Jump to content

[S9/S9 Plus] Η εμπειρία σας από τη μπαταρία


Mitsos_The_Great
 Κοινοποίηση

Είστε ικανοποιημένοι με την μπαταρία των S9/S9+ σε σχέση με τα S8/S8+;  

117 members have voted

  1. 1. Είστε ικανοποιημένοι με την μπαταρία των S9/S9+ σε σχέση με τα S8/S8+;

    • Έχω S9 (Η αυτονομία είναι χειρότερη από το S8)
      10
    • Έχω S9+ (Η αυτονομία είναι χειρότερη από το S8+)
      27
    • Έχω S9 (Η αυτονομία είναι ίδια ή καλύτερη από το S8)
      15
    • 'Εχω S9+ (Η αυτονομία είναι ίδια ή καλύτερη από το S8+)
      65


Recommended Posts

Εγώ δεν έχω fb, messenger, Instagram. Μόνο what's up, viber. Push κάνει το gmail (και μόνο στα κύρια). Gazzeta, chrome..Και λίγες ακόμη τέτοιες..Και πάλι 3,5 ώρες βγάζω.. αλλά δεν το σκαλιζω (έχω και 30 ώρες αναμονή πάνω κάτω). Σε σχέση με το 7 plus που είχα μου φαίνεται πολύ λίγο. Το βράδυ χάνει 4-5 %, μόνο στην αναμονή(με wifi 4g ανοιγμενα). Στο iPhone έχανα 1% (Και όχι παντα). Περιμένω το pie..να φάει ένα reset μπας και στρώσει.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Μάλλον εσύ έχεις κολλήσει με το fb που είσαι full μέσα :D

 

Η αλήθεια είναι αυτή, το fb, Instagram κτλ και γενικά ότι τρέχει συνέχεια στο παρασκήνιο και δίνει push notifications είναι πολύ ενεργοβορα! Επίσης είναι γνωστό ότι η εφαρμογή του fb στο Android είναι κακογραμμένη και "ταλαιπωρεί" τη μπαταρία.

 

Επίσης το ότι εσύ βγάζεις 5ωρα με full 4G με τα παραπάνω και με το μικρό s9, σε κάνει εσένα "εξωγήινο", όχι όλους τους υπόλοιπους...

 

Anyway, φιλικά πάντα μιλάμε, και να μην εκνευρίζεσαι εδώ μέσα, δεν υπάρχει κανένας λόγος.

 

Ό,τι λέω, το λέω με screenshots, εκτός αν δεν τα χεις δει. Τότε πάω πάσο, κάνε μια βόλτα και δες τα.

Επίσης ήταν 5:22 το μεγαλύτερο sot με την ίδια χρήση ΚΑΙ full ανάλυση.

Η μήπως είναι φωτοσοπ;

XDA μπαίνεις ποτέ; Ίδιους αριθμούς βγάζουν κ αυτοί.

 

Αν μένετε σε κατσικοχώρια και έχετε σάπιο σήμα, λογικό να πέφτει και η μπαταρία νεράκι.

Όταν έχετε σάπιες εφαρμογές, λογικό να πέφτει η μπαταρία και να κλαίτε στα forums.

 

ΥΓ. Ναι, είμαι όλη μέρα fb επειδή τρέχω σελίδες οι οποιες μου βγάζουν λεφτά. Σορρυ.

Ο άλλος δεν ξέρει τα βασικά και μου κλαίγετε 1 βδομάδα για την μπαταρία του s9 επειδη του βγάζει 2ωρα και έχει μέσα ένα σωρό αηδίες.

ΥΓ2. Εγώ ΟΛΕΣ ΜΑ ΟΛΕΣ τις εφαρμογές, τις έχω always sleeping και ποτέ μα ποτέ δεν χάνω notification, το χω ξανα γράψει αυτό.

Επίσης έχω σβήσει όλες τις αηδίες του στυλ google photos κλπ που δεν μου χρειάζονται.

 

ΥΓ3. Και εγώ φιλικά μιλάω, απλά κουράστηκα να βλέπω αηδίες.

 

Αυτά που σας λέω, σας τα έχω δείξει σε σκρινσοτς ξανά λέω.

Δεν παίρνω ποσοστά απ την samsung και την σιχαίνομαι είναι η αλήθεια, το κινητάκι αυτό όμως τα σπάει στα 500 που το πήρα καινούριο πριν 2.5 μήνες

 

ΥΓ4. Με το htc u ultra που κράτησα 1 μήνα, έβγαζα με την ίδια χρήση, 2.5 ώρες. Εκεί να δείτε σαπίλα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 12 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εγώ δεν έχω fb, messenger, Instagram. Μόνο what's up, viber. Push κάνει το gmail (και μόνο στα κύρια). Gazzeta, chrome..Και λίγες ακόμη τέτοιες..Και πάλι 3,5 ώρες βγάζω.. αλλά δεν το σκαλιζω (έχω και 30 ώρες αναμονή πάνω κάτω). Σε σχέση με το 7 plus που είχα μου φαίνεται πολύ λίγο. Το βράδυ χάνει 4-5 %, μόνο στην αναμονή(με wifi 4g ανοιγμενα). Στο iPhone έχανα 1% (Και όχι παντα). Περιμένω το pie..να φάει ένα reset μπας και στρώσει.

 

Και μετά μου λένε πως φταίει η κακογραμμένη εφαρμογή του fb..

Link to comment
Share on other sites

Συμφορουμητη ηρέμησε λιγάκι γιατί αυτές οι κραυγές πληκτρολογίου χωρίς να ξέρουμε τι λέμε ταιριάζουν σε προβληματικους ανθρώπους... Θέλω με πιστεύω ότι δεν είσαι τέτοιος.

 

Α. Δε μ αρέσει να μιλάω για τον εαυτό μου, αλλά όντως δε μπαίνω xda... Απλά έχω εκεί 3.500 posts και μια από τις καλύτερες "μαγειρεμένες" rom για παλαιότερα Samsung note.

 

B. Ζω στο κέντρο της Αθήνας και όχι σε "κατσικοχωρι", που ο χαρακτηρισμός σου για όσους ζουν εκεί είναι προσβλητικός.

Είμαι και βέρος Αθηναίος, ανέβηκα στα μάτια σου;

 

Γ. Οι χρόνοι που βγάζεις δεν είπα ποτέ πως είναι ψεύτικοι ή εσύ λες ψέματα. Προσωπικά δε χαρακτηρίζω ανθρώπους που δε γνωρίζω. Είπα ότι είσαι ισχνή μειοψηφία.

 

Πόσοι εδώ μέσα βρε παιδιά βγαζετε με το μικρό s9, 5+ ώρες sot με full 4G και full push notifications από τα γνωστά social? Μήπως τελικά εγώ είμαι η μειοψηφία...

 

Το τελειώνω εδώ γιατί δε μ αρέσουν οι αντιδικίες εδώ μέσα και ούτε ταιριάζει στο forum. Νομίζω ότι έχω γίνει κατανοητός.

Edited by elthis

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Όχι φίλε μου δε κλαιγομαι γιατί προφανώς αναφέρεσαι σε μένα. Απλώς ψάχνω λύσεις από άτομα πιο έμπειρα και πιο ψαγμένα από μένα, άτομα που έχουν περισσότερο χρόνο το κινητό από μενα. κανένας δε σε ανάγκασε να σχολιάσεις τα δικά μου ποστ. Μιας και εσύ δε θέλεις να βοηθήσεις πάρα μόνο να ειρωνευτεις. Btw στη Καβάλα μένω και όχι σε "κατσικοχωρι".

Και όχι δεν είμαι ικανοποιημένος από τα 3.30 ώρες Sot για αυτό κ θέλω να βελτίωσω τις επιδόσεις με πιθανά tips που δεν χρειάστηκε στο παρελθόν να κάνω.

 

Στάλθηκε από το SM-G960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Φρέσκο με κακογραμμένο Facebook app κλπ κλπ.

 

4:40 στο 16%

aac4e9887d9ae0721bf2a8cac5a185e7.jpg6bd5d0962acc2cc620ac69080c70d245.jpg74b306e5db2a5d899b0a9e63e725738f.jpg

 

Sent from my SM-G960F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

UsualSuspect του πίνεις το αίμα όπως βλέπω στο gsam, με τη χρήση σου ένας κύκλος αποφόρτισης γίνεται σε 11ωρες και 55 λεπτά με μέσο όρο οθόνης 5ωρες και 20 λεπτά. Οκ η οθόνη αλλά με τόσο σύντομο διάστημα αποφόρτισης, δεν είναι κάτι τρελό

 

Sent from my SM-G930F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

S9+ με Sim City και youtube στο 15%b80bf0b4848055c1a136ef59119edcc4.jpg

 

Sent from my SM-G965F using Tapatalk

 

Μακάρι να είχα τόσο.. μου φαίνεται εξωπραγματικό

Link to comment
Share on other sites

UsualSuspect του πίνεις το αίμα όπως βλέπω στο gsam, με τη χρήση σου ένας κύκλος αποφόρτισης γίνεται σε 11ωρες και 55 λεπτά με μέσο όρο οθόνης 5ωρες και 20 λεπτά. Οκ η οθόνη αλλά με τόσο σύντομο διάστημα αποφόρτισης, δεν είναι κάτι τρελό

 

Sent from my SM-G930F using Tapatalk

 

Χωρίς να του πίνω το αίμα, βγάζει 4:30 - 4:40 το περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

Έχω παρατηρήσει ότι με YouTube η αυτονομία είναι κλάσεις ανώτερη από ότιε Facebook. Το τσέκαρα σε WiFi.

 

Στάλθηκε από το SM-G960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοείς ότι βλέποντας Youtube πέφτει πολύ λιγότερο η μπαταρία σε σχέση με FB στον ίδιο χρόνο, ναι ισχύει πάραυτα

 

Sent from my SM-G930F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτό εννοώ! 1 ώρα Facebook μπορει να έχει και διπλάσια κατανάλωση μπαταρίας από 1 ώρα YouTube!

 

Στάλθηκε από το SM-G960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Όσο και αν το αρνούνται μερικοί, τα wakes που κάνουν στη συσκευή το FB και το messenger, δεν τα κάνει καμία εφαρμογή.

Είναι τόσο κακογραμμένα apps.

 

Galaxy S9+ & Tapatalk Pro

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

οτι χειροτερο υπαρχει.μετα απο καθε update μια εκκαθαριση δεδομενων συνισταται στην cache για να μην κολλαει!!
I Want To Believe
Link to comment
Share on other sites

Πρώτον. Mπαίνω facebook μέσω browser εδώ και χρόνια. Περίπου 5-10 λεπτά την ημέρα αφιερώνω. Αποφάσισα προχθές να ενεργοποιήσω την εφαρμογή, γιατί ήταν η ΠΡΩΤΗ ενέργεια που έκανα όταν άνοιξε η συσκευή, να απενεργοποιήσω την εφαρμογή του facebook και ήθελα να δω πόσο καίει. Και μπήκα 5 λεπτά. 5 λεπτά facebook με browser καίνε 0-1% μπαταρία. 5 λεπτά με την εφαρμογή έκαψε 3%. Επίσης η συσκευή έκαιγε μπαταρία και στο stand-by, σαν drain. Το απενεργοποίησα ξανά και όλα πρίμα. Όλα τα άλλα, δηλαδή insta, fb messenger, viber, τα δουλεύω κανονικά.

 

Δεύτερον, βρήκα κι έβαλα μια εφαρμογή για φόρουμ, το tapatalk. Το κινητό ζεσταινόταν και έκαιγε μπαταρία σαν να παίζω παιχνίδι! Ίσως και χειρότερα, ζεμάτισε κανονικά. Το πέταξα έξω κι αυτό.

 

Προσωπικά φορτίζω τη συσκευή κάθε 2 μέρες μόλις πάει προς 20%, έχοντας 4-5 ώρες οθόνης ανάλογα τη χρήση. Μια μέρα το ξέσκισα, έφτασε στο 12% μέσα στην ίδια μέρα, με 6μισι ώρες οθόνης, σε wifi κυρίως.

Περιμένοντας καινούργιες συσκευές πριν μερικά χρόνια: πω πω, άραγε τι ωραία καινούρια χαρακτηριστικά θα έχουν!! Περιμένοντας καινούργιες συσκευές σήμερα: πωωω, άραγε ποια χρήσιμα χαρακτηριστικά θα κόψουν...

--Motorola M3588 > Ericsson T65 > Sharp GX25 > Sony Ericsson T650i > Samsung Jet > Samsung Galaxy S > OnePlus One > Samsung Galaxy S9+ > Samsung Galaxy S21FE

--GPad 8.3 > Galaxy Tab S6

Link to comment
Share on other sites

2:30 ώρες με 4g και 70% φωτεινότητα και κλασικά με το κακογραμμένο fb app κλπ, και το υπόλοιπο με WiFi και 50% φωτεινότητα.

 

8b111f79f87b15572427d471221ef4e4.jpg07fe626ecd47b4663a2fb507873bf4b2.jpge733a797d8001141d0a8dc3c219d3671.jpg

 

Sent from my SM-G960F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το Facebook είναι προεγκαταστημενο? Δε μπορώ να το σβήσω

 

Nαι, για κάποιο παρίεργο λόγο. Γίνεται όμως να επενεργοποιηθεί. Στις ρυθμίσεις.

Περιμένοντας καινούργιες συσκευές πριν μερικά χρόνια: πω πω, άραγε τι ωραία καινούρια χαρακτηριστικά θα έχουν!! Περιμένοντας καινούργιες συσκευές σήμερα: πωωω, άραγε ποια χρήσιμα χαρακτηριστικά θα κόψουν...

--Motorola M3588 > Ericsson T65 > Sharp GX25 > Sony Ericsson T650i > Samsung Jet > Samsung Galaxy S > OnePlus One > Samsung Galaxy S9+ > Samsung Galaxy S21FE

--GPad 8.3 > Galaxy Tab S6

Link to comment
Share on other sites

Ποια έκδοση Android έχετε? Γιατί εγώ έχω την 8.0.0 και μου είπαν στο service του Γερμανού ότι ευθύνεται στην κακή απόδοση της μπαταρίας!

 

Στάλθηκε από το SM-G960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

27ec9b139467b5ba776d80421a652e4b.jpg

Edited by barcelonistas
Link to comment
Share on other sites

Ποια έκδοση Android έχετε? Γιατί εγώ έχω την 8.0.0 και μου είπαν στο service του Γερμανού ότι ευθύνεται στην κακή απόδοση της μπαταρίας!

 

Στάλθηκε από το SM-G960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

27ec9b139467b5ba776d80421a652e4b.jpg

Όλοι την ίδια έχουμε... Κατά πάσα πιθανότητα θα πάει κατευθείαν σε Android 9.

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

κι εγώ αυτό πιστεύω, η σαμμυ έτσι βαδίζει τα τελευταία χρόνια είτε με s7,s8 σειρά από 6.0 πήγε σε 7.0 κ 8.0
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Άρα παραμένω με μάπα μπαταρία! Τέλος ξενέρωσα δεν ασχολούμαι άλλο. Το χάλι δε βελτιώνεται.

 

Στάλθηκε από το SM-G960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Άρα παραμένω με μάπα μπαταρία! Τέλος ξενέρωσα δεν ασχολούμαι άλλο. Το χάλι δε βελτιώνεται.

 

Στάλθηκε από το SM-G960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Και γω με μια εβδομαδα που έχω το κινητό, έχω σχεδόν αυτήν την αυτονομία που αναφέρεις με παρόμοια χρήση κυρίως σε τόσες ώρες αναμονής (εννοώ χρήση με μπαταρια 18-20 ώρες). Η έκδοση 9 αναμένεται να τη βελτιώσει τη μπαταρία?

Link to comment
Share on other sites

Και γω με μια εβδομαδα που έχω το κινητό, έχω σχεδόν αυτήν την αυτονομία που αναφέρεις με παρόμοια χρήση κυρίως σε τόσες ώρες αναμονής (εννοώ χρήση με μπαταρια 18-20 ώρες). Η έκδοση 9 αναμένεται να τη βελτιώσει τη μπαταρία?

 

Όχι, μην περιμένετε θάυματα. Κάθε χρόνο η Google πλασάρει καλύτερη μπαταρία για κάθε νέα έκδοση της και κάθε φορά είναι χειρότερη από την προηγούμενη. Απλά κάτι πρέπει να παρουσιάσει και αυτή. Αν βάλουμε στην εξίσωση και την προϊστορία της Sammy να καταστρέφει αυτονομίες με κάθε νέα έκδοση, έχετε την απάντηση σας.

Δυστυχώς αν θέλετε καλή μπαταρία προτιμήστε περισσότερα mAh παρά software θαύματα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες δεδομένα ανοιχτά στη δουλειά ελάχιστη χρήση όμως.κ wifi ανοιχτό όσο οι ώρες οθόνης .5η η 6η φόρτιση δε θυμάμαι αχαχα.S9 plusfc15c9d43dae423f7b2caf04ab195774.jpg

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

T68 N95 i900 i8000 HTC HD2 GT-I9300 Note3 s6 s7edge
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S9/S9 Plus] Η εμπειρία σας από τη μπαταρία

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...