Jump to content

Samsung Galaxy S9+


Mitsos_The_Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα παίδες. Έχω ένα πρόβλημα και δεν μπορώ να καταλάβω πως προκύπτει. Μου βγάζει από χτες το απόγευμα χωρίς κανέναν λόγο σφάλματα σε διάφορες εφαρμογές όπως το email, το cu και κάποια άλλα. Μου βγάζει ότι η εφαρμογή δεν ανταποκρίνεται και αν θέλω να την κλείσω η να στείλω αναφορά η αποστολή σχολίων. Το έκλεισα το άνοιξα αλλα συνεχόμενα το ίδιο. Δεν έκανα κανένα νέο πρόγραμμα εγκατάσταση και τίποτα που να μην συνήθιζα.

Καμια ιδέα γι αυτό το παράξενο θεμα;

 

Γενικά ήταν πρόβλημα της Google και "έπιασε" πολλές συσκευές από διάφορους κατασκευαστές.

Με update των εφαρμογών της Google από το Google play store, πρέπει να στρώνουν

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Android 11 Samsung One Ui 3.1 Galaxy S9-S9+ .

 

Οσοι κανετε root την συσκευη custom rom full port ----->>>

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα έχω ένα μήνα περίπου το Samsung fe 5g. Ωραία πράγματα, καλούδια μπολικα αλλά για μένα προσωπικά η πραγματική επανάσταση ήταν η έλευση του one ui στο android 9. Βέβαια η εμπειρία χρήσης εδώ, εννοώ στο 3.1 Ui με android 11 και σναπ 865 είναι απόλαυση, όλα βούτυρο και πολύ σβέλτο το κινητό. Η Samsung έχει ανεβάσει πολύ ψηλά τον πήχη με το λογισμικό της, εξαιρετική δουλειά.
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Γιατο τα άλλα samsung δεν έχουν το one ui?

 

Και τι διαφορά ακριβώς έχει αυτό το one ui που έχεις στο κινητό σου fe 5g?

Link to comment
Share on other sites

Android 11 Samsung One Ui 3.1 Galaxy S9-S9+ .

 

Οσοι κανετε root την συσκευη custom rom full port ----->>>

 

Τι μας προσφέρει; Αξίζει ο μέσος χρήστης να το κάνει; Δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με rom κλπ αλλά αν αξίζει θα το επιχειρησησω.

Link to comment
Share on other sites

Όσο παίρνει η συσκευή ακόμη επίπεδα ασφαλείας , προσωπικά εγώ δεν θα το έκανα. Εξάλλου και με android 10 που είναι η συσκευή τα πάει περίφημα.
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Και με android 10 μια χαρα τα παει .

Και με custom android 11 παλι μια χαρα τα παει .

Στο 11 ο dev βαζει και τις ενημερωσεις .

Καλα ναι αν εχεις υπολοιπο εγγυησης δεν βαζεις την 11 .Μολις ληξει την βαζεις εαν θελεις για ανανεωση .

Εγω θα την βαλω το αλλο ΣΚ θα εχω ελευθερο χρονο μια και ειμαι πλεον εκτος εγγυησης.

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρον...Το έχω πλέον για δεύτερο και οικογενειακό back-up, οπότε μπορώ να "παίξω" πάλι.

Η αλήθεια είναι ότι τα τελευταία χρόνια έχω πάψει να φλασάρω ...Πάνε οι εποχές που έβαζα κάθε εβδομάδα νέα rom στο LG 2X! :lol:

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Και με android 10 μια χαρα τα παει .

Και με custom android 11 παλι μια χαρα τα παει .

Στο 11 ο dev βαζει και τις ενημερωσεις .

Καλα ναι αν εχεις υπολοιπο εγγυησης δεν βαζεις την 11 .Μολις ληξει την βαζεις εαν θελεις για ανανεωση .

Εγω θα την βαλω το αλλο ΣΚ θα εχω ελευθερο χρονο μια και ειμαι πλεον εκτος εγγυησης.

 

Ωραίος. Θα περιμένω τις εντυπώσεις τις δικές σου πριν αποφασίσω ο,τιδήποτε :p:D

Περιμένοντας καινούργιες συσκευές πριν μερικά χρόνια: πω πω, άραγε τι ωραία καινούρια χαρακτηριστικά θα έχουν!! Περιμένοντας καινούργιες συσκευές σήμερα: πωωω, άραγε ποια χρήσιμα χαρακτηριστικά θα κόψουν...

--Motorola M3588 > Ericsson T65 > Sharp GX25 > Sony Ericsson T650i > Samsung Jet > Samsung Galaxy S > OnePlus One > Samsung Galaxy S9+ > Samsung Galaxy S21FE

--GPad 8.3 > Galaxy Tab S6

Link to comment
Share on other sites

Όλοι μας θα περιμένουμε εντυπώσεις και ίσως κάποιον οδηγο, είτε εγχώριο είτε αλλοδαπό.

Είδα κάποια βίντεο αλλά πρακτικά δεν έχω καταλάβει τι περισσότερο μπορείς να κερδίσεις εκτός από τη νέα έκδοση με τις ρυθμίσεις ασφαλειας. (Αν και από ότι κατάλαβα θα μοιάζει με την 11 απλά είναι σαν 11ρα cracked)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό πιστεύω κι εγώ ότι εφόσον η συσκευή υποστηρίζεται επίσημα με επίπεδα ασφαλείας για ένα σημαντικό ακόμη χρονικό διάστημα θα παρέμενα εγώ προσωπικά ως έχει με android 10 το οποίο είναι μια χαρά φυσικά...
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Εδώ και κάμποσες μέρες ανήκω σε αυτούς που έχουν το πρόβλημα green screen. Η Samsung μου προτείνει μια σείρα κινήσεων που δεν έχει κανένα αποτέλεσμα. Υπάρχει κάποιος που να γνωρίζει κάποια λύση στο πρόβλημα, είναι software ή hardware
Link to comment
Share on other sites

Όλοι μας θα περιμένουμε εντυπώσεις και ίσως κάποιον οδηγο, είτε εγχώριο είτε αλλοδαπό.

Είδα κάποια βίντεο αλλά πρακτικά δεν έχω καταλάβει τι περισσότερο μπορείς να κερδίσεις εκτός από τη νέα έκδοση με τις ρυθμίσεις ασφαλειας. (Αν και από ότι κατάλαβα θα μοιάζει με την 11 απλά είναι σαν 11ρα cracked)

 

Σε ενα custom rom τι κερδιζεις ?

Καταρχην δεν μοιαζει με 11 ειναι η 11 γιατι ειναι απο επισημο ρομ του πιο καινουργιου galaxy note 10 λαιτ μια και φοραει τον ιδιο επεξεργαστη με την σειρα 9.Μαλιστα η σειρα 9 εχει την τυχη για οσους κρατησουν την συσκευη να παρει και την 12 μια και θα την παρει και το Note 10 λαιτ.

 

Πλεονεκτηματα custom rom:

Ξεκλειδωτο Συστημα χωρις Περιορισμο .

 

Μπορεις να το φλασαρεις το ρομ χωρις να υπαρχουν μεσα σχεδον ολες οι προεγκατεστημενες εφαρμογες παρα μονο οι βασικες για να τρεξει το συστημα.

Μπορεις να μπαινεις εσυ ο ιδιος στα αρχεια συστηματος και να διαγραφεις οτι θες .Οπως διαγραφεις μια εφαρμογη απο το play που εβαλες.

Μπορεις να βαζεις ως αρχεια συστηματος αρχεια ακομα και απο συσκευες αλλων εταιριων.

Μπορεις να τροποποιεις βασικα αρχεια νεοτερων μοντελων και να τα βαζεις στο δικο σου πχ.μια αναβαθμισμενη εκδοση bt , gps, βαζεις οτι CSC θες κτλ.

Αυτα τα ολιγα τα Βασικα γιατι ειναι και αλλα για να εχει καποιος μια μικρη ιδεα και να μη μπερδευεται.

Απο κει και περα οτι και να κανει καποιος η με 10 η 11 καλα ειναι δεν εχει προβλημα.

Edited by s_wind
Link to comment
Share on other sites

Σε ενα custom rom τι κερδιζεις ?

Καταρχην δεν μοιαζει με 11 ειναι η 11 γιατι ειναι απο επισημο ρομ του πιο καινουργιου galaxy note 10 λαιτ μια και φοραει τον ιδιο επεξεργαστη με την σειρα 9.Μαλιστα η σειρα 9 εχει την τυχη για οσους κρατησουν την συσκευη να παρει και την 12 μια και θα την παρει και το Note 10 λαιτ.

 

Πλεονεκτηματα custom rom:

Ξεκλειδωτο Συστημα χωρις Περιορισμο .

 

Μπορεις να το φλασαρεις το ρομ χωρις να υπαρχουν μεσα σχεδον ολες οι προεγκατεστημενες εφαρμογες παρα μονο οι βασικες για να τρεξει το συστημα.

Μπορεις να μπαινεις εσυ ο ιδιος στα αρχεια συστηματος και να διαγραφεις οτι θες .Οπως διαγραφεις μια εφαρμογη απο το play που εβαλες.

Μπορεις να βαζεις ως αρχεια συστηματος αρχεια ακομα και απο συσκευες αλλων εταιριων.

Μπορεις να τροποποιεις βασικα αρχεια νεοτερων μοντελων και να τα βαζεις στο δικο σου πχ.μια αναβαθμισμενη εκδοση bt , gps, βαζεις οτι CSC θες κτλ.

Αυτα τα ολιγα τα Βασικα γιατι ειναι και αλλα για να εχει καποιος μια μικρη ιδεα και να μη μπερδευεται.

Απο κει και περα οτι και να κανει καποιος η με 10 η 11 καλα ειναι δεν εχει προβλημα.

 

Ευχαριστώ για την απαντηση. Η διαδικασία όμως είναι λίγο συνθετη από ότι είδα αλλά κάποια στιγμή θα το δοκιμάσω.

Link to comment
Share on other sites

Ενημερωση Απριλιος 2021 .

 

Νεα εκδοση Κερνελ .

Βελτιωση -Σταθεροτητσ συστηματος .

Βελτιωση σσφαλειας συσκευης .

 

174405330_4005441356183104_1363055373130485555_n.jpg?_nc_cat=108&ccb=1-3&_nc_sid=110474&efg=eyJpIjoidCJ9&_nc_eui2=AeG0YPFhq5Ad8MNmJ034j0v-z_dXbFBGiU3P91dsUEaJTfsqgpK1deEinHAWiBi7qGyGI5Afn0rMGgr5CjN1ote0&_nc_ohc=226eMVtR1KcAX_C1v03&_nc_ht=z-p3-scontent.fath5-1.fna&tp=14&oh=3cc7a86b140df7c60176c7610a216c65&oe=609FF516

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα σε όλους.

Επειδή αδυνατώ να διαβάσω όλα τα σχετικά με το S9 νήματα, θα ήθελα να ρωτήσω το εξής και όποιος έχει την καλοσύνη μου απαντάει.

Ποτέ δεν είχα Samsung συσκευή στην κατοχή μου. Πάντα κινούμουν μεταξύ Huawei, OP, Xiaomi και Realme.

Θέλοντας όμως πολύ καλό αποτέλεσμα σε φωτό, σκέφτομαι να κινηθώ προς Samsung μεριά και συγκεκριμένα σε S9+. Δε θα ήθελα να υπερβώ τα €300.

Διαβάζοντας αρκετές κριτικές, διεπίστωσα ότι οι περισσότεροι αναφέρουν ως βασικό μειονέκτημα την αυτονομία. Λογικό βέβαια από τη στιγμή που η μπαταρία είναι μόλις 3.500mAh.

Εκείνο όμως που μου κάνει εντύπωση, είναι ότι πολλοί μέσα σε λιγότερο από 2 έτη την αντικατέστησαν.

Για ποιο λόγο κάποιος να μπει στη διαδικασία αντικατάστασης της μπαταρίας μέσα σε μόλις 1,5-2 έτη χρήσης;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Το τηλέφωνο, το έχω περίπου ένα μήνα.Είναι ανακατασκευή,δώρο της κόρης μου,από Αγγλία.Μου το έστειλε με αλλαγμένη μπαταρία.Πράγματι η μπαταρία είναι μικρή για ένα τέτοιο τηλέφωνο.Εμένα με λογική χρήση και πολλές εφαρμογές με βγάζει άνετα μια μέρα.Άφησα στην άκρη το Α40,που το χρησιμοποίησα 11 μήνες και η μπαταρία 3100ma,είχε αρχίσει και δεν κρατούσε,λόγω μεγάλης χρήσης.ΟΙ μπαταρίες δυστυχώς,από δική μου εμπειρία βγάζουν το πολύ 1,5 χρόνο.Τώρα η samsung,δίνει ένα χρόνο εγγύηση για τη μπαταρία,από 6 μήνες που ήταν.Τώρα όσον αφορά το τηλέφωνο,παρόλο που είναι μοντέλο 2018,είναι τέλειο.Φανταστική οθόνη,τέλειο ήχο.Το δικό μου είναι 128gb,με ram 6.Οι φωτογραφίες είναι τέλειες.Αν το βρεις σε καλή κατάσταση,νομίζω να το προτιμήσεις.Είναι σειρά S και δεν έχει καμιά σχέση με τη σειρά Α.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους.

Επειδή αδυνατώ να διαβάσω όλα τα σχετικά με το S9 νήματα, θα ήθελα να ρωτήσω το εξής και όποιος έχει την καλοσύνη μου απαντάει.

Ποτέ δεν είχα Samsung συσκευή στην κατοχή μου. Πάντα κινούμουν μεταξύ Huawei, OP, Xiaomi και Realme.

Θέλοντας όμως πολύ καλό αποτέλεσμα σε φωτό, σκέφτομαι να κινηθώ προς Samsung μεριά και συγκεκριμένα σε S9+. Δε θα ήθελα να υπερβώ τα €300.

Διαβάζοντας αρκετές κριτικές, διεπίστωσα ότι οι περισσότεροι αναφέρουν ως βασικό μειονέκτημα την αυτονομία. Λογικό βέβαια από τη στιγμή που η μπαταρία είναι μόλις 3.500mAh.

Εκείνο όμως που μου κάνει εντύπωση, είναι ότι πολλοί μέσα σε λιγότερο από 2 έτη την αντικατέστησαν.

Για ποιο λόγο κάποιος να μπει στη διαδικασία αντικατάστασης της μπαταρίας μέσα σε μόλις 1,5-2 έτη χρήσης;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Τοσο κρατανε οι μπαταριες .Θελω να πω οτι αυτο με τις αλλαγες στο 1.5 η 2 χρονια αφορα μεριδα χρηστων οι οποιοι θελουν να εχουν συνεχεια την αρχικη καλη αποδοση . Εννοειται οτι μπορεις να την αφησεις πανω απο 2 χρονια αλλα με οτι αυτο συνεπαγεται.Δεν θελουν καποιοι να περιμενουν να μειωθει η αποδοση της στο τερμα .

Edited by s_wind
Link to comment
Share on other sites

Άλλος λόγος είναι το γεγονός πριν τη συμπλήρωση των 24 μηνών, η Samsung χρεώνει μόνο το ανταλλακτικό (μπαταρία) και κάνει δώρο τα εργατικά (τοποθέτηση μπαταρίας) με αποτέλεσμα το τελικό κόστος να ανέρχεται σε 20 με 25 ευρώ.

Αντίθετα μετά την παρέλευση 24 μηνών το συνολικό κόστος αλλαγής μπαταρίας ανέρχεται σε περίπου 60 ευρώ.

 

Καλημέρα σε όλους.

Επειδή αδυνατώ να διαβάσω όλα τα σχετικά με το S9 νήματα, θα ήθελα να ρωτήσω το εξής και όποιος έχει την καλοσύνη μου απαντάει.

Ποτέ δεν είχα Samsung συσκευή στην κατοχή μου. Πάντα κινούμουν μεταξύ Huawei, OP, Xiaomi και Realme.

Θέλοντας όμως πολύ καλό αποτέλεσμα σε φωτό, σκέφτομαι να κινηθώ προς Samsung μεριά και συγκεκριμένα σε S9+. Δε θα ήθελα να υπερβώ τα €300.

Διαβάζοντας αρκετές κριτικές, διεπίστωσα ότι οι περισσότεροι αναφέρουν ως βασικό μειονέκτημα την αυτονομία. Λογικό βέβαια από τη στιγμή που η μπαταρία είναι μόλις 3.500mAh.

Εκείνο όμως που μου κάνει εντύπωση, είναι ότι πολλοί μέσα σε λιγότερο από 2 έτη την αντικατέστησαν.

Για ποιο λόγο κάποιος να μπει στη διαδικασία αντικατάστασης της μπαταρίας μέσα σε μόλις 1,5-2 έτη χρήσης;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Άλλαξα μπαταρία τους πρώτους 12 μήνες και με 21 ευρώ αν θυμάμαι καλά ξανά άλλαξα στους 13 μήνες. Η μπαταρία που βάλανε εννοείται κρατάει σαν καινούρια και υπολογίζω να ξανά αλλάξω πρώτα το θεός το 2022 εφόσον το κινητό συνεχίσει να πάει τρένο. Τώρα έχω μόνιμα "οθονη" από 4:30 ώρες έως 5 ώρες με 20% μπαταρία.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους.

Επειδή αδυνατώ να διαβάσω όλα τα σχετικά με το S9 νήματα, θα ήθελα να ρωτήσω το εξής και όποιος έχει την καλοσύνη μου απαντάει.

Ποτέ δεν είχα Samsung συσκευή στην κατοχή μου. Πάντα κινούμουν μεταξύ Huawei, OP, Xiaomi και Realme.

Θέλοντας όμως πολύ καλό αποτέλεσμα σε φωτό, σκέφτομαι να κινηθώ προς Samsung μεριά και συγκεκριμένα σε S9+. Δε θα ήθελα να υπερβώ τα €300.

Διαβάζοντας αρκετές κριτικές, διεπίστωσα ότι οι περισσότεροι αναφέρουν ως βασικό μειονέκτημα την αυτονομία. Λογικό βέβαια από τη στιγμή που η μπαταρία είναι μόλις 3.500mAh.

Εκείνο όμως που μου κάνει εντύπωση, είναι ότι πολλοί μέσα σε λιγότερο από 2 έτη την αντικατέστησαν.

Για ποιο λόγο κάποιος να μπει στη διαδικασία αντικατάστασης της μπαταρίας μέσα σε μόλις 1,5-2 έτη χρήσης;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Δεν "πέφτει" πιο γρήγορα από ότι σε άλλες εταιρείες. Γενικά στα Samsung, αλλάζουμε μπαταρίες λίγο πριν λήξη η εγγύηση, για να είναι φτηνή η αλλαγή. Και όχι μόνο. Συνήθως με τον τρόπο αυτό γίνεται και έλεγχος όλης της συσκευής και αλλάζουν και ότι άλλο έχει πρόβλημα και καλύπτεται από την εγγύηση. Εχει τύχει (S7 edge) να μου αλλάξουν την οθόνη (δεν είχα καν αντιληφθεί ότι είχε πρόβλημα, το κατάλαβα όταν είδα την νέα που ήταν πιο φωτεινή).

Στο S9+ μου άλλαξαν και το βύσμα φόρτισης.

 

Γενικά ένας λόγος που διαλέγουμε Samsung είναι το service της. Μακράν το καλύτερο που υπάρχει σε κινητά.

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους για τις άμεσες απαντήσεις σας.

Έτσι βγάζει κάποιο νόημα όλο αυτό και ακούγεται και λογικό.

Ευχαριστώ και πάλι.

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

One Ui 3.1 android 11

Η αναβαθμιση εγινε εδω και 2 μερες ολα σουπερ!:D

Note 10 lite ευχαριστουμε χεχε.

 

182609760_4060651257328780_6196063585290881028_n.jpg?_nc_cat=106&ccb=1-3&_nc_sid=110474&efg=eyJpIjoidCJ9&_nc_ohc=jg-Rba-I9PMAX-_FSGl&tn=jh7FItC_1Sw-bSYs&_nc_ht=z-p3-scontent.fath5-1.fna&tp=14&oh=905007bfe698e9a5a39acea5c1870646&oe=60B69B1F

Edited by s_wind
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S9+

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...