Jump to content

Xiaomi Mi 8 / Mi 8 SE


CharlessS
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εχει κάποια διαφορά το ότι τελειωνει σε PEAMIFI ενω εμείς που έχουμε την 10.0.3.0 σε MIFH;

 

http://en.miui.com/getrom.php?r=346&m=yes&app=false

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

καποιος να βοηθησει και μενα?

 

Βλεπω αναφέρεσαι σε κάμερα.

 

Είχα LG G4 & LG G5.

Γενικα το πήρα με βαριά καρδία γιατι ήξερα οτι δεν θα είναι τόσο δυνατό στο θέμα της κάμερας.

Πριν καταλήξω σε μι8 πέρασα και απο χονορ 10 το οποίο το βρήκα απαράδεκτο σε αυτόν τον τομέα.

 

Το μι8 οταν αρχισα να το χρησιμοποιω με εξεπληξε ευχάριστα. Εχω διαβασει πολλους να κράζουν για ποιοτητα καμερας και ειδικα σε χαμηλο φωτισμο αλλα εμενα μου φαινεται πολύ δυνατό.

Πιξελ δεν ειναι, αλλα ειναι υπερβολκά καλό για α χρήματα του. Δεν εχω βρεθεί ακόμα σε καποια φαση που να πω οτι με τα LG θα εβγαζα καλυτερη φωτο (αν εξαιρέσεις ευρυγωνιο φακο του G5)

Επισης το θεωρώ πολυ δυνατο σε ταχυτητα ληψης και εστιασης, τουλαχιστον σε σχεση με τις δυο προηγούμενες συσκευές μου.

Πλεον εχει και νυχτερινή λήψη τυπου Huawei που δουλευεει αρκετα καλα

Παιζει και η google καμερα σωστα οπότε εχεις και αυτη ως επιλογή για να παρεις αποτελεσμα πιο κοντα σε Πιξελ.

 

Οσο το εχω δεν εχει ζεσταθει πραγματικά ΠΟΤΕ. δεν εχω δει λαγκαρισμα η κατι ανάλογο.

 

Τωρα για άλλα θέματα, το μόνο που μπορώ να σκεφτώ ειναι μικροπράγματα της MIUI οπως οτι 3-4 φορες μ έχει φαει ενα σκάλωμα και αν σβήσω φώτος απο το google photos δεν σβηνει αυτοματα και απ τα αρχεια της συσκευης.

 

Επισης απο θέμα σήματος μάλλον θα έλεγα οτι είναι μέτριο.

Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα!Σημερα αμα πατε να περασετε την global stable pie μεσω updater κανει decryt Και περναει κανονικα!!!!

 

http://bigota.d.miui.com/V10.1.1.0.PEAMIFI/miui_MI8Global_V10.1.1.0.PEAMIFI_60a2522efd_9.0.zip

 

Διαβασα στο forum ένα τυπο που το κινητό δεν άνοιξε ούτε με wipe data. Εσένα αυτό που έγινε ήταν να κάνει επανεκκίνηση το κινητό και να ανοίξει χωρίς να χρειαστεί να κάνεις wipe data έτσι;

Link to comment
Share on other sites

Όχι, το πρώτο που τσεκαρα ήταν αυτό γιατί και εμένα με ενδιαφέρει.... αποτι φαίνεται τελικά αυτά θα δουλεύουν στην global dev και ενδεχομένως και το 4g+. Σε global stable δεν θα τα δούμε μάλλον ποτέ αυτά.
έκανες τις ρυθμίσεις φίλε μου για να ενεργοποιηθεί??

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

IPhone 15 Pro 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Διαβασα στο forum ένα τυπο που το κινητό δεν άνοιξε ούτε με wipe data. Εσένα αυτό που έγινε ήταν να κάνει επανεκκίνηση το κινητό και να ανοίξει χωρίς να χρειαστεί να κάνεις wipe data έτσι;
Εμένα έκανε αυτόματα επανεκκίνηση και όλα πήγαν καλά, διαδικασία 10 λεπτά το πολύ.

 

----- προσθήκη μηνύματος 68 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

έκανες τις ρυθμίσεις φίλε μου για να ενεργοποιηθεί??

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δες εδω26b5a189de9158efe7503523d20303a4.jpg72ee4aaf2d93c8daed341cfe054d8291.jpg

 

Την κάρτα την έχω ενεργοποιήσει σε s8

Link to comment
Share on other sites

Τiger δεν ειναι ενεργοποιημενο!Δοκιμασε *#*#86583#*#* στον dialer και μολις γραψει disabled κανε μια επαννεκινηση και πες μας! :)

 

*#*#869434#*#* ενεργοποιεί...vowifi

*#*#86583#*#* ενεργοποιεί...volte

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Εμένα έκανε αυτόματα επανεκκίνηση και όλα πήγαν καλά, διαδικασία 10 λεπτά το πολύ.

 

----- προσθήκη μηνύματος 68 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δες εδω26b5a189de9158efe7503523d20303a4.jpg72ee4aaf2d93c8daed341cfe054d8291.jpg

 

Την κάρτα την έχω ενεργοποιήσει σε s8

 

Το σκέφτομαι να το κάνω και εγώ αλλά φοβάμαι μην γίνει brick το κινητό το να κάνω wipe data δεν με πειράζει και πολύ

Link to comment
Share on other sites

Βλεπω αναφέρεσαι σε κάμερα.

 

Είχα LG G4 & LG G5.

Γενικα το πήρα με βαριά καρδία γιατι ήξερα οτι δεν θα είναι τόσο δυνατό στο θέμα της κάμερας.

Πριν καταλήξω σε μι8 πέρασα και απο χονορ 10 το οποίο το βρήκα απαράδεκτο σε αυτόν τον τομέα.

 

Το μι8 οταν αρχισα να το χρησιμοποιω με εξεπληξε ευχάριστα. Εχω διαβασει πολλους να κράζουν για ποιοτητα καμερας και ειδικα σε χαμηλο φωτισμο αλλα εμενα μου φαινεται πολύ δυνατό.

Πιξελ δεν ειναι, αλλα ειναι υπερβολκά καλό για α χρήματα του. Δεν εχω βρεθεί ακόμα σε καποια φαση που να πω οτι με τα LG θα εβγαζα καλυτερη φωτο (αν εξαιρέσεις ευρυγωνιο φακο του G5)

Επισης το θεωρώ πολυ δυνατο σε ταχυτητα ληψης και εστιασης, τουλαχιστον σε σχεση με τις δυο προηγούμενες συσκευές μου.

Πλεον εχει και νυχτερινή λήψη τυπου Huawei που δουλευεει αρκετα καλα

Παιζει και η google καμερα σωστα οπότε εχεις και αυτη ως επιλογή για να παρεις αποτελεσμα πιο κοντα σε Πιξελ.

 

Οσο το εχω δεν εχει ζεσταθει πραγματικά ΠΟΤΕ. δεν εχω δει λαγκαρισμα η κατι ανάλογο.

 

Τωρα για άλλα θέματα, το μόνο που μπορώ να σκεφτώ ειναι μικροπράγματα της MIUI οπως οτι 3-4 φορες μ έχει φαει ενα σκάλωμα και αν σβήσω φώτος απο το google photos δεν σβηνει αυτοματα και απ τα αρχεια της συσκευης.

 

Επισης απο θέμα σήματος μάλλον θα έλεγα οτι είναι μέτριο.

 

 

ευχαριστω φιλε μου,

με εχει ψαρωσει το dxomark me to 99 που του εδωσε,

και λεω αν ειναι σε καμερα καλυτερο του g7 kai tou 1+6 τοτε σε αυτη την τιμη να το παρω.

και αν ειναι κοντα στο πιξελ γιατι να χασω 6gb ram snap 845 και 2ετη εγγυηση,

οταν το pixel 2 xl εχει καινουργιο στα 500 ευρω με την προβληματικη οθονη και τον 1 χρονο εγγυηση απο το εξωτερικο.

τι θα προτεινες?

ευχαριστω

"το 'να χέρι νίβει τ' άλλο και τα δυο το πρόσωπο"
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω φιλε μου,

με εχει ψαρωσει το dxomark me to 99 που του εδωσε,

και λεω αν ειναι σε καμερα καλυτερο του g7 kai tou 1+6 τοτε σε αυτη την τιμη να το παρω.

και αν ειναι κοντα στο πιξελ γιατι να χασω 6gb ram snap 845 και 2ετη εγγυηση,

οταν το pixel 2 xl εχει καινουργιο στα 500 ευρω με την προβληματικη οθονη και τον 1 χρονο εγγυηση απο το εξωτερικο.

τι θα προτεινες?

ευχαριστω

 

Σκεψου και το ενδεχόμενο οτι βρίσκεις μι8 128αρι με 400 ευρω καινουριο. Και αν μιλάμε για μεταχειρισμένο μπορεις να βρεις ευκολα καπποιο που να ειναι σχετικά νεο (λιγοτερο απο 5 μηνες). Παλι θα εχεις μεγαλυτερη εγγυηση, καλυτερο επεξεργαστη και ραμ και το σημαντικοτερο αποθηκευτικο χωρο.

Link to comment
Share on other sites

Σκεψου και το ενδεχόμενο οτι βρίσκεις μι8 128αρι με 400 ευρω καινουριο. Και αν μιλάμε για μεταχειρισμένο μπορεις να βρεις ευκολα καπποιο που να ειναι σχετικά νεο (λιγοτερο απο 5 μηνες). Παλι θα εχεις μεγαλυτερη εγγυηση, καλυτερο επεξεργαστη και ραμ και το σημαντικοτερο αποθηκευτικο χωρο.

 

το καλο ειναι οπως τα λες οτι σε σχεση με πιξελ2 θα εχω περισοτερο ραμ ρομ και επεξεργαστη ισως και οθονη και ιδια μπαταρια,

και εχω και τα 2 χρονια εγγυηση που εκει το πιξελ ειναι deal breaker αλλα ρε φιλε μη πανε χαμενα τα 400 ευρω αν η καμερα δεν ειναι κατι το αξιοσημειωτο...

ειμαι κατοχος lg g4 g5 kai g6

"το 'να χέρι νίβει τ' άλλο και τα δυο το πρόσωπο"
Link to comment
Share on other sites

Τiger δεν ειναι ενεργοποιημενο!Δοκιμασε *#*#86583#*#* στον dialer και μολις γραψει disabled κανε μια επαννεκινηση και πες μας! :)

 

*#*#869434#*#* ενεργοποιεί...vowifi

*#*#86583#*#* ενεργοποιεί...volte

Δυστυχώς δεν.... Ενώ το κουμπί στο μενού δείχνει ότι είναι ενεργό στο cit του τηλεφώνου είναι ανενεργο, όπως στα έστειλα στο screenshot.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ λίγο που το έψαξα δεν αξίζει προς το παρών. Ούτε night camera έδωσε ούτε 960slow motion. Απλά πήγε στην 9

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα είμαι με την global stable 10.0.3.0 και κλειδωμένο bootloader.Με ποιο τρόπο μπορώ να βάλω την global dev για να ενεργοποιήσω το volte.Ευχαριστω

 

Στάλθηκε από το SM-T715 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγώ λίγο που το έψαξα δεν αξίζει προς το παρών. Ούτε night camera έδωσε ούτε 960slow motion. Απλά πήγε στην 9

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Δίκιο έχεις απλά με τρώει να την περάσω!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δοκιμάσε άλλος να περάσει τη pie μέσω updater πέρα από τον tiger?

 

The power of Mi8 be with you

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Επαναλαμβάνω για να γίνω πλήρως κατανοητός...... την αναβάθμιση την πέρασα μέσω updater αφού την κατέβασα στο κινητό σε συσκευή global και κλειδωμένο bootloader από miui 10.0.3.0. ΔΕΝ ξέρω αν πρέπει να ακολουθήσουν αυτή τη διαδικασία όσοι είναι με ξεκλειδώτο bootloader σε china συσκευή.

Επίσης δεν έκανα wipe data και δεν έχασα τα δεδομένα μου..... αυτα.

Edited by tiger30
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα στην ομαδα! κατοχος ενος pocof1 εδω κ 2 βδομαδες.. πολυ ευχαριστημενος, αλλα μου λειπει η amoled που ειχα συνηθισει, και λεω να κανω την μεταβαση σε mi8 λογω της χαμηλης τιμης του πλεον. μπορει καποιος να με ενημερωσει για την μπαταρια του mi8 και σε τι επιπεδα κυμαινεται? στο poco βγαζω 7-8 ωρες sot με 2 καρτες sim. θα ηθελα να μου πειτε την αποψη σας για το αν αξιζει η αλλαγη ή οχι, και γενικοτερα τις εντυπωσεις σας.. :)
Link to comment
Share on other sites

Εκανα με επιτυχία downgrade από 10.0.3.0 σε 10.0.2.0 , κατέβασα το επίσημο stable zip και το έβαλα στον updater και το έκανε. Δεν άνοιξε όμως κατά την εκκίνηση, κόλλησε στο logo αλλά προχώρησε με Wipe Data μέσω recovery.

 

Επίσης πέρασα και την Stable Pie πάλι μέσω του updater αφού γίνεται μόνο μέσω της 10.0.2.0 !!

 

Είμαι με κλειδωμένο bootloader σε Global Version.

 

Μπαταρία μέχρι στιγμης ίδια πάνω κάτω και πλέον όταν έρχεται notification το βλέπω για λίγο στη θέση του ρολογιού. Επίσης μάλλον έχουν βγάλει την δυνατότητα για hide του notch.

 

Το setup μου

 

PbTcAsm.png

 

Εγώ πέρασα.. Όλα μια χαρά, ίδια μπαταρία ίσως και καλύτερη και μου αρέσει που πλέον δείχνει ειδοποιήσεις πάνω δεξιά όταν έρχονται.

 

Αλλαγή σε κάμερα η κάπου αλλού δεν έχω δει.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πέρασα.. Όλα μια χαρά, ίδια μπαταρία ίσως και καλύτερη και μου αρέσει που πλέον δείχνει ειδοποιήσεις πάνω δεξιά όταν έρχονται.

 

Αλλαγή σε κάμερα η κάπου αλλού δεν έχω δει.

Την πέρασες απευθείας από updater? Είχες 10.0.3.0?

 

The power of Mi8 be with you

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Αφού είπαν θα δώσουν το slow motion και night sight! Κάποιοι με 9 το έχουν δηλαδή. Να είναι μόνο στην Dev?
Ο Χορτιάτης είναι ΚΙΤΡΙΝΟΣ
Link to comment
Share on other sites

Την πέρασες απευθείας από updater? Είχες 10.0.3.0?

 

The power of Mi8 be with you

 

Ναι το εξηγώ παραπάνω.. Ήμουν 10.0.3.0 και πήγα στην 10.0.2.0 για να δουλέψει όμως έκανα αναγκαστικα wipe data.

 

Αφού πήγα στην 10.0.2.0 και ήμουν με άδειο πλέον κινητό (δεν με νοιάζει τα έχω όλα στο Gmail) κατέβασα την pie global και την πέρασα. Άνοιξε κανονικά και είναι κομπλέ.

 

Όλα έγιναν με κατεβασμένα zip μέσω updater.

 

Κλειδωμένος bootloader

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...