Jump to content

Κριτική καμερών κινητών v.2


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Mi8 όλες στο αυτόματο με ενεργοποιημένο το Ai & hdr

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Φανταστικές!!!!!! Ωραίο χρώμα αρκετή λεπτομέρεια..λαμπερές εικόνες.. Υπέροχες

!!!!

Edited by Margelis69
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Εγώ παιδιά συνεχιζω να επιλέγω την "άλλη" φωτογραφία. Και σε αυτό το συγκριτικό, θα επιλεξω το σαμμυ.

Το Σόνυ έχει κάνει την μισή φωτογραφία άσπρη (ουρανός). Το σαμμυ τουλάχιστον κάτι προσπάθησε να κάνει πάνω δεξιά ώστε να γίνεται αντιληπτό οτι είναι ουρανός αυτό εκεί και όχι ενα άσπρο πανί. Την λεπτομέρεια δεν την συζηταω καν.

 

PS: Δεν διακρινω κάποιο "μπλεδισμα" κάπου στην φωτογραφία του s9.

PS2: Επειδή πλέον δεν προλαβαινουμε με τα συγκριτικά (καλό είναι αυτό), αναφέρομαι στο συγκριτικό [/i]

 

Κοίτα να δεις...

Η σκηνή που τράβηξα είναι αυτή που βλέπεις στο Sony σαν χρώματα.. Και πιστεύω αυτό το καταλαβαίνει ο καθένας! Όσο για μπλεδιασμα η γκριζαρισμα όπως θέλεις πάρτο ακόμα Και ο κάτοχος το παρατήρησε και του έκανε και εντύπωση ότι οι κολώνες δεξιά αριστερά του κτιρίου και ο δρόμος κάτω έχει αισθητή χρωματική διαφορά... Αυτά είναι θέματα Softaware που η κάθε εταιρία έχει επιλέξει το δρόμο της!

Sony Ζ5 compact, Sony XZ1, Sony Xperia 5 - Samsung Galaxy tab S2 2016

Kia sportage ex full

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα να δεις...

Η σκηνή που τράβηξα είναι αυτή που βλέπεις στο Sony σαν χρώματα.. Και πιστεύω αυτό το καταλαβαίνει ο καθένας! Όσο για μπλεδιασμα η γκριζαρισμα όπως θέλεις πάρτο ακόμα Και ο κάτοχος το παρατήρησε και του έκανε και εντύπωση ότι οι κολώνες δεξιά αριστερά του κτιρίου και ο δρόμος κάτω έχει αισθητή χρωματική διαφορά... Αυτά είναι θέματα Softaware που η κάθε εταιρία έχει επιλέξει το δρόμο της!

 

Καλημέρα.

 

Εσυ ξέρεις ακριβώς τι τράβιξες και όχι εμείς που βλέπουμε τις φωτογραφίες, οπότε και αποδέχομαι τα λεγόμενά σου.

 

Επέτρεψε μου όμως να πω ότι τέτοιο άσπρο ουρανό εγώ προσωπικά δεν έχω δει μέχρι τώρα. (προφανώς και καταλαβαίνω/νουμε ότι εκεί είναι ουρανός και όχι ένα λευκό πανί, είναι καθαρά μεταφορική η έκφραση). Όμως το γεγονός ότι τον έχει κατακάψει ισχύει.

Στην προκειμένη, το Σάμμυ κάτι καλύτερο έκανε. Ή έστω, προσπάθησε να κάνει.

 

Τώρα όσο αφορά την απόδοση των χρωμάτων, μπαίνει και το προσωπικό γούστο. Σε κάποιον αρέσουν περισσότερο τα ψυχρότερα χρώματα και σε άλλον τα θερμότερρα (ως προς την απόδοση στην φωτογραφία).

Βέβαια όπως πολύ σωστά αναφέρεις, εσύ ξέρεις πως ήταν χρωματικά η σκηνή που τράβηξες και όπως έγραψα και πιο πριν, δέχομαι τα λεγόμενά σου για πιστότερη απόδοση από το Σόνυ.

Παρόλα αυτά όμως, εγώ (τουλάχιστον) δεν βλέπω κάποιο έντονο μπλέδισμα στο Σάμμυ (όπως λες) που να με ενοχλήσει.

 

Αυτά και μπράβο σε όλα τα παιδιά με τα συγκριτικά που ανεβάζουν. Βοηθούν τα μέγιστα κάποιον που θέλει να επιλέξει φωτοκινητό.

Edited by fanatikos

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Mi8 όλες στο αυτόματο με ενεργοποιημένο το Ai & hdr

 

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Eξαιρετικο το Mi8!!!Δωσε μας και μερικα νυχτερινα δειγματα οποτε μπορεις σε auto και manual!!!

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Άλλη μια από Mi8 από εμενα...

HDR+AI

Εύβοια / Λιμνιώνας.

IMG_20180822_132424

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

giphy.gif
Link to comment
Share on other sites

Eξαιρετικο το Mi8!!!Δωσε μας και μερικα νυχτερινα δειγματα οποτε μπορεις σε auto και manual!!!
Εδώ που είμαι δεν έχω ηλιοβασίλεμα... Οπότε δεν έχω ωραίο τοπίο αλλά θα ανεβάσω.

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi Mi5 White 32GB
Link to comment
Share on other sites

Εδώ που είμαι δεν έχω ηλιοβασίλεμα... Οπότε δεν έχω ωραίο τοπίο αλλά θα ανεβάσω.

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν μας πειράζει αυτό. Απλές νυχτερινες θέλουμε από δρόμο, μπαλκόνι ή οτιδήποτε άλλο! :)

 

Mate the 10 pro be with you

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

https://flic.kr/p/27zDiPd Alcatel a5.αυτόματη αναζήτηση σκηνής.

Μπράβο Σπύρο! Ωραία προσέγγιση του θέματος και μας έδωσες μια καθαρή φωτογραφία εστιάζοντας περισσότερο τον κορμό..

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Σπύρο! Ωραία προσέγγιση του θέματος και μας έδωσες μια καθαρή φωτογραφία εστιάζοντας περισσότερο τον κορμό..

 

Ευχαριστώ πολύ.πατησα μονο το πληκτρο.δεν εκανα tap γιατί το κινητο ηταν πολύ χαμηλά.επέλεξα μονο στο μενου,την αυτόματη αναζήτηση σκηνής.σίγουρα το κινητό μου δεν φτανει αλλες προτάσεις που βλέπω εδώ πέρα,αλλά καλό είναι να βλέπουμε δείγματα απο όσο περισσότερα κινητά είναι δυνατόν.

Edited by spy14

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

Αν την έχω ξανανεβασει την πρώτη συγχωρέστε με..δεν θυμουμαι

Auto.

42353412280_2b2a271f03_c.jpg

And as I look up I click on the moment. (without Processing) by Stathis Margelis - Flickr2BBcode LITE

44130397162_1a900544b6_c.jpg

Stage of old Faliro .. Athens by Stathis Margelis - Flickr2BBcode LITE

Link to comment
Share on other sites

Πνίγομαι από δουλειά.... Μια αποτύπωση μέσα από το αμάξι με φως σκιές ουρανό... Το θέμα είναι ότι να ναι.. a052b05ee5136601a570cd84bde6a446.jpg

 

2018-08-22_05-08-43

 

Sent from my Mate 10 pro

Edited by PoLiThS
Mate 10 Pro
Link to comment
Share on other sites

Αν την έχω ξανανεβασει την πρώτη συγχωρέστε με..δεν θυμουμαι

Auto.

42353412280_2b2a271f03_c.jpg

And as I look up I click on the moment. (without Processing) by Stathis Margelis - Flickr2BBcode LITE

44130397162_1a900544b6_c.jpg

Stage of old Faliro .. Athens by Stathis Margelis - Flickr2BBcode LITE

 

και τις 2 φωτογραφιες τις ανεβασες ξανα πριν απο μερικες ωρες...#Post2372

Link to comment
Share on other sites

και τις 2 φωτογραφιες τις ανεβασες ξανα πριν απο μερικες ωρες...#Post2372

Είσαι σίγουρος?.. τουλάχιστον την δεύτερη δεν πιστεύω με τίποτα.. μήπως εννοείς μέσα στην εφαρμογή του flickr? Α μου έγραψες και το ποστ..για να δω

 

........ Α καλά!!!! βρες μου σε παρακαλώ ένα καλό γιατρό..μην λυπηθείς τα λεφτά ..είναι επείγον

Edited by Margelis69
Link to comment
Share on other sites

χαχα Ρε πολιτη μεσα απο το αυτοκινητο;; Εδω κανουμε αμαν να μην εχει καμια δαχτυλια ή εστω καμια βρωμια ο φακος, κρινουμε οξυτητες και προσθετεις και το τζαμι απο το παρμπριζ;; Χανει πολυ απο ποιοτητα! Εδω καλα καλα ειδικα γυαλια (CPL, ND, UV) βαζουμε και αν δεν ειναι οντως καλης ποιοτητας χανουμε αρκετη οξυτητα!
Link to comment
Share on other sites

χαχα Ρε πολιτη μεσα απο το αυτοκινητο;; Εδω κανουμε αμαν να μην εχει καμια δαχτυλια ή εστω καμια βρωμια ο φακος, κρινουμε οξυτητες και προσθετεις και το τζαμι απο το παρμπριζ;; Χανει πολυ απο ποιοτητα! Εδω καλα καλα ειδικα γυαλια (CPL, ND, UV) βαζουμε και αν δεν ειναι οντως καλης ποιοτητας χανουμε αρκετη οξυτητα!
Το είχα απλυτο... Απλά ήθελα να μοιραστώ πως γράφει σε φωτό με σκιά έξω ήλιο ουρανό κτλ. Πάντως άμα δω κανένα καλό πισινό του λέω Σταμάτα να καθαρίσω τους φακούς:-P:-P

 

Sent from my Mate 10 pro

Mate 10 Pro
Link to comment
Share on other sites

Sony XZ1 auto

 

30314277418_5053cd143b_c.jpg2018-08-21_09-32-44 by l200kerasia, on Flickr

S9 auto

29244359727_7eeb26cb82_c.jpg2018-08-21_09-32-56 by l200kerasia, on Flickr

Δε ξέρω τι θεωρείτε καλύτερο σ αυτή τη σκηνή αλλά τα χρώματα του S9 μπλεδιζουν απιστευτα

 

 

Το sony κατέκαψε τον ουρανό και έκανε αλοιφή τούβλα και παράθυρα τέρμα αριστερά.. νικητής κατα κράτος το S9 δεν υπάρχει αμφιβολία. Δυο σκαλιά πιο πάνω τουλάχιστον

aka bill_thes
Link to comment
Share on other sites

Sony XZ1 auto

 

30314277418_5053cd143b_c.jpg2018-08-21_09-32-44 by l200kerasia, on Flickr

S9 auto

29244359727_7eeb26cb82_c.jpg2018-08-21_09-32-56 by l200kerasia, on Flickr

Δε ξέρω τι θεωρείτε καλύτερο σ αυτή τη σκηνή αλλά τα χρώματα του S9 μπλεδιζουν απιστευτα

 

τωρα τις ειδα...βασικα εδω το Sony κανει πλακα στο Samsang.

Κακο white balance to galaxy...οπως επεσημανες κι εσυ...ολη η φωτο εχει μια μπλε αποχρωση.

Επισης το galaxy εχει πολυ χαμηλο contrast Και τα χρωματα δειχνουν ξεπλυμενα.

Η φωτο απο το sony ειναι οπως παντα ισσοροπημενη και ρεαλιστικη.

Προσπαθει η Samsung αλλα θελει δουλεια ακομα...

Link to comment
Share on other sites

τωρα τις ειδα...βασικα εδω το Sony κανει πλακα στο Samsang.

.

 

τώρα τις είδες; αφου στη φωτο του σονυ έχεις αφήσει σχόλιο απο χθες στο flickr

κλαίνε και τα τσιμέντα..

aka bill_thes
Link to comment
Share on other sites

Το sony κατέκαψε τον ουρανό και έκανε αλοιφή τούβλα και παράθυρα τέρμα αριστερά.. νικητής κατα κράτος το S9 δεν υπάρχει αμφιβολία. Δυο σκαλιά πιο πάνω τουλάχιστον
Εμ, τα 'λεγα εγώ αλλά μου ελεγαν οτι το s9 μπλεδιζει! (#2393)

 

Sent from my Galaxy Tab Pro, using Tapatalk

Edited by fanatikos

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

τώρα τις είδες; αφου στη φωτο του σονυ έχεις αφήσει σχόλιο απο χθες στο flickr

κλαίνε και τα τσιμέντα..

 

τωρα τις κατεβασα και τις ειδα ...αυτο εννοω.

Αυτα που γραφεις δεν ισχυουν

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Εδω το Samsang εχει καψει τα παντα...ουρανος δεν υφισταται στη φωτο.

Κριμα γιατι καταστρεφεται και το πανεμορφο τοπιο των λουτρων Ποζαρ.

Ασε θα το βγαλω εγω με το Xiaomi

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...