Jump to content

OnePlus 6


TAZ_DEV
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για εμάς σε OnePlus 5T που δεν μας ενθουσίασε το 6Τ και θα περιμένω να εξελιχθούν λίγο τεχνολογίες όπως το in display fingerprint κ.α αξίζει η μετάβαση σε OnePlus 6 ή καθόμαστε εδώ που είμαστε και περιμένουμε το 7;;

 

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Για εμάς σε OnePlus 5T που δεν μας ενθουσίασε το 6Τ και θα περιμένω να εξελιχθούν λίγο τεχνολογίες όπως το in display fingerprint κ.α αξίζει η μετάβαση σε OnePlus 6 ή καθόμαστε εδώ που είμαστε και περιμένουμε το 7;;

 

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk

Εγώ θα πρότεινα να περιμένεις λίγο ακόμα για το 7 που θα δούμε και μεγάλες διαφορές.
Oneplus 6 8/128
Link to comment
Share on other sites

Για εμάς σε OnePlus 5T που δεν μας ενθουσίασε το 6Τ και θα περιμένω να εξελιχθούν λίγο τεχνολογίες όπως το in display fingerprint κ.α αξίζει η μετάβαση σε OnePlus 6 ή καθόμαστε εδώ που είμαστε και περιμένουμε το 7;;

 

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk

Αν δεν εχεις το μικροβιο της αλλαγης κατσε εκει που εισαι.

Με το 6Τ σιγουρα θα δεις καλυτερη μπαταρια και καμερα αλλα παραλληλα σε θεματα εμπειρια χρησης πχ λογισμικο και τα προτερηματα του καμια ουσιαστικη διαφορα με 5Τ.

Το in display finger sencor αν θες να δοκιμασεις νεα τεχνολογια σιγουρα στα + κερδιζεις σε πρακτικοτητα και ευχρηστια οντως εντος οθονης.

 

Προσωπικα επειδη ηδη κατεχω συσκευη με in display sensor δεν θα προβληματιστω καθολου απο αποψη ταχυτητας μισο κλικ παραπανω δεν κανει τη διαφορα για εμενα.

 

Επισης σε θεματα αξιοπιστιας δεν θα προβληματισει διοτι πιστευω ακραδαντα οτι θελει να το μαθεις και θελει λιγο το χρονο του.

Να βρεις το κουμπι του δηλαδη.

 

Δυστυχως βλεπω πολλους youtuber ειναι ψιλο αμπαλοι ειτε ασκουν μεγαλυτερη πιεση απο οτι πρεπει ,ειτε δεν εχουν κανει πολλαπλα finger registration να αναγνωρισει και αποθηκευσει το δαχτυλο ομοιομορφα ,ειτε βιαζονται να αφησουν το δαχτυλο απο το sensor ειτε αντιστοιχα το πατανε παραπανω απο οσο χρειαζεται.

 

Θελει εξοικιωση ξακαθαρα και να παιξεις μαζι του να βρεις το κουμπι του.

 

Και οταν το βρεις η αξιοπιστια του δεν υπολειπεται απο παραδοσιακο scanner,απλα παραμενει μισο κλικ πιο αργο

 

Πισω πλατη σε καμια συσκευη εκανα χρηση του ενω τωρα εντος οθονης σε προδιαθετει μιας και απολυτα natural ειναι να βρισκεται εντος οθονης.

 

Με το 6 δεν θα ασχολιομουν καν απο 5Τ διοτι αν εξαιρεσουμε καμερα δεν θα κερδισεις τιποτα αλλο εκτος αν ειναι θεμα οικονομικο και θες να το παρεις αρκετα φθηνοτερα απο 6Τ ειδικα απο κινεζομαγαζα η απο δικα μας σκρουτζομαγαζα με χρηση πχ τιμολογιου

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Απο gearbest μέθοδο αποστολής eu priority line έρχεται σε 15 με 25 μέρες με acs χωρίς τελωνείο. Κοστίζει ~4€

Απο banggood μέθοδο αποστολής priority direct mail έρχεται σε 10 με 15 μερες με ΕΛΤΑ χωρίς τελωνείο. Κοστίζει ~11€

Παιζουν ακόμα προσφορές στα 350€ για το 6/64 και 399€ για το 8/128 και στα δύο κινεζομαγαζα. Με δεδομένο τις μικρές διαφορές που έχει από το 6t και με 200+ ευρώ παραπάνω που κάνει τώρα είναι πολύ καλό vfm

Πού είδες στο Banggood τιμή στα 350€?

Είδα την χαμηλότερη τιμή στα 538$'

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Πού είδες στο Banggood τιμή στα 350€?

Είδα την χαμηλότερη τιμή στα 538$'

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Με κουπόνια βγαίνει γύρω στα ~350€
Oneplus 6 8/128
Link to comment
Share on other sites

Με κουπόνια βγαίνει γύρω στα ~350€
Ποιο κουπόνι ρίχνει την αξία 130$??

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Από banggood με το κουπόνι 11BGOP64 βγαίνει στα 350.28 αλλά θέλει και 14€ μεταφορικά για να μην περάσει τελωνείο. Μια διευκρίνηση έμαθα ότι το gearbest τα στέλνει με oxygen os και αποστολή 9 με 12 Νοεμβρίου ενώ το banggood στέλνει με hydrogen os και αποστολή από 5 Νοεμβρίου.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους! Σκέφτομαι να προβώ στην αγορά του κινητού και αναρωτιέμαι ποια έκδοση είναι καλύτερη, δηλαδή από banggood ή gearbest? Επίσης, αν θέλετε να μου πείτε τη γνώμη σας αναφορικά με ποιο θα ήταν καλύτερη επιλογή: το op6 ή κάποιο από τα mi8, mi mix2s?

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια,γλυκοκοιταζω το oneplus6 και θελω να μου πειτε εσεις που το εχετε τι διαρκεια μπαταριας εχει. ειχα το ποκο στις πρωτες επιλογες αλλα λεω να κανω μια αλλαγη σε μαρκα (εχω το redmi 3s). βεβαια θα χασω το πλεονεκτημα της υποστηριξη απο την κοινοτητα της χιαομι.gr
Link to comment
Share on other sites

Πίστεψε με γιατί έχω αλλάξει πολλά xiaomi, η υποστήριξη της op ίσως είναι ανώτερη από το xiaomi.gr αφού το μόνο που κάνουν είναι να προσθέτουν άχρηστα και προβληματικά features...

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A6003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

εχει βρει κανεις πως ενεργοποιειται το studio lighting mode? μονο το night mode εμφανίστηκε με την αναβαθμιση
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους! Σκέφτομαι να προβώ στην αγορά του κινητού και αναρωτιέμαι ποια έκδοση είναι καλύτερη, δηλαδή από banggood ή gearbest? Επίσης, αν θέλετε να μου πείτε τη γνώμη σας αναφορικά με ποιο θα ήταν καλύτερη επιλογή: το op6 ή κάποιο από τα mi8, mi mix2s?

Ευχαριστώ πολύ!

 

Banggood από θέμα εγγύησης αλλά βγαίνει ακριβά λόγο μεταφορικών και από την άλλη gearbest παίζει η χαμηλότερη τιμή μαζί με τα μεταφορικά + έχει το oxygen os που έχουν τα ευρωπαϊκά op6. Για σύγκριση με τα υπόλοιπα δεν έχω να σου πω κάτι, μόνο θα έβγαζα το mi mix 2s λόγο ips οθόνη και 5mp μπροστινή κάμερα, στα + όμως η ασύρματη φόρτιση. Εγώ επέλεξα op6 από mi8 λόγο της καλύτερης ποιότητας κατασκευής - οθόνης, μικρότερο notch και καλύτερη υποστήριξη software. Ως προς αυτό το mi mix 3 παρουσιάστηκε πιο πριν από το op6 ή xiaomi υποσχέθηκε το software της κάμερας θα το δώσει στα mi8 και mi mix 2s. Μεχρι στιγμής δεν έχει δώσει κάτι ενώ αντίθετα η op μόλις ανακοίνωσε το op6t με το nightscape στην κάμερα σε 3 μέρες το έδωσε με update και στο op6.

Edited by P_papadis
Link to comment
Share on other sites

Πίστεψε με γιατί έχω αλλάξει πολλά xiaomi, η υποστήριξη της op ίσως είναι ανώτερη από το xiaomi.gr αφού το μόνο που κάνουν είναι να προσθέτουν άχρηστα και προβληματικά features...

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A6003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

υπαρχει αναλογο φορουμ Ελληνικο? η μπαταρια του πως ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως τι συμβαίνει με την τιμή του προηγούμενου μοντέλου όταν βγαίνει καινούργιο στο επίσημο site; Παίζει να πέσει καθόλου το 6 τώρα που βγαίνει το 6Τ ή στα 519€ θα μείνει η τιμή του;
Link to comment
Share on other sites

Συνήθως τι συμβαίνει με την τιμή του προηγούμενου μοντέλου όταν βγαίνει καινούργιο στο επίσημο site; Παίζει να πέσει καθόλου το 6 τώρα που βγαίνει το 6Τ ή στα 519€ θα μείνει η τιμή του;
Στην Ευρώπη απλά αποσύρεται και δεν μπορείς να το αγοράσεις μετά την κυκλοφορία του καινούριου.
Oneplus 6 8/128
Link to comment
Share on other sites

Στην Ευρώπη απλά αποσύρεται και δεν μπορείς να το αγοράσεις μετά την κυκλοφορία του καινούριου.

 

ΟΚ, σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια,γλυκοκοιταζω το oneplus6 και θελω να μου πειτε εσεις που το εχετε τι διαρκεια μπαταριας εχει. ειχα το ποκο στις πρωτες επιλογες αλλα λεω να κανω μια αλλαγη σε μαρκα (εχω το redmi 3s). βεβαια θα χασω το πλεονεκτημα της υποστηριξη απο την κοινοτητα της χιαομι.gr

 

Εγώ αν και φανατικος ξιαομακιας, εχοντας περάσει καμιά 10αρια ξιαομι απτα χέρια μου και προτεινοντας τα σε όλους όσους με ρωτάνε, οταν αποφασισα να παρω ναυαρχιδα προτιμησα το oneplus 6. Καθαρα λόγω λειτουργικού. Δε θεωρώ ατου την κοινότητα της xiaomi.gr. Απλά αφαιρούν το bloatware και προσθετουν κανα δυο features μαζι με ρουτ. Το θέμα είναι η υποστηριξη απτή μαμα εταιρια. Και αλλιως υποστηριζει μια εταιρια τα μοντέλα της οταν εχει 35 μοντέλα το χρόνο, αλλιως μια εταιρία που βγάζει 2 μοντέλα όλα κι όλα. Επίσης είμαι φαν της υλοποιησης του oxygen os, καθώς στην ουσία ειναι ενα στοκ android, ενισχυμένο με 4-5 features, τοσα ωστε να μη χρειαζεται να κανεις root. Το miui απο την αλλη, είναι εμφανες οτι προσπαθει να αντιγράψει το ios. Δε το θεωρώ κακο, έχει και αυτο πολλες ευκολιες αλλά προτιμω ενα καθαρό λειτουργικο και να φορτώνω εγώ μόνο όσα χρειάζομαι. Και κάτι τελευταίο που επισημάνθηκε και προηγουμενως, η κίνηση της oneplus να δώσει updates με τα features του 6Τ στο 6, πριν ακόμα κυκλοφορήσει το 6Τ , με κέρδισε ακομα πιο πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αν και φανατικος ξιαομακιας, εχοντας περάσει καμιά 10αρια ξιαομι απτα χέρια μου και προτεινοντας τα σε όλους όσους με ρωτάνε, οταν αποφασισα να παρω ναυαρχιδα προτιμησα το oneplus 6. Καθαρα λόγω λειτουργικού. Δε θεωρώ ατου την κοινότητα της xiaomi.gr. Απλά αφαιρούν το bloatware και προσθετουν κανα δυο features μαζι με ρουτ. Το θέμα είναι η υποστηριξη απτή μαμα εταιρια. Και αλλιως υποστηριζει μια εταιρια τα μοντέλα της οταν εχει 35 μοντέλα το χρόνο, αλλιως μια εταιρία που βγάζει 2 μοντέλα όλα κι όλα. Επίσης είμαι φαν της υλοποιησης του oxygen os, καθώς στην ουσία ειναι ενα στοκ android, ενισχυμένο με 4-5 features, τοσα ωστε να μη χρειαζεται να κανεις root. Το miui απο την αλλη, είναι εμφανες οτι προσπαθει να αντιγράψει το ios. Δε το θεωρώ κακο, έχει και αυτο πολλες ευκολιες αλλά προτιμω ενα καθαρό λειτουργικο και να φορτώνω εγώ μόνο όσα χρειάζομαι. Και κάτι τελευταίο που επισημάνθηκε και προηγουμενως, η κίνηση της oneplus να δώσει updates με τα features του 6Τ στο 6, πριν ακόμα κυκλοφορήσει το 6Τ , με κέρδισε ακομα πιο πολυ.

 

Εννοείται ότι χρειάζεται ροοτ, γιατί καμία εταιρεία δεν προσφέρει αυτά που δίνει το ροοτ.

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Ναι το ξερω. Χθες το πηρα και θελω να το κανω τωρα που ειναι αδειο αλλα δεν μπορω με τιποτα.....

Κατάφερες τελικα να το κάνεις descrypted?

Ανησυχητικό αν οχι διοτι τοτε γενονται ερωτηματικα αν θα γίνεται και σε 6Τ και no decrypted=no party.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Κατάφερες τελικα να το κάνεις descrypted?

Ανησυχητικό αν οχι διοτι τοτε γενονται ερωτηματικα αν θα γίνεται και σε 6Τ και no decrypted=no party.

 

Ναι το κατάφερα από εδώ

https://forum.xda-developers.com/oneplus-6/how-to/tutorial-decrypt-flash-rom-pie-oreo-roms-t3838643

Στην αρχή ακολουθούσα άλλες οδηγίες από το xda και το μπρικαρα τουλάχιστον 5-6 φορές. Γίνεται πάντως...

Φιλικά, Κατερίνα
Link to comment
Share on other sites

Ναι το κατάφερα από εδώ

https://forum.xda-developers.com/oneplus-6/how-to/tutorial-decrypt-flash-rom-pie-oreo-roms-t3838643

Στην αρχή ακολουθούσα άλλες οδηγίες από το xda και το μπρικαρα τουλάχιστον 5-6 φορές. Γίνεται πάντως...

Ωραία μπήκε το νερό στο αυλάκι λοιπον:)

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι το κατάφερα από εδώ

https://forum.xda-developers.com/oneplus-6/how-to/tutorial-decrypt-flash-rom-pie-oreo-roms-t3838643

Στην αρχή ακολουθούσα άλλες οδηγίες από το xda και το μπρικαρα τουλάχιστον 5-6 φορές. Γίνεται πάντως...

 

Μόνο με Blu_spark recovery γίνεται ?

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Μόνο με Blu_spark recovery γίνεται ?

 

Δεν ξέρω να σου πω αν γίνεται μόνο με bluespark. Εγώ με αυτόν το έκανα και αυτός προτείνεται.

 

Έχει αλλάξει κάποιος γραμματοσειρά; σε ρουταρισμένο εννοώ.

Edited by flandra
Φιλικά, Κατερίνα
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to OnePlus 6

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...