Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες σε συσκευές της HTC & Qtek


iliu_n
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ALR ναι το siemens cx65 δείχνει πόση ώρα το άφησε ο άλλος να χτυπάει

(ή αλλιώς πόση "καούρα" είχε να σου μιλήσει ή αν απλά σου έκανε

αναπάντητη)

 

Ψάχνω να δω αν οποιοδήποτε άλλο κινητό τα έχει αυτά.Είτε PPc είτε

smartphone

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 582
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παντως κι εγω αυτο για τις αναπ.πρωτη φορα το ακουω.Καποια symbian που ειχα παντως δεν το εχουν αυτο...Δε ρωτας ομως και στα δυο S60 fora?;)
ΜΑΧ.
Link to comment
Share on other sites

Μεχρι τωρα εχω δοκιμασει μερικα Siemens Κινητα και το nokia 6100

 

Σκεφτομαι να παρω καινουριο κινητο . Ζαχαρώνω τα windows phones

αλλα δε θελω να χασω 2-3 πραγματακια που μου αρεσουν

πολυ στο siemens cx65 που εχω τωρα

 

1) Δειχνει διαρκεια αναπαντητων κλήσεων (ποση ώρα το αφησε ο

αλλος να χτυπαει)

 

2) Διάρκεια κάθε κλήσης , ώρα κλπ για κάθε κλήση χωριστά (όχι

μόνο την τελευταία)

 

2) Στα sms μπορω να βλέπω τόσο την ώρα που το εστειλα όσο και

την ώρα που παραδόθηκε (π.χ. αν ο άλλος ειχε το κινητο του κλειστο

και παραδωθει μετα απο ώρες). Στα siemens η αναφορα παράδοσης

έρχεται σαν ξεχωριστό μήνυμα

 

3) να έχει μεγαλη χωρητικότητα σε sms (εντάξει το siemens μόνο

100 ειχε)

 

4) Να έχει ειδοποιηση εισερχομενων μηνυματων , κλησεων κλπ με

αναμα κάποιου led ή κάτι παρόμοιο ώστε να βλέπεις με μια ματια

οτι είχες εισερχομενη κλήση

 

Τα κάνει κανένα QTEK αυτά?

 

 

Λοιπόν μπορώ να απαντήσω μονο για το 8310 το οποίο έχω μια βδομαδα,επίσης εχω κανα χρόνο και το siemens CX70 που ειναι 95% ίδιο με το cx65 σου αρά καταλαβαίνω τι ακριβώς λές...:happy:

 

 

1. οχι,δυστηχώς αυτό το τόσο απλό δε το έχει(μεταξύ μας ελάχιστα κινητά νομίζω το εχουν! siemens rulezzzz! αχ,γιατί δεν εβγαλές SX2? :( :( :( )

 

2. ναι αυτό το κάνει πάρα πολύ καλά!

 

2. μπορείς να δείς τι ώρα το εστείλες απο τα εξερχόμενα,το κινήτο δείχνει στήν αναφορά με ξεχωριστο sms τι ώρα πήγε.(μεγάλο πλεονέκτημα σε σχέση με το siemens είναι πως χτυπάει μόνο όταν φτάσει το μύνημα,κ οχι 2 φορές 1 οταν δεν έχει φτάσει και μία οταν φτασει)

 

 

3.δε ξέρω χωρητικότητα :X δε ξέρω καν αν έχει όριο.. οι παλιότεροι ας βοηθήσουν

 

4.απο μόνο του δεν έχει κατι τέτοιο(νομίζω),όπως όχι και auto-lock!! αλλά ευτυχώς αυτά τα δύο (3 με screensaver) τα κάνει free προγραμμάτακι.. (μπορείς να επιλέγεις να αναβοσβήνει η οθονή ή/και να δονείτε ή/και να χτυπάει ήχος ή/και να αναβοσβήνει το led του γρήγορα). ΑΛΛΑ.... δυστηχώς δεν λειτουργεί το προγραμματάκι μαζί με το προγραμμά που δίνει η ACE Hellas για να κάνει κεφαλαία τα γραμματά στα sms,οπότε αν στέλνεις πολλά sms είναι μανούβρα.. δεν ξέρω τι άλλο παίζει,αν κάποιος ξέρει λύση ας το πεί... :( ισως υπάρχει προγραμμάτακι μόνο για να σε ειδοποιει...

 

Τώρα ακόμα κάτι που θα σου λείψει? μα φυσικά να ρυθμίζεις την φωτεινότητα της οθόνης! ναι,μη με ρωτησεις γιατι,δεν γινετε απ'οτι ξερω... α και η ευκολή παραμετροποιηση των 2 soft-keys...

 

Τώρα γιατι να το πάρεις? μμμ πρώτον και κύριο: η οθόνη.. ειδικά εμείς με τα siemens μας εχει λείψει αυτο... φοβερή ευκρίνεια η qvga... μετα εχει ωραιά και βολικά πλήχτρα/joystick.. μικρό γι'αυτα που κουβαλαέι... α και η αίσθηση που σου δίνουν τα windows mobile,πως αν έχεις εναν καλο registry editor μπορείς να...χαλάσεις... εεε να φτιάξεις τα πάντα! :lol: :lol: επίσης έχω βρεί μέχρι τώρα αρκετά σπ@σμενά προγραμμάτα/παιχνίδια... σιγουρά ελάχιστα σε σχέση με το n70 πχ αλλά αυξάνοντε με το καιρό,βασικά είναι νέα πλατφόρμα σχετικά τα windows mobile5/qvga και τώρα κάτι κινείτε...

 

Αν μπορώ να δώσω κάποια συμβολή αν θες windows mobile κοίτα ίσως προς s200 μεριά... αν κάποια εντύπωση έχω ειναι πως τα ppc είναι πιο παραμετροποιήσιμα και πιο διαδεμένα στα δίαφορα σπ@σμένα κτλ... είναι πιο ακριβό ομως ετσί? και δε ξέρω αν έχει αρκετα πλήχτρα για να παίζεις καλά εναν πχ super nintendo emulator.. οι κάτοχοι s200 αν θέλουν ας απαντήσουν σε αυτό... αυταααά... καλή τύχη.

dum spiro spero
Link to comment
Share on other sites

Μένω έκπληκτος με την δυνατότητα του Siemens.Όχι πως είναι η πολύ χρήσιμη δυνατότητα, αλλά και μόνο που κάποιος το σκέφτηκε....

Αλήθεια , στις εξερχόμενες κλήσεις , η σειρά 65 κρατάει ώρα και ημερομηνία??μέχρι την σειρά 55 δεν υπήρχε αυτό.

 

Τα κινητά με OS δεν έχουν τόσο εξελλιγμένη ευχρηστία , γιατί περιμένουν από τις διάφορες εφαρμογές να καλύψουν τα όποια κενα;)

Άρθρο 5 παρ.4 εδ.2 του Ν.2251/94:

 

"Σε περίπτωση αντικατάστασης του προιόντος ή ανταλλακτικού του , η εγγύηση αυτόματα ανανεώνεται για όλη της τη διάρκεια για το νέο προιόν ή το ανταλλακτικό ."

 

:up:

Link to comment
Share on other sites

stred, τα smartphones και τα PPC phones με windows mobile έχουν την δυνατότητα να αποθηκεύουν τα μηνύματα μέχρι να τελειώσει η μνήμη. Οπότε αν έχεις κάνει επέμβαση στην registry και έχεις αλλάξει την τοποθεσία αποθήκευσης από την εσωτερική μνήμη του κινητού στην storage card και πχ έχεις κανα GB κάρτα, τότε θεωρητικά έχεις την δυνατότητα πρακτικά άπειρων μηνυμάτων...

 

Στα Symbian και συγκεκριμένα στο SE P900 που είχα παλιά (το οποίο έχει λειτουργικό Symbian UIQ), είχε όριο 2000 μηνύματα. Στο Qtek 9100 που έχω τώρα, έχω δει μέχρι και 10000.. Φυσικά δεν είναι εκεί το όριο, απλά εγώ τα έσβησα..

Link to comment
Share on other sites

Μένω έκπληκτος με την δυνατότητα του Siemens.Όχι πως είναι η πολύ χρήσιμη δυνατότητα, αλλά και μόνο που κάποιος το σκέφτηκε....

Αλήθεια , στις εξερχόμενες κλήσεις , η σειρά 65 κρατάει ώρα και ημερομηνία??μέχρι την σειρά 55 δεν υπήρχε αυτό.

 

Τα κινητά με OS δεν έχουν τόσο εξελλιγμένη ευχρηστία , γιατί περιμένουν από τις διάφορες εφαρμογές να καλύψουν τα όποια κενα;)

 

 

το CX70 (αρα κ λογικά το x65) κρατάνε στις εξερχομενες ωρα,ημερομηνία,διάρκεια κανονικά... :D off-topic on: η siemens για μενα ποτε δεν ειχε σοβαρα προβληματα δυνατητών λογισμικου,το αντιθετο.. αλλου τα'κανε μανταρα.. δες οθόνες,κάμερες,multimedia,ραδιο κτλ...

 

όσο αφορά τα κενά,ναι να τα καλύψουν οι εφαρμογές,αλλα μερικά πράγματα είναι απαράδεκτα... πχ ο φωτισμός.. στο cx70 πχ έχω προφίλ "Νυχτά" με τον φωτισμό στο 10% για να ξεκουράζω τα ματάκια μου... το 8310 έχει ο-θ-ο-ν-ά-ρ-α... αλλα δε "τολμάω" να ασχοληθώ νύχτα με αυτό! :lol: :lol: στραβώνεσαι

 

και ακόμα πιο απαράδεκτο είναι πως είχε πέσει στα χέρια μου ενα ppc με windows παλιότερα (2002-2003?) και εκεί αλλάζες την φωτεινότητα κανονικά.. δλδ ή είσαι σοβαρή εταιρία και προσκαλείς τον επαγγελματία-χομπίστα χρήστη δίνοντας του το φούλ των δυνατοτήτων του κινητού ή οχι.. ειδικά όταν θες να σπάσεις το κατεστημένο της nokia.

 

Υ.Γ. δεν εχω κατι εναντιον της microsoft,να δείτε πχ για τις nokia,samsung τι θα μπορούσα να σούρω απλά μην το παραγενικέυσω!:p :p

 

 

stred, τα smartphones και τα PPC phones με windows mobile έχουν την δυνατότητα να αποθηκεύουν τα μηνύματα μέχρι να τελειώσει η μνήμη. Οπότε αν έχεις κάνει επέμβαση στην registry και έχεις αλλάξει την τοποθεσία αποθήκευσης από την εσωτερική μνήμη του κινητού στην storage card και πχ έχεις κανα GB κάρτα, τότε θεωρητικά έχεις την δυνατότητα πρακτικά άπειρων μηνυμάτων...

 

Στα Symbian και συγκεκριμένα στο SE P900 που είχα παλιά (το οποίο έχει λειτουργικό Symbian UIQ), είχε όριο 2000 μηνύματα. Στο Qtek 9100 που έχω τώρα, έχω δει μέχρι και 10000.. Φυσικά δεν είναι εκεί το όριο, απλά εγώ τα έσβησα..

 

 

thnks για την απάντηση,βασίκα αυτό υποψιαζόμουν και γώ βάση της εμπειρίας μου σε symbian αλλα λέω κατσε μην λέω του παιδιού αρλουμπές χωρις να είμαι σίγουρος :lol: γενικά το καλό με τα smartphones (windows-symbian) είναι αυτά τα πραγματάκια

dum spiro spero
Link to comment
Share on other sites

Να έχει ειδοποιηση εισερχομενων μηνυματων , κλησεων κλπ με

αναμα κάποιου led

Τώρα που το λές μακάρι να είχε μια τέτοια λειτουργία. Θα ήταν πλλή χρείσισημει.

Link to comment
Share on other sites

Ποιο το νοημα να αγορασει καποιος brando screen protector απο ελλαδα; :wacko: Αφου η brando shop την πουλαει και πιο φτηνα και με τα εξοδα αποστολης δωρεαν! :ninja:

 

http://shop.brando.com.hk/screenprotector.php

Link to comment
Share on other sites

na rwtisw kati re paidia ..? kserei kaneis an i anavatmisi AKU2 yparxei mesa stin rom tou wm5 pou valame ??? giati exw kapoia provlimatakia..kyriws me ta minimata pou sta ellinika den mporeis na grapseis panw apo 70 xaraktires kai sto bluetooth den yparxoun epiloges gia na grapseis to onoma pou tha vlepoun osoi me psaxnoun mesw bluetooth...

sorry gia ta greekenglish

Link to comment
Share on other sites

Κατα μενα το καλυτερο QTEK (και με βαση τιμή-απόδοση) ειναι το s100.Εχει πολυ δυνατο επεξεργαστη,ειναι σφαίρα δηλαδή,ειναι μικρό και βολικό.Δεν με καλύπτει μεχρι στιγμής καποιο απο τα καινούρια.Δεν καταλαβαινω γιατι να βαλουν στο s200 τον αργό TI OMAP 850 στα 200.....

Υπερτερει εναντι του 2020ι σε σχεση δυνατοτήτων-μεγέθους και εχει καλυτερη αυτονομία ενω ειναι ισως σχεδον το ιδιο γρήγορο ,απεχει μακραν απο το 9100 και απο το s200 (τι δηλαδή ..να παω απο Intel® Bulverde 416MHz σε TI OMAP 850 στα 200???)

Καποια νεα κολπα που εχει το s200 δεν με ξεγελανε,και ενταξει δεν μπορω να πω οτι πλησιάζει το 9000. Επισης σε οτι αφορα το πληκρολόγιο,πιστευω οτι με το πενακι η δουλεια γινεται καλυτερα,ευκολοτερα και γρηγορότερα.Δεν βλεπω ιδιαιτερη χρησιμότητα στο συρομενο πληκτρολόγιο του 9100 ρε ΄παιδιά.

Με το s100 κανω τη δουλεια μου μια χαρα,του εχω ριξει και 1 GB μνημη εχω αγοράσει (βαρεθηκα να παιζω με trials και σπασμενα) και καποια προγράμματα και ειμαι ανετος.Θελω να παρω ενα καινουριο με ισως πιο μεγαλη οθόνη αλλα μεχρι στιγμής δεν με ικανοποιεί καποιο απο τα υπάρχοντα για να αξιζει να εγκαταλειψω το S100.

Ayta...

Link to comment
Share on other sites

Guest lagoudakis
συμφωνω απολυτα μαζι σου,αλλα δεν υπερτερει σε σχεση με το 2020i πουθενα,το αντιθετο θα ελεγα, κατα την γνωμη μου,εκτος του μεγεθους,αλλα ειναι λογω τις οθοναρας του 2020i,επισης εχει καλυτερη καμερα,wi-fi και πιο δυνατο επεξεργαστη το 2020i,το οποιο ειναι απολαυση με το destinator σε σχεση με την οθονη του 100,φυσικα αυτα τα 2 εξακολουθουν να ειναι τα αγαπημενα μου μοντελα ακομα και σημερα
Link to comment
Share on other sites

Αν αυτό λέει κάτι, εγώ μετά από μια 3μηνη συμβίωση με το qtek9000, το πουλάω, και γυρνάω πίσω στο πολύ πιο σταθερό, πολύ πιο ισχυρό NOKIA 9300.

 

Το 9000 θα μπορούσε να είναι κορυφαίο, αλλά όχι με τόσα προβλήματα λογισμικού και ταχύτητας.:mad: :(

 

Και φυσικά, εφόσον το χρησιμοποιώ για επαγγελματικό, δεν μπορώ να περιμένω άλλο ένα χρόνο το επόμενο firmware update.

 

Έχω ακούσει ωστόσο πολλά καλά λόγια από συναδέλφους για το S200.

Link to comment
Share on other sites

Προσφατα εβαλα σε ενα SPV C500 της Orange τα WM5. Μετα απο πολλες αποτυχημενες προσπαθειες (κυριως για το application unlocking της Orange) το καταφερα και ειμαι πολυ συγκινιμενος! Ειναι πολυ πιο λειτουργικα και ομορφα απο τα προηγουμενα. Τι γινεται ομως με τα μηνυματα; Μονο 70 χαρακτηρες στα Ελληνικα; Να σημειωσω οτι εγκατεστησα και το πακετο των Ελληνικων. Ενα αλλο προβλημα που εχω: Κατεβασα διαφορα προγραμματα για WM5, αλλα μολις παω να τα εγκαταστησω, μου πεταει μηνυμα και λεει ο,τι το προγραμμα αυτο δεν προοριζεται γι αυτην την πλατφορμα. Τι γινεται; Τα προγραμματατων 2003 ομως εγκαθιστανται και τρεχουν κανονικα. Τι γινεται λοιπον;

Στην προηγουμενη ζωη μου ημουν φανατικος οπαδος της Σιμπιαν. Μετα απο τα WM5 αλλαξοπιστισα. Να σας πω επισης οτι ειναι το πρωτο μου μηνυμα σε φορουμ. Ελπιζω να τα πηγα καλα.

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω απολυτα μαζι σου,αλλα δεν υπερτερει σε σχεση με το 2020i πουθενα,το αντιθετο θα ελεγα, κατα την γνωμη μου,εκτος του μεγεθους,αλλα ειναι λογω τις οθοναρας του 2020i,επισης εχει καλυτερη καμερα,wi-fi και πιο δυνατο επεξεργαστη το 2020i,το οποιο ειναι απολαυση με το destinator σε σχεση με την οθονη του 100,φυσικα αυτα τα 2 εξακολουθουν να ειναι τα αγαπημενα μου μοντελα ακομα και σημερα

 

Ενταξει,εχεις δικιο,μαλλον δεν το εθεσα σωστα.Υποκειμενικη η αποψη μου γιατι στεκομαι κυριως στη συγκριση φορητοτητας σε σχεση με δυνατοτητες.Καλο το 2020i αλλα λιγακι "ευσωμο" για τα δικα μου δεδομενα παντα.

Link to comment
Share on other sites

paidia 2 qtek eina ta kala....

A) 2020i--->to pernis an 8elis poli grigoro procesor kai den se enoxli to mege8os

B) 9100---->to pernis an 8elis hardware keyboard,mikrotero mege8os,kai pio argo processor

 

tora o processor gia mena den ine kai kanena spoudeo prama....den xreiazomai perissotero apo 195Mhz....ti na kano ton 500Mhz??

ine up to U....ti 8elis na 8ysiasis gia xari ton ipolipon....

PROUD ARSENAL FAN

http://images.skysports.com/images/badges/100x100/3.gif

Link to comment
Share on other sites

Sorry για το offtopic που θα ρωτησω αλλα ξερει κανεις να μου πει γιατι μου βγαζει συχνα πυκνα μηνυμα οτι η εφεδρικη μπαταρια θελει οπωσδηποτε φορτιση γιατι ειναι λεει σε χαμηλα επιπεδα ενω δεν εχω 10' που το εχω βγαλει απο το φορτιστη ?
Link to comment
Share on other sites

Μακρία απο brando.

Παρηγγειλα, παρελαβα Ultra Clear Screen Protector για MiTAC Mio 168

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΑΘΛΙΟΤΑΤΟ (επιεικώς)

Πολλές φουσκάλες, antiscratch ουτε κατα διανοια και φουσκαλες αδυνατον να βγουν (1 1/2 ωρα παλευα αλλα ματαια). Tσαμπα τα 10 €

Δεν ειμαι niewbie σε Screen Protectors, εχω βαλει πολλους ( αψογα πλεον) αλλα αυτο το χάλι πρωτη φορά.

ΤΖΑΜΠΑ Η ΔΙΑΦΗΜΗΣΗ ΤΗΣ brando ως καλυτερη εταιρία σε SP

ΣΙΓΟΥΡΑ ΟΦΕΙΛΕΤΕ ΣΕ ΔΙΑΦΗΜΙΣΤΙΚΟ ΤΗΣ ΤΜΗΜΑ ΜΟΝΟ

 

PS. Aν παρετε παρτε φτηνους απο οπουδηποτε αρκει να τους πιασετε και να δετε οτι ειναι μαλακοι.

Το Ultra Clear Screen Protector είναι ατκετα σκληρό για να μπει χωρις φουσκαλες. Εκτος αν σας αρεσουν oi φουσκαλες!!!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δύο φορές έχω βάλει screen protector στη ζωή μου, και οι δύο ήταν Brando Ultra Clear, και οι δύο μπήκαν άψογα, οπότε μάλλον είσαι υπερβολικός. Λίγη προσπάθεια θέλει, δεν είναι τίποτα.
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ με τη σειρά μου έχω βάλει 2 screen protectors PPC Techs Crystal Clear σε Ρ800 & Ρ900 και 2 screen protectors Brando Ultra Clear σε S100 & 9100. Μόνο την πρώτη φορά δημιουργήθηκαν δύο φουσκάλες, τη μία την εξαφάνισα και την άλλη τη συνήθισα... :O Τις υπόλοιπες τρεις φορές μπήκαν χωρίς κανένα πρόβλημα σκόνης και καμία φουσκάλα. Όπως τα λέει ο gkr41, απλώς θέλει λίγη προσπάθεια και ένα μπάνιο γεμάτο υδρατμούς για να μην αιωρείται σκόνη.
Link to comment
Share on other sites

mia erwtisi paidia.

 

estw oti den mas noiazoun ta lefta.

 

poia apo ta dyo protimate.

 

9100

i

9090?

 

egw ekleina pros 9090.

 

Ps:min peite gia allo modelo

http://memimage.cardomain.com/member_images/4/web/700000-700999/700852_28.jpg
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει περιπτωση να μπουν wm5 σε mpx 220; Μπα ε;

γι α μπχ 200 μπαινουν σιΓουρα τα εχω περασει για 220 δεν ξερω αλλα λογικα θα υπαρχουν

Link to comment
Share on other sites

Μια φορά έβαλα μια, χωρίς υδρατμούς και λοιπά, και κάθησε άψογα χωρίς καμμιά φουσκάλα. Απλά ήμουν τρομερά προσεκτικός...

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

iAppsHellas.gr : Νέα και εφαρμογές για το iOS από Έλληνες για Έλληνες και… όχι μόνο!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εγω πριν βαλω protector καθαριζω την οθονη με μαντηλακια που χρησιμοποιω για την οθονη του υπολογιστη που ειναι αντιστατικα και στη συνεχεια βαζω απειρολαχιστη ποσοτητα νερου με το δακτυλο μου στην οθονη του ppc και ετσι δεν υπαρχει περιπτωση να κανει φουσκαλα ή να εγκλωβιστει σκονη με τιποτα

Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου

http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

Link to comment
Share on other sites

Προγανως δεν εχετε δοκιμάσει τους απλους μαλακους screen protectors του 1€

που εκει να δειτε εφαρμογη και αισθηση του tap

Anyway χρησιμοποιω ppc εδω και 5 χρόνια, οποτε περι προσοχής και εφαρμογης sp δεν νομιζω να τιθεται θέμα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες σε συσκευές της HTC & Qtek

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...