Jump to content

Περί... Vodafone γενικά


SuRfer
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά ,

τα φώτα σας λίγο οι ενημερωμένοι.

 

Η κοπέλα μου έκανε ένα συμβόλαιο με την Vodafone για 1 χρόνο ασύρματο ίντερνετ με usb-stick , ογκοχρέωση , 5GB/μήνα , φοιτητικό (18,5€/μήνα).

Κανονική τιμή 25€/μήνα

 

Κοιτάω να την βάλω στο τρυπάκι του να βάλει κανονικό ίντερνετ (HOL , Forthnet κλπ.) αλλά για να γίνει αυτό πρέπει πρώτα να σπάσουμε το συμβόλαιο. Επειδή δεν εμπιστεύομαι πολύ πολύ θα ήθελα να μου πει κάποιος αν έχει εμπειρία σε παρόμοια διαδικασία...

 

Από πλευράς μου μπήκα σε ένα κατάστημα και ρώτησα τον υπάλληλο του οποίου τα λόγια ήταν:

 

"Δεν μας οφείλει τα πάγια , αλλά αν έχει πάρει κάποια επιδότηση , θα μας πληρώσει αυτή την επιδότηση η οποία αντιστοιχεί στο χρονικό διάστημα που απομένει συν τον εξοπλισμό."

 

Η κοπέλα μου δεν πήρε κάποια επιδότηση (δώρο , laptop , κινητό ή οτιδήποτε) αλλά εκ των υστέρων αντιλήφθηκα ότι το φοιτητικό πρόγραμμα μάλλον -δεν το έχω ξεκαθαρίσει ακόμα- εμπίπτει στο φάσμα της επιδότησης. Άρα σύμφωνα με τα λεγόμενα του υπαλλήλου αν πάμε τώρα για διακοπή (στους 5 μήνες χρήσης από τους 12) ισχύει:

 

Επιδότηση (Αρχική τιμή - Φοιτητική τιμή δηλαδή) * Αριθμός μηνών που απομένουν + Εξοπλισμός (μου είπαν φίλοι/γνωστοί το usb-stick γύρω στα 50€ - δεν ξέρω αν αληθεύει)

 

δηλαδή

 

(25-18,5) * 7 + 50 = 95,5€ ?? :confused: ??

 

Γενικώς κι εγώ (άλλος χαζός) δεν ρώτησα πολλά πολλά και τώρα πρήζω εσάς! Αλλά όποιος γνωρίζει ας ρίξει μια ενημέρωση.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων! :)

 

Edit: Κανείς ρε παιδιά!? :O

Edited by mr_element
Device: XIAOMI Mi6 (Blue) | Android Version: 8.0 (Oreo)
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Kαλησπέρα σας.

 

Μόλις σήμερα είδα μια αγγελία για πωλητές/πωλήτριες έξω από το Vodafone Shop Σαλαμίνας. Έδινε mail για αποστολή βιογραφικών. Το έστειλα, αλλά το παρέδωσα και ο ίδιος μέσα στο κατάστημα.

 

Το μαγαζί είναι franchise. Θα ήθελα να ρωτήσω, αν ξέρετε, ποιά είναι η διαδικασία επιλογής που θα ακολουθήσει. Δηλαδή, θα πάω για συνέντευξη στα κεντρικά, ή όχι αφού το μαγαζί είναι franchise?

 

Και γενικά, αν θέλουν τα παιδιά που δουλεύουν ή έχουν δουλέψει σε VF shop, ας μοιραστούν τις εμπειρίες τους ή την γνώμη τους. Διάβασα κι άλλα posts στο forum, και σας είδα κάπως διχασμένους... Αξίζει η προσπάθεια?

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι franchise την επιλογη την κανει ο υπεθυνος του καταστηματος ή ο ιδιοκτητης. Οσον αφορα για προυπηρεσια προηγουνται τα παιδια που εχουν δουλεψει στον κλαδο κινητης ή ακομη καλυτερα σε αντιστοιχο σε αλλη περιοχη ή πολη
nap
Link to comment
Share on other sites

μονο τον εξοπλισμο (δηλαδη το στικακι) θα πληρωσεις.

Αλλα πρεπει να περασουν πρωτα 2 μηνες αλλιως δε σε κοβουνε

:X
Link to comment
Share on other sites

Έτσι όπως γίνει τα πράγματα δύσκολα κάποιος ιδιοκτήτης franchise να προσλάβει νέο άτομο που δεν έχει δουλέψει σε κατάστημα κινητής...

 

Βέβαια κλειστή κοινωνία της Σαλαμίνας ποτέ δεν ξέρεις!

Εγώ αν ήμουν στη θέση σου και δεν είχα δουλέψει ποτέ σε αντίστοιχο μαγαζί θα τους έλεγα να με κρατήσουν δοκιμαστικά για ένα διάστημα για να δεις και εσύ αλλά και το αφεντικό πως θα πας!

 

Είναι δύσκολη η εύρεση εργασίας αλλά αν έχεις ικανότητες, χρόνο και ανάγκη για δουλειά πάντα βρίσκεις κάτι...

Link to comment
Share on other sites

Τα δωρεάν GB ξεκινάνε από την πρώτη μέρα του μήνα, η ανάλογα με τον πότε έχει εκδοθεί ο προηγούμενος λογαριασμός; Π.χ. στο κινητό ο δωρεάν χρόνος σε μένα ξεκινάει από της 21 κάθε μήνα.
ΦΤΑΙΕΙ, που είμαστε αυτοί που είμαστε. Και που δεν θ' αλλάξουμε ποτέ.
Link to comment
Share on other sites

Τα δωρεάν GB ξεκινάνε από την πρώτη μέρα του μήνα, η ανάλογα με τον πότε έχει εκδοθεί ο προηγούμενος λογαριασμός; Π.χ. στο κινητό ο δωρεάν χρόνος σε μένα ξεκινάει από της 21 κάθε μήνα.

 

Όταν εκδοθεί ο λογαριασμός .;)

Link to comment
Share on other sites

Τα δωρεάν GB ξεκινάνε κάθε πρώτη του μήνα, ανεξάρτητα από την ημερομηνία έκδοσης του λογαριασμού. Γενικά οτιδήποτε έχει να κάνει με data στη Vodafone λειτουργεί ημερολογιακά.
Link to comment
Share on other sites

Το Vodafone Mobile Broadband 500MB το εχει καπου στο site? Το μονο που βρισκω ειναι αυτο που λεει πως ειναι για tablets. Ρωταω γιατι εαν κανει απο εκει καποιος νεα συνδεση πληρωνει τα μισα για 6 μηνες.
Link to comment
Share on other sites

Το Vodafone Mobile Broadband 500MB το εχει καπου στο site? Το μονο που βρισκω ειναι αυτο που λεει πως ειναι για tablets. Ρωταω γιατι εαν κανει απο εκει καποιος νεα συνδεση πληρωνει τα μισα για 6 μηνες.

 

αυτό εδώ εννοείς;

http://www.vodafone.gr/portal/client/cms/viewCmsPage.action?pageId=10046&menuId=10046

δες και εδώ

http://www.vodafone.gr/portal/client/cms/viewCmsPage.action?pageId=10364

Ζητείται άτομο με πρόγραμμα cosmote gigamax unlimited για να του δίνω €10 τον μήνα για να αποκτήσω 1 extra sim στο συμβόλαιό του
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά συγγνώμη επειδή δεν έχω καταλάβει και τώρα διαβάζω το νήμα.

Η vodafone έχει βγάλει προσφορα στα καρτοκινητά με 5E τα 500MB και του συμβολαίου με τα ίδια λεφτά παίρνουμε 100MB?

Μου φαίνεται μεγάλη κοροϊδία από μεριά τους και ψάχνω ένα χώρο να τους κράξω...εκτος το mail που θα στείλω.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά συγγνώμη επειδή δεν έχω καταλάβει και τώρα διαβάζω το νήμα.

Η vodafone έχει βγάλει προσφορα στα καρτοκινητά με 5E τα 500MB και του συμβολαίου με τα ίδια λεφτά παίρνουμε 100MB?

Μου φαίνεται μεγάλη κοροϊδία από μεριά τους και ψάχνω ένα χώρο να τους κράξω...εκτος το mail που θα στείλω.

 

αυτο μπορει να εχει σχεση στο οτι με καρτοκινητη πληρωνεις το modem ενω με συμβολαιο το περνεις δωρεαν

24 hours news Breaking News Online http://www.bno.gr
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά συγγνώμη επειδή δεν έχω καταλάβει και τώρα διαβάζω το νήμα.

Η vodafone έχει βγάλει προσφορα στα καρτοκινητά με 5E τα 500MB και του συμβολαίου με τα ίδια λεφτά παίρνουμε 100MB?

Μου φαίνεται μεγάλη κοροϊδία από μεριά τους και ψάχνω ένα χώρο να τους κράξω...εκτος το mail που θα στείλω.

Έχεις απόλυτο δίκιο είναι εντελώς απαράδεκτο.

αυτο μπορει να εχει σχεση στο οτι με καρτοκινητη πληρωνεις το modem ενω με συμβολαιο το περνεις δωρεαν

Ο πιο πάνω φίλος αναφέρεται σε internet από το κινητό και όχι για το pc.

Link to comment
Share on other sites

αυτο μπορει να εχει σχεση στο οτι με καρτοκινητη πληρωνεις το modem ενω με συμβολαιο το περνεις δωρεαν

 

Αν ήταν έτσι όπως τα λες δεν θα έλεγα τίποτα αλλα αυτο μιλάει για κινητά.

Link to comment
Share on other sites

Έβλεπα σήμερα το site της Vodafone και έπεσα πάνω στην προώθηση του Nexus S... Εσείς ξέρατε ότι το νέο smartphone φοράει επεξεργαστή Gingerbread; Βέβαια.. Ιδού η σελίδα:

 

http://www.vodafone.gr/portal/client/eshop/details-42185.action?request_locale=el

 

φυσικά υπάρχει η βαρυσήμαντη δήλωση και στην αγγλική έκδοση της σελίδας.

 

Κι επειδή είναι πιθανόν να το διορθώσουν (αν ποτέ καταλάβουν ότι κάτι δεν πάει καλά...) ορίστε και το screenshot: http://ow.ly/i/9dA9 (Σορρυ, για το shortlink... απλά το έκανα και post στο Twitter, προ λίγου :P )

Link to comment
Share on other sites

H τεχνογνωσία μιας εταιρίας κινητής τηλεφωνίας φαίνεται αποκλειστικά από ένα τυπογραφικό λάθος στα χαρακτηριστικά μιας από τις εκατοντάδες συσκευές που πουλάει στην ιστοσελίδα της;;; :blink:
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι απλά τυπογραφικό λάθος... Το ίδιο "τυπογραφικό λάθος" επαναλβάνεται και στο αγγλικό site... και το website μιας εταιρίας, είναι η βιτρίνα της... Αυτά είναι τραγικά "λάθη"...
Link to comment
Share on other sites

οκ. Αυτος που το εγραψε (1 στους 60000 εργαζομενους) δεν ξερει απο android.

Δεν πειραζει. Μου αρκει που οι υπολοιποι 59000 ξερουν απο κινητη τηλεφωνια. Ετσι κι αλλιως δεν εχω android. :p

Link to comment
Share on other sites

Έπεσε σύρμα μάλλον και το αλλάξανε. Μόνο το screenshot δείχνει πλέον το λάθος. ;)
Link to comment
Share on other sites

Παιδια απο ποια σελιδα μπορουμε να βρουμε το υπολοιπο χρονου για καρτο-ιντερνετ ?

 

Εκανε μια γνωστη ανανεωση με 20 ευρω για 10 μερες προχθες και τωρα της λενε οτι τελειωσε ο χρονος.Εκανε ανανεωση με χρεωση του δικου μου κινητου που ειναι με συμβολαιο και εχω σε sms τον κωδικο που εστειλαν.

 

Ευχαριστω.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια απο ποια σελιδα μπορουμε να βρουμε το υπολοιπο χρονου για καρτο-ιντερνετ ?

 

Εκανε μια γνωστη ανανεωση με 20 ευρω για 10 μερες προχθες και τωρα της λενε οτι τελειωσε ο χρονος.Εκανε ανανεωση με χρεωση του δικου μου κινητου που ειναι με συμβολαιο και εχω σε sms τον κωδικο που εστειλαν.

 

Ευχαριστω.

 

 

με το λογισμικο που συ δινει το στικακι βλεπεις τι καταναλωση εχεις κανει.πολλες φορες μου εχει βγαλει οτι εχουν καταναλωθει τα mb ή εχει ληξει η χρονικη διαρκεια της καρτας αλλα ειναι bug.μετα απο λιγο ξαναδοκιμαζω και με βαζει

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω το στικακι μπροστα μου για να κοιταξω αλλα αν θυμαμαι υπαρχει καπου σε σελιδα της vodafone αυτη η δυνατοτητα.Μου ειπε η γνωστη οτι πηρε τηλ και την εξυπηρετηση πελατων και της ειπαν οτι τελειωσε ο χρονος.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

μιας και η Vodafone παρέχει λύσεις όπως το Vodafone Full Σήμα, γνωρίζει κανείς αν είναι διαθέσιμο από blackberries στην Ελλάδα το UMA δίκτυο, δηλαδή να βρίσκει αυτόματα το blackberry σήμα Vodafone μέσω internet? Το δουλεύω με την T-Mobile USA όταν έρχομαι στην Ελλάδα και σκεφτόμουν αν μπορώ να κάνω το ίδιο στην Αμερική με vodafone blackberry.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo.gif

 

 

Α proud member of the Alliance, opposed to members of the Horde!

Link to comment
Share on other sites

Πηρα τηλ πριν λιγο και μου ειπαν οτι τα πακετα αλλαξαν

Τωρα ισχυει :

30 λεπτα ή 500ΜΒ κοστος 2 ευρω

1 ημερα ή 1GB κοστος 5 ευρω

15 ημερες ή 1GB κοστος 20 ευρω

 

Ψαχνω στην σελιδα της Vodafone και δεν τις βρισκω.

 

Θεωρω παντως απιθανο χωρις κανενα κατεβασμα μεγαλου αρχειου με μονο και μονο σερφαρισμα σε 2 μερες να καταναλωθηκε το 1GB

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... Vodafone γενικά
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...