Jump to content

Xiaomi Mi 8 / Mi 8 SE


CharlessS
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδια σορυ που επαλαναμβανομαι απλα χαθηκε στο νημα η παραθεση μου

thanks!

 

Εγώ φίλε προσωπικά είχα θέμα με το miui σκέτο,κάποια παιδιά εδώ μέσα μου είπαν για τον cpl και για τον Poco luncher φανταστική και οι δύο

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Παιδιά μην τρελαίνεστε. Εγώ είμαι με global Dev και δύο εβδομάδες πρίν ( έχει κάθε εβδομάδα update) μετά το update είχε κολλήσει το σύστημα Android και το κινητό ήταν ζεστό και μέσα σε 2-3 ώρες έφαγε αρκετή μπαταρία ( το restart δεν σώζει την κατάσταση). Αυτό η το αφήνουμε και περνάει μόνο του η πάς ρυθμίσεις και διαχείριση εφαρμογών και κάνεις αναζήτηση από πάνω το σύστημα Android και κάνεις διαγραφή προσωρινής μνήμης η ότι έχει και αναγκαστηκη διακοπή... Αυτό ήταν...

Την επόμενη εβδομάδα καπάκι μετά το update είχε μεγάλη κατανάλωση από υπηρεσίες Google play αλλά το πήρα χαμπάρι γρήγορα και έκανα τα βήματα παραπάνω και κομπλέ.

Μάλλον καμία φορά τρώει σκάλωμα και θέλει βοήθεια.

Το factory reset και τέτοια είναι για έσχατες λύσεις.....

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μην τρελαίνεστε. Εγώ είμαι με global Dev και δύο εβδομάδες πρίν ( έχει κάθε εβδομάδα update) μετά το update είχε κολλήσει το σύστημα Android και το κινητό ήταν ζεστό και μέσα σε 2-3 ώρες έφαγε αρκετή μπαταρία ( το restart δεν σώζει την κατάσταση). Αυτό η το αφήνουμε και περνάει μόνο του η πάς ρυθμίσεις και διαχείριση εφαρμογών και κάνεις αναζήτηση από πάνω το σύστημα Android και κάνεις διαγραφή προσωρινής μνήμης η ότι έχει και αναγκαστηκη διακοπή... Αυτό ήταν...

Την επόμενη εβδομάδα καπάκι μετά το update είχε μεγάλη κατανάλωση από υπηρεσίες Google play αλλά το πήρα χαμπάρι γρήγορα και έκανα τα βήματα παραπάνω και κομπλέ.

Μάλλον καμία φορά τρώει σκάλωμα και θέλει βοήθεια.

Το factory reset και τέτοια είναι για έσχατες λύσεις.....

 

Αν γυρισω απο stable σε developer θα πρεπει να στησω το τηλεφωνο απο την αρχη ή το κραταει οπως ήταν.. θελω να πειραματιστω να δω και την dev αλλα βαριέμαι την διαδικασια να ξαναστηνω το τηλεφωνο

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μην τρελαίνεστε. Εγώ είμαι με global Dev και δύο εβδομάδες πρίν ( έχει κάθε εβδομάδα update) μετά το update είχε κολλήσει το σύστημα Android και το κινητό ήταν ζεστό και μέσα σε 2-3 ώρες έφαγε αρκετή μπαταρία ( το restart δεν σώζει την κατάσταση). Αυτό η το αφήνουμε και περνάει μόνο του η πάς ρυθμίσεις και διαχείριση εφαρμογών και κάνεις αναζήτηση από πάνω το σύστημα Android και κάνεις διαγραφή προσωρινής μνήμης η ότι έχει και αναγκαστηκη διακοπή... Αυτό ήταν...

Την επόμενη εβδομάδα καπάκι μετά το update είχε μεγάλη κατανάλωση από υπηρεσίες Google play αλλά το πήρα χαμπάρι γρήγορα και έκανα τα βήματα παραπάνω και κομπλέ.

Μάλλον καμία φορά τρώει σκάλωμα και θέλει βοήθεια.

Το factory reset και τέτοια είναι για έσχατες λύσεις.....

 

Αν γυρισω απο stable σε developer θα πρεπει να στησω το τηλεφωνο απο την αρχη ή το κραταει οπως ήταν.. θελω να πειραματιστω να δω και την dev αλλα βαριέμαι την διαδικασια να ξαναστηνω το τηλεφωνο

 

Εννοείται πως αν αλλάξει η ρομ απο σταθερή σε εβδομαδιαία ή το αντίστροφο πρέπει να το ξαναστήσεις απο την αρχή. Μια beta απο τις καλύτερες για sot που ειχα πριν ξεκλειδωσω τον bootloader μιας και δοκιμάστηκε για 15 μερες ηταν η 9.1.24 7+ ωρες sot εβγαλε και 9 ώρες και να φανταστείς ειμαι με mi8 pro 3000Mah

Poco F2 Pro 8/256
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί αλλα απο την αλλη με μπερδευει οτι απο την ωρα που γυρισα συμπεριφέρεται η μπαταρία πιο νορμαλ.. τι να πω.. ισως εφαγε κανα κολλημα.. του εκανα και ρεσταρτ πριν.. οσον αφορα την 10.3.1 τελικα τι λέτε.. να μπει recovery η γενικα δεν προτείνεται έτσι?

Με Local update / τοπικη αναβαθμιση οπως την ονομαζε μεσω stock recovery τα δεδομενα δεν διαγραφονται.Διαγραφονται μονο με το fastboot αρχειο...

εδω υπαρχουν πληροφοριες για τη 10.3.1 & διαφορα προβληματα το θεμα μπαταρια λυσεις κλπ : https://en.miui.com/thread-5289843-1-1.html

https://miblog.co/how-to-update-miui/

Για το αν πρεπει η οχι να την εγκαταστησεις ειναι δικο σου θεμα , απλα οι κινησεις αυτες του τυπου δινω ενα update το κατεβαζω το δινω ξανα κατι λενε,οπως και το οτι στον επισημο ιστοτοπο δεν εχει ανεβει ακομη ...δες εδω : http://en.miui.com/download-346.html#523 (πατωντας Flashing Quide θα δεις τον τροπο του Local update.Εδω ειχες διαβασει απο stable σε stable κλπ)

(αν τωρα λειτουργει καλα η συσκευη καλυτερα να περιμενεις εως οτου ανεβει στον επισημο ιστοτοπο της xiaomi)

_για την απεγκατασταση (δεν ειναι ακριβης & σωστος ο ορος) εφαρμογων χωρις root δες κι εδω πολυ ευκολα,απλα απενεργοποιουνται για τον χρηστη.Αν ποτε επιλεξεις επαναφορα συσκευης ολες οι εφαρμογες εμφανιζονται παλι.Δεν κερδιζεις φυσικα χωρο εφοσον δεν προκειται για απεγκατασταση αλλα απενεργοποιηση.Απεγκατασταση εφ.συστηματος μονο με root ....

https://beebom.com/how-remove-bloatware-android-without-root/ (κατεβαζεις πρωτα το App Inspector απο playstore & κανεις copy/paste σε ενα terminal-cmd κλπ την ακριβη διαδρομη καθε εφαρμογης που θελεις & reboot)

:respect:
Link to comment
Share on other sites

Με Local update / τοπικη αναβαθμιση οπως την ονομαζε μεσω stock recovery τα δεδομενα δεν διαγραφονται.Διαγραφονται μονο με το fastboot αρχειο...

εδω υπαρχουν πληροφοριες για τη 10.3.1 & διαφορα προβληματα το θεμα μπαταρια λυσεις κλπ : https://en.miui.com/thread-5289843-1-1.html

https://miblog.co/how-to-update-miui/

Για το αν πρεπει η οχι να την εγκαταστησεις ειναι δικο σου θεμα , απλα οι κινησεις αυτες του τυπου δινω ενα update το κατεβαζω το δινω ξανα κατι λενε,οπως και το οτι στον επισημο ιστοτοπο δεν εχει ανεβει ακομη ...δες εδω : http://en.miui.com/download-346.html#523 (πατωντας Flashing Quide θα δεις τον τροπο του Local update.Εδω ειχες διαβασει απο stable σε stable κλπ)

(αν τωρα λειτουργει καλα η συσκευη καλυτερα να περιμενεις εως οτου ανεβει στον επισημο ιστοτοπο της xiaomi)

_για την απεγκατασταση (δεν ειναι ακριβης & σωστος ο ορος) εφαρμογων χωρις root δες κι εδω πολυ ευκολα,απλα απενεργοποιουνται για τον χρηστη.Αν ποτε επιλεξεις επαναφορα συσκευης ολες οι εφαρμογες εμφανιζονται παλι.Δεν κερδιζεις φυσικα χωρο εφοσον δεν προκειται για απεγκατασταση αλλα απενεργοποιηση.Απεγκατασταση εφ.συστηματος μονο με root ....

https://beebom.com/how-remove-bloatware-android-without-root/ (κατεβαζεις πρωτα το App Inspector απο playstore & κανεις copy/paste σε ενα terminal-cmd κλπ την ακριβη διαδρομη καθε εφαρμογης που θελεις & reboot)

 

Οκ φίλε μου σε ευχαριστώ.. Αυτα τα δυο link τα ειχα δει.. ειχα κανει απο εκει download την rom..

Τελικα προσπαθησα να την βαλω κι ενω γραφει οτι ειναι global stable οταν πατας εγκατασταση λεει ειναι beta version και να μπω ως beta user για να την φλασαρω.. οπότε μαλλον δεν ισχύουν αυτα που γραφουν περί stable.

Link to comment
Share on other sites

Οκ φίλε μου σε ευχαριστώ.. Αυτα τα δυο link τα ειχα δει.. ειχα κανει απο εκει download την rom..

Τελικα προσπαθησα να την βαλω κι ενω γραφει οτι ειναι global stable οταν πατας εγκατασταση λεει ειναι beta version και να μπω ως beta user για να την φλασαρω.. οπότε μαλλον δεν ισχύουν αυτα που γραφουν περί stable.

Καθε εταιρεια ψαχνει να βρει δοκιμαστες για τα builds που δινει....Μεινε μακρια καλυτερα εως να ανεβει στον επισημο ιστοτοπο χωρις η με τα λιγοτερα bugs που ειναι δυνατον και αφησε αλλους να την δοκιμασουν...Ο διαολος κρυβεται παντα στα ψιλα γραμματα!LOL

:respect:
Link to comment
Share on other sites

Καθε εταιρεια ψαχνει να βρει δοκιμαστες για τα builds που δινει....Μεινε μακρια καλυτερα εως να ανεβει στον επισημο ιστοτοπο χωρις η με τα λιγοτερα bugs που ειναι δυνατον και αφησε αλλους να την δοκιμασουν...Ο διαολος κρυβεται παντα στα ψιλα γραμματα!LOL

 

Ωραια απάντηση.

Οντως με έπεισες ..!!

Link to comment
Share on other sites

Οκ φίλε μου σε ευχαριστώ.. Αυτα τα δυο link τα ειχα δει.. ειχα κανει απο εκει download την rom..

Τελικα προσπαθησα να την βαλω κι ενω γραφει οτι ειναι global stable οταν πατας εγκατασταση λεει ειναι beta version και να μπω ως beta user για να την φλασαρω.. οπότε μαλλον δεν ισχύουν αυτα που γραφουν περί stable.

 

Με τον updater δεν γίνεται απο stable σε beta ή το αντίστροφο θέλει fastboot rom.

Poco F2 Pro 8/256
Link to comment
Share on other sites

Με τον updater δεν γίνεται απο stable σε beta ή το αντίστροφο θέλει fastboot rom.
Καλημέρα. Γίνεται κανονικά. Όταν είχα mi8 πήγα από stable σε beta και μετά από ενάμιση μήνα το αντίστροφο.

 

The power of the Mi 9 be with you

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Γινεται κανονικα και με τους δυο τροπους,με το fastboot αρχειο χρειαζεται ξεκλειδωτος BT...

Ειδικα οταν ειμαστε στην ιδια εκδοση android μεσω zip αρχειου & recovery ειναι ο ευκολοτερος τροπος.

Η μεθοδος fastboot προτεινεται ειδικα οταν αλλαζουμε εκδοση android & χρειαζομαστε καθαρη εγκατασταση

Η επισημη σελιδα της xiaomi απανταει στο Method 1: Local Update αν πατησουμε στο Flashing Quide για ολους τους τροπους...

http://en.miui.com/a-232.html

προσοχη χρειαζεται το θεμα Global rom σε κινεζικες συσκευες και το ζητημα του BT

Aλλη μια πολυ καλη λυση με ενα εργαλειο που αναβαθμιστηκε πλεον ειναι αυτη : https://www.xiaomitool.com/V2/

To παλιο εδω : https://www.xiaomitool.com/adb (oλες οι επισημες roms περιεχονται,φλασαρει custom rom αρκει να την κατεβασουμε)

:respect:
Link to comment
Share on other sites

ΠΡΟΣΟΧΗ!!!

πριν λιγο εκανα update (9.4.18) στη developer ROM μεσω updater.

το τηλεφωνο μετα την επανεκκινηση που εκανα, παραμενει νεκρο γαι μιση ωρα τωρα.

 

ΜΗΝ ΚΑΝΕΤΕ ΤΟ UPDATE ΑΜΕΣΑ και δωστε και ενα χερακι βοηθειας...

 

update:

κρατησα πατημενο το power και εκανε επανεκκινηση και κανονικη (ευτυχως!) εγκατασταση του update

Edited by karanti

HTC Magic > Samsung Galaxy S2 > Samsung Galaxy S7 > Xiaomi Redmi Pro > Xiaomi Redmi Note 8Pro > Xiaomi Mi8 > Poco X3 pro > Xiaomi Mi10T > Google Pixel 6a 😄 

Link to comment
Share on other sites

ΠΡΟΣΟΧΗ!!!

πριν λιγο εκανα update (9.4.18) στη developer ROM μεσω updater.

το τηλεφωνο μετα την επανεκκινηση που εκανα, παραμενει νεκρο γαι μιση ωρα τωρα.

 

ΜΗΝ ΚΑΝΕΤΕ ΤΟ UPDATE ΑΜΕΣΑ και δωστε και ενα χερακι βοηθειας...

 

Το έκανα και εγώ χθες και δεν είχα κάποιο πρόβλημα.

 

Άλλη φορά είχα κάνει ένα update το άφησα να ολοκληρωθεί και μόλις γύρισα το κινητό μου ήταν κλειστό (όχι λόγο μπαταρίας). Πάτησα το κουμπί και άνοιξε κανονικά...

Link to comment
Share on other sites

Τον δικο του launcher.. η poco ..η Microsoft ας πούμε launcher.. ? Τι προτείνετε? Αν και ωραιος ο Microsoft και καποιοι αλλοι... λεω poco γιατί ειναι πιο συμβατός με το κινητό. Θα ήθελα ομως γνωμες απο καποιους που ηταν και με stock και με poco
Link to comment
Share on other sites

Στην περίπτωση που περάσω μέσω updater την developer rom το κινητό θα κάνει επανεκκίνηση και θα ανοίξει έχοντας όλα τα αρχεία σβησμένα; Σαν να του είχα κάνει factory reset;
Link to comment
Share on other sites

Τον δικο του launcher.. η poco ..η Microsoft ας πούμε launcher.. ? Τι προτείνετε? Αν και ωραιος ο Microsoft και καποιοι αλλοι... λεω poco γιατί ειναι πιο συμβατός με το κινητό. Θα ήθελα ομως γνωμες απο καποιους που ηταν και με stock και με poco

 

Προσωπική άποψη, όσους δοκίμασα ήταν αισθητά πιο αργοί από τον δικό του...

Όπως είπα , έβαλα άλλο θέμα και ησύχασα....

Link to comment
Share on other sites

παιδια εκανα ενα antuntu benchmark και μου εβγαλε 299,000

μαλλον με την pie απογειωθηκε το κινητο,απο τα 270,000 που ηταν,

μου την εβγαλε σαν τη πιο γρηγορη συσκευη με 845,πανω και απο 1+6.

ωραια!

κανουν δουλεια οι κινεζοι

 

υ.γ δοκιμασα αυτη τη gcam MGC_6.1.021_xcam_5_beta20.apk

παιδια εχει αλλαξει κανεις τις ρυθμισεις για καλυτερα αποτελεσματα?

ευχαριστω

Edited by loumos123
"το 'να χέρι νίβει τ' άλλο και τα δυο το πρόσωπο"
Link to comment
Share on other sites

Στην περίπτωση που περάσω μέσω updater την developer rom το κινητό θα κάνει επανεκκίνηση και θα ανοίξει έχοντας όλα τα αρχεία σβησμένα; Σαν να του είχα κάνει factory reset;

 

Ναι το χα ρωτησει και εγω αυτο.. απο stable σε dev και το αντίστροφο χανεις ολα τα δεδομενα και θελει στήσιμο απο την αρχη

 

----- προσθήκη μηνύματος 70 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Με την dev 9.4.18 εχουμε 60 fps σε 4κ και 1080 p?

Link to comment
Share on other sites

από τον Δεκέμβρη είμαι με την Miui 10.1.3.0 σταθερή. από τότε καμία αναβάθμιση. η xiaomi ούτε έξι μήνες δεν υποστήριξε το κινητό. θα αρχίσω να βάζω custom rom μιας και έχω ξεκλείδωτο bootloader.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

από τον Δεκέμβρη είμαι με την Miui 10.1.3.0 σταθερή. από τότε καμία αναβάθμιση. η xiaomi ούτε έξι μήνες δεν υποστήριξε το κινητό. θα αρχίσω να βάζω custom rom μιας και έχω ξεκλείδωτο bootloader.

 

Τι εννοεις? Πως γινεται ολοι οι αλλοι να ειμαστε με 10.2.3 και εσυ με 10.1?

Εισαι global? Και γιατι δεν μπαινεις εδω http://en.miui.com/getrom.php?r=346&m=yes&app=false να κανεις αναβαθμιση?

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να καταλάβω αυτού του είδους δηλώσεις ....

Ο ένας που δεν ξέρουμε με τι κινητό είναι λέει ότι δεν έχει αναβαθμιστεί από τον Δεκέμβριο ενώ όλοι οι άλλοι τον περασμένο μήνα

Ο άλλος βάζει την beta και κάτι πάει λάθος και φωνάζει μην βάλετε την συγκεκριμένη γιατί βλάπτει.

Ψάξτε λίγο παραπάνω παίδες....

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Αν ηδη εχουμε εναν ξεκλειδωτο bootloader η διαγραφη των δεδομενων μας δεν θα ηταν προβλημα.Θα μπορουσαμε πχ να παρουμε ενα backup τα δεδομενα χωρις να εγκαταστησουμε τη twrp απλα bootαροντας σε αυτη, να εγκαταστησουμε τη νεα rom και bootαροντας παλι στη twrp να κανουμε restore το backup που αποθηκευσαμε πριν απο τη προηγουμενη rom

Χρειαζομαστε οχι ολοκληρο το SDK αλλα μονον το platform tools ,τους usb drivers & το minimal adb & fastboot στο pc εφοσον πρωτα εχουμε απενεργοποιησει την υπογραφη οδηγων σε windows10...

__βαζουμε στον φακελλο του adb το .img αρχειο της twrp μετονομαζοντας το απλα σε twrp για ευκολια & ανοιγοντας μια γραμμη εντολων μεσα στο φακελλο (shift+δεξι κλικ) > adb devices > adb reboot bootloader > fastboot boot twrp.img (εδω μπαινουμε στη twrp παιρνουμε backup πχ τα δεδομενα & το αποθηκευουμε καπου,κανουμε εγκατασταση τη νεα rom και με την ιδια διαδικασια κανουμε restore κατοπιν αυτο που αποθηκευσαμε πριν χωρις να χασουμε τιποτα)

Οσο για τα υπολοιπα φωτο,επαφες,βιντεο κλπ ετσι κι αλλιως δεν χανονται αρκει να τα εχουμε συγχρονισμενα με τον λογ.google...

:respect:
Link to comment
Share on other sites

παιδια εκανα ενα antuntu benchmark και μου εβγαλε 299,000

μαλλον με την pie απογειωθηκε το κινητο,απο τα 270,000 που ηταν,

μου την εβγαλε σαν τη πιο γρηγορη συσκευη με 845,πανω και απο 1+6.

ωραια!

κανουν δουλεια οι κινεζοι

 

υ.γ δοκιμασα αυτη τη gcam MGC_6.1.021_xcam_5_beta20.apk

παιδια εχει αλλαξει κανεις τις ρυθμισεις για καλυτερα αποτελεσματα?

ευχαριστω

Θα πας στο πρώτο ποστ εδώ έχει έτοιμα config https://xiaomi-miui.gr/community/index.php/Thread/33821-Εκδόσεις-και-δοκιμές-τεστ-Google-Camera-για-το-Xiaomi-Mi-8/?pageNo=1

 

Στάλθηκε από το MI 3W μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεις? Πως γινεται ολοι οι αλλοι να ειμαστε με 10.2.3 και εσυ με 10.1?

Εισαι global? Και γιατι δεν μπαινεις εδω http://en.miui.com/getrom.php?r=346&m=yes&app=false να κανεις αναβαθμιση?

εκεί μπαίνω, αλλά αν δεις τις rom, η τελευταία PEARUXM που είναι compatible με το Mi8 μου, είναι η 10.1.3 stable που βγήκε τέλος Δεκέμβρη.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

εκεί μπαίνω, αλλά αν δεις τις rom, η τελευταία PEARUXM που είναι compatible με το Mi8 μου, είναι η 10.1.3 stable που βγήκε τέλος Δεκέμβρη.

 

A ok δεν εισαι global..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...