Jump to content

Xiaomi Mi 8 / Mi 8 SE


CharlessS
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχε υπόψη σου ότι θα φας μεγάλη ήττα Με την μπαταρία, καλύτερα κάποιο καινούριο τηλέφωνο να κοιτάξεις , εκτός και μπεις στην διαδικασία να βάλεις καινούργια.

Κατά τα άλλα μια χαρά είναι το mi8 σε τέτοια τιμή.

 

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

δηλαδη ποσες ωρες λειτουργιας βγαζει?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

δηλαδη ποσες ωρες λειτουργιας βγαζει?

 

Εάν έχεις το χρόνο και το επιθυμείς, μπορείς να ανατρέξεις στις πίσω σελίδες, και για να μην ανακυκλώνονται οι πληροφορίες μπορείς να βρεις εκεί την απάντηση στο ερώτημά σου.

 

Ευχαριστώ.

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,κατοχος lenovo zuk z2 plus 3μιση χρονια ηρθε η ωρα για αναβαθμιση.ειμαι αναμεσα σε xiaomi mi8 και mi9..μεταχειρισμενα το mi8 ξεκιναει απο 160 και το mi9 απο 240 .ηθελα να ρωτησω αν αξιζει να δωσω τα παραπανω χρηματα για το mi9?ειναι τοσο μεγαλη η διαφορα hardware που να δικαιολογει την τιμη?

 

Για εμένα πάρε το mi 8 , δυνατό δεν κολλάει πουθενά, δεν ζεσταίνεται, γρήγορο, μπαταρία ακόμα και να κάνεις διάφορα όλη μέρα σε βγάζει άνετα, και αν χρειαστεί φορτίζει πάρα πολύ γρήγορα. Το mi 9 δεν ξέρω, δεν έχω γνώμη.

Link to comment
Share on other sites

Για εμένα πάρε το mi 8 , δυνατό δεν κολλάει πουθενά, δεν ζεσταίνεται, γρήγορο, μπαταρία ακόμα και να κάνεις διάφορα όλη μέρα σε βγάζει άνετα, και αν χρειαστεί φορτίζει πάρα πολύ γρήγορα. Το mi 9 δεν ξέρω, δεν έχω γνώμη.

το παιδί ρωτάει αν αξίζει τα παραπάνω λεφτα το mi9 σε σχέση με το mi8. Αφού δεν έχεις γνώμη πως του προτείνεις;

Πάμε στις διαφορές αν και έχουν ειπωθεί όπως είπε ο mod. Το mi9 έχει μια γενιά επεξεργαστή νεότερη σε σχέση με το mi8 (855 vs 845) .

Έχει χειρότερη μπαταρία αλλά έχει ασύρματη φόρτιση.

Έχει προφανώς καλύτερους φακούς από το mi8 ΑΛΛΑ δεν έχει οπτική σταθεροποίηση (ois) που έχει το mi8 και η οποία στο βίντεο κάνει μεγάλη δουλειά. Μπορεί να έχει μερικές ακόμη διαφορές που μου διαφεύγουν τώρα. Και τα δύο τηλέφωνα για τη χρονιά τους είναι κινητάρες από εκεί και πέρα ζυγίζεις τις διαφορές και τα λεφτά σου και αποφασίζεις.

Link to comment
Share on other sites

η οπτική σταθεροποίηση ois είναι πολύ σημαντική και όχι μόνο στο video !!!!!!!

http://img841.imageshack.us/img841/4100/macuse.jpg

MacUse.net  For Apple Fun's  we Just think Different

Link to comment
Share on other sites

η οπτική σταθεροποίηση ois είναι πολύ σημαντική και όχι μόνο στο video !!!!!!!
Συμφωνώ 100% παίζει τεράστιο ρόλο και στη φωτογραφία με χαμηλό φωτισμό

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ 100% παίζει τεράστιο ρόλο και στη φωτογραφία με χαμηλό φωτισμό

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

και όχι μόνο .....πχ φωτό με κινούμενο στόχο πχ παιδιά που δεν μπαίνουν σε αγαλματάκι mode χαχααα

http://img841.imageshack.us/img841/4100/macuse.jpg

MacUse.net  For Apple Fun's  we Just think Different

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

 

Το ξέρω η ερώτησή μου μετά από σχεδόν δύο χρόνια κατοχής του κινητού ίσως είναι λίγο καθυστερημένη, αλλά θα την κάνω. Στο βίντεο, για να έχουμε OIS, απενεργοποιούμε την επιλογή σταθερότητα εικόνας. Αν θέλουμε EIS, ενεργοποιούμε την επιλογή. Ισχύουν αυτά που γράφω? Σε αυτή την περίπτωση απενεργοποιείται το OIS και δουλεύει το ηλεκτρονικό? Στην φωτογραφία υπάρχει κάτι αντίστοιχο? Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

 

Το ξέρω η ερώτησή μου μετά από σχεδόν δύο χρόνια κατοχής του κινητού ίσως είναι λίγο καθυστερημένη, αλλά θα την κάνω. Στο βίντεο, για να έχουμε OIS, απενεργοποιούμε την επιλογή σταθερότητα εικόνας. Αν θέλουμε EIS, ενεργοποιούμε την επιλογή και δουλεύουν και OIS και EIS ταυτόχρονα. Ισχύουν αυτά που γράφω? Ή απενεργοποιείται το OIS και δουλεύει μόνο το ηλεκτρονικό? Στην φωτογραφία υπάρχει κάτι αντίστοιχο? Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Ξέρεις μήπως κανείς να με διαφωτίσει?

Link to comment
Share on other sites

όχι απλά δεν θα πάρουμε το mui12 βασισμένο σε Android 11 ....

http://img841.imageshack.us/img841/4100/macuse.jpg

MacUse.net  For Apple Fun's  we Just think Different

Link to comment
Share on other sites

όχι απλά δεν θα πάρουμε το mui12 βασισμένο σε Android 11 ....

 

Τι σημάινει πρακτικά για εμάς αυτό? θα έχει διαφορές από την έκδοση miui12/android11 ?

Link to comment
Share on other sites

Android 11 θα είναι του χρόνου ..... οπότε μέχρι του χρόνου θα αλλάξεις συσκευή ..εκτός και εάν κρατάς κινητά πάνω από 3 χρόνια

http://img841.imageshack.us/img841/4100/macuse.jpg

MacUse.net  For Apple Fun's  we Just think Different

Link to comment
Share on other sites

Τι σημάινει πρακτικά για εμάς αυτό? θα έχει διαφορές από την έκδοση miui12/android11 ?

 

Όχι δε θα έχει, για δύο λόγους.

1) Γιατί το Android 11 δεν έρχεται με μεγάλες διαφορές απο το Android 10

2) Γιατί οι Xiaomi συσκευές ως γνωστόν βασίζονται περισσότερο στο MiUi, και όχι στο Stock Android.

 

Εγώ πάλι, θεωρώ το άρθρο ως όχι και τόσο χρήσιμο. Πιο σωστά τοποθετημένο θα ήταν, εάν έλεγε ότι σε κάποιες συσκευές, θα κοπούν features της MiUi 12 (που αυτό ισχύει), και όχι ότι αυτή δε θα βασίζεται στο Android 11 (το οποίο ως προανέφερα δε φέρνει και κάτι ιδιαίτερο στο περιβάλλον εργασίας του).

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Android 11 θα είναι του χρόνου ..... οπότε μέχρι του χρόνου θα αλλάξεις συσκευή ..εκτός και εάν κρατάς κινητά πάνω από 3 χρόνια

 

άσε... τον Ιούνιο το πήρα :D

 

----- προσθήκη μηνύματος 38 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Όχι δε θα έχει, για δύο λόγους.

1) Γιατί το Android 11 δεν έρχεται με μεγάλες διαφορές απο το Android 10

2) Γιατί οι Xiaomi συσκευές ως γνωστόν βασίζονται περισσότερο στο MiUi, και όχι στο Stock Android.

 

Εγώ πάλι, θεωρώ το άρθρο ως όχι και τόσο χρήσιμο. Πιο σωστά τοποθετημένο θα ήταν, εάν έλεγε ότι σε κάποιες συσκευές, θα κοπούν features της MiUi 12 (που αυτό ισχύει), και όχι ότι αυτή δε θα βασίζεται στο Android 11 (το οποίο ως προανέφερα δε φέρνει και κάτι ιδιαίτερο στο περιβάλλον εργασίας του).

 

κατατοπιστικός!

Link to comment
Share on other sites

Στο playstore μου βγάζει ενημέρωση για τον Chrome και το σύστημα Android webview, ωστόσο πατάω και ρίχνει άκυρο ενώ τις υπόλοιπες εφαρμογές τις αναβαθμίζει κανονικά.

Τι κουφό είναι πάλι αυτό;

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

aka bill_thes
Link to comment
Share on other sites

Στο playstore μου βγάζει ενημέρωση για τον Chrome και το σύστημα Android webview, ωστόσο πατάω και ρίχνει άκυρο ενώ τις υπόλοιπες εφαρμογές τις αναβαθμίζει κανονικά.

Τι κουφό είναι πάλι αυτό;

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Θα πατήσεις στον chrome παρατεταμένα πάνω στο εικονίδιο της εφαρμογής, μέχρι να σου βγάλει την ένδειξη "Πληροφορίες".

Θα πας εκεί μέσα στο μενού της εφαρμογής που θα σε βάλει, και θα επιλέξεις κάτω δεξιά, εκεί που λέει "εκκαθάριση χώρου και προσωρινής μνήμης". Κάνε αυτό, και εάν δεν δουλέψει, έχω και κάτι άλλο στο μυαλό μου. Ας το πάμε βήμα βήμα.

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Θα πατήσεις στον chrome παρατεταμένα πάνω στο εικονίδιο της εφαρμογής, μέχρι να σου βγάλει την ένδειξη "Πληροφορίες".

 

Θα πας εκεί μέσα στο μενού της εφαρμογής που θα σε βάλει, και θα επιλέξεις κάτω δεξιά, εκεί που λέει "εκκαθάριση χώρου και προσωρινής μνήμης". Κάνε αυτό, και εάν δεν δουλέψει, έχω και κάτι άλλο στο μυαλό μου. Ας το πάμε βήμα βήμα.

Έκανα πρώτα εκκαθάριση στον Chrome και δεν δούλεψε, έκανα καπάκι και στο play store και ξεκόλλησε επιτέλους.. Ευχαριστώ

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

aka bill_thes
Link to comment
Share on other sites

Άλλαξε η διάταξη των μενού στα xiaomi phones.

 

Αναφέρεσαι εδώ στο φόρουμ, ή σε κάτι άλλο;

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά! Εδώ στο φόρουμ.

 

Ευχαριστούμε να είσαι καλά, ελπίζω η ιδέα μου για το νέο format του φόρουμ να σας άρεσε. Πιστεύω νοικοκυρεύτηκε το φόρουμ και πιο όμορφο και πιο πρακτικό βρίσκοντας γρήγορα την πληροφορία. Αυτό το "χύμα" όλες οι συσκευές σε μια στήλη, είναι τόσες οι συσκευές της Xiaomi που έβγαζε το scroll τα μάτια για να βρει κάποιος την πληροφορία.

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Όντως Βασίλη μπήκε μια τάξη, αν και μόνο με Tapatalk μπαίνω στο φόρουμ.

 

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

έρχεται το mui 12 από μέρα σε μέρα

http://img841.imageshack.us/img841/4100/macuse.jpg

MacUse.net  For Apple Fun's  we Just think Different

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...