Jump to content

OnePlus 6


TAZ_DEV
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους. Είμαι νέος κάτοχος του συγκεκριμένου κινητού και απόλυτα ευχαριστημένος. Ή σχεδόν μιας και θα ήθελα λίγο βοήθεια με ένα προβληματάκι που αντιμετωπίζω. Έχω βάλει στο κινητό 2 sim της vodafone και έχω ορίσει όλα να γίνονται από τη sim 1 εκτός από τα δεδομένα που να τα τραβάει από τη sim 2. Το θεμα είναι πως όταν ενεργοποιώ τα δεδομένα δε συνδέεται ποτέ (ενώ σήμα έχει κανονικά κλπ), ενώ αν ορίσω τη sim 1 για data τοτε συνδέεται μια χαρά. Οι APN ρυθμίσεις είναι οι ίδιες και για τις 2 sim. Έχει κάποιος καμιά ιδέα για το τι μπορεί να συμβαίνει; Είναι η 1η μου dual sim συσκευή οπότε ίσως κάνω εγώ κάτι λάθος. Ευχαριστώ. Edited by metalmike
Link to comment
Share on other sites

Έχω βάλει στο κινητό 2 sim της vodafone και έχω ορίσει όλα να γίνονται από τη sim 1 εκτός από τα δεδομένα που να τα τραβάει από τη sim 2. Το θεμα είναι πως όταν ενεργοποιώ τα δεδομένα δε συνδέεται ποτέ (ενώ σήμα έχει κανονικά κλπ), ενώ αν ορίσω τη sim 1 για data τοτε συνδέεται μια χαρά. Οι APN ρυθμίσεις είναι οι ίδιες και για τις 2 sim. Έχει κάποιος καμιά ιδέα για το τι μπορεί να συμβαίνει; Είναι η 1η μου dual sim συσκευή οπότε ίσως κάνω εγώ κάτι λάθος. Ευχαριστώ.

Εχω το ίδιο configuration, η SIM2 ειναι ομως μόνο DATA σε μένα οπότε θέλει άλλο APN, αν θυμάμαι καλά είναι internet.vodafone.gr

[Αντώνης] small break on Android: iPhone 13 Pro - in the past: OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

Εχω το ίδιο configuration, η SIM2 ειναι ομως μόνο DATA σε μένα οπότε θέλει άλλο APN, αν θυμάμαι καλά είναι internet.vodafone.gr

 

Αυτό έχει και για τις 2 sim. Η sim 1 συνδέεται με data ενώ η sim 2 όχι. Δε μπορώ να το εξηγήσω. Θα δοκιμάσω να τις αλλάξω θεση στο sim tray.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό έχει και για τις 2 sim. Η sim 1 συνδέεται με data ενώ η sim 2 όχι. Δε μπορώ να το εξηγήσω. Θα δοκιμάσω να τις αλλάξω θεση στο sim tray.

Να ξαναρωτήσω: η κάρτα 2 είναι μονο DATA? Αν ναι, εχει άλλο APN... βλεπω τώρα οτι έχω 2, διαφορετικό για κάθε κάρτα, στην (μονο) DATA, γραφει σκετο "internet"...

[Αντώνης] small break on Android: iPhone 13 Pro - in the past: OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

εγώ ενώ δεν είχα θέμα ως προχτές, ξαφνικά έχω το ίδιο πρόβλημα με την beta 5. η δεύτερη κάρτα ενώ πιανει 4g+ μιας έχει ίντερνετ και μια δεν έχει Edited by johny_pl
1+6 omnirom - smurfkernel - microG - edxposed
Link to comment
Share on other sites

αποφάσισα να παω σε stable μια και εχω απίστευτα προβλήματα με τις μπετα τα οποια δεν διορθώνονται. κακή διαχείρηση ραμ, χωρίς 4g στην δεύτερη κάρτα και άλλα διάφορα.Κανω μπακαπ, wipes, install, reboot Και τον ηπιαμε, μαμηθηκε το συμπαν, δεν εμεινε τιποτα.μου έκανε rename τα πάντα στην εσωτερική μνήμη με αποτέλεσμα τίποτα να μην ειναι προσβάσιμο.... για ονομα.
1+6 omnirom - smurfkernel - microG - edxposed
Link to comment
Share on other sites

αποφάσισα να παω σε stable μια και εχω απίστευτα προβλήματα με τις μπετα τα οποια δεν διορθώνονται. κακή διαχείρηση ραμ, χωρίς 4g στην δεύτερη κάρτα και άλλα διάφορα.Κανω μπακαπ, wipes, install, reboot Και τον ηπιαμε, μαμηθηκε το συμπαν, δεν εμεινε τιποτα.μου έκανε rename τα πάντα στην εσωτερική μνήμη με αποτέλεσμα τίποτα να μην ειναι προσβάσιμο.... για ονομα.

 

Την έχουμε πατήσει μάλλον όλοι έτσι....

Δυστυχώς θέλεις φορμάτ data..... ,Και ξανα όλα από την αρχή..

Oneplus 6
Link to comment
Share on other sites

Την έχουμε πατήσει μάλλον όλοι έτσι....

Δυστυχώς θέλεις φορμάτ data..... ,Και ξανα όλα από την αρχή..

 

κόλλησε στον bootloader και έχασα πόσες ώρες. ήμαρτον. πότε ξανά beta. με την stable όλα δουλεύουν άψογα

1+6 omnirom - smurfkernel - microG - edxposed
Link to comment
Share on other sites

κόλλησε στον bootloader και έχασα πόσες ώρες. ήμαρτον. πότε ξανά beta. με την stable όλα δουλεύουν άψογα
Αν δεν κάνω λάθος τα wipes έπρεπε να τα κάνεις μετά το πέρασμα της stable και όχι πριν. Έχω την εντύπωση πως και εγώ για τον ίδιο λόγο την είχα πατήσει πέρυσι σε προσπάθεια επιστροφής από beta σε σταθερή.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Συγγνωμη ρε εσεις αλλα θα με τρελανετε:lol:

Για ποιο λογο απο stable σε beta σε στυλ διαδικασα αναβαθμιση βηματα ??

Αν εχετε ηδη backup image τη stable πριν βαλετε την beta ,απλα κανετε επαναφορα τη stable.

Wipe ολα εκτος usb otg και internal storage,reboot twrp και restore-reboot system.

 

Τελος τιποτα άλλο.

 

Δεκαδες φορες εκανα εναλλαγες απο beta σε stable και το αντιθετο και το ιδιο απο custom σε stable η beta και το αντιθετο και δεν ειχα το παραμικρο θεμα με 5T.

Και παντα με τα εργαλεια του backup και restore μονο.

 

Απορω τι κανετε και ολο θεματα διαβαζω.:confused::blink:

 

Κατι,καπου κανετε λαθος 100% στα βηματα η διαδικασια η και μη κατανοηση και αξοιοποιηση των πλεονεκτηματων που σας παρεχει custom recovery στα παντα.

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση. Στην 9 πως φαίνεται σε εσάς το Ambinet Dismplay? Εννοώ το ρολόι είναι σκέτο λευκό ή έχει κάποιο νούμερο κόκκινο όπως πάντα?

 

Άκυρο το βρήκα. Κόκκινο είναι τελικά. Με μπέρδεψε γιατί εγκατέστησα το ρολόι της Google και νόμιζα ότι άλλαξε και την ambient display.

 

BTW στο Ρολόι της Google έχει προστεθεί η επιλογή για ήχο αφύπνισης από το Spotify, είτε τραγούδι είτε λίστα.

Edited by alex_gate_7
Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα πρόβλημα με το ξυπνητήρι,χτυπάει αλλά δεν μου βγάζει στην οθόνη να το κλείσω.Για να το κλείσω πρέπει να μπω στην εφαρμογή..έχει κάποιος να μου προτείνει κάτι;

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

MOTOROLA MILESTONE,MOTOROLA RAZR i,MOTOROLA MOTO X 2nd gen,ONEPLUS 6
Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα πρόβλημα με το ξυπνητήρι,χτυπάει αλλά δεν μου βγάζει στην οθόνη να το κλείσω.Για να το κλείσω πρέπει να μπω στην εφαρμογή..έχει κάποιος να μου προτείνει κάτι;

To ξυπνητήρι του 1+ είναι πραγματικά επιστήμη!

Ίδρωσα μέχρι να το ρυθμίσω. :confused:

 

Εδώ η λύση.

 

Go to Settings>Apps & notifications>Display all apps>Clock>Notifications.

Now, there are 2 things to do :

a) Press on "Clock" (not the checkbox)>Behaviour

Choose "Silent display" : this way you won't have the sound notification 2 hours before schedule (:blink:)

b) Press on "Alarm" (not the checkbox)>Behaviour

Choose "Sound alert and display on screen" : If you choose another option, the screen won't turn on when the alarm rings. And you also want to set the sound alert to none. Otherwise, when the alarm rings, you'll also hear the notification sound.

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Να ξαναρωτήσω: η κάρτα 2 είναι μονο DATA? Αν ναι, εχει άλλο APN... βλεπω τώρα οτι έχω 2, διαφορετικό για κάθε κάρτα, στην (μονο) DATA, γραφει σκετο "internet"...

 

Είναι μόνο data. Έφτιαξα το internet APN με τις σωστές ρυθμίσεις αλλά δε μου βγάζει στα δεξιά του το κυκλάκι για να το επιλέξω. Με βλεπω να μιλάω με vodafone.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα αντιμετώπιζα ένα πρόβλημα είχε μπει "βρωμιά" στην θύρα usb και ενώ την καθάριζα με οδοντόβουρτσα συνέχιζε να έχω το ίδιο θέμα , δεν έκανε καλή επαφή με το καλώδιο φόρτισης και δεν φορτιζε fast charging επίσης το καλώδιο έφευγε από την θύρα με το παραμικρό και γενικά ήθελα να το στείλω πίσω να το δούμε ,μίλησα μαζί τους και μου είπαν να το σκουπίσω με οινόπνευμα , εκεί μέσα πώς να το σκουπίσω δεν μπόρεσα να βρω και το γέμισμα οινόπνευμα έβγαλε μπολικη "βρωμιά" και προς το παρόν φαινεται ότι έφτιαξε

Σορρυ για το μακροσκελές απλά ίσως κάποιος έχει το ίδιο πρόβλημα !

Link to comment
Share on other sites

To ξυπνητήρι του 1+ είναι πραγματικά επιστήμη!

Ίδρωσα μέχρι να το ρυθμίσω. :confused:

 

Εδώ η λύση.

 

Go to Settings>Apps & notifications>Display all apps>Clock>Notifications.

Now, there are 2 things to do :

a) Press on "Clock" (not the checkbox)>Behaviour

Choose "Silent display" : this way you won't have the sound notification 2 hours before schedule (:blink:)

b) Press on "Alarm" (not the checkbox)>Behaviour

Choose "Sound alert and display on screen" : If you choose another option, the screen won't turn on when the alarm rings. And you also want to set the sound alert to none. Otherwise, when the alarm rings, you'll also hear the notification sound.

Σε ευχαριστώ πολύ.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

MOTOROLA MILESTONE,MOTOROLA RAZR i,MOTOROLA MOTO X 2nd gen,ONEPLUS 6
Link to comment
Share on other sites

εγω απο την πρωτη μερα χρησιμοποιω το ξυπνητηρι και λειτουργει οπως ολα τα αλλα κινητα.
Link to comment
Share on other sites

εγω απο την πρωτη μερα χρησιμοποιω το ξυπνητηρι και λειτουργει οπως ολα τα αλλα κινητα.

Κανένα κινητό στον πλανήτη δεν σου βγάζει ειδοποίηση 2 ώρες πρίν χτυπήσει το ξυπνητήρι, 1 ήρα πρίν χτυπήσει το ξυπνητήρι, 1/2 ώρα πρριν χτυπήσει το ξυπνητήρι...και αφού σου σπάσει τα νεύρα....χτυπάει για να σε ξυπνήσει!

Αυτή είναι η by default ρύθμιση. Θέλει σκάλισμα για να δουλέψει όπως ένα κανονικό ξυπνητήρι...που χτυπάει ΜΟΝΟ όταν είναι η ώρα να ξυπνήσεις.

:hypno:

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Κανένα κινητό στον πλανήτη δεν σου βγάζει ειδοποίηση 2 ώρες πρίν χτυπήσει το ξυπνητήρι, 1 ήρα πρίν χτυπήσει το ξυπνητήρι, 1/2 ώρα πρριν χτυπήσει το ξυπνητήρι...και αφού σου σπάσει τα νεύρα....χτυπάει για να σε ξυπνήσει!

Αυτή είναι η by default ρύθμιση. Θέλει σκάλισμα για να δουλέψει όπως ένα κανονικό ξυπνητήρι...που χτυπάει ΜΟΝΟ όταν είναι η ώρα να ξυπνήσεις.

:hypno:

 

πιστευω οτι μπορει να γινεται σε εσας, αλλα εμενα προσωπικα χτυπαει την ωρα που πρεπει και εμφανιζει και στην οθονη επιλογες, αριστερα snooze,δεξια off, και με τα κουμπια snooze

 

edit: τωρα προσεξα την λεξη ειδοποιηση . Ναι αυτη μου την βγαζει και εμενα αλλα χωρις ηχο, απλα εμφανιζεται στην κουρτινα ειδοποιησεων και εχω επιλογη για dismiss

Link to comment
Share on other sites

πιστευω οτι μπορει να γινεται σε εσας, αλλα εμενα προσωπικα χτυπαει την ωρα που πρεπει και εμφανιζει και στην οθονη επιλογες, αριστερα snooze,δεξια off, και με τα κουμπια snooze

...ή δεν ακούς τις ειδοποιήσεις που έρχονται κατά την διάρκεια της νύχτας επειδή κοιμάσαι βαριά...:lol:

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Είναι μόνο data. Έφτιαξα το internet APN με τις σωστές ρυθμίσεις αλλά δε μου βγάζει στα δεξιά του το κυκλάκι για να το επιλέξω. Με βλεπω να μιλάω με vodafone.

 

Εν τέλει βρήκα άλλες ρυθμίσεις, επέλεξα το νέο apn για τη 2η sim και το έλυσα το πρόβλημα. Επειδή ίσως χρειαστούν οι ρυθμίσεις σε κάποιον και για να μην ψάχνεται όσο εγώ τις βάζω παρακάτω.

 

http://i63.tinypic.com/116q4uw.jpg

Edited by metalmike
Link to comment
Share on other sites

επειδή μου έσπασε το τζαμακι και δεν κατάλαβα πως, να πάρω το γνήσιο η υπάρχει τίποτα καλύτερο?
1+6 omnirom - smurfkernel - microG - edxposed
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to OnePlus 6

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...