Jump to content

Xiaomi Mi 8 / Mi 8 SE


CharlessS
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Χριστος ανεστη.Παιδια αν αγορασω το xiaomi mi8 απο ποιο καταστημα skroutz συμφερει να το παρω?Τι λετε?

 

Χρόνια πολλά. Δεν έχω την τρελή εμπειρία από πολλά καταστήματα αλλά αυτό που θα κοίταγα είναι τη διάρκεια εγγύησης (1 ή 2 χρόνια) και ποιος την παρέχει (καταστήματος ή αντιπροσωπείας). Ακόμα και τα καταστήματα με υψηλές αξιολογήσεις έχουν κάνει πατάτες στη διάρκεια λειτουργίας τους. Εγώ είχα πάρει από Hellasphone, παλιό κατάστημα με πολλές και καλές αξιολογήσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ποια εκδοση να παρω?Την global edition η αλλη?

 

ΜΟΝΟ global.version εννοείται. Αν και νομίζω ότι global version έχουν όλα τα Σκρουτζαδικα πλέον

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν ειναι global πειραζει? Δε θα εχω εγγυηση?

 

Δεν το συζητάμε καν να μην είναι global. Μπορείς να μπλέξεις πολύ άσχημα με ,brick της συσκευής κλπ

Link to comment
Share on other sites

Καποια skroutzoμαγαζα δε γραφουν global edition οπως π.χ. tokinitomou.gr η το kaizer Πανεπιστημιου.Δεν ειναι οντως η να τους ρωτησω καλυτερα?
Link to comment
Share on other sites

Καποια skroutzoμαγαζα δε γραφουν global edition οπως π.χ. tokinitomou.gr η το kaizer Πανεπιστημιου.Δεν ειναι οντως η να τους ρωτησω καλυτερα?

 

Δεν νομιζω να υπαρχει καμια περιπτωση να φερνουν μη Global εκδοση ελληνικα μαγαζια στο skroutz. Ειδικα το Kaizer που ειναι πολυ γνωστο. Kανε τους μια ερωτηση ετσι για το τυπικο.

Link to comment
Share on other sites

To mygad και το mxstore έχουν διετη εγγύηση και μάλιστα με καλό σέρβις από τι λένε στις κριτικές
Μερικά που δίνουν 2 χρόνια εγγύηση καταστήματος επαναλαμβάνω γράφουν με ψιλά γράμματα πως κάτω από 3 pixel καμένα στην οθόνη δε το καλύπτουν.

Κι όπως είπαμε κακιά εμπειρία σε αλλαγή οθόνης από σκρουτζομάγαζα...

Ξανά λέω όποιον τον ενδιαφέρει η εγγύηση δε τα προτείνω σε αντίθεση πχ με τη Samsung που δεν αξίζει να πάρεις πχ το νότε9 στα 1.000€ που το έχουν τα μεγάλα μαγαζιά ενώ στο σκρουτζ τα βρίσκεις στα 550 και τα πας στην ΊΔΙΑ ΕΠΊΣΗΜΗ αντιπροσωπεία μιας και δέχονται κανονικά ΌΛΑ τα ευρωπαϊκά..

 

Στάλθηκε από το MI MAX 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Μερικά που δίνουν 2 χρόνια εγγύηση καταστήματος επαναλαμβάνω γράφουν με ψιλά γράμματα πως κάτω από 3 pixel καμένα στην οθόνη δε το καλύπτουν.

Κι όπως είπαμε κακιά εμπειρία σε αλλαγή οθόνης από σκρουτζομάγαζα...

Ξανά λέω όποιον τον ενδιαφέρει η εγγύηση δε τα προτείνω σε αντίθεση πχ με τη Samsung που δεν αξίζει να πάρεις πχ το νότε9 στα 1.000€ που το έχουν τα μεγάλα μαγαζιά ενώ στο σκρουτζ τα βρίσκεις στα 550 και τα πας στην ΊΔΙΑ ΕΠΊΣΗΜΗ αντιπροσωπεία μιας και δέχονται κανονικά ΌΛΑ τα ευρωπαϊκά..

 

Στάλθηκε από το MI MAX 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Επειδή όμως γνωρίζω ότι τα συγκεκριμένα 2 καταστήματα δεν έχουν καμία σχέση με αυτό που αναφερεις γι'αυτό κ τα προτεινα. Αν έχεις κακή εμπειρία από αυτά τα δύο απλά το λες συγκεκριμένα όχι γενικά κ αοριστα

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση σε όποιον γνωρίζει.

Εδώ και δυο μέρες μου παρουσιάζει μια δυσλειτουργία στο ξεκλείδωμα με αναγνώριση προσώπου.

Απλά δεν ξεκλειδώνει.

Όλο αυτό ξεκίνησε αλλάζοντας την χώρα για να βρω διαφορά θέματα.

Άλλαξα ξανά σε Ελλάδα, άλλαξα αναγνωρίση προσώπου, και σήμερα έτσι στα άκυρα το ξανά παρουσίασε και πάλι.

 

Επίσης, διαβάζω συνέχεια στα περί αγοράς από Σκρουτζ για το θέμα εγγύησης και ξαναλέω πως ότι αγοράζεται καινούργιο με απόδειξη εντός ευρωπαϊκής ένωσης είναι υποχρεωτική η διετής εγγύηση και απογορευεται να μην καλυφθεί.

Τέλεια και παύλα αυτό, είναι Νόμος και δεν αλλάζει.

Εχω αλλάξει συσκευές μετά από την πάροδο ενός έτους από διαφορετικά service επικαλούμενος τον νόμο και μου τα άλλαξαν, μην σας παραμυθιάζουν.

Αυτό που λέτε πως κάνει η infoguest ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση σε όποιον γνωρίζει.

Εδώ και δυο μέρες μου παρουσιάζει μια δυσλειτουργία στο ξεκλείδωμα με αναγνώριση προσώπου.

Απλά δεν ξεκλειδώνει.

Όλο αυτό ξεκίνησε αλλάζοντας την χώρα για να βρω διαφορά θέματα.

Άλλαξα ξανά σε Ελλάδα, άλλαξα αναγνωρίση προσώπου, και σήμερα έτσι στα άκυρα το ξανά παρουσίασε και πάλι.

 

Επίσης, διαβάζω συνέχεια στα περί αγοράς από Σκρουτζ για το θέμα εγγύησης και ξαναλέω πως ότι αγοράζεται καινούργιο με απόδειξη εντός ευρωπαϊκής ένωσης είναι υποχρεωτική η διετής εγγύηση και απογορευεται να μην καλυφθεί.

Τέλεια και παύλα αυτό, είναι Νόμος και δεν αλλάζει.

Εχω αλλάξει συσκευές μετά από την πάροδο ενός έτους από διαφορετικά service επικαλούμενος τον νόμο και μου τα άλλαξαν, μην σας παραμυθιάζουν.

Αυτό που λέτε πως κάνει η infoguest ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

η jnfoquest είναι η χειρότερη εταιρεία για service. αν δεν έχει αγοραστεί από αυτήν η συσκευή, βρίσκει αιτία να μην κάνει επισκευή. θα σου πει π. χ. ότι έχει πάρει υγρασία η μητρική πλακέτα και δεν καλύπτεται από την εγγύηση. έχω εμπειρία από laptop άλλης εταιρείας που έκανε εισαγωγή η quest. μου πρότειναν μάλιστα να αγοράσω καινούριο laptop. άσε που περίμενα πάνω από μια ώρα μέχρι να απουσιάσει ο τεχνικός να μιλήσει μαζί μου! τραγική εμπειρία. ούτε απ έξω δεν έχω περάσει από τότε! και αν χρειαστώ service στο mi8, θα προτιμήσω χίλιες φορές να το πάω αλλού.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Απογοητεύτηκα λιγο με το GPS..βγηκα να παω καπου γρήγορα και δεν έβρισκε σημα με τιποτα.. ηθελε restart η συσκευή για να δουλέψει το gps και θυμήθηκα οτι το έχουν αναφέρει και άλλα παιδιά αυτό το πρόβλημα. Ελπίζω με το update να το λύσουν αυτό το θέμα. Έχω παρατηρήσει επίσης ότι η συσκευή δεν κάνει restart αλλα κλεινει όταν πατάω restart. Μετα θελει πατημένο κάποια δευτερόλεπτα το on για να ανοιξει
Link to comment
Share on other sites

Tελικα παιδια γνωριζετε ποιο σκρουτζοκαταστημα υποστηριζεται απο την infoquest για σερβις;Φοβαμαι πως μαλλον κανενα.Μαλλον το σερβις το αναλαμβανουν τα ιδια τα καταστηματα.Τι λετε?
Link to comment
Share on other sites

Tελικα παιδια γνωριζετε ποιο σκρουτζοκαταστημα υποστηριζεται απο την infoquest για σερβις;Φοβαμαι πως μαλλον κανενα.Μαλλον το σερβις το αναλαμβανουν τα ιδια τα καταστηματα.Τι λετε?

 

Για να εχεις επισημη εγγυηση 2 χρονων απο infoquest πρεπει να το αγορασεις απο τα παρακατω συνεργαζομενα καταστημα: https://www.xiaomi-greece.gr/sales-points. Aπο οπουδηποτε αλλου και να το παρεις ΔΕΝ εχεις επισημη εγγυηση απο infoquest. Εχεις εγγυηση καταστηματος 1 χρονου, εκτος απο κανα 2 στο skroutz που δινουν 2 χρονια. Αλλα παλι απο το καταστημα. Εχει αναφερθει παρα πολλες φορες εδω μεσα...

 

Επισης ολα τα καταστηματα στο skroutz εχουν global edition και ας μην το αναγραφουν. Δεν νομιζω να υπαρχει καποιο που φερνει την κινεζικη εκδοση. Αλλα αν θελετε να σιγουρευτειτε 100% τι πιο ευκολο να παρετε ενα τηλεφωνο το καταστημα για επισημη απαντηση. Δεν βρισκω τον λογο να ρωτατε σε ενα φορουμ και να περιμενετε μερες για να σας απαντησει καποιος που μπορει να εχει αγορασει απο εκει. Απλα πραγματα ρε παιδια... Δεν ειναι επιστημη.

Edited by ardi21
Link to comment
Share on other sites

Για να εχεις επισημη εγγυηση 2 χρονων απο infoquest πρεπει να το αγορασεις απο τα παρακατω συνεργαζομενα καταστημα: https://www.xiaomi-greece.gr/sales-points. Aπο οπουδηποτε αλλου και να το παρεις ΔΕΝ εχεις επισημη εγγυηση απο infoquest. Εχεις εγγυηση καταστηματος 1 χρονου, εκτος απο κανα 2 στο skroutz που δινουν 2 χρονια. Αλλα παλι απο το καταστημα. Εχει αναφερθει παρα πολλες φορες εδω μεσα...

 

Επισης ολα τα καταστηματα στο skroutz εχουν global edition και ας μην το αναγραφουν. Δεν νομιζω να υπαρχει καποιο που φερνει την κινεζικη εκδοση. Αλλα αν θελετε να σιγουρευτειτε 100% τι πιο ευκολο να παρετε ενα τηλεφωνο το καταστημα για επισημη απαντηση. Δεν βρισκω τον λογο να ρωτατε σε ενα φορουμ και να περιμενετε μερες για να σας απαντησει καποιος που μπορει να εχει αγορασει απο εκει. Απλα πραγματα ρε παιδια... Δεν ειναι επιστημη.

Φίλε δεν είναι επιστήμη να δώσεις μια σαφές απάντηση, αν γνωρίζεις φυσικά, καλά κάνουν και ρωτάνε τα παιδιά, εγώ είχα αγοράσει ένα κινητό dual sim και ήταν με μία, είχα ρωτήσει και τους ίδιους στο κατάστημα και επέμεναν ότι είναι dual, τεσπα, γι αυτό λέω, ας ρωτάνε, δεν είναι κακό, αυτό με την εγγύηση έτσι τα ξέρω και εγώ όπως αναφέρεις πιο πάνω, αρκετοί όμως επιμένουν πως κινητά που πουλιούνται εντός ευρωπαϊκής ένωσης έχουν δύο, βάση νόμου, αντε βγάλε άκρη τώρα
Link to comment
Share on other sites

Φίλε δεν είναι επιστήμη να δώσεις μια σαφές απάντηση, αν γνωρίζεις φυσικά, καλά κάνουν και ρωτάνε τα παιδιά, εγώ είχα αγοράσει ένα κινητό dual sim και ήταν με μία, είχα ρωτήσει και τους ίδιους στο κατάστημα και επέμεναν ότι είναι dual, τεσπα, γι αυτό λέω, ας ρωτάνε, δεν είναι κακό, αυτό με την εγγύηση έτσι τα ξέρω και εγώ όπως αναφέρεις πιο πάνω, αρκετοί όμως επιμένουν πως κινητά που πουλιούνται εντός ευρωπαϊκής ένωσης έχουν δύο, βάση νόμου, αντε βγάλε άκρη τώρα

 

Εγω λεω να ρωτανε τα καταστηματα διοτι ετσι και θα παρουν αμεση επισημη απαντηση και θα μπορουν να δωσουν πισω το προιον εφοσον δεν θα ισχυει αυτο που τους ειπαν. Και ακομα καλυτερα την απαντηση να την παρουν μεσω e-mail για να εχουν αποδειξη. Εγω αυτο θα εκανα παντως, οπως εκανες και εσυ, και ελπιζω να τους πηγες πισω το κινητο...

 

Οσον αφορα τα 2 ετη της εγγυησης ουτε εγω εχω βγαλει ακρη με το τι ισχυει στην Ε.Ε, απλα επισημα δεν εχεις απο την infoquest αν δεν το παρεις απο αυτους. Τωρα αν το τραβηξεις δικαστικα μετα, δεν εχω ιδεα.

Edited by ardi21
Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και το έστειλα πίσω, απλά είμαι σίγουρος πως αν έκανα πρώτα την ερώτηση εδώ δεν θα έχανα τον χρόνο μου, τεσπα, καμιά αναβάθμιση θα πάρουμε εμείς με stable;
Link to comment
Share on other sites

Το εχει αγορασει καποιος απο tokinito μου.gr η απο το justech?Το δινουν σε global edition?
Από το kinito.gr το πήρα και είναι με global rom κανονικά.

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα μου έβγαλε σημερα πρωι οτι υπαρχει διαθέσιμη αναβαθμιση που διορθώνει bugs κτλ πατησα επανω στην αναβαθμιση και εξαφανίστηκε. Μετα μπηκα ενημερωση και τίποτα γραφει οτι δεν υπαρχει αναβάθμιση. Επισης στο MIUI ROM δεν υπαρχει νεα αναβάθμιση. Ξερει κανεις κατι.. το εχετε παθει?
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα μου έβγαλε σημερα πρωι οτι υπαρχει διαθέσιμη αναβαθμιση που διορθώνει bugs κτλ πατησα επανω στην αναβαθμιση και εξαφανίστηκε. Μετα μπηκα ενημερωση και τίποτα γραφει οτι δεν υπαρχει αναβάθμιση. Επισης στο MIUI ROM δεν υπαρχει νεα αναβάθμιση. Ξερει κανεις κατι.. το εχετε παθει?
μήπως δεν ήταν αναβάθμιση του λογισμικού αλλά κάποιας εφαρμογής και έγινε αυτόματα?
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...