Jump to content

Περί... Vodafone γενικά


SuRfer
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτείτε με το βγήκε το liquid άρχισαν να πτωχεύουν οι ανταγωνιστές. :classic_biggrin:

Ποιος περίμενε τέτοια εξέλιξη στη nova.

Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, EllinikoNisi said:

Σκεφτείτε με το βγήκε το liquid άρχισαν να πτωχεύουν οι ανταγωνιστές. :classic_biggrin:

Ποιος περίμενε τέτοια εξέλιξη στη nova.

Δεν ήξερα ότι τα δικαστήρια δουλεύουν σήμερα και μετά τις 14:00.... (δίκασες)

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, VIPdriver said:

Με αλλά λόγια η βόνταφον έχει οριακά κέρδη (κάτω του 1%) και αυτά από τις συμφωνίες με το δημόσιο. Έχασε πελατες σταθερής και για την κινητή ούτε λόγος το άρθρο. 

Από την άλλη η Νοβα είναι προς πωληση και όπως φαίνεται θα την αγοράσει η ΔΕΗ. Θετικές εξελίξεις. 

Mαλλον θα έλεγα να διαβάσεις λίγο πιο προσεκτικά τα αποτελέσματα.

Κέρδη κάτω του 1% δεν βγάζει νόημα. Βλέπω έσοδα 218 εκατομύρια στο τρίμηνο και EBITDA 99 εκατομμύρια στο εξάμηνο. 

Επίσης για Ελλάδα αναφέρει :

In Greece, service revenue grew, reflecting good growth in our Business fixed segment, supported by public sector demand. During the quarter, we added 41,000 mobile contract customers. "

Στη κινητή έχει κερδίσει πελάτες και μάλιστα συμβολαίου, και πλέον το 45% είναι συμβόλαια.

Το ότι προσπαθεί για κέρδη και ότι αυτό οφείλεται στο δημόσιο, δεν προκύπτει από πουθενά. 

 

https://investors.vodafone.com/reports-information/results-reports-presentations

 

Edited by TakeOverNet
Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, TakeOverNet said:

Mαλλον θα έλεγα να διαβάσεις λίγο πιο προσεκτικά τα αποτελέσματα.

Κέρδη κάτω του 1% δεν βγάζει νόημα. Βλέπω έσοδα 218 εκατομύρια στο τρίμηνο και EBITDA 99 εκατομμύρια στο εξάμηνο. 

Επίσης για Ελλάδα αναφέρει :

In Greece, service revenue grew, reflecting good growth in our Business fixed segment, supported by public sector demand. During the quarter, we added 41,000 mobile contract customers. "

Στη κινητή έχει κερδίσει πελάτες και μάλιστα συμβολαίου, και πλέον το 45% είναι συμβόλαια.

Το ότι προσπαθεί για κέρδη και ότι αυτό οφείλεται στο δημόσιο, δεν προκύπτει από πουθενά. 

 

https://investors.vodafone.com/reports-information/results-reports-presentations

 

Η πηγη σου μου θυμισε την κουκουβάγια με το μωρό της. 

Θα επιμείνω στην δική μου, πιο αντικειμενική πηγή. 

Link to comment
Share on other sites

Πω είμαι κι εγώ μέσα σ αυτούς τους 41000 μ@@κες, συνδρομητές συμβολαίου θέλω να πω. 

😁😁😁

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, VIPdriver said:

Το ότι έχει συμφωνιες με το κράτος την κρατάει ζωντανή, αλλά εάν δεν την αγοράσει κάποιος, όταν η Νοβα γίνει ένα με την ΔΕΗ, η βόνταφον θα πέσει στην 3η θέση με διαφορά. 

Σωστά! Εγώ το λαχειοπώλη ρώτησα από που έχεις ντάτα για να βλέπεις τα λαχεία και μου είπε, μου δίνει η Vo da fo ne. 

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, VIPdriver said:

Η πηγη σου μου θυμισε την κουκουβάγια με το μωρό της. 

Θα επιμείνω στην δική μου, πιο αντικειμενική πηγή. 

Εγώ σου παρέθεσα τα επίσημα οικονομικά στοιχεία που ανακοινώνει η εταιρεία στους επενδυτές. Αν θεωρείς ότι έχεις πιο έγκυρη πηγή από τις οικονομικές καταστάσεις, τι να πω; Έζησα για να το ακούσω και αυτό!

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, TakeOverNet said:

Εγώ σου παρέθεσα τα επίσημα οικονομικά στοιχεία που ανακοινώνει η εταιρεία στους επενδυτές. Αν θεωρείς ότι έχεις πιο έγκυρη πηγή από τις οικονομικές καταστάσεις, τι να πω; Έζησα για να το ακούσω και αυτό!

Η πιο εγκυρη πηγη ειναι η αντικειμενική πηγή, η οποία εαν ψευδεται ειμαι σιγουρος οτι η βονταφον θα την καταγγείλει... Μεχρι τοτε λοιπον θα ισχυει...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στην παρεα, μια απορια, καθε φορα που παω να συνδεθω στο vodafone.gr μου ζηταει συνεχεια κωδικο επιβεβαιωσης , πως μπορουμε να το αποφυγουμε αυτο;

Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, dimtz said:

Καλησπερα στην παρεα, μια απορια, καθε φορα που παω να συνδεθω στο vodafone.gr μου ζηταει συνεχεια κωδικο επιβεβαιωσης , πως μπορουμε να το αποφυγουμε αυτο;

Κωδικό πρόσβασης λογικά σου ζητάει όταν μπαίνεις με λογαριασμό από WiFi. Με δεδομένα, πρέπει να μπαίνεις καρφί, σωστά; Δεν έχω την εφαρμογή, αλλά δεν έχει κάποιο κουτάκι εκεί στο πλαίσιο του κωδικού κοντά, που να τικαρεις ώστε να αποθηκεύει τον κωδικό; Μπορεί πάντα φυσικά άμα το έχεις επιλέξει αυτό, να παίζει συστημικο πρόβλημα και να "κολλάει" ας το πούμε στο να ζητάει συνέχεια κωδικό, δεν ξέρω αν πρόκειται για κάτι τέτοιο.. 🤔

Link to comment
Share on other sites

 Από τον browser και από pc συνδέομαι, δεν έχει κάτι να τικαρεις δυστυχώς, συνέχεια ζητάει κωδικό επιβεβαίωσης που το στέλνει με  SMS ή email, ότι να ναι

Edited by dimtz
Link to comment
Share on other sites

On 7/2/2024 at 8:40 ΠΜ, VIPdriver said:

Η πιο εγκυρη πηγη ειναι η αντικειμενική πηγή, η οποία εαν ψευδεται ειμαι σιγουρος οτι η βονταφον θα την καταγγείλει... Μεχρι τοτε λοιπον θα ισχυει...

Ποια ειναι αυτη?

Link to comment
Share on other sites

On 6/2/2024 at 9:14 ΜΜ, TakeOverNet said:

Mαλλον θα έλεγα να διαβάσεις λίγο πιο προσεκτικά τα αποτελέσματα.

Κέρδη κάτω του 1% δεν βγάζει νόημα. Βλέπω έσοδα 218 εκατομύρια στο τρίμηνο και EBITDA 99 εκατομμύρια στο εξάμηνο. 

Επίσης για Ελλάδα αναφέρει :

In Greece, service revenue grew, reflecting good growth in our Business fixed segment, supported by public sector demand. During the quarter, we added 41,000 mobile contract customers. "

Στη κινητή έχει κερδίσει πελάτες και μάλιστα συμβολαίου, και πλέον το 45% είναι συμβόλαια.

Το ότι προσπαθεί για κέρδη και ότι αυτό οφείλεται στο δημόσιο, δεν προκύπτει από πουθενά. 

 

https://investors.vodafone.com/reports-information/results-reports-presentations

 

Το μέσο έσοδο ανά συνδρομητή στην κινητή τηλεφωνία (ARPU) διαμορφώθηκε σε 10 ευρώ, μειωμένο σε σχέση με ένα χρόνο πριν που ήταν 10,4 ευρώ. Το ARPU των συμβολαίων διαμορφώθηκε σε 16,2 ευρώ έναντι 17,9 ευρώ.

Να βάλουμε και αυτή την παράμετρο στην εξίσωση όμως...

Link to comment
Share on other sites

Από κινητό  προώθηση/εκτροπή εισερχομενης  κλήσης  σε άλλο κινητό (και τα 2 με απεριόριστα προς όλους)  λογικά δεν υπάρχει καμία χρέωση σωστά?

Edited by zerokill
Link to comment
Share on other sites

Η εκτροπή λογίζεται ως υπηρεσία, αν την παρέχουν δωρεάν λογικά θα πρέπει να γίνεται. 

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, XavierGladiola said:

Το μέσο έσοδο ανά συνδρομητή στην κινητή τηλεφωνία (ARPU) διαμορφώθηκε σε 10 ευρώ, μειωμένο σε σχέση με ένα χρόνο πριν που ήταν 10,4 ευρώ. Το ARPU των συμβολαίων διαμορφώθηκε σε 16,2 ευρώ έναντι 17,9 ευρώ.

Να βάλουμε και αυτή την παράμετρο στην εξίσωση όμως...

Να την βάλουμε. Αλλά μην ξεχνάς μετακίνηση πελατών από καρτοκινητά σε συμβόλαια, με υπετρπλασιο ARPU 

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, zerokill said:

Από κινητό  προώθηση/εκτροπή εισερχομενης  κλήσης  σε άλλο κινητό (και τα 2 με απεριόριστα προς όλους)  λογικά δεν υπάρχει καμία χρέωση σωστά?

Σαν να καλείς το κινητό προς το οποίο γίνεται η προώθηση είναι άρα όχι 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, paanos said:

Σαν να καλείς το κινητό προς το οποίο γίνεται η προώθηση είναι άρα όχι 

Το υπέθεσα αλλά ήθελα να είμαι 100% σίγουρος σε ευχαριστώ.

Edited by zerokill
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, TakeOverNet said:

Να την βάλουμε. Αλλά μην ξεχνάς μετακίνηση πελατών από καρτοκινητά σε συμβόλαια, με υπετρπλασιο ARPU 

Αυτό που ήθελα να πω είναι ότι ενώ στο τρίμηνο αύξησε κατά 41 Χιλ τους συνδρομητές συμβολαίου το arpu συμβολαίων έπεσε κατά 1 ευρώ περίπου. Οικονομολόγος δεν είμαι αλλά σαν λογικη είναι παράλογο να σκεφτεί κάποιος ότι φέρνει κόσμο με πολυ μειωμένες τιμές πχ  και ίσως να μην αντικατοπτρίζεται στα κέρδη?

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, XavierGladiola said:

Αυτό που ήθελα να πω είναι ότι ενώ στο τρίμηνο αύξησε κατά 41 Χιλ τους συνδρομητές συμβολαίου το arpu συμβολαίων έπεσε κατά 1 ευρώ περίπου. Οικονομολόγος δεν είμαι αλλά σαν λογικη είναι παράλογο να σκεφτεί κάποιος ότι φέρνει κόσμο με πολυ μειωμένες τιμές πχ  και ίσως να μην αντικατοπτρίζεται στα κέρδη?

Όταν το ελάχιστο παγιο συμβολαίου είναι 15 ευρώ, το -1 ευρώ είναι κερδος 14 ευρώ. 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Για καφεδάκι με θέα τον οδοντωτό στο Διακοπτό.

Help. Ενώ έχω κανονικά αναμονή κλήσεων, όταν παίρνει κάποιος και είναι στην αναμονή σε εμένα, σε αυτόν απλά καλεί κανονικά χωρίς ενημέρωση προς αυτόν ότι η κλήση του βρίσκεται σε αναμονή, με αποτέλεσμα να μου ζαλίζει τον έρωτα, και άντε να του εξηγώ, ότι μιλούσα και ήταν σε αναμονή.

IMG_20240211_132001.thumb.jpg.c9b7ba2e6dd7396738a809066a5077fe.jpg

11 ώρες πριν, zerokill said:

Από κινητό  προώθηση/εκτροπή εισερχομενης  κλήσης  σε άλλο κινητό (και τα 2 με απεριόριστα προς όλους)  λογικά δεν υπάρχει καμία χρέωση σωστά?

Τόσα χρόνια δίπλα στον μάστορα (με τον αγρότη) και δεν έμαθες τίποτα.

Θα βρω άλλον βοηθό.

"Φοβέρα θέλατε κουφάλες..." - Στάθης Ψάλτης

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, memoriesradio said:

Help. Ενώ έχω κανονικά αναμονή κλήσεων, όταν παίρνει κάποιος και είναι στην αναμονή σε εμένα, σε αυτόν απλά καλεί κανονικά χωρίς ενημέρωση προς αυτόν ότι η κλήση του βρίσκεται σε αναμονή, με αποτέλεσμα να μου ζαλίζει τον έρωτα, και άντε να του εξηγώ, ότι μιλούσα και ήταν σε αναμονή.

Έτσι λειτουργεί.. αν δεν θέλεις έτσι, βγάζεις την αναμονή και θα σου έρχεται μόνο ένα μήνυμα. Αλλά επιλογή να λέει σε αυτόν "please don't hang up unless you hear the busy tone" δεν υπάρχει!

1 hour ago, memoriesradio said:

και άντε να του εξηγώ, ότι μιλούσα και ήταν σε αναμονή.

Πες του να κοιτάει την οθόνη του.. του γράφει ότι είναι σε αναμονή.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...