Jump to content

Περί... Vodafone γενικά


President
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

1. Ναι το κόστος είναι 38 ευρώ . 19 ευρώ για την κάθε κάρτα.

Το Κόστος τηε κάρτας+SIM είναι επίσης 19 ευρώ όπως και χωρίς SIM

Αλλά η SIM θέλει ταυτοποίηση

2. Από όσο ξέρω , δεν προσφέρεται με microSIM Αλλά άκουσα ότι μπορείς να την κόψεις ...δεν γνωρίζω όμως ακριβώς

 

http://microsim-shop.com/making-your-own-microsim.html

Η στέρηση είναι παιδί της γνώσης. Δεν στερείσαι κάτι αν δεν γνωρίζεις ότι υπάρχει
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Εγώ πάντως κατάφερα να λειτουργήσω το πακετάκι της Vodafone με το κινητό μου ως modem (W595) και είμαι πολύ ευχαριστημένος διότι γλύτωσα το κόστος του stickακίου!
Xiaomi Redmi Note 8 64GB ROM/4GB RAM
Link to comment
Share on other sites

Καλά το κόψιμο δεν είναι τίποτα. Το έχω ξανακάνει. Απλά ήθελα να ξέρω αν υπάρχει επιλογή για sim swap.

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, για αυτό το πρόγραμμα μιλάω. Είναι το Mobile Connect, το original πρόγραμμα για modem της Huawei.

Εμένα μου δούλεψε κανονικά με αυτό το πρόγραμμα το Ε220.

 

Πρεπει να το τρεξω με την καρτα SIM μεσα ή να την βγαλω πρωτα;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

 

Θα βρίσκομαι Ελλάδα για διακοπές για 20 μέρες μέσα στον Αύγουστο και ψάχνω ένα προπληρωμένο πακέτο σύνδεσης στο Internet.

 

Είδα την προσφορά για το ΚαρτοInternet της Vodafone και θέλω να κάνω μερικές ερωτήσεις σε περίπτωση που κάποιος μπορεί να βοηθήσει:

 

1. Θα είμαι Ελλάδα για 20 μέρες. Θα χρειαστεί να αγοράσω δύο φορές το 10ήμερο πακέτο, δηλαδή 19 ευρώ χ 2 = 38 ευρώ. Δε χρειάζομαι κάποιο άλλο εξοπλισμό, παρά μόνο την κάρτα, οπότε η ερώτηση είναι αν υποθέτω σωστά ότι το κόστος είναι αυτό γιατί δεν έχω καταλάβει αν υπάρχει κάποιο κόστος ενεργοποίησης, ή κόστος αγοράς της κάρτας την πρώτη φορά, κλπ...

 

2. Επειδή την κάρτα τη θέλω για το iPad, υπάρχει περίπτωση το καρτοInternet να προσφέρεται με microsim ή έστω να μου την αλλάξουν ή όχι;

 

 

 

 

Η vodafone δινει πλέον κανονικά κάρτες micro sim. 18 ευρώ χρεώνεται η αντικατάσταση. Αλλά δεν ξέρω αν κάνει και για iPad. Έχω την εντύπωση ότι είναι για iPhone 4.. Μίλα με την εξυπηρέτηση ή στείλε e-mail εδώ να ρωτήσεις (αν και κάνουν 5 μέρες να σου απαντήσουμ με mail)

http://www.vodafone.gr/portal/client/contactfrm/opinionRequest.action?opinionType=13

 

Τα παιδιά στο iphonehellas το έχουν αναφέρει http://www.iphonehellas.gr/forum/topic/27304-vodafone-greece-microsim/

Edited by Alex0077
Link to comment
Share on other sites

θυμασαι τον αριθμο σε παρακαλω;

 

ναι καλείς δωρεάν το 1332 με την επιλογή 1. Σόρρυ που δεν σου απάντησα άμεσα αλλά είχα κάτι δουλειές.

θελουμε φετος απεριοριστα data σε ολους τους παροχους κινητης τηλεφωνιας στην Ελλαδα για ολο το καλοκαιρι. 

Link to comment
Share on other sites

Η vodafone δινει πλέον κανονικά κάρτες micro sim. 18 ευρώ χρεώνεται η αντικατάσταση. Αλλά δεν ξέρω αν κάνει και για iPad. Έχω την εντύπωση ότι είναι για iPhone 4.. Μίλα με την εξυπηρέτηση ή στείλε e-mail εδώ να ρωτήσεις (αν και κάνουν 5 μέρες να σου απαντήσουμ με mail)

http://www.vodafone.gr/portal/client/contactfrm/opinionRequest.action?opinionType=13

 

Τα παιδιά στο iphonehellas το έχουν αναφέρει http://www.iphonehellas.gr/forum/topic/27304-vodafone-greece-microsim/

 

Αν είναι micro sim κάνει και για τα 2. :)

 

Το να χρεώνουν βέβαια 18 ευρώ την αλλαγή από sim σε micro sim το θεωρώ κοροϊδία...

Edited by CarpeNoctum
Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να το τρεξω με την καρτα SIM μεσα ή να την βγαλω πρωτα;

 

Κανονικά το τρέχεις με την SIM μέσα!

Η στέρηση είναι παιδί της γνώσης. Δεν στερείσαι κάτι αν δεν γνωρίζεις ότι υπάρχει
Link to comment
Share on other sites

Αυτό με το 1332 δεν το ήξερα, πήρα τηλέφωνο και "το αίτημά μου καταγράφηκε". Πάντως στο Πλαίσιο που πήγα για ταυτοποίηση και ζήτησα να μην συμπεριληφθώ στους καταλόγους, η υπάλληλος μου είπε πως μόνο οι κάτοχοι Cosmote έχουν δικαίωμα να ζητήσουν μαζί με την ταυτοποίηση και εξαίρεση από τους τηλεφωνικούς καταλόγους.
Link to comment
Share on other sites

Αυτό με το 1332 δεν το ήξερα, πήρα τηλέφωνο και "το αίτημά μου καταγράφηκε". Πάντως στο Πλαίσιο που πήγα για ταυτοποίηση και ζήτησα να μην συμπεριληφθώ στους καταλόγους, η υπάλληλος μου είπε πως μόνο οι κάτοχοι Cosmote έχουν δικαίωμα να ζητήσουν μαζί με την ταυτοποίηση και εξαίρεση από τους τηλεφωνικούς καταλόγους.

 

Ούτε στην WIND δεν σε περνάνε υποχρεωτικά στους καταλόγους.

Αν θες ζητάς εσύ να εμφανίζεται.

 

Μάλλον δεν στα είπε καλά η υπάλληλος.

Δεν νομίζω στο ΠΛΑΙΣΙΟ να είναι και τόσο καταρτισμένοι!

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά το τρέχεις με την SIM μέσα!

 

Δεν θέλει και αναβάθμιση του λειτουργικού της Vodafone ;

Γιατί έχει μέσα την παλιά εκδοση :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλει και αναβάθμιση του λειτουργικού της Vodafone ;

Γιατί έχει μέσα την παλιά εκδοση :rolleyes:

 

Όχι, δεν χρησιμοποιείς καθόλου το λογισμικό της vodafone, αφού αυτό είναι το original λογισμικό της huawei. Κάνε ό,τι ακριβώς σου είπα και δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.

Η στέρηση είναι παιδί της γνώσης. Δεν στερείσαι κάτι αν δεν γνωρίζεις ότι υπάρχει
Link to comment
Share on other sites

Αν είναι micro sim κάνει και για τα 2. :)

 

Το να χρεώνουν βέβαια 18 ευρώ την αλλαγή από sim σε micro sim το θεωρώ κοροϊδία...

 

Σίγουρα... Πιστεύω θα αλλάξει στο μέλλον.. εξαρτάται βέβαια και από τους ανταγωνιστές της... Δεν ξέρω αλλά έχω την εντύπωση ότι η Vodafone τουλάχιστον δεν αναφέρει ότι κάνει και για τα 2.. αλλά αν βάλεις το σωστό apn μπορείς όντως να κάνεις τη δουλειά σου.

Είχα ρωτήσει και εγώ σε ένα κατάστημα και όντως μου είπαν ότι υπάρχουν micro sim .

 

Δες και αυτό που νομίζω ότι σε ενδιαφέρει.

http://www.iphonehellas.gr/forum/topic/28086-ipad-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-vodafone-mobile-broadband-on-demand/

Edited by Alex0077
Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν χρησιμοποιείς καθόλου το λογισμικό της vodafone, αφού αυτό είναι το original λογισμικό της huawei. Κάνε ό,τι ακριβώς σου είπα και δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.

 

Δεν κανει την εγκατασταση. Μου βγαζει μηνυμα λαθους.

Μηπως επειδη ειχα προσπαθησει να κανω αναβαθμιση με αλλο λογισμικο πριν ;

Link to comment
Share on other sites

Δεν κανει την εγκατασταση. Μου βγαζει μηνυμα λαθους.

Μηπως επειδη ειχα προσπαθησει να κανω αναβαθμιση με αλλο λογισμικο πριν ;

 

Δεν γνωρίζω τι μπορεί να φταίει... Καλύτερα πάρε τηλέφωνο την vodafone

Η στέρηση είναι παιδί της γνώσης. Δεν στερείσαι κάτι αν δεν γνωρίζεις ότι υπάρχει
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα... Πιστεύω θα αλλάξει στο μέλλον.. εξαρτάται βέβαια και από τους ανταγωνιστές της... Δεν ξέρω αλλά έχω την εντύπωση ότι η Vodafone τουλάχιστον δεν αναφέρει ότι κάνει και για τα 2.. αλλά αν βάλεις το σωστό apn μπορείς όντως να κάνεις τη δουλειά σου.

Είχα ρωτήσει και εγώ σε ένα κατάστημα και όντως μου είπαν ότι υπάρχουν micro sim .

 

Δες και αυτό που νομίζω ότι σε ενδιαφέρει.

http://www.iphonehellas.gr/forum/topic/28086-ipad-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-vodafone-mobile-broadband-on-demand/

 

Είναι ακριβώς όπως τα γράφει το παιδί. Από τη στιγμή που μια κάρτα έχει ενεργοποιημένα data θα δουλέψει. Η micro sim που έχω στο iPhone 4 μου εδώ στο Βέλγιο που είναι κανονικά συμβόλαιο για κλήσεις και με data αν τη βάλεις στο iPad και αλλάξεις το APN δουλεύει κανονικά.

 

Θα πάρω το καρτοinternet της Vodafone (με συμφέρει καλύτερα από της Cosmote) και αν δε δίνουν micro sim απλά θα την κόψω.

 

Και just for the record.. εδώ στο Βέλγιο την πρώτη μέρα που χρειάστηκε να κόψω κάρτα επειδή το έκανα πειραματικά χάλασα 3 sim μέχρι να βρω ακριβώς τις γραμμές και να τις μάθω. Το κατάστημα του παρόχου είναι κάτω από το σπίτι μου και κατέβηκα 3 φορές και μου δίνανε συνέχεια καινούρια κάρτα δωρεάν. Μια εβδομάδα μετά μου αλλάξανε και δωρεάν την κομμένη κάρτα σε micro sim μόλις φέρανε :)

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε εδω: http://www.huaweidevice.com/worldwide/downLoadDetail.do?method=view&centerFlag=software&productId=381&oneSelected=3152&twoSelected=462&thirdSelected=381

 

Κατέβασε το πρώτο πρόγραμμα που είναι το Mobile Connect για το Modem E270 (Το ξέρω πως δεν είναι το δικό σου modem).

Αφού φορτώσεις το πρόγραμμα (ίσως χρειαστεί να το τρέξεις με δικαιώματα διαχειριστή), σύνδεσε το Ε220 και θα δουλέψει κανονικά!

 

Κώστα το 1ο αρχειο που αναφερεις απο το site της hiawei δουλευει κανονικά σε win7 ?

Link to comment
Share on other sites

Κώστα το 1ο αρχειο που αναφερεις απο το site της hiawei δουλευει κανονικά σε win7 ?

 

Εμένα μου δούλεψε κανονικά σε Windows 7 Ultimate!

Η στέρηση είναι παιδί της γνώσης. Δεν στερείσαι κάτι αν δεν γνωρίζεις ότι υπάρχει
Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε εδω: http://www.huaweidevice.com/worldwide/downLoadDetail.do?method=view&centerFlag=software&productId=381&oneSelected=3152&twoSelected=462&thirdSelected=381

 

Κατέβασε το πρώτο πρόγραμμα που είναι το Mobile Connect για το Modem E270 (Το ξέρω πως δεν είναι το δικό σου modem).

Αφού φορτώσεις το πρόγραμμα (ίσως χρειαστεί να το τρέξεις με δικαιώματα διαχειριστή), σύνδεσε το Ε220 και θα δουλέψει κανονικά!

 

Εχω κι εγω win7 και το huawei e220. Τα win7 δεν το βλεπουν το μοντεμ.

Κι η vodafone με την οποια μιλησα μου ειπε οτι η υποστηριξη γι αυτο το modem σταματησε στα vista.

 

Λες οτι με αυτο το προγραμμα τα win7 βλεπουν το μοντεμ και συνδεεσαι κανονικα, διχως να τρεξεις προγραμμα της vodafone?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, θέλω να κάνω μια ερώτηση. Είχα πάρει μία τέτοια κάρτα και την είχα κρατήσει από τότε και ακόμα δεν την έχω ενεργοποιήσει. Αν την ταυτοποιήσω, θα μπορέσω να τη ενεργοποιήσω και να χρησιμοποιήσω τις 10 ημέρες τον αύγουστο ή λήγει η προσφορά για Αύγουστο έτσι κι αλλιώς;
Link to comment
Share on other sites

Αν την ταυτοποιήσω, θα μπορέσω να τη ενεργοποιήσω και να χρησιμοποιήσω τις 10 ημέρες τον αύγουστο

 

Ναι θα μπορέσεις :)

Link to comment
Share on other sites

Σε ταυτοποιημενη sim που ειχα δωσει σε φιλο σημερα εβγαλε μηνυμα κατα το σερφαρισμα οτι αν δεν το ταυτοποιησει θα ακυρωθει αυριο.Πηρα την Vodafone με τον αριθμο της sim και μου ειπαν οτι μονο απο το καταστημα που εκανα την ταυτοποιηση μπορουν να μου πουν !!! Αν ειναι δυνατον....Πηγα στο Πλαισιο με τα χαρτια μου και εκει το βλεπουν ταυτοποιηεμενο αλλα αν και το ειδα κι εγω στην οθονη τους δεν τους ειδα και πολυ σιγουρους...:(:(:(:(:(

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Σε ταυτοποιημενη sim που ειχα δωσει σε φιλο σημερα εβγαλε μηνυμα κατα το σερφαρισμα οτι αν δεν το ταυτοποιησει θα ακυρωθει αυριο.Πηρα την Vodafone με τον αριθμο της sim και μου ειπαν οτι μονο απο το καταστημα που εκανα την ταυτοποιηση μπορουν να μου πουν !!! Αν ειναι δυνατον....Πηγα στο Πλαισιο με τα χαρτια μου και εκει το βλεπουν ταυτοποιηεμενο αλλα αν και το ειδα κι εγω στην οθονη τους δεν τους ειδα και πολυ σιγουρους...:(:(:(:(:(

 

Το ίδιο μήνυμα μου βγάζει και σε μια ταυτοποιημένη δική μου κάρτα που δοκίμασα σήμερα. Υποθέτω είναι γενικό μήνυμα....

Link to comment
Share on other sites

Θα δοκιμασω αυριο με αλλη sim ταυτοποιημενη που υποτιθεται οτι οσες δεν ειναι ΟΚ θα ειναι ακυρες.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Θα δοκιμασω αυριο με αλλη sim ταυτοποιημενη που υποτιθεται οτι οσες δεν ειναι ΟΚ θα ειναι ακυρες.

Δεν ακυρώνεται η κάρτα, απλά μπαίνει φραγή. Πας σ'ένα κατάστημα, το δηλώνεις και ανοίγει. Το πρόβλημα με το καρτοίντερνετ είναι οτι σου τελειώνει ο χρόνος που έχεις φορτώσει ακόμη και όταν είναι σε φραγή (ενώ στα καρτοκινητά "φωνής" το χρηματικό υπόλοιπο δεν χάνεται).

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... Vodafone γενικά
  • The title was changed to wrong
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...