Jump to content

Xiaomi Mi 8 / Mi 8 SE


CharlessS
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Επειδη δοκιμασα το miui12 μπορω να πω οτι ειναι διαφορετικο,καλυτερο κατ εμε,πιο ομορφο και πολυ σμουθ στη τελευταία beta...το mi8 ακομα με καλύπτει σε καθε τομεα ..η μπαταρια ισως αλλα με τη χρηση που κανω μου αρκει...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν καταλαβαίνω γιατί ,ανυπομονούν κάποιοι να πάρουν το miui 12 ,έχοντας ξεκινήσει από το miui 9,το μόνο νέο που βλέπω σε κάθε έκδοση είναι ότι η διαρκεια της μπαταρίας μειώνεται.Προσωπικα κάποια στιγμή θα προσπαθήσω να το γυρίσω σε παλιότερη έκδοση miui ή custom rom ,μπας και πιάσω τη διάρκεια που είχα αρχικά...ξέρω λόγω χρήσης προφανώς η μπαταρία δεν έχει πλέον την ίδια χωριτικοτικοτητα,αλλά έχω κουραστεί με ιδία χρήση ξαφνικά να βλέπω το κινητό έτοιμο να κλείσει...Δεν ξέρω αν είναι θέμα βελτιστοποίησης ή απλά πρέπει η διάρκεια της μπαταρίας σιγά σιγά να φθηνει μέχρι να καθίσταται ένα κινητό μη χρησιμοποιήσουμε λόγω drain από ενημερώσεις.Ολα καλά και άγια με το mi 8 αλλά η xiaomi με έχει απογοητεύσει στο θέμα ενημερώσεων.Καλυτερα να είχε πάρει μια ενημέρωση και να καθόταν έτσι όπως έπρεπε ,πάρα 3-4 με bugs και μόνιμο drain battery
εγώ έχω κάνει όλες τις ενημερώσεις και η συσκευή από μπαταρία είναι μία χαρά. Διαβάζω αυτά που έγραψες και υποθέτω ότι η κάποια εφαρμογή σου τρώει την μπαταρία, η για κάποιο λόγο έχει χαλάσει η μπαταρία σου πρόωρα.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Eχω την συσκευη 1.5 χρονο και την χρησιμοποιω με gestures, οχι με home button κτλ. Προχτες ανακαλυψα οτι αν κανεις swipe up σε μια απο τις δυο κατω γωνιες, ανοιγει το google assistant. Αργησα λιγο αλλα ενταξει:p
Link to comment
Share on other sites

Eχω την συσκευη 1.5 χρονο και την χρησιμοποιω με gestures, οχι με home button κτλ. Προχτες ανακαλυψα οτι αν κανεις swipe up σε μια απο τις δυο κατω γωνιες, ανοιγει το google assistant. Αργησα λιγο αλλα ενταξει:p

 

Φίλε είσαι ο καλύτερος και εγώ πάνω από 1,5 χρόνο τώρα δεν το ήξερα χαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αυτό με το Google assistant είναι αναβάθμιση του τελευταίου μήνα ..οπότε μην ανχωνεστε ..στην αρχή κιόλας άνοιγε τα Google news
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αυτό με το Google assistant είναι αναβάθμιση του τελευταίου μήνα ..οπότε μην ανχωνεστε ..στην αρχή κιόλας άνοιγε τα Google news

 

Α δεν το ηξερα.

Link to comment
Share on other sites

Α δεν το ηξερα.

 

Αυτό το ξεκλείδωμα επιπλέον λειτουργιών βοηθού τι κάνει γιατί εμένα μου λέει να κοιτάξω την σύνδεση μου.Τα δουλεύετε εσείς αυτά;Μόνο αγγλικά υπάρχουν σε ελληνικά τίποτα;

Edited by gjimmys
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε όλους.Θα ήθελα να κάνω ,μετά από ένα ολόκληρο χρόνο,reset ,γνωρίζει κάποιος αν υπάρχει τρόπος να κρατήσω back up με όλες τις εφαρμογές που είναι εγκατεστημένες στο κινητό ,ώστε να τις βρω πιο εύκολα μετά ;Επίσης ,επειδή δεν έχω πολλές γνώσεις πάνω στο θέμα των κινητών ,μήπως ξέρετε αν με το reset ,θα σβηστούν και οι επαφές που δεν είναι περασμένες στην σιμ;

 

Ευχαριστώ !

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε όλους.Θα ήθελα να κάνω ,μετά από ένα ολόκληρο χρόνο,reset ,γνωρίζει κάποιος αν υπάρχει τρόπος να κρατήσω back up με όλες τις εφαρμογές που είναι εγκατεστημένες στο κινητό ,ώστε να τις βρω πιο εύκολα μετά ;Επίσης ,επειδή δεν έχω πολλές γνώσεις πάνω στο θέμα των κινητών ,μήπως ξέρετε αν με το reset ,θα σβηστούν και οι επαφές που δεν είναι περασμένες στην σιμ;

 

Ευχαριστώ !

 

Καλημέρα. Εάν πας ρυθμίσεις, google εκεί έχει την επιλογή για δημιουργία αντιγράφου ασφαλείας. Μπορεί να είναι ήδη ενεργοποιημένη. Πατώντας την επιλογή θα δεις ότι σου λέει εάν θες να κάνει αντίγραφο για τις εφαρμογές, επαφές κλπ. Οπότε όταν κάνεις φορμάτ και βάλεις το μέιλ σου , επαναφέρει το αντίγραφο και περνάει μόνο του τις εφαρμογές. αν και θεωρώ ότι όταν κάνεις φορμάτ το ιδανικό είναι να τα βάλεις όλα απο την αρχή ένα ένα για να γίνει "καθαρή" εγκατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά .. σκέφτομαι να ξεκινήσω μαθήματα e learning αλλά βρίσκομαι μακριά από το σπίτι μου και δεν έχω υπολογιστές λάπτοπ παρά μόνο το mi8 μου ..η ερώτηση είναι εξής σκέφτομαι να τα κάνω μέσο Skype αλλά θα χρειαστώ μεγαλύτερη οθόνη και σύνδεση μέσω αυτής με το mi8 μπορείτε να μου προτείνετε λογικά το hub που θα χρειαστώ και τι πρέπει να έχει η οθόνη που θα αγοράσω και αν έχει κάποιος εμπειρία με τέτοιο είδος set-up για να μου πει περίπου πως θα δουλεύει και αν είναι εφικτό , ευχαριστώ και πάλι
Link to comment
Share on other sites

αυτή είναι με parrot 7.3.020 V6, η προτελευταια εκδοση δηλαδη.. δοκιμασα και την V7 αλλά όταν πατούσα να εστιάσει θόλωνε ολο το κάδρο και δεν έστρωνε αν δεν έκλεινες την εφαρμογή

 

η V6 δουλεύει άψογα και την προτείνω

 

50010172456_6c27cd6b56_z.jpgIMG_20200615_205522 by vasilis poun, on Flickr

aka bill_thes
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μόλις το αγόρασα κι εγώ από skroutzομάγαζο και όπως, αν θυμάμαι καλά, είπε και κάποιος άλλος εδώ μέσα είναι παραεισαγωγή από Ιταλία και έχει κάποιες εφαρμογές της ΤΙΜ.

Έχει Android version OPM1.171019.026 και MIUI version MIUI Global Stable10.0.4.0(OEATIMFH).

Μου έβγαλε update V11.0.2.0.PEAITTI.

 

Τι κάνω; Το αφήνω έτσι ή θα έχω πρόβλημα; Μήπως πρέπει να βάλω άλλη ROM;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μόλις το αγόρασα κι εγώ από skroutzομάγαζο και όπως, αν θυμάμαι καλά, είπε και κάποιος άλλος εδώ μέσα είναι παραεισαγωγή από Ιταλία και έχει κάποιες εφαρμογές της ΤΙΜ.

 

Έχει Android version OPM1.171019.026 και MIUI version MIUI Global Stable10.0.4.0(OEATIMFH).

 

Μου έβγαλε update V11.0.2.0.PEAITTI.

 

 

 

Τι κάνω; Το αφήνω έτσι ή θα έχω πρόβλημα; Μήπως πρέπει να βάλω άλλη ROM;

Global stable ROM έχει γιατι να μην αναβαθμίσεις;

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω, ρωτάω. Παλιά στο Ζ3 Compact που είχα, αν το είχες πάρει π.χ. από Cosmote και είχε την δική της rom, έπαιρνες τις αναβαθμίσεις με σημαντική καθυστέρηση. Μάλιστα η τελευταία ενημέρωση δεν ήρθε ποτέ. Κάποιοι επέλεξαν να το flashάρουν με την στάνταρ έκδοση εξ αρχής.

Δεν ξέρω από Xiaomi και λέω μήπως ισχύει κάτι αντίστοιχο με την rom της ΤΙΜ, οπότε να μην κάτσω και κάνω όλες τις ενημερώσεις άδικα.

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω. Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι η τελευταία global stable είναι η 11.0.6, αλλά εμένα σταμάτησε τις αναβαθμίσεις στην 11.0.2.
Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω. Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι η τελευταία global stable είναι η 11.0.6, αλλά εμένα σταμάτησε τις αναβαθμίσεις στην 11.0.2.

 

Τώρα με ποια έκδοση εισαι ? Γράψε και τους αριθμούς και τα γράμματα 11.xxxx και τα γράμματα που έχει στην παρένθεση.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα με ποια έκδοση εισαι ? Γράψε και τους αριθμούς και τα γράμματα 11.xxxx και τα γράμματα που έχει στην παρένθεση.

 

Την 11.0.2.0(PEAITTI) και δεν με αφήνει να βάλω π.χ. την 11.0.4.0.QEAMIXM με τον updater.

Link to comment
Share on other sites

Έβγαλε σήμερα αναβάθμιση για την εκκαθάριση και εξαφανίστηκε το εικονίδιο από τότε! Το κίτρινο με το σκουπάκι! Ενώ υπάρχει στην αποθήκη εφαρμογών ! Τι παίζει ;

 

http://img4.imagetitan.com/img4/small/22/22_img_20200617_185925.jpg

Edited by mach3
Δεν εμφανίζεται η εικόνα
Link to comment
Share on other sites

Εμένα γενικά τον τελευταίο καιρό μου εξαφανιζονται εφαρμογές μετά επανέρχονται και εξαφανιζονται άλλες δε ξέρω τι παίζει.

 

Είναι λίγος καιρός τώρα που μου το κάνει και εμένα και συγκεκριμένα με το YouTube.. η εφαρμογή υπάρχει στο app tray αλλά εξαφανίζεται από την αρχική σελίδα.. αν την ξανά βάλω μένει κανονικά και μετά από επανεκκίνηση ξαφνικά έχω δυο εικονίδια. Θεώρησα πως είναι κάποιο κόλλημα του πακέτου εικονίδια γιατί το άλλαξα πριν κάνα δίμηνο

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...