Jump to content

Περί... Vodafone γενικά


SuRfer
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τι εγινε ρε παιδια?

Φευγω για Πασχα και πηγα να προμηθευτω καρτα για το stick και μου λεει η τυπισα οτι ειναι για 10 μερες 1Gb απο 3Gb που ηταν (αυτη με τα 20€).

Δε πανε καλα μου φαινεται.

 

Αν ξερει κανεις πως να κανω unlock το stick ωστε να βαλω sim της Cosmote ας στειλει κανα pm.

 

Απατεωνες...

 

Τελικα δεν χρειαζεται unlock.

Του εβαλα καρτα Cosmote internet on the go κατεβασα και το αντιστοιχο προγραμμα απο το site της Cosmote και ολα δουλευουν κομπλε

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά ,

τα φώτα σας λίγο οι ενημερωμένοι.

 

Η κοπέλα μου έκανε ένα συμβόλαιο με την Vodafone για 1 χρόνο ασύρματο ίντερνετ με usb-stick , ογκοχρέωση , 5GB/μήνα , φοιτητικό (18,5€/μήνα).

Κανονική τιμή 25€/μήνα

 

Κοιτάω να την βάλω στο τρυπάκι του να βάλει κανονικό ίντερνετ (HOL , Forthnet κλπ.) αλλά για να γίνει αυτό πρέπει πρώτα να σπάσουμε το συμβόλαιο. Επειδή δεν εμπιστεύομαι πολύ πολύ θα ήθελα να μου πει κάποιος αν έχει εμπειρία σε παρόμοια διαδικασία...

 

Από πλευράς μου μπήκα σε ένα κατάστημα και ρώτησα τον υπάλληλο του οποίου τα λόγια ήταν:

 

"Δεν μας οφείλει τα πάγια , αλλά αν έχει πάρει κάποια επιδότηση , θα μας πληρώσει αυτή την επιδότηση η οποία αντιστοιχεί στο χρονικό διάστημα που απομένει συν τον εξοπλισμό."

 

Η κοπέλα μου δεν πήρε κάποια επιδότηση (δώρο , laptop , κινητό ή οτιδήποτε) αλλά εκ των υστέρων αντιλήφθηκα ότι το φοιτητικό πρόγραμμα μάλλον -δεν το έχω ξεκαθαρίσει ακόμα- εμπίπτει στο φάσμα της επιδότησης. Άρα σύμφωνα με τα λεγόμενα του υπαλλήλου αν πάμε τώρα για διακοπή (στους 5 μήνες χρήσης από τους 12) ισχύει:

 

Επιδότηση (Αρχική τιμή - Φοιτητική τιμή δηλαδή) * Αριθμός μηνών που απομένουν + Εξοπλισμός (μου είπαν φίλοι/γνωστοί το usb-stick γύρω στα 50€ - δεν ξέρω αν αληθεύει)

 

δηλαδή

 

(25-18,5) * 7 + 50 = 95,5€ ?? :confused: ??

 

Γενικώς κι εγώ (άλλος χαζός) δεν ρώτησα πολλά πολλά και τώρα πρήζω εσάς! Αλλά όποιος γνωρίζει ας ρίξει μια ενημέρωση.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων! :)

 

Edit: Κανείς ρε παιδιά!? :O

 

Το φοιτητικο αν δεν κανω λαθος της εδινε δωρεαν το USB VMB STICK K3565?

AN ναι, επισκεπτεστε καταστημα πληρωνετε το ποσο της συσκευης(40 + ΦΠΑ) και σε 30 μερες αποσυνδεετε( πρεπει να εχουν περασει 2 μηνες ελαχιστης παραμονης στην υπηρεσια)

Αν δεν θελεις παγια, ελαχιστες χρεωσεις, προβληματα σε λογαριασμους το μοναδικο δικτυο ειναι εδω, με καθε νεα αιτηση δωρα μια 2πλη κουβερτα σε διαφορα χρωματα και μια σακουλα καρβουνα. Απεριοριστη ομιλια απο την ταρατσα του σπιτιου σου με ολoυς
Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα να μου πειτε αφου λεει ΔΩPEAN εως 01/05 γιατι σημερα 30/05 χρεωνει το ιντερνετ;Oποιος μπει θα χρεωθει.Για αλλη μια φορα αποδειξε το τι ειναι αυτη η εταιρια.

 

(30/04 ενοουσα).χρεωθηκα και στα δυο cu.Δεν ειναι τυχαιο τελικα τοσα χρονια τοσα που ακουγονται.

Edited by Petros the Great
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων.
Link to comment
Share on other sites

έχω ενεργοποιήσει τη συγκεκριμένη προσφορά.

σήμερα κατανάλωσα γύρω στα 2ΜΒ αλλά δε με χρέωσε επιπλέον.

τα κατανάλωσε από την προσφορά.

στείλε μήνυμα να δεις μήπως έφαγες και τα 30ΜΒ

Link to comment
Share on other sites

Eιχα 10mb.Φιλε μπες βονταφον live θα σου γραφει "δεν εχετε ενεργες συνδρομες"και ας σερφαρεις και καποια στιγμη θα χρεωθεις σημερα.
Link to comment
Share on other sites

τι να σου πω.

εγώ κοίταξα και το υπόλοιπο και δε μου έφαγε τίποτα.

και έχω ακόμα 18 ΜΒ.

επίσης έκοψα και την αυτόματη ανανέωση μη με χρεώσει από Δευτέρα.

 

κάτσε να δούμε αν εμφανιστεί και άλλος με το ίδιο πρόβλημα.

αν δε κάνω λάθος η προσφορά είναι μέχρι και αύριο. μέχρι και 1/5 λένε.

εξάλλου αν πρόσεξες η ανανέωση γίνεται κάθε Δευτέρα.

 

τώρα μπήκα και μου τα αφαίρεσε από τα 18. δε με χρεώνει

Edited by nif
Link to comment
Share on other sites

Oσοι εχετε βονταφον live αμα μπειτε γραφει (στις ενεργες συνδρομες)οτι το πακετο εληξε 30/04.Kαποια στιγμη θα χρεωθειτε σημερα αν σερφαρετε.Eλεξτε και στο 1286 και θα δειτε καποια στιγμη θα σας τα αφαιρεσει τα mb.Oποτε κλασικη περιπτωση βονταφον...και OXI δωρεαν εως 01/05,εως 30/04.
Link to comment
Share on other sites

(30/04 ενοουσα).χρεωθηκα και στα δυο cu.Δεν ειναι τυχαιο τελικα τοσα χρονια τοσα που ακουγονται.

 

μηνπως σε χρεωσε 1€ διοτι καταναλωσες τον ογκο του τσατ με ολους ; . και μπηκε το ιντερνετ ολη μερα ; . Παντως η προσφορα με το τσατ με ολους μου ηρθε μυνημα οτι συνεχιζεται και τον μαιο να δινει 30μβ ιντερνετ αλλα με χρεωση 1€/βδομαδα και οχι δωρεαν .

ψαχνω δουλεια απο το σπιτι για οποιον ενδιαφερεται μπορει να μου στειλει προσωπικο μυνημα, αραγε αξιζει να ξεκινησω προγραμματισμο;. 

Link to comment
Share on other sites

Mιλησα με το 13840 μιση ωρα, με πηγαν απο το ενα τμημα στο αλλο, τσακωθημα με τους δυο, το αποτελεσμα:το τσατ ειναι δωρεαν εως 1/5 αλλα ληγει 30/4(καποια στιγμη..).Oτι καταλαβατε καταλαβα.Προκαλω οποιος θελει να μπει σημερα(εως το βραδυ)και θα το χασει το ευρω σιγουρα.(Παντως οταν ακουσαν EETT μου φερθηκαν αλλιως..).
Link to comment
Share on other sites

εμενα μου λεγανε κατι κινεζικα να ζητησω αναλυτικο λογαριασμο με κοστος 30 ευρω και για τον επομενο οχι για τις καταναλωσεις απλα εκλεισα τις 3g δυνατοτητες και αμα με ξαναδουν πελατη θα ειναι αυγουστο στις διακοπες μεχρι τοτε καλη τυχη στην χρεωκοπια τους...

δεν ειμαι fanboy εχω και τις 3 κονσολες ps2-ps3-ps4

bbmD8924F0F

gd90/gd92/t610/k750i/k770/htc wildfire/lgp990/xperias/tipo/nokiax/lgl50/blackberryz10/iphone4s,5,5s,5c,6,6s,7,8,X,XS

galaxytab2/ipadmini4/ipadAir1,2,Pro/XperiaZ3tablet/S2tab8"9.7"/S3tab9.7΄

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς. Η λέξη internet ως apn. Και καθάρισες.

Παιδια λιγο βοηθεια θελω σε αυτο, εβαλα την καρτα sim που εχω για internet (USB vodafone 1gb/μηνα) στο τηλεφωνο μου ideos x5 android 2.2 παταω - ρυθμισεις - ασυρματου & δικτιου - δικτυα κινητης τηλεφωνιας - ονοματα σημειου προσβασης - Vf Live - APN και το εκανα ''internet'' (το APN) αλλα δεν δουλευει....τι κανω λαθος? :(

Η ενεργοποηση δεδομενων ειναι ενεργη.

Ευχαριστω.

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

αν δε κάνω λάθος το APN είναι web.session

Κατι παει να γινει..! Με αυτο τωρα μου βγαζει το σημα επανω ''G'' και ''H'' με τα βελακια, τα μικρα βελακια αναβει μονο το αριστερα. Στελνει και sms. Οι υπολοιπες ρυθμησεις ειναι:

VfLive

web.session (!)

213.249.19.49

5080

user

****

*

δεν εχει οριστει

δεν εχει οριστει

δεν εχει οριστει

202

05

δεν εχει οριστει

default,supl

Με το στικακι επρεπε να ανοιξω το Vodafone Mobile Connect και να κανω στο πινακα ελεγχου ''συνδεση'' για να εχω προσβαση στο ιντερνετ.

Μπορω να στειλω sms σε υπηρεσια της vodafone και να μου στειλει sms με της ρυθμησεις? υπαρχει νουμερο για αυτο?

Ευχαριστω και παλι.

Edited by Karthan7

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Κατι παει να γινει..! Με αυτο τωρα μου βγαζει το σημα επανω ''G'' και ''H'' με τα βελακια, τα μικρα βελακια αναβει μονο το αριστερα. Στελνει και sms. Οι υπολοιπες ρυθμησεις ειναι:

VfLive

web.session (!)

213.249.19.49

5080

user

****

*

δεν εχει οριστει

δεν εχει οριστει

δεν εχει οριστει

202

05

δεν εχει οριστει

default,supl

Με το στικακι επρεπε να ανοιξω το Vodafone Mobile Connect και να κανω στο πινακα ελεγχου ''συνδεση'' για να εχω προσβαση στο ιντερνετ.

Μπορω να στειλω sms σε υπηρεσια της vodafone και να μου στειλει sms με της ρυθμησεις? υπαρχει νουμερο για αυτο?

Ευχαριστω και παλι.

 

 

ότι σου έχω με κόκκινο αφαίρεσε τα και άφησε τα πεδία κενά

VfLive

web.session (!)

213.249.19.49

5080

user

****

*

δεν εχει οριστει

δεν εχει οριστει

δεν εχει οριστει

202

05

δεν εχει οριστει

default,supl

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ότι σου έχω με κόκκινο αφαίρεσε τα και άφησε τα πεδία κενά

VfLive

web.session (!)

213.249.19.49

5080

user

****

*

δεν εχει οριστει

δεν εχει οριστει

δεν εχει οριστει

202

05

δεν εχει οριστει

default,supl

 

Καλημερα και ευχαριστω! Με αυτες τις ρυθμησεις με βαζει σε μια σελλιδα της vodafone οι οποια λεει

''καλωσορισατε στην υπηρεσια vodafone καρτοinternet'' (εχω 1gb/μηνα με συμβολαιο 1 ετος)

και μου εχει ενα κουτακι να γραψω ''εισαγωγη κωδικου προσβασης'' το οποιο μεσα γραφει

''αν εχετε αγορασει μια προπληρωμενη καρτα ή εχετε λαβει κωδικο μεσω sms εισαγετε τον κωδικο της καρτας εδω''

φιλε IVIetaCreatoR με το ''internet'' δεν κανει τιποτα..... δεν ξερω να φτιαξω new APN...

Edited by Karthan7

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Με το ΑΡΝ Internet πρέπει να αφαιρέσεις την διεύθηνση του proxy 213.....

Μετα θα σου δουλέψει

Link to comment
Share on other sites

Με το ΑΡΝ Internet πρέπει να αφαιρέσεις την διεύθηνση του proxy 213.....

Μετα θα σου δουλέψει

Δεν δουλευει ουτε με αυτο....:(

Αν παρω τηλεφωνο στο 1399 να τους πω αυτο που θελω να κανω, θα μου στειλουν τις ρυθμησεις με sms ή δεν επιτρεπεται αυτο?(μην βρω και το μπελα μου).

Edited by Karthan7

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Δεν δουλευει ουτε με αυτο....:(

Αν παρω τηλεφωνο στο 1399 να τους πω αυτο που θελω να κανω, θα μου στειλουν τις ρυθμησεις με sms ή δεν επιτρεπεται αυτο?(μην βρω και το μπελα μου).

 

Αλλαξε το web.session σε internet

Link to comment
Share on other sites

Αλλαξε το web.session σε internet

 

Οταν το εχω web.session(παντα χωρις το 213...) και παω να μπω στο ιντερνετ με παει σε μια σελλιδα της βονταφον που λεει για ενεργοποιηση καρτοιντερνετ με καποιους κωδικους.

Οταν το εχω σε internet(παντα χωρις το 213...) και παω να μπω στο ιντερντ δεν με βαζει καθολου και μου βγαζει μηνυμα οτι ''δεν υπαρχει συνδεση στο ιντερνετ''. :(

Ευχαριστω.

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις ρυθμίσεις vodafone live κάπου του λέει να χειροποίητο proxy πρέπει να το βγάλεις .καλύτερα κάλεσε 1399 πάτα 9 είναι δωρεάν το αρμόδιο τμήμα Internet . Θα σε βοηθήσουν
Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις ρυθμίσεις vodafone live κάπου του λέει να χειροποίητο proxy πρέπει να το βγάλεις .καλύτερα κάλεσε 1399 πάτα 9 είναι δωρεάν το αρμόδιο τμήμα Internet . Θα σε βοηθήσουν

Αν παρω τηλεφωνο στο 1399 να τους πω αυτο που θελω να κανω, επιτρεπεται ή οχι αυτο?

Μην βρω και το μπελα μου.

Ρωταω γιατι η βονταφον δινει το internet με usb στικ για χρηση σε Y/H.

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Θα βάλεις το USB stick

Θα ανοίξεις το πρόγραμμα σου και θα πας στο Help-Diagnostics - Network

Βοήθεια - Διαγνωστικά - Δίκτυο

Εκεί θα δεις το σωστο APN

Εμένα μου βγάζει wapkarta.vodafone.gr για συμβόλαια

και web.session αν βάλω καρτοκινητό.

Δες και εσένα πιο σου βγάζει

Από κει και πέρα Θα δούμε .

Το Wapkarta.vodafone.gr πάντως παίζει με proxy ,

Δεν απαγορεύεται πάντως να το βάλεις σε κινητό τηλέφωνο.

Το πολύ πολύ να σου πει η εξυπηρέτηση ότι δεν μπαίνει .

Link to comment
Share on other sites

Επειδή ο αδερφός μου θα πάει σε μια πόλη για σπουδές σκέφτηκα τη λύση του mobile broadband για να έχει και internet. Βλέπω ένα πρόγραμμα συμβολαίου το 5GB φοιτητικό με 12,5 ευρώ το μήνα με την προσφορά.. Σκέφτομαι όμως τι γίνεται αν καταναλωθούν όλα τα gb... Γίνεται να βάλουμε να σταματήσει η σύνδεση στο internet μόλις φτάσουμε στα 5 gb και να μην μας αφήνει να μπούμε μετά στο internet?? Γιατί πολύ το φοβάμαι αυτό.. Ή να προτιμήσω τη λύση της κάρτας και να χω το κεφάλι μου ήσυχο?
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... Vodafone γενικά
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...