Jump to content

Xiaomi Mi Mix 2S


manwlis77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Συμφωνώ και εγώ απόλυτα. Κανένα απολύτως πρόβλημα. Απλώς είχα συνηθίσει στα προηγούμενα κινητά να παίζω με ρομ, με kernel για να το βελτιώσω σε ταχύτητα, μπαταρία και το mix 2s δεν ξέρω αν αξίζει να το πειράξω. Ακόμα και να βάλω dev το σκέφτομαι.

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ και εγώ απόλυτα. Κανένα απολύτως πρόβλημα. Απλώς είχα συνηθίσει στα προηγούμενα κινητά να παίζω με ρομ, με kernel για να το βελτιώσω σε ταχύτητα, μπαταρία και το mix 2s δεν ξέρω αν αξίζει να το πειράξω. Ακόμα και να βάλω dev το σκέφτομαι.
Εγώ είμαι με global dev αλλά έχω δοκιμάσει όλες τις aosp roms που κυκλοφορούν, du, aosip, syberia, dot os, carbon κλπ. Σε όλες δεν δουλεύει σωστά η αυτόματη φωτεινότητα και δεν μπορούν να το λύσουν. Κατά διαστήματα περνάω την αγαπημένη μου dirty unicorn και μετά ξανά dev.

 

Sent from my Mi MIX 2S using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι με global dev αλλά έχω δοκιμάσει όλες τις aosp roms που κυκλοφορούν, du, aosip, syberia, dot os, carbon κλπ. Σε όλες δεν δουλεύει σωστά η αυτόματη φωτεινότητα και δεν μπορούν να το λύσουν. Κατά διαστήματα περνάω την αγαπημένη μου dirty unicorn και μετά ξανά dev.

 

Sent from my Mi MIX 2S using Tapatalk

 

Καλημέρα, επειδή με τρώει το χέρι μου να περάσω dev ξέρεις κάποιο τρόπο να κρατήσω back up ρυθμίσεις εφαρμογών πχ password και μετά να τα κάνω αμέσως restore? Βαριέμαι το στήσιμο από την αρχή.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι με global dev αλλά έχω δοκιμάσει όλες τις aosp roms που κυκλοφορούν, du, aosip, syberia, dot os, carbon κλπ. Σε όλες δεν δουλεύει σωστά η αυτόματη φωτεινότητα και δεν μπορούν να το λύσουν. Κατά διαστήματα περνάω την αγαπημένη μου dirty unicorn και μετά ξανά dev.

 

Sent from my Mi MIX 2S using Tapatalk

Καλύτερη η global dev απο την stable? Μπαταρία και photo-video έχουν τουλάχιστον τα ίδια? Η αυτόματη φωτεινότητα δεν με πολύ ενδιαφέρει αφού δεν την χρησιμοποιώ ποτέ. Αν πάρω ένα Twrp backup την stable και δοκιμάσω κάποια άλλη, θα μπορώ να το επαναφέρω στα σίγουρα μετά για να μην ξσναστηνω από την αρχή?

 

Στάλθηκε από το Mi MIX 2S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερη η global dev απο την stable? Μπαταρία και photo-video έχουν τουλάχιστον τα ίδια? Η αυτόματη φωτεινότητα δεν με πολύ ενδιαφέρει αφού δεν την χρησιμοποιώ ποτέ. Αν πάρω ένα Twrp backup την stable και δοκιμάσω κάποια άλλη, θα μπορώ να το επαναφέρω στα σίγουρα μετά για να μην ξσναστηνω από την αρχή?

 

Στάλθηκε από το Mi MIX 2S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Η αυτόματη φωτεινότητα είναι bug στις aosp. Μπαταρία, βίντεο και φωτογραφίες τα ίδια απλά στην dev δίνουν πρώτα ότι καινούριο βγαίνει και μετά από μήνες περνάει στην stable. Για backup δεν ξέρω αν δουλεύει σωστά μέσω twrp γιατί πάντα κάνω καθαρή εγκατάσταση.

 

Sent from my Mi MIX 2S using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, είμαι με την last EU dev πιστεύω οτι καλύτερο καθώς η βάση της Rom ειναι η China Dev και η δουλειά απο το EU απλά οτι καλύτερο το τηλ δεν παίζετε, με κόβω να το έχω για πολύ καιρό ακόμα καθώς δεν με βολεύει κανένα από το πρόσφατα μοντέλα λόγω διαστάσεων που έχουν ανέβει στις 6.35" το μόνο που είναι προσιτό το Mi9 SE αλλά δεν νομίζω να αντέχει στην σύγκριση !!!:lol:
Xiaomi Mi10/128
Link to comment
Share on other sites

όταν έρχεται update σε dev το περνάμε με ota ή στήσιμο από την αρχή? μπαταρία καλύτερη ή στα ίδια πλαίσια με την stable που για μένα είναι μια χαρά?

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

όταν έρχεται update σε dev το περνάμε με ota ή στήσιμο από την αρχή? μπαταρία καλύτερη ή στα ίδια πλαίσια με την stable που για μένα είναι μια χαρά?
Κανονικά ota άμα είσαι ήδη σε dev και έρθει update, δεν χάνεις τπτ.

Μπαταρία ίδια επίπεδα με stable απλά από dev σε dev μπορεί να έχει κάποιες διαφορές καλές η κακές.

 

P30 Pro 256gb Aurora Power

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποια ενημέρωση για το πότε θα έρθει η επόμενη stable αναβάθμιση; περιμένω πως και πως το dark mode, είναι πιο ξεκούραστο για τα μάτια από ότι το λευκό.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια μου ειπαν οτι αν το παρω απο σκρουτζομαγαζο δεν το υποστηριζει για σερβις η infoquest αλλα το αναλαμβανει το καταστημα.Εχει καποιος εμπειρια να μας πει?
Link to comment
Share on other sites

Παιδια μου ειπαν οτι αν το παρω απο σκρουτζομαγαζο δεν το υποστηριζει για σερβις η infoquest αλλα το αναλαμβανει το καταστημα.Εχει καποιος εμπειρια να μας πει?

Αυτό ισχύει χρόνια τώρα καλά σου είπαν.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μου ειπαν οτι αν το παρω απο σκρουτζομαγαζο δεν το υποστηριζει για σερβις η infoquest αλλα το αναλαμβανει το καταστημα.Εχει καποιος εμπειρια να μας πει?

 

ισχύει και λογικό ειναι... στην τιμή που παίρνεις (που ισως ειναι αρκετά πιο κάτω απο της αντιπροσωπείας), κάνεις κάποιους συμβιβασμους.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, επειδή τελικά δεν προλαβαίνω να περάσω την dev από την αρχή έψαχνα dark θέματα και βρήκα στο theme store της xiaomi το dark maroon(reborn) v10 το οποίο έχει ωραίο icon pack και dark theme σε dialer, messages κλπ. Αξίζει χωρίς να χρειαστούν στησίματα κλπ. Αλλαγή μόνο στο region χρειάζεται για να εμφανιστεί το theme store της xiaomi.
Link to comment
Share on other sites

Οι xtrv ρομ είναι καλύτερες από τις stable ή και από τις dev eu ή global?

 

Στάλθηκε από το Mi MIX 2S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Τα tempered για mix 2 ταιριάζουν ταμάμ και στο mix 2s; Έχω την εντύπωση πως ναι. Γνωρίζει κανείς με σιγουριά;
Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Τα tempered για mix 2 ταιριάζουν ταμάμ και στο mix 2s; Έχω την εντύπωση πως ναι. Γνωρίζει κανείς με σιγουριά;

Ναι είναι κοινό το tempered καθώς έχω και τα δυο τηλ. και χρησιμοποιώ το ίδιο!

Xiaomi Mi10/128
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους

Μόλις πήρα το κινητό και μου αρέσει πολύ μέχρι στιγμής

όμως διχάζομαι για το τι rom να χρησιμοποιήσω. ποια κατα την δικιά σας εμπειρια έχει την καλύτερη αυτονομία?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους

Μόλις πήρα το κινητό και μου αρέσει πολύ μέχρι στιγμής

όμως διχάζομαι για το τι rom να χρησιμοποιήσω. ποια κατα την δικιά σας εμπειρια έχει την καλύτερη αυτονομία?

Εγώ πιστεύω η μαμα γιαυτό δεν το κουνάω ρούπι αν και τις άλλαζα σαν τα πουκάμισα σε προηγούμενα κινητά. Τώρα αν έχει κάποιος άλλος άλλη γνώμη ας μας πει μήπως και βάλω και γω χέρι, αν και τι να πειράξεις σε ένα κινητό που δουλευουν όλα μια χαρά.

 

Στάλθηκε από το Mi MIX 2S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιστεύω η μαμα γιαυτό δεν το κουνάω ρούπι αν και τις άλλαζα σαν τα πουκάμισα σε προηγούμενα κινητά. Τώρα αν έχει κάποιος άλλος άλλη γνώμη ας μας πει μήπως και βάλω και γω χέρι, αν και τι να πειράξεις σε ένα κινητό που δουλευουν όλα μια χαρά.

 

Στάλθηκε από το Mi MIX 2S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Εγώ ήμουν από αυτούς που το πρώτο πράγμα που έκαναν στο xiaomi τους ήταν να αλλάξουν ρομ...

Έτσι έκανα και σε αυτό, μέχρι που πριν λίγο καιρό δοκίμασα την xtrv dev της ελληνικής miui κοινότητας, και βρήκα την υγειά μου (η καλύτερα, το κινητό μου βρήκε τη δική του...)

 

Η ρομ είναι πραγματικά άψογη. Όλα δουλεύουν στην εντέλεια, η μπαταρία κρατάει πολύ καλά (και σε σχέση με τις aosp και πιο συγκεκριμένα havoc και aosip που ήμουν). Μέχρι και volte/vowifi έχω με cosmote. Επίσης πολλά πράγματα στη miui που με ενοχλούσαν (ως χρήστη aosp rom) έχουν διορθωθεί, και πλέον η εμπειρία χρήσης δεν είναι τόσο μακριά και τόσο ξένη σε κάποιον που έχει συνηθίσει να χρησιμοποιεί aosp.

 

Επίσης για όσους σκοπεύουν να δοκιμάσουν κάποια custom rom, να γνωρίζουν πως δε δουλεύει quick charge σε ασύρματη φόρτιση, όπως επίσης και δε γίνονται τηλεφωνικές κλίσεις με ενσύρματο handsfree (ο ήχος του τηλεφώνου δε μεταφέρεται στα ακουστικά του hands free, αλλά μένει στο ακουστικό του τηλεφώνου)

 

Στάλθηκε από το MIX 2S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω κι εγώ που από τότε που πήρα το τηλέφωνο τέλος καλοκαιριού του 18 είμαι με du rom. Έχω δοκιμάσει ότι κυκλοφορεί σε rom και kernel αλλά έμεινα στην αγαπημένη μου du. Δουλεύουν όλα εκτός την αυτόματη φωτεινότητα που δεν δουλεύει πολύ καλά ούτε σε miui. Απορώ με τον φίλο από πάνω που είχε θέμα με ασύρματη φόρτιση και hands free. Δεν είχα ποτέ θέμα με αυτά. Volte και vowifi έχουν φυσικά και οι aosp. Μη παρεξηγηθώ, δεν λέω ότι δεν είναι σταθερές η xtrv και eu. Αλλά aosp δεν είναι ούτε για αστείο. Στο θέμα της μπαταρίας τώρα, με miui dev και stable, eu και xtrv έβγαζα πάντα 6 ώρες sot σε μια μέρα. Με την du βγάζω 6 ώρες sot σε δύο μέρες. Όλες οι aosp έχουν καλύτερο stand by από miui. Τέλος για την κάμερα να πω ότι σε aosp εκτός από την gcam που δουλεύει τέλεια υπάρχει mod για την miui camera η οποία δουλεύει ακριβώς όπως σε miui.

 

Στάλθηκε από το Mi MIX 2S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by GeorgeX21
Link to comment
Share on other sites

Δώστε κάνα λινκ για xtrv και du. Το βίντεο στο mod της miui camera στην du δουλεύει εξίσου το ίδιο? Με ενδιαφέρει πολύ αυτό και είναι ένας από τους λόγους που προτίμησα το MIX 2s.

 

Στάλθηκε από το Mi MIX 2S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by GUZGUN

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

Δώστε κάνα λινκ για xtrv και du. Το βίντεο στο mod της miui camera στην du δουλεύει εξίσου το ίδιο? Με ενδιαφέρει πολύ αυτό και είναι ένας από τους λόγους που προτίμησα το MIX 2s.

 

Στάλθηκε από το Mi MIX 2S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

https://ota.xiaomi-miui.gr/suktew23/roms/9.5.23/xiaomi-miui-hellas-XTRV-MIMix2S_9.5.23_v10-9.zip για την τελευταία xtrv dev.

 

Για το mod της κάμερας που ρωτάς, επειδή το είχα στη havoc, δουλεύει άψογα. Μέχρι και επιλογή 4k/60fps έχει για βίντεο

 

Στάλθηκε από το MIX 2S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Να προσθέσω κι εγώ που από τότε που πήρα το τηλέφωνο τέλος καλοκαιριού του 18 είμαι με du rom. Έχω δοκιμάσει ότι κυκλοφορεί σε rom και kernel αλλά έμεινα στην αγαπημένη μου du. Δουλεύουν όλα εκτός την αυτόματη φωτεινότητα που δεν δουλεύει πολύ καλά ούτε σε miui. Απορώ με τον φίλο από πάνω που είχε θέμα με ασύρματη φόρτιση και hands free. Δεν είχα ποτέ θέμα με αυτά. Volte και vowifi έχουν φυσικά και οι aosp. Μη παρεξηγηθώ, δεν λέω ότι δεν είναι σταθερές η xtrv και eu. Αλλά aosp δεν είναι ούτε για αστείο. Στο θέμα της μπαταρίας τώρα, με miui dev και stable, eu και xtrv έβγαζα πάντα 6 ώρες sot σε μια μέρα. Με την du βγάζω 6 ώρες sot σε δύο μέρες. Όλες οι aosp έχουν καλύτερο stand by από miui. Τέλος για την κάμερα να πω ότι σε aosp εκτός από την gcam που δουλεύει τέλεια υπάρχει mod για την miui camera η οποία δουλεύει ακριβώς όπως σε miui.

 

Στάλθηκε από το Mi MIX 2S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Du να πω την αλήθεια δε χρησιμοποίησα ποτέ, οπότε δεν μπορώ να ξέρω...

Τα προβλήματα που είχα στις aosp είναι υπαρκτά στις άλλες ρομ που αναφέρω και επιβεβαιωμένα στα αντίστοιχα νήματα του telegram.

 

Τέλος να αναφέρω πως η gcam παίζει άψογα σε xtrv και μάλιστα χωρίς να χρειαστεί να γίνει rooted η συσκευή, αφού έχει ενεργοποιημένο το camera2 API εξ ορισμού

 

Στάλθηκε από το MIX 2S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

https://ota.xiaomi-miui.gr/suktew23/roms/9.5.23/xiaomi-miui-hellas-XTRV-MIMix2S_9.5.23_v10-9.zip για την τελευταία xtrv dev.

 

Για το mod της κάμερας που ρωτάς, επειδή το είχα στη havoc, δουλεύει άψογα. Μέχρι και επιλογή 4k/60fps έχει για βίντεο

 

Στάλθηκε από το MIX 2S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Du να πω την αλήθεια δε χρησιμοποίησα ποτέ, οπότε δεν μπορώ να ξέρω...

Τα προβλήματα που είχα στις aosp είναι υπαρκτά στις άλλες ρομ που αναφέρω και επιβεβαιωμένα στα αντίστοιχα νήματα του telegram.

 

Τέλος να αναφέρω πως η gcam παίζει άψογα σε xtrv και μάλιστα χωρίς να χρειαστεί να γίνει rooted η συσκευή, αφού έχει ενεργοποιημένο το camera2 API εξ ορισμού

 

Στάλθηκε από το MIX 2S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Μπαίνει κανονικά από Twrp recovery αφού γίνουν όλα τα wipe? Αυτό το mod της κάμερας έχεις κάνα link για να μην ψάχνομαι?

 

Στάλθηκε από το Mi MIX 2S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

Μπαίνει κανονικά από Twrp recovery αφού γίνουν όλα τα wipe? Αυτό το mod της κάμερας έχεις κάνα link για να μην ψάχνομαι?

 

Στάλθηκε από το Mi MIX 2S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αν βάλεις την xtrv δεν χρειάζεται κανένα mod η κάμερα, αφού έχει τη miui κάμερα ενσωματωμένη.

Η xtrv μπαίνει κατευθείαν από twrp όπως είπες

 

Αν θες κάτι παραπάνω/ διαφορετικό θα ψάξεις για gcam για mi8 ή poco f1

 

 

Στάλθηκε από το MIX 2S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μπαίνει κανονικά από Twrp recovery αφού γίνουν όλα τα wipe? Αυτό το mod της κάμερας έχεις κάνα link για να μην ψάχνομαι?

 

Στάλθηκε από το Mi MIX 2S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

DirtyUnicorns Unofficial custom rom

https://t.me/mix2s_custom

 

Τελευταία du rom

https://drive.google.com/file/d/16ZW_xt7YtJ2mQ_TV32GvMBXHR9C5vC39/view

ANXCamera

Miui Camera Port for Xiaomi's SD845 Devices running AOSP-Based ROMS

https://t.me/ANXMiuiCameraChat

 

Magisk module για την anxmiuicamera https://github.com/XEonAX/ANXCamera/releases/download/95.singularity/ANXCameraUnity_95.DeeppinkParchedCornsnake.zip

 

Στάλθηκε από το Mi MIX 2S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by GeorgeX21
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...