Jump to content

Περί... Vodafone γενικά


President
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

εφοσον φιλε cavaradossi εχεις καταστημα vodafone για πες μου σε παρακαλω.

αν καποιος πελατης αγορασει μια συσκευη και την αλλη μερα ερθει και σου πει οτι η συσκευη εχει βλαβη ποια διαδικασια ακουλουθεις?

Link to comment
Share on other sites

Για ποιο λογο επεκτείνουν το edge αφου υπαρχει 3G+ ?? Kανονικα στα χωρια δεν επρεπε να επεκτεινετε?

 

Εμένα λογικό μου φαίνεται αφού όπου υπάρχει data demand υπάρχει και 3G. Όπως και να έχει, το EDGE υποστηρίζει το 3G αφού χάριν στις χαμηλότερες συχνότητες του GSM έχει μεγαλύτερη εμβέλεια από το 3G από την ίδια κεραία.

iPhone XS max 256GB

iPad Pro 10.5" WiFi 256GB

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, από προσωπική εμπειρία, πολύ καλή δουλειά κάνει το ΚΕΠΚΑ (kepka) - Κέντρο Προστασίας Καταναλωτών σε αυτού του είδους τα θέματα (9 στους 10 καταγγέλοντες δικαιώνονται). Σκεφτείτε να γίνετε μέλη και να υποβάλετε επίσημα το παράπονο.
Ζητείται άτομο με πρόγραμμα cosmote gigamax unlimited για να του δίνω €10 τον μήνα για να αποκτήσω 1 extra sim στο συμβόλαιό του
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, από προσωπική εμπειρία, πολύ καλή δουλειά κάνει το ΚΕΠΚΑ (kepka) - Κέντρο Προστασίας Καταναλωτών σε αυτού του είδους τα θέματα (9 στους 10 καταγγέλοντες δικαιώνονται). Σκεφτείτε να γίνετε μέλη και να υποβάλετε επίσημα το παράπονο.

 

Το θεμα ειναι οτι δεν γινεται τιποτα.τους κανουν παρατηρησεις και στο φιναλε κριμα τα δεντρα που κοβονται για να τους στελνουν ενα ματσο χαρτια..εμεις τις συσκευες μας δεν τις πηραμε πισω οποτε ειναι χαμενος χρονος

 

Η Vodafone είναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ με τις εγγυήσεις. Ακόμα και να έχεις εγγύηση μπορεί να ψάξουν να βρουν κάποια γραντζουνιά από φυσιολογική χρήση ή να κάνουν οι ίδιοι (έχω στοιχεία γι' αυτό για όποιον θέλει) και να στο βγάλουν εκτός εγγύησης. Προσοχή και μακρυά.

 

Ετσι ακριβως οπως το λες...ειναι...σκεφτηκα οτι η μονη λυση ειναι μονο να τους πας δικαστικα ... και ισως μονο την δυναμη αυτη την εχει αυτο εδω το φορουμ δηλαδη να γινουν ομαδικες αγωγες προς την εταιρεια... μεμονομενα δεν θα πετυχουμε τιποτα

Edited by Petros the Great
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων. Χρησιμοποίησε την Πολλαπλή Παράθεση!
Link to comment
Share on other sites

EDGE και στο Ποσειδώνιο,στην Θεσσαλονίκη.

 

Όπως και σε πολλά σημεία της Άνω πόλεως,πάνω απ'το Τουρκικό προξενείο.Ιδίως στην Άνω Πόλη υπάρχει επίσης πολύ καλή κάλυψη 3ης γενιάς.

Link to comment
Share on other sites

Ετσι ακριβως οπως το λες...ειναι...σκεφτηκα οτι η μονη λυση ειναι μονο να τους πας δικαστικα ... και ισως μονο την δυναμη αυτη την εχει αυτο εδω το φορουμ δηλαδη να γινουν ομαδικες αγωγες προς την εταιρεια... μεμονομενα δεν θα πετυχουμε τιποτα

 

Ομαδική αγωγή (για την ακρίβεια συλλογική) δεν επιτρέπεται για τέτοια θέματα. Το να κάνεις αγωγή οικονομικά μάλλον δεν συμφέρει και τόσο, αν υπολογίσεις ότι η τελεσίδικη απόφαση θα βγεί μετά από αρκετά χρόνια. Και τα έξοδα δεν θα είναι και λίγα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

EDGE και στο Ποσειδώνιο,στην Θεσσαλονίκη.

 

Όπως και σε πολλά σημεία της Άνω πόλεως,πάνω απ'το Τουρκικό προξενείο.Ιδίως στην Άνω Πόλη υπάρχει επίσης πολύ καλή κάλυψη 3ης γενιάς.

Επισης στην χαριλαου εντοπισα edge, στην περιοχη που ειναι το νοσοκομειο αχεπα,

Και στην λεωφορο μεγαλου αλεξανδρου

Link to comment
Share on other sites

εφοσον φιλε cavaradossi εχεις καταστημα vodafone για πες μου σε παρακαλω.

αν καποιος πελατης αγορασει μια συσκευη και την αλλη μερα ερθει και σου πει οτι η συσκευη εχει βλαβη ποια διαδικασια ακουλουθεις?

 

προσωπικα μου εχει τυχει και κανω αντικατασταση συσκευης επιτοπου αν εχω το ιδιο η κανω παραγγελια και κει αναγκαστικα περιμενει καποιες μερες ο πελατης.και την προβληματικη την στελνω αρβατο

Don't give up! :!:
Link to comment
Share on other sites

Ο νόμος 3043/02 (άρθρο 3) ο οποίος τροποποιεί τον νόμο 2251/94 είναι σχετικός. ψάξτε τον και θα τα βρείτε όλα. Edited by mourtzman
Link to comment
Share on other sites

προσωπικα μου εχει τυχει και κανω αντικατασταση συσκευης επιτοπου αν εχω το ιδιο η κανω παραγγελια και κει αναγκαστικα περιμενει καποιες μερες ο πελατης.και την προβληματικη την στελνω αρβατο

αρα ειναι παραξενια του καταστηματος που δεν αλλαζει την συσκευη και οχι της vodafone.

Link to comment
Share on other sites

Το έχουν παρακάνει με το περιεχόμενο των μηνυμάτων για τον διαγωνισμό! Σήμερα μου έστειλαν το εξής:

 

ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ! ΕΙΣΑΙ ΣΤΟ ΓΚΡΟΥΠ ΤΩΝ ΤΥΧΕΡΩΝ ΠΟΥ ΜΕ 1 ΚΕΝΟ SMS ΣΤΟ 54290 ΔΙΕΚΔΙΚΟΥΝ 1 SONY VAIO LAPTOP ΑΠΟ ΤΗ VODAFONE ΑΠΟΨΕ! (1Ε/SMS+ΦΠΑ) ΤΗΛ.ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗΣ:1238

 

Αυτό το μήνυμα παραείναι παραπλανητικό καθώς δίνει σαφώς την εντύπωση ότι έχει γίνει ήδη μια προεπιλογή και μόνο συγκεκριμένοι και προεπιλεγμένοι αριθμοί βονταφον μπορούν να συμμετάσχουν στην σημερινή κλήρωση -πράγμα που υποθέτω φυσικά και δεν ισχύει.

Καλά, δεν ντρέπονται, βόνταφον και διαφημιστική να καταφεύγουν σε τέτοιες οριακά νόμιμες (πιστεύω) διατυπώσεις του τηλεμάρκετινγκ για ψήσουν να στείλει κανένας κάνα sms στον διαγωνισμούλη τους; :mad:

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα τα ίδια . Κάλεσε το 1238 με την επιλογή 5 που λέει διακοπή λήψης ενημερωτικών μυνήματων και μετά την επιλογή 1 . Και θα σε συνδέσει σε έναν αντιπρόσωπο για απενεργοποιήσει για την λήψη περαιτέρω Sms από αυτόν τον διαγωνισμό. Αλλά είναι κάθε μέρα από δευτέρα-παρασκευή 9 το πρΩί με 5 το απόγευμα. Εάν πάρεις άλλες ώρες απορρίπτεται η κλήση. Ευτυχώς που δεν χρεώνεται το συγκεκριμένο νούμερο.

θελουμε φετος απεριοριστα data σε ολους τους παροχους κινητης τηλεφωνιας στην Ελλαδα για ολο το καλοκαιρι. 

Link to comment
Share on other sites

εννοειται πως δεν φταιει η βοντα. απλα επειδη το καταστημα ειναι franchise ο ιδιοκτητης δεν δινει αλλα λεφτα απο την τσεπη του επειδη εσενα η συσκευη σου βγηκε προβληματικη. σου λεει πηγαινε την στα σερβις και θα στην φτιαξουν. αν ομως κανεις μια καταγγελια στην βοντα για το συγκεκριμενο καταστημα θα τ ακουσουν και μετα αν δεν σου την αλλαξουν την συσκευη σφυρα μου.
Don't give up! :!:
Link to comment
Share on other sites

αποψε μλησα με καποια κυρια στην vodafone και μου ξεκοψε οτι η vodafone δεν προκειται να δεχτει οτι υπαρχει νομος οτι εντος 7 ημερων πρεπει να αλλαξει το τηλεφωνο.

επισης μου ειπε οτι το τηλεφωνο θα παει για επισκευη.

αυτο το πραγμα εγω δεν το δεχομαι για ενα τηλεφωνο που ειχα μολις 2 ωρες. ετσι λοιπον προχωρησα επισημα σε καταγγελια. επισης επικοινωνησα με την wind και δευτερα πρωι κανω φορητοτητα πισω στην wind.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί πηγαίνετε τις συσκευές στο κατάστημα απ' όπου το αγοράσατε και όχι στην επίσημη αντιπροσωπεία.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τα πιο αναλυτικά στοιχεία για την κάλυψη της vodafone που έχουμε είναι αυτά:

http://www.vodafone.gr/portal/client/cms/viewCmsPage.action?pageId=1595

ή υπάρχει τίποτα καλύτερο;

http://img192.imageshack.us/img192/8724/htcquietlybrilliant1.gif
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα όμως είναι γιατί πιάνει μέχρι 15KB/s ενώ το EDGE υποστηρίζει 284Kbps... Μπορούν να το έχουν επίτηδες ρυθμίσει έτσι?
Η στέρηση είναι παιδί της γνώσης. Δεν στερείσαι κάτι αν δεν γνωρίζεις ότι υπάρχει
Link to comment
Share on other sites

edge και στην ξάνθη!:)

 

επιβεβαιωνω! εμφανιστηκε το Ε στο iphone :)

σχετικα πολυ ευκολα ομως γυρναει στο gprs. γιατι?

Edited by sakels
Link to comment
Share on other sites

Θα καλύπτεσαι και από άλλη κεραία η οποία δεν είναι EDGE!
Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγους μήνες η vodafone χρεωνε επιπλέον τα δεδομένα που διακινουνταν από το δίκτυο της αν αυτό γινόταν με tethering και οχι απευθείας από το κινητό,και δε τα κρατούσε από το data προγραμμα του κινητού. Θυμάμαι ότι είχε γίνει μεγάλος ντορος και τους είχαν κραξει (δικαίως) και είχα ακούσει ότι απέσυρε το μετρο.

 

Ξέρει κάποιος να μου πει στα σίγουρα τι ισχύει τελικά; Σκοπεύω να χρησιμοποιήσω το κινητό με teethering ως modem στο laptop. Θα χρεώνει χωριστά τα mb,ή θα τα θεωρεί data που διακινούνται από το κινητό;

Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγους μήνες η vodafone χρεωνε επιπλέον τα δεδομένα που διακινουνταν από το δίκτυο της αν αυτό γινόταν με tethering και οχι απευθείας από το κινητό,και δε τα κρατούσε από το data προγραμμα του κινητού. Θυμάμαι ότι είχε γίνει μεγάλος ντορος και τους είχαν κραξει (δικαίως) και είχα ακούσει ότι απέσυρε το μετρο.

 

Ξέρει κάποιος να μου πει στα σίγουρα τι ισχύει τελικά; Σκοπεύω να χρησιμοποιήσω το κινητό με teethering ως modem στο laptop. Θα χρεώνει χωριστά τα mb,ή θα τα θεωρεί data που διακινούνται από το κινητό;

 

Λάθος κάνεις. Δεν το έχει αποσύρει.. Απλώς βρήκε μια προσωρινή λύση.. Μπορείς να κάνεις restore δηλαδή στο iPhone (αν κρίνω από το avatar σου) και να μην αποδεχτείς το carrier update της vodafone που θα σου βγάλει το iTunes.. Βέβαια μην ξεχνάς ότι θα χάσεις όλα τα savings του κινητού kαι αν το κινητό σου είναι jb χάνεται και το jb. Η νέα αυτή πολιτική πάντως ισχύει κανονικά.

 

Βέβαια από την άλλη, απλά αγοράζεις κάποιο πακέτο mobile broandband kαι πληρώνεις ξεχωριστό όγκο μόνο για το tethering.. Αγοράζεις δηλαδή και όγκο , δεν πληρώνεις μόνο το tethering.

Edited by Alex0077
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα όμως είναι γιατί πιάνει μέχρι 15KB/s ενώ το EDGE υποστηρίζει 284Kbps... Μπορούν να το έχουν επίτηδες ρυθμίσει έτσι?

 

Είναι μέχρι 220Kbps.

 

Υπάρχει περίπτωση (όπως και στο 3G) να πάρεις λιγότερα, αναλόγως με το τι εύρος ζώνης έχει αφιερωθεί στην κεραία που σε εξυπηρετεί (110 ή 220Kbps), τι φορτίο έχει η κεραία την εν λόγω στιγμή, και άλλα.

iPhone XS max 256GB

iPad Pro 10.5" WiFi 256GB

Link to comment
Share on other sites

EDGE και στην οδό Στουρνάρη στα Εξάρχεια!
Η στέρηση είναι παιδί της γνώσης. Δεν στερείσαι κάτι αν δεν γνωρίζεις ότι υπάρχει
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... Vodafone γενικά
  • The title was changed to wrong
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...