Jump to content

Κριτική καμερών κινητών v.2


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η πρώτη βγήκε φοβερή.

Στην 4η πάλι παρατήρησα πάλι ένα αποχρωματισμό.

Πάνω από το κεντρικό κτίριο αυτό που φαίνεται σαν 2ος όροφος ας πούμε μαζί και οι σημαίες, βγήκαν άχρωμα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας

Πήγα λίγο πίσω στα ποστ και είδα ότι πραγματικά κάποιες φωτογραφίες είναι πανέμορφες!!! Θέλω την άποψή σας μιας και το νο1 χαρακτηριστικό που με ενδιαφέρει στο κινητό είναι η κάμερα (και το sar) από την εμπειρία σας ποιο είναι το καλύτερο; στο συγκεκριμένο thread πως και δεν έχετε βάλει poll εντωμεταξυ,θεωρω θα βοηθούσε εμάς που ψάχνουμε

Bazinga!!!
Link to comment
Share on other sites

Οι φωτογραφίες δεν είναι πανέμορφες λόγω των συσκευών αλλά λόγω του φωτογραφικού ματιού και της έμπνευσης.

Τα περισσότερα smartphones πλέον έχουν καταπληκτικές κάμερες και οι διαφορές τους είναι άνευ σημασίας.

 

Αν μου δώσεις την καλύτερη dslr θα σου βγάλω μια κουρ@δ@. Αν δώσεις μια compact σε έναν άνθρωπο με "μάτι" και κάποιες γνώσεις, θα βγάλει, πιθανότατα, κάτι πανέμορφο.

 

Αν παρά όλα αυτά θες να δεις ποια κινητά "φοριούνται" περισσότερο σε αυτό το thread, κάνε μια βόλτα έως και 20 σελίδες πίσω και θα δεις. 5-6 μοντέλα είναι.

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Όπως έχεις καταλάβει θα δεις το μπάτζετ σου θα δεις συνολικά τι θες και θα διαλέξεις μια συσκευή από το ψηλό ράφι.

Αδιαμφισβήτητα πιστεύω φέτος για φωτογραφία ο βασιλιάς πιστεύω είναι το p20pro, τεράστιος ο ένας φακός καταπληκτικό app σου δίνει και το raw αρχείο για περαιτέρω παιχνίδι και εκμάθηση της φωτογραφίας, υστερεί σε βίντεο στα 4k από τον ανταγωνισμό.

Μετά πάμε Sammy,όλα θα σου δώσουν αποτέλεσμα κορυφαίο από το απλό s9 μέχρι το note,επίσης δίνουν το αρχείο raw.

Htc u11 φοβερό και αυτό και φυσικά και το u12+ , ισχύουν όλα τα παραπάνω.

Xiaomi mi mix2s άλμα της εταιρείας η οποία έπιασε τον μεγάλο ανταγωνισμό ενώ ισχύει το ίδιο και για το 1+ ένα θηρίο γενικά σαν συσκευή.

Και πάμε στο xz2 ένα κινητό επίσης με καλή απόδοση αλλά περιορισμένο manual και δίχως να δίνει το raw αρχείο το οποίο σαν Sony δινει πολύ καλό βίντεο.

Επειδή όμως θα πληρώσεις με λεφτά φαντάζομαι και όχι με όσπρια θες κάτι με υποστηρίξη.

Αποκλείουμε λοιπόν htc η οποία θα πας την συσκευή arvato και αυτή θα το στείλει έξω Ιταλία.

Επίσης αγορά του xiaomi από banggood και skroutzαδικα με δική τους εγγύηση.

Α ξεχασα τα lg ,v30 πολύ καλό αποτέλεσμα με ωραίο wide και υπερχρησιμο φακό καθώς και το τίμιο πλέον g6!

Με την lg δε ξέρω τι παίζει από εγγύηση καθώς δε θα φέρνει η lg Hellas και μου φαίνεται τα πας procordia και αυτή πάλι έξω.

Οπότε σαν Γιώργος ας συνοψησω.

1.huawei p20 pro

2.sammy s9+ note9 note8

3.1+6 από επίσημο site μαζί με xiaomi από infoquest.

4. Sony xz2

Htc lg λόγο ασαφής διαδικασίας εγγύησης τα αποκλείω καθώς θα έλεγα και το pixel που δεν έρχεται Ελλάδα!!!

Συγνώμη για το σεντόνι αλλά ήθελα να σου δώσω έναν μπουσουλα.

Link to comment
Share on other sites

Οι φωτογραφίες δεν είναι πανέμορφες λόγω των συσκευών αλλά λόγω του φωτογραφικού ματιού και της έμπνευσης.

Τα περισσότερα smartphones πλέον έχουν καταπληκτικές κάμερες και οι διαφορές τους είναι άνευ σημασίας.

 

Αν μου δώσεις την καλύτερη dslr θα σου βγάλω μια κουρ@δ@. Αν δώσεις μια compact σε έναν άνθρωπο με "μάτι" και κάποιες γνώσεις, θα βγάλει, πιθανότατα, κάτι πανέμορφο.

 

Αν παρά όλα αυτά θες να δεις ποια κινητά "φοριούνται" περισσότερο σε αυτό το thread, κάνε μια βόλτα έως και 20 σελίδες πίσω και θα δεις. 5-6 μοντέλα είναι.

 

:lol::lol::lol::lol::lol: έκλαψα με το σχόλιό σου! Και ναι βασικά όπως τα λες είναι. Έχεις δίκιο! Όλα είναι θέμα ματιού και έμπνευσης

Bazinga!!!
Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα να σου γράψω και το mate 10 το οποίο είναι κορυφή και αυτό.

Ισχύουν φυσικά αυτά που λέει παραπάνω ο φίλος περί αντίληψης και ικανότητας του χρήστη.

Στο άλλο νήμα το καλλιτεχνικό εάν δεν κάνω λάθος 3 εκ των κορυφαίων χρηστών ο abdalis andeng και blood master (ιδεα δεν έχω αν έγραψα σωστά τα nicknames) έχουν δωσει δειγματα με περσινά μοντέλα όπως htc u11 και Huawei p10.

Όπως έχω δει φωτογραφίες από τα lgg5 mi5s galaxy s7 Xperia xz1 που έχω εντυπωσιαστεί.

Link to comment
Share on other sites

:lol::lol::lol::lol::lol: έκλαψα με το σχόλιό σου! Και ναι βασικά όπως τα λες είναι. Έχεις δίκιο! Όλα είναι θέμα ματιού και έμπνευσης

 

Ε ναι :P

 

Βασικά, οποιοδήποτε από τα mid/high end κινητά να πάρεις, θα είναι ανώτερο του S6. Mετά, θα παίζει μπάλα το "μάτι" σου.

 

Εκτός και αν προορίζεται για selfies και χρήση hipstagram. Τότε και το S6 τα σπάει.

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Όπως έχεις καταλάβει θα δεις το μπάτζετ σου θα δεις συνολικά τι θες και θα διαλέξεις μια συσκευή από το ψηλό ράφι.

Αδιαμφισβήτητα πιστεύω φέτος για φωτογραφία ο βασιλιάς πιστεύω είναι το p20pro, τεράστιος ο ένας φακός καταπληκτικό app σου δίνει και το raw αρχείο για περαιτέρω παιχνίδι και εκμάθηση της φωτογραφίας, υστερεί σε βίντεο στα 4k από τον ανταγωνισμό.

Μετά πάμε Sammy,όλα θα σου δώσουν αποτέλεσμα κορυφαίο από το απλό s9 μέχρι το note,επίσης δίνουν το αρχείο raw.

Htc u11 φοβερό και αυτό και φυσικά και το u12+ , ισχύουν όλα τα παραπάνω.

Xiaomi mi mix2s άλμα της εταιρείας η οποία έπιασε τον μεγάλο ανταγωνισμό ενώ ισχύει το ίδιο και για το 1+ ένα θηρίο γενικά σαν συσκευή.

Και πάμε στο xz2 ένα κινητό επίσης με καλή απόδοση αλλά περιορισμένο manual και δίχως να δίνει το raw αρχείο το οποίο σαν Sony δινει πολύ καλό βίντεο.

Επειδή όμως θα πληρώσεις με λεφτά φαντάζομαι και όχι με όσπρια θες κάτι με υποστηρίξη.

Αποκλείουμε λοιπόν htc η οποία θα πας την συσκευή arvato και αυτή θα το στείλει έξω Ιταλία.

Επίσης αγορά του xiaomi από banggood και skroutzαδικα με δική τους εγγύηση.

Α ξεχασα τα lg ,v30 πολύ καλό αποτέλεσμα με ωραίο wide και υπερχρησιμο φακό καθώς και το τίμιο πλέον g6!

Με την lg δε ξέρω τι παίζει από εγγύηση καθώς δε θα φέρνει η lg Hellas και μου φαίνεται τα πας procordia και αυτή πάλι έξω.

Οπότε σαν Γιώργος ας συνοψησω.

1.huawei p20 pro

2.sammy s9+ note9 note8

3.1+6 από επίσημο site μαζί με xiaomi από infoquest.

4. Sony xz2

Htc lg λόγο ασαφής διαδικασίας εγγύησης τα αποκλείω καθώς θα έλεγα και το pixel που δεν έρχεται Ελλάδα!!!

Συγνώμη για το σεντόνι αλλά ήθελα να σου δώσω έναν μπουσουλα.

 

Μιλάμε για πραγματικό μπούσουλα εδώ περα...όχι αστεία! Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την τόσο πλήρη ανάλυσή σου! Νομίζω με κάλυψες πλήρως και είμαι έτοιμη να βγω να τρέξω για την αναβάθμισή μου στα λιβάδια...εχμ στα καταστήματα!

 

Σας βάζω και μια φωτο (ελπίζω να ανέβει) του παλαιού μεν αλλά αξιοπρεπέστατου δε Galaxy S6 που έχω αυτή τη στιγμή :)

 

https://ibb.co/h8EXPe

Edited by vickylsls
Bazinga!!!
Link to comment
Share on other sites

Και όμως δεν ανέβηκε!!!!!!!

Χαχαχαχαχαχα

Μάθε να τις ανεβαζεις για να δούμε και την νέα σου συσκευή όταν με το καλό αποφασίσεις και φυσικά τι ψάρια θα πιάνεις εσύ όπως είπαμε παραπάνω με αυτή στο χέρι!!!!!

;)

 

Άκυρο.προετρεξα!!!!!

Σε βρίσκω δύναμη.

Λήψη γραμμές γεωμετρία όλα σε αρμονία.

Τούμπανο!

Edited by georgerapp
Link to comment
Share on other sites

Ε ναι :P

 

Βασικά, οποιοδήποτε από τα mid/high end κινητά να πάρεις, θα είναι ανώτερο του S6. Mετά, θα παίζει μπάλα το "μάτι" σου.

 

Εκτός και αν προορίζεται για selfies και χρήση hipstagram. Τότε και το S6 τα σπάει.

 

είμαι αντισελφι :lol::lol::lol::ninja::ninja: και περισσότερο παραδοσιακή. Φαντάσου τυπώνω ακόμα ;)

Bazinga!!!
Link to comment
Share on other sites

Όπως έχεις καταλάβει θα δεις το μπάτζετ σου θα δεις συνολικά τι θες και θα διαλέξεις μια συσκευή από το ψηλό ράφι.

Αδιαμφισβήτητα πιστεύω φέτος για φωτογραφία ο βασιλιάς πιστεύω είναι το p20pro, τεράστιος ο ένας φακός καταπληκτικό app σου δίνει και το raw αρχείο για περαιτέρω παιχνίδι και εκμάθηση της φωτογραφίας, υστερεί σε βίντεο στα 4k από τον ανταγωνισμό.

Μετά πάμε Sammy,όλα θα σου δώσουν αποτέλεσμα κορυφαίο από το απλό s9 μέχρι το note,επίσης δίνουν το αρχείο raw.

Htc u11 φοβερό και αυτό και φυσικά και το u12+ , ισχύουν όλα τα παραπάνω.

Xiaomi mi mix2s άλμα της εταιρείας η οποία έπιασε τον μεγάλο ανταγωνισμό ενώ ισχύει το ίδιο και για το 1+ ένα θηρίο γενικά σαν συσκευή.

Και πάμε στο xz2 ένα κινητό επίσης με καλή απόδοση αλλά περιορισμένο manual και δίχως να δίνει το raw αρχείο το οποίο σαν Sony δινει πολύ καλό βίντεο.

Επειδή όμως θα πληρώσεις με λεφτά φαντάζομαι και όχι με όσπρια θες κάτι με υποστηρίξη.

Αποκλείουμε λοιπόν htc η οποία θα πας την συσκευή arvato και αυτή θα το στείλει έξω Ιταλία.

Επίσης αγορά του xiaomi από banggood και skroutzαδικα με δική τους εγγύηση.

Α ξεχασα τα lg ,v30 πολύ καλό αποτέλεσμα με ωραίο wide και υπερχρησιμο φακό καθώς και το τίμιο πλέον g6!

Με την lg δε ξέρω τι παίζει από εγγύηση καθώς δε θα φέρνει η lg Hellas και μου φαίνεται τα πας procordia και αυτή πάλι έξω.

Οπότε σαν Γιώργος ας συνοψησω.

1.huawei p20 pro

2.sammy s9+ note9 note8

3.1+6 από επίσημο site μαζί με xiaomi από infoquest.

4. Sony xz2

Htc lg λόγο ασαφής διαδικασίας εγγύησης τα αποκλείω καθώς θα έλεγα και το pixel που δεν έρχεται Ελλάδα!!!

Συγνώμη για το σεντόνι αλλά ήθελα να σου δώσω έναν μπουσουλα.

 

Μια χαρα τα λες. Ξέχασες μονο το mate 10 που όπως έγραψες μετα ειναι και αυτο εξαιρετικο.

Αυτο που θα συμπληρώσω εγω ειναι οτι το βιντεο στα LG ειναι εξαιρετικο και με πολυ καλο ήχο,κάτι που τα xiaomi θέλουν ακόμα δουλεια....

Επισης σε κάμερα το redmi note 5 δινει πολυ καλα αποτελέσματα,σχεδόν εφάμιλλα με το mix2s . Το εχω τσεκάρει και το γράφω.

 

----- προσθήκη μηνύματος 10 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πανόραμα. Πρώτα μια κανονική και μετα δυο πανόραμα με διαφορετικό μέγεθος.

Νομίζω οτι το αποτέλεσμα ειναι εξαιρετικο,ιδικά αν τις κατεβάσετε και στο pc για να τις δειτε.

 

mix 2s

 

30520649728_7dc3b79d41_c.jpgIMG_20180831_184130 by Nikos Manousakis, on Flickr

44387840461_68b4b60d37_c.jpgPANO_20180831_184205 by Nikos Manousakis, on Flickr

30520565658_bb55e53002_c.jpgPANO_20180831_184333 by Nikos Manousakis, on Flickr

Edited by xostel77
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, το note 9 δεν ξέρω γιατί το προτείνετε. Εγώ τουλάχιστον απο αυτά που έχω δει μέχρι τώρα στο Internet αλλά και αυτά που έχουν ποσταρει εδώ όσοι το έχουν, δεν είδα τίποτα το ιδιαίτερο στην φωτογραφία. (Εδώ παιδιά που το πήραν, το πούλησαν μέσα σε λίγες μέρες απο την ξενερα).

Σαφώς κατώτερο και απο τα 8αρια (όλα και το note8 μέσα), για τα 9/9+ ούτε για πλάκα σύγκριση.

Φαντάζομαι ότι θα το φτιάξουν με κάποιο update, αλλά αυτή τη στιγμή, έτσι όπως είναι, φωτογραφικά δεν θα το έβαζα στο "πάνω ράφι". Ούτε για αστείο.

 

Sent from my Galaxy Tab Pro, using Tapatalk

Edited by fanatikos

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, το note 9 δεν ξέρω γιατί το προτείνετε. Εγώ τουλάχιστον απο αυτά που έχω δει μέχρι τώρα στο Internet αλλά και αυτά που έχουν ποσταρει εδώ όσοι το έχουν, δεν είδα τίποτα το ιδιαίτερο στην φωτογραφία. (Εδώ παιδιά που το πήραν, το πούλησαν μέσα σε λίγες μέρες απο την ξενερα).

Σαφώς κατώτερο και απο τα 8αρια (όλα και το note8 μέσα), για τα 9/9+ ούτε για πλάκα σύγκριση.

Φαντάζομαι ότι θα το φτιάξουν με κάποιο update, αλλά αυτή τη στιγμή, έτσι όπως είναι, φωτογραφικά δεν θα το έβαζα στο "πάνω ράφι". Ούτε για αστείο.

 

Sent from my Galaxy Tab Pro, using Tapatalk

 

Γιατί όπως είπες κι εσύ, θα φτιάξει σε κάποιο από τα επόμενα updates οπότε γιατί να μη το προτείνει κάποιος? Να πάρει μια άλλη συσκευή λόγω των σημερινών συνθηκών (θέματα νεότητας) και αύριο να λέει τι έκανα???

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλά, δεν θα πάρει και κανένα homtom. Πάλι απο το πάνω ράφι θα ψωνισει. Δεν θα χτυπάει και το κεφάλι του/της με ενα s9/9+ για παράδειγμα!

Αντίθετα, μέχρι να πάρει αυτό το update και όσο θα την διορθώσει, δεν θα έχει αυτό που θέλει.

Και θέλει κάμερα. Το έχει τονίσει.

 

Sent from my Galaxy Tab Pro, using Tapatalk

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

P20 pro shooting stars..

Χωρις καμια επεξεργασια τερμα σκοταδι πραγματικα δειχνει γιατι ειναι το κορυφαιο!

 

P20 pro shooting stars

2018-09-01_11-20-38

2018-09-01_11-20-58

 

Φίλε μου εντελώς φιλικά οι φωτογραφίες που έχεις βάλει είναι κακές.. έχουν και χαμηλή ανάλυση και σε όλες το Focus είναι λάθος.. Προφανώς κάτι δεν έχεις κάνει σωστά.. Επίσης τα περισσότερα κινητά που έχουνε μανουάλ ρυθμίσεις και 30 δευτερόλεπτα κλείστρο θα βγάζανε καλύτερη φωτογραφία Αν είχανε ρυθμιστεί τα πάντα σωστά.. 36548328676_d4ce27df25_h.jpgLg g5se milky-way by Kostas Kokkalis, on Flickr

Edited by kok1980
Link to comment
Share on other sites

Ηθελα να βγαλω και τη παραλια μαζι με τον ουρανο.. Αυτη ηταν η σκεψη και οχι μονο τον ουρανο ισως για αυτο και ηθελα ο ουρανος να βγει οπως φαινοταν με το ανθρωπινο ματι και οχι τερμα iso να μωβιζει. Επισης δεν το εεβγαλα manual, ηταν με night mode με κλειστρο ρυθμισμενο στα 32 αλλα το σταματησα γυρω στα 8 για να μην μου ανοιξει κι αλλο το χρωμα.. Ηθελα τον ουρανο μαυρο
Link to comment
Share on other sites

Ηθελα να βγαλω και τη παραλια μαζι με τον ουρανο.. Αυτη ηταν η σκεψη και οχι μονο τον ουρανο ισως για αυτο και ηθελα ο ουρανος να βγει οπως φαινοταν με το ανθρωπινο ματι και οχι τερμα iso να μωβιζει. Επισης δεν το εεβγαλα manual, ηταν με night mode με κλειστρο ρυθμισμενο στα 32 αλλα το σταματησα γυρω στα 8 για να μην μου ανοιξει κι αλλο το χρωμα.. Ηθελα τον ουρανο μαυρο
Με manual θα έπαιρνες πολύ καλύτερο αποτέλεσμα,καλύτερα χρώματα καλύτερη λεπτομέρεια,γενικά το night mode της huawei σε μεγάλο χρόνο εκθεσης δίνει κάπως περίεργα χρώματα,αφύσικα.

 

Στάλθηκε από το LG-H930 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...