend
Link to comment
Share on other sites

H Xiaomi λέει ότι το κάνει για να έχει κάποιο κέρδος αφού οι όλες σχεδόν οι συσκευές της έχουν κορυφαίο value for money άρα μικρό περιθώριο κέρδους. Έχουν δηλώσει πρόσφατα ότι θα τις περιορίσουν αλλά θα αυξήσουν τις τιμές. Από την στιγμή που απενεγοποιούνται εύκολα δεν με ενοχλεί. Πρέπει πάντα να σκεφτόμαστε και την άλλη πλευρά.
Ναι αλλά ΠΩΣ απενεργοποιουνται δεν έχω καταλάβει..

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...