Jump to content

Huawei P20 Lite


aras
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 739
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Και εμένα χθες την έκανε την ενημέρωση. Όλα όπως ήταν πριν. Δεν παρατήρησα κάποια διαφορά. Είναι η καθιερωμένη ενημέρωση του μήνα για κενά ασφαλείας.
Link to comment
Share on other sites

C432 εκδοση εχεις; Καμια διαφορα ειδες;

Ναι C432. Οχι δεν είδα καμία διαφορά...

 

Μία ερώτηση (για να μην ψάχνω άδικα):

Στο παλιό μου τηλ. (Galaxy S5, Android 6), είχα τη δυνατότητα όταν έγραφα ένα SMS να το στείλω αμέσως,

ή να του πω τι ώρα να φύγει. Υπάρχει αυτή η δυνατότητα scheduling στο P20? Δε βρήκα κάτι.

May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

Εμενα παντως με c636 δεν εχει ερθει ακομα αναβάθμιση. Ελπιζω να μην εχει διαφορα σε χρονο αναβαθμισεων σε σχεση με την c432.
Link to comment
Share on other sites

Εμενα παντως με c636 δεν εχει ερθει ακομα αναβάθμιση. Ελπιζω να μην εχει διαφορα σε χρονο αναβαθμισεων σε σχεση με την c432.

Τελικα μολις μου ηρθε και εμενα. 160.

127mb ενημέρωση ασφαλείας.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ξέρεις κανείς να πει ποιο είναι το SAR (head and body) του συγκεκριμένου μοντέλου. Στο σαιτ που παραθέτω λέει για 0,75W/kg για κεφάλι και 1,21W/kg για σώμα. Στο ίντερνετ όμως αν ψάξετε λένε για head 1,21W/kg, νούμερο που είναι τεράστιο και επικίνδυνο αν ισχύει.

Για πολύ υψηλή ακτινοβολία του συγκεκριμένου μου έχει μιλήσει και φίλος πωλητής σε κατάστημα κινητής.

 

https://www.devicespecifications.com/en/model-sar/37c64915

 

Ρωτάω γιατί σκεφτόμουν σοβαρά να το πάρω αλλά το υψηλό SAR (αν ισχύει) με κάνει πολύ διστακτικό και ξέρω ότι τα κινέζικα κινητά διακρίνονται δυστυχώς γι' αυτό.

 

Όποιος γνωρίζει και μπορεί να μου απαντήσει υπεύθυνα θα με βοηθούσε πολύ

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα μηπως οι μετρησεις ειναι με διπλη καρτα. Τοτε τα ποσοστα αλλαζουν. Παντως τα ποσοστα που αναφέρεις δεν θεωρουνται υψηλά σε σχεση με αλλες συσκευες.
Link to comment
Share on other sites

Κοιτα μηπως οι μετρησεις ειναι με διπλη καρτα. Τοτε τα ποσοστα αλλαζουν. Παντως τα ποσοστα που αναφέρεις δεν θεωρουνται υψηλά σε σχεση με αλλες συσκευες.

 

Το ξέρω ότι οι τιμές που αναφέρω δεν είναι πολύ μεγάλες. Αλλά και εδώ (σε άλλα topic) και στο skroutz και αλλού στο gogle μιλάνε για sar 1,21 στο κεφάλι που σημαίνει ότι σε ψήνει. Για αυτό ρωτάω. Και επιπλέον τόσο η huawei όσο και η xiami αποφευγουν να αναφέρουν sar πράγμα που είναι λίγο ύποπτο..

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τρόπος να δω εάν φορτίζει κανονικά (5V) ή γρήγορα (9v) ?
Αν είναι γρήγορη φόρτιση το γράφει. Αλλιώς γράφει σκέτο φόρτιση.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην παρέα.... Πριν 1 εβδομάδα έγινα κάτοχος ενός P20 lite... Μετά από 2 χρόνια σε 6s ναι έχω μπαταρία.... Και μου αρεσειιιι.... Θέλω να ρωτήσω.. Κάποια στιγμή άνοιξα 2 οθόνες.. Δλδ χώρισα την οθόνη στα 2 και είχα επάνω fatsabook και κάτω ραδιο (μην γελάτε από iPhone έρχομαι) πως γίνετε αυτό?? ������ Edited by shadowgr
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην παρέα.... Πριν 1 εβδομάδα έγινα κάτοχος ενός P20 lite... Μετά από 2 χρόνια σε 6s ναι έχω μπαταρία.... Και μου αρεσειιιι.... Θέλω να ρωτήσω.. Κάποια στιγμή άνοιξα 2 οθόνες.. Δλδ χώρισα την οθόνη στα 2 και είχα επάνω fatsabook και κάτω ραδιο (μην γελάτε από iPhone έρχομαι) πως γίνετε αυτό?? ������

 

 

ανοιγεις οποια εφαρμογη θελεις και πατας παρατεταμένα το τετραγωνο κατω δεξια...δες και το βιντεο αν εισαι οπτικος τυπος :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! και εγώ κάτοχος της συσκευής εδώ και 2 μέρες.Πραγματικά καλή συσκευή με βολικό μέγεθος και premium αίσθηση. Αυτονομία είναι λίγο νωρίς να κρίνω, αλλά σε επιδόσεις είναι άψογο.Φωτογραφία ακόμα δεν πρόλαβα να βγάλω αλλά έχω διαβάσει θετικά σχόλια.

Στην ερώτηση του φίλου σχετικά με το μοίρασμα της οθόνης γίνεται ως εξής: Ανοίγεις κανονικά την 1η εφαρμογή που θες, πχ μηνύματα. Έπειτα κάτω στη μπάρα του μενού κρατάς πατημένο το τετράγωνο και αυτόματα η ανοιχτή εφαρμογή μαζεύεται στο πάνω μέρος της οθόνης , οπότε έχεις την δυνατότητα να ανοίξεις οποιαδήποτε άλλη εφαρμογή θες στο κάτω μέρος της οθόνης.

(με προλάβανε)

Link to comment
Share on other sites

ανοιγεις οποια εφαρμογη θελεις και πατας παρατεταμένα το τετραγωνο κατω δεξια...δες και το βιντεο αν εισαι οπτικος τυπος :ninja:

 

καταρχην ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις.....

 

ενα θεματακι που εχω μια και σας βρισκω τωρα,,,

 

δεν μπορω να ρυθμισω την φωτο για ταπετσαρια...μου την βγαζει τεραστια,δοκιμασα και με screenshot αλλα οταν βαζω αποθηκευση....δραμα

μετα....:rolleyes:

 

το gcam tool κανει για εμας??

Edited by shadowgr
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Μία ερώτηση σχετικά με την αυτονομία.Με ανοιχτά όλα εκτός NFC δεν μου έχει βγάλει ακόμη ολόκληρη ημέρα.Από το πρωί στις 0730 με βγάζει ως αργά το απόγευμα 2030-2100. Οθόνη κοντά στο 5ωρο, κανα 2ωρο spotify στο γραφείο, 5-6 κλήσεις (3λεπτες / ημέρα), άντε και καμία ώρα gaming (όχι κάτι βαρύ - πόκερ online) δλδ. όχι ιδιαίτερα βαριά χρήση.Επειδή στο παρελθόν είχα κυρίως συσκευές samsung που μετά από περίπου 1 εβδομάδα έστρωναν και έβγαζα άνετα την ημέρα και παραπάνω, εσάς από αυτονομία τι λέει? θα ρολάρει στη πορεία ή αυτό είναι? Προέρχομαι από J7 2017 που ήταν τέρας αυτονομίας αλλά υστερούσε σε φωτό και χωρητικότητα και με προβληματίζει το huawei γιατί είναι πολύ όμορφη συσκευή και με καλύπτει σε όλα τα υπόλοιπα.
Link to comment
Share on other sites

Το 5ωρο οθονη ειναι μια χαρα. Φαντασου οτι τα περισσότερα κινητα ειναι στις 3 με 4 ωρες. Εμενα μου εχει βγαλει μεχρι και 6:30 αλλα ο μεσος ορος του ειναι 5:30 με 6. Οποτε περιμενε να κανει καποιες φορτισεις να στρωσει.
Link to comment
Share on other sites

Και επειδη αναφεραμε για την μπαταρια, απο εχθες το πρωι στις 6, μεχρι σημερα στις 5, με ολα ανοιχτα, στο 20% υπολοιπο μπαταριας, 5,43 ωρες οθονη.
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με την ένδειξη γρήγορης φόρτισης:

Ότι κι αν δοκίμασα το κινητό γράφει σκέτο "φόρτιση". Πουθενά "γρήγορη φόρτιση" ή κάτι παρόμοιο. :!:

Παρόλο που σε μισή ώρα έφτανε πάνω από το 50% (άρα έκανε γρήγορη φόρτιση) έγραφε σκέτο "φόρτιση"

 

ΑΛΛΆ: Μετά από αρκετές δοκιμές, τυχαία παρατήρησα το εξής:

Όταν κάνει απλή φόρτιση (με κοινό φορτιστή), μέσα στον κύκλο που δείχνει το ποσοστό της φόρτισης (και κάνει από κάτω το εφέ με τη ροή) βγάζει ΈΝΑΝ κεραυνό.

Όταν όμως κάνει γρήγορη φόρτιση, μέσα στον κύκλο βγάζει ΔΥΟ κεραυνούς. :shock:

 

Δε βρήκα κανένα άλλο σημείο (ένδειξη ή γραφικό) που να δείχνει αν γίνεται απλή η γρήγορη φόρτιση....

Παρακαλώ παρατηρείστε το κι εσείς και διορθώστε με αν κάνω λάθος... ;)

May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με την ένδειξη γρήγορης φόρτισης:

Ότι κι αν δοκίμασα το κινητό γράφει σκέτο "φόρτιση". Πουθενά "γρήγορη φόρτιση" ή κάτι παρόμοιο. :!:

Παρόλο που σε μισή ώρα έφτανε πάνω από το 50% (άρα έκανε γρήγορη φόρτιση) έγραφε σκέτο "φόρτιση"

 

ΑΛΛΆ: Μετά από αρκετές δοκιμές, τυχαία παρατήρησα το εξής:

Όταν κάνει απλή φόρτιση (με κοινό φορτιστή), μέσα στον κύκλο που δείχνει το ποσοστό της φόρτισης (και κάνει από κάτω το εφέ με τη ροή) βγάζει ΈΝΑΝ κεραυνό.

Όταν όμως κάνει γρήγορη φόρτιση, μέσα στον κύκλο βγάζει ΔΥΟ κεραυνούς. :shock:

 

Δε βρήκα κανένα άλλο σημείο (ένδειξη ή γραφικό) που να δείχνει αν γίνεται απλή η γρήγορη φόρτιση....

Παρακαλώ παρατηρείστε το κι εσείς και διορθώστε με αν κάνω λάθος... ;)

 

Με τον δικο του φορτιστη ο οποιος εχει ενδειξη fast charge επανω οντως κανει γρηγορη φορτιση με ενδειξη τον διπλο κεραυνο αλλα και την αναφορα γρηγορη φορτιση πανω απο το ρολοι. Με άλλον φορτιστη huawei 2Α αλλα χωρις ενδειξεις κανει απλη φορτιση με εναν κεραυνο

Edited by makisg4
Link to comment
Share on other sites

...και την αναφορα γρηγορη φορτιση πανω απο το ρολοι....

Σωστός!! ;)

Να σου απαντήσω ότι αυτό δε το είχα προσέξει μέχρι τώρα γιατί πάνω από το ρολόι μου περνάει ένα ολόκληρο κατεβατό με τα στοιχεία κατόχου του κινητού και κάπου ενδιάμεσα φαίνεται όντως και αυτό...

 

Επίσης να συμπληρώσω ότι εντόπισα και μία τρίτη ένδειξη στο πάνω-πάνω δεξιά μέρος της οθόνης,

δίπλα στην ένδειξη της μπαταρίας εμφανίζει έναν ή δύο (ΜΙΚΡΟΣΚΟΠΙΚΟΥΣ) κεραυνούς αντίστοιχα.

 

Βέβαια αυτό για να το δεις πρέπει να έχεις μάτι αετίσιο... δεν είναι για την ηλικία μας... :p

 

--- Συμπλήρωση ---

Απλά να αναφέρω, ότι χρησιμοποιόντας το πρόγραμα "ampere" (υπάρχει στο play store),

είδα ότι στην απλή φόρτιση τραβάει περίπου 700mA, ενώ στη γρήγορη περίπου 1400mA. (Ακριβώς το διπλάσιο)

Edited by Yoda
Πρόσθετες πληροφορίες
May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλους ,θα ήθελα τη βοήθειά σας σχετικά με ένα θέμα που αντιμετωπίζω.Κατόπιν πειράγματος του τηλεφώνου από τον μικρό μου γιο , βρέθηκα να έχω χάσει δεδομένα ( sms , μηνύματα σε viber και messenger κλπ ) τα οποία και θα ήθελα να ανακτήσω.

Δοκίμασα ψάχνοντας στο internet κάποιες εφαρμογές όπως το mobikin doktor ή το dr. fone ,αλλά το τηλέφωνο δεν με αφήνει να προχωρήσω βγάζοντάς μου το μήνυμα ότι μια εφαρμογή δεν επιτρέπει την προσβαση ...καμμιά ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Huawei P20 Lite

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...