Jump to content

Samsung Galaxy S9+


Mitsos_The_Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Και γω στη smartec χθες αλλαξα μπαταρια , εβαλα μεμβρανη απο s20 πηρα καινουργιο ανταπτορα 1Α για αργη φορτιση στον υπνο , πηρα καινουργια δερματινη θηκη ,και ολα τελεια :D Μια και το 5G θα φτασει το 50% της καλυψης καπου στα τελη του 2022 αργει πολυ ,δεν αγοραζω τιποτε αλλο.Πηρα το μικρο S20 και S21 το τελευταιο το εδωσα την δευτερα και κρατω για αλλη μια φορα για στανταρ συσκευη το πανεμορφο S9 ! Σκετο κομψοτεχνημα το εχω και σε μαυρο. Η σειρα s20 και 21 ολα καλα σαν συσκευες αλλα ειναι κακασχημες μπροστα στο βαθυ γυαλιστερο καταμαυρο S9 !

 

Και μένα κανένα απ αυτά τα δύο δε μ αρέσει όσο το S9+. Και το S10/S10+ ήταν ωραία, ειδικά το ceramic. Πέραν της εμφάνισης, οι καινούριες συσκευές είναι και υποβάθμιση σε κάποια πράγματα. Κάθε χρόνο αφαιρούν και κάτι.

Edited by il_tifosi

Περιμένοντας καινούργιες συσκευές πριν μερικά χρόνια: πω πω, άραγε τι ωραία καινούρια χαρακτηριστικά θα έχουν!! Περιμένοντας καινούργιες συσκευές σήμερα: πωωω, άραγε ποια χρήσιμα χαρακτηριστικά θα κόψουν...

--Motorola M3588 > Ericsson T65 > Sharp GX25 > Sony Ericsson T650i > Samsung Jet > Samsung Galaxy S > OnePlus One > Samsung Galaxy S9+ > Samsung Galaxy S21FE

--GPad 8.3 > Galaxy Tab S6

Link to comment
Share on other sites

Έχεις ξεφύγει εσύ...✌️ :)

Βγηκε το πρωι απο τεταρτη φορτιση.Ειναι -13 λεπτα για χρηση μετα της 12 το βραδυ. Με καινουργιο αργο φορτιστη και στησιμο απο την αρχη.:) Ολα τρεχουν εκτος απο always on display.

Link to comment
Share on other sites

Βγηκε το πρωι απο τεταρτη φορτιση.Ειναι -13 λεπτα για χρηση μετα της 12 το βραδυ. Με καινουργιο αργο φορτιστη και στησιμο απο την αρχη.:) Ολα τρεχουν εκτος απο always on display.

 

Για δώσε ρυθμίσεις Master..

Ωραίος για άλλη μια φορά

Link to comment
Share on other sites

Για δώσε ρυθμίσεις Master..

Ωραίος για άλλη μια φορά

 

Δεν ξερω τι να γραψω γιατι δεν εχω καταλαβει πως εχω τοσο καλο σοτ . Επι τρεις τελευταιες φορτισεις μου δινει σε καθε 10% 1 ωρα και 15 λεπτα σοτ μεχρι το 60%. Μα Ακριβως ομως δεν χανω ουτε 1%....

 

Μου βαλε τοσο καλη μπαταρια η smartec ?

Μπας και φεραν τιποτα πολυς καλης ποιοτητας ?

Εχει κανει τοσο καλη εκμαθηση χρησης η φροντιδα ?

Εκανα τοσο καλο στησιμο?

Αβυσσος....:p

Edited by s_wind
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα.

Το τελευταίο διάστημα λόγω εργασίας έχω για πρώτη φορά εγκαταστήσει 2 sim σε κινητό μου αλλά έχω διαπιστώσει

ένα πρόβλημα το οποίο δεν γνωρίζω αν σχετίζεται με αυτή την κίνηση αλλά και ούτε πόσο συχνά συμβαίνει.

Το κινητό ενώ εμφανίζονται να είναι κανονικά συνδεμένο στο δίκτυο (προσωπική cosmote σύνδεση, εργασίας vodafone σύνδεση)

σε ορισμένες περιπτώσεις έχω αντιληφθεί πως δεν είναι συνδεμένο καθόλου οπότε το βάζω για μερικά δεύτερα σε λειτουργία πτήσης

και το ξαναγυρίζω οπότε αρχίζει άμεσα ένας ορυμαγδός ειδοποιήσεων..

Παράλληλα από την Πέμπτη νιώθω πως η μπαταρία δεν έχει την ίδια αντοχή ( αγορά 10ος 2018 ) και μάλιστα από το 20% και κάτω

μπορεί σε ορισμένες φορές να το ξοδέψει σε χρόνο dt.

Η μπαταρία ίσως χρειάζεται αλλαγή, ίσως και να θέλει μια προσπάθεια να ξαναστρώσει αλλά το άλλο θέμα γιατί αλλά και πως μπορεί να αντιμετωπισθεί;

Racing because all other sports require one ball only!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα.

Το τελευταίο διάστημα λόγω εργασίας έχω για πρώτη φορά εγκαταστήσει 2 sim σε κινητό μου αλλά έχω διαπιστώσει

ένα πρόβλημα το οποίο δεν γνωρίζω αν σχετίζεται με αυτή την κίνηση αλλά και ούτε πόσο συχνά συμβαίνει.

Το κινητό ενώ εμφανίζονται να είναι κανονικά συνδεμένο στο δίκτυο (προσωπική cosmote σύνδεση, εργασίας vodafone σύνδεση)

σε ορισμένες περιπτώσεις έχω αντιληφθεί πως δεν είναι συνδεμένο καθόλου οπότε το βάζω για μερικά δεύτερα σε λειτουργία πτήσης

και το ξαναγυρίζω οπότε αρχίζει άμεσα ένας ορυμαγδός ειδοποιήσεων..

Παράλληλα από την Πέμπτη νιώθω πως η μπαταρία δεν έχει την ίδια αντοχή ( αγορά 10ος 2018 ) και μάλιστα από το 20% και κάτω

μπορεί σε ορισμένες φορές να το ξοδέψει σε χρόνο dt.

Η μπαταρία ίσως χρειάζεται αλλαγή, ίσως και να θέλει μια προσπάθεια να ξαναστρώσει αλλά το άλλο θέμα γιατί αλλά και πως μπορεί να αντιμετωπισθεί;

 

Με μια sim, όταν ήσουν, δε στο έκανε; Μήπως είναι θέμα της sim. Είχα προβλήματα συνδεσιμότητας στις αρχές που ήταν το τηλέφωνο καινούριο. Εντελώς τυχαία ανακάλυπτα ότι ήταν σαν να βρίσκεται σε λειτουργία πτήσης, πχ πήγαινα να κάνω μια κλήση και δεν άνοιγε γραμμή ή δεν άνοιγε κάποια εφαρμογή που απαιτούσε σύνδεση. Μόνο ως προς τα δεδομένα κινητής συνέβαινε. Αν τυχόν ήμουν σε χώρο με wifi, είχα κανονικά internet και δεν το καταλάβαινα ότι έχανα κλήσεις και sms μέχρι να έπρεπε να πάρω εγώ τηλέφωνο ή να μου το έλεγε κάποιος στο viber πχ. Όταν ενεργοποιούσα και απενεργοποιούσα τη λειτουργία πτήσης, ερχόταν ορυμαγδός όπως λες για αναπάντητες, κ.λπ.. Δοκίμασα να αλλάξω τη βασική μου sim, με την οποία έχω και δεδομένα, πριν πάω στο σέρβις, τίποτα! Λέω άντε ας δω και τη δεύτερη, παρόλο που δεν ανοίγω από τη σύνδεση αυτή δεδομένα. Και ως δια μαγείας το έκανε μόνο άλλη μια φορά μετά από κανά χρόνο.

Edited by il_tifosi

Περιμένοντας καινούργιες συσκευές πριν μερικά χρόνια: πω πω, άραγε τι ωραία καινούρια χαρακτηριστικά θα έχουν!! Περιμένοντας καινούργιες συσκευές σήμερα: πωωω, άραγε ποια χρήσιμα χαρακτηριστικά θα κόψουν...

--Motorola M3588 > Ericsson T65 > Sharp GX25 > Sony Ericsson T650i > Samsung Jet > Samsung Galaxy S > OnePlus One > Samsung Galaxy S9+ > Samsung Galaxy S21FE

--GPad 8.3 > Galaxy Tab S6

Link to comment
Share on other sites

Με μια sim, όταν ήσουν, δε στο έκανε; Μήπως είναι θέμα της sim. Είχα προβλήματα συνδεσιμότητας στις αρχές που ήταν το τηλέφωνο καινούριο. Εντελώς τυχαία ανακάλυπτα ότι ήταν σαν να βρίσκεται σε λειτουργία πτήσης, πχ πήγαινα να κάνω μια κλήση και δεν άνοιγε γραμμή ή δεν άνοιγε κάποια εφαρμογή που απαιτούσε σύνδεση. Μόνο ως προς τα δεδομένα κινητής συνέβαινε. Αν τυχόν ήμουν σε χώρο με wifi, είχα κανονικά internet και δεν το καταλάβαινα ότι έχανα κλήσεις και sms μέχρι να έπρεπε να πάρω εγώ τηλέφωνο ή να μου το έλεγε κάποιος στο viber πχ. Όταν ενεργοποιούσα και απενεργοποιούσα τη λειτουργία πτήσης, ερχόταν ορυμαγδός όπως λες για αναπάντητες, κ.λπ.. Δοκίμασα να αλλάξω τη βασική μου sim, με την οποία έχω και δεδομένα, πριν πάω στο σέρβις, τίποτα! Λέω άντε ας δω και τη δεύτερη, παρόλο που δεν ανοίγω από τη σύνδεση αυτή δεδομένα. Και ως δια μαγείας το έκανε μόνο άλλη μια φορά μετά από κανά χρόνο.
Όταν είχα μόνο την προσωπική δεν έτυχε ποτέ να παρατηρήσω τέτοιου είδους συμβάντα με το δίκτυο, τώρα όμως με τις δύο είναι μερικές φορές που λειτουργεί όπως περιγράφεις.
Racing because all other sports require one ball only!
Link to comment
Share on other sites

Η λογικη την ωρα που πατας τα csc της αρεσκειας σου ειναι οτι να μην κανει η συσκευη hard reset.Ετσι μπαινοντας σε download mode με το αμεσο πατημα συνδιασμου των κουμπιων το διακοπτεις και ετσι δεν κανει hard reset .Φυσικα αναλογα την συσκευη που εχει ο καθενας εχει και τον αναλογο συνδιασμο κουμπιων ετσι λοιπον πρωτα μαθαινει πως μπαινει D-M και μετα προχωρα σε αλλαγη csc .Διαδικασιες με pc ειναι ακυρες στην συγκεκριμενη περιπτωση γιατι ετσι οπως εχουμε περιγραψει γινεται ευκολα και αμεσα.

 

 

Τελικά τα κατάφερα και άλλαξα CSC χωρίς να κάνει hard reset... Εβαλα την THL και έκανα και EUR τις ρυθμίσεις δικτύου για τη sim.

Ίσως είναι χαζό αυτό που θα ρωτήσω αλλά, από εδώ και πέρα, τα ΟΤΑ updates που θα παίρνω ποιάς region θα είναι?

Link to comment
Share on other sites

Τελικά τα κατάφερα και άλλαξα CSC χωρίς να κάνει hard reset... Εβαλα την THL και έκανα και EUR τις ρυθμίσεις δικτύου για τη sim.

Ίσως είναι χαζό αυτό που θα ρωτήσω αλλά, από εδώ και πέρα, τα ΟΤΑ updates που θα παίρνω ποιάς region θα είναι?

 

Απο προσωπικη εμπειρια Χμμμ δεν ξερω εαν μπορεις να παρεις και αυτο διοτι εγω αρχες του μηνα βλεπω εαν βγηκε ενημερωση για γερμανια μια και παιρνει παντα αυτη πρωτη το γυρνω σε DBT στα γρηγορα κανει εγκατασταση ολα καλα και μετα το ξαναγυρνω σε THL . Δεν μου τρωει ουτε χρονο Ουτε κοπο .

Link to comment
Share on other sites

Απο προσωπικη εμπειρια Χμμμ δεν ξερω εαν μπορεις να παρεις και αυτο διοτι εγω αρχες του μηνα βλεπω εαν βγηκε ενημερωση για γερμανια μια και παιρνει παντα αυτη πρωτη το γυρνω σε DBT στα γρηγορα κανει εγκατασταση ολα καλα και μετα το ξαναγυρνω σε THL . Δεν μου τρωει ουτε χρονο Ουτε κοπο .

Τελικά έκανα χειροκίνητη αναζήτηση για ενημέρωση και μου πέταξε του EUR που είχα πριν το γυρίσω σε THL, άρα δέχεσαι κανονικά ΟΤΑ updates.

Καλύτερα όμως, αυτό που λες...να το γυρίζω στο προηγούμενο region, να κάνω εγκατάσταση και μετά ξανά γύρισμα σε THL.

Link to comment
Share on other sites

Στο κινητό έχω ilo/eur,ilo/aut. Αυτό πρακτικά σημαίνει ότι το κινητό είναι και καλά εκτός Ευρώπης; Προσπαθώ να χρησιμοποιήσω μια νέα λειτουργία στο galaxy watch 3 και μου λέει ότι δεν είναι διαθέσιμη η υπηρεσία στην τοποθεσία μου..
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδια

Εχει η σύζυγος μου ενα Samsung s9+. Εδώ κ μερικες μερες οταν παταει να ανοιξει το κινητό της της δείχνει πρασινη οθονη (με το background της να φαινεται αλλα πρασινο). Μετα απο 2-3 φορές συνεχόμενες που ανοιγοκλεινει η οθόνη επανέρχεται κανονικα. Τι μπορεί να φταιει;;; δεν είχε καποια πτώση

Link to comment
Share on other sites

Πρασινη οθονη σε s7 τοκανε στην δικια μου μουλεγε οτι δεν της επεσε για να της αγορασω αλλο.:lol:
Link to comment
Share on other sites

Kαλήμερα παιδιά εχω ενα θέμα με τα update, επειδή έχω να κάνω κανα 2 χρονιa τώρα δεν κατεβαίνουνε στην ενημέρωση . Πρέπει να κάνω reset ?
Link to comment
Share on other sites

Κανε hard reset .

Αμα εχει παλι προβλημα φλασαρε το τελευταιο λειτουργικο με Odin .

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εμένα η τελευταία έκδοση που έβαλα ξεκινάει με G965F...

Παίζει ρόλο ότι έχω βάλει έκδοση csc (η όπως λεγεται) του Ισραήλ;

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που ανεβασα εγω ειναι το s9 το κανονικο οχι plus μια και η σαμμυ ανεβαζει τις ενημερωσεις και για τα δυο ταυτοχρονα κομπλε εισαι το plus ειναι 965F το κανονικο 960F
Link to comment
Share on other sites

Αυτο που ανεβασα εγω ειναι το s9 το κανονικο οχι plus μια και η σαμμυ ανεβαζει τις ενημερωσεις και για τα δυο ταυτοχρονα κομπλε εισαι το plus ειναι 965F το κανονικο 960F

 

Ααα ωραία, ευχαριστώ. Και μια ακόμα ερώτηση που με βασανιζει εδώ και καιρό αν ξέρεις. Έχω το galaxy watch 3 και στο s9 plus την έκδοση του Ισραήλ. Από τότε που βγήκε update για το ρολόι δεν μπορώ με τίποτα να χρησιμοποιήσω την εφαρμογή για παλμούς και πίεση. Ανταλλάσω εδώ κ 2 βδομάδες μηνύματα με την samsung Hellas αλλα μου λένε βλακειες η πράγματα που έχω κάνει (επανεγκατασταση εφαρμογών, επαναφορά κλπ)

Υπάρχει περίπτωση να σχετίζεται με την csc έκδοση που εβαλα; Τόσο το κινητό όσο και το ρολόι είναι ελληνικά με ΙΜΕΙ ελληνικό.

Link to comment
Share on other sites

Μπορει ναι μπορει οχι.

Τα csc ειναι ενα πολυ μικρο xml αρχειο που δινει εντολες στο συστημα του android τι να εμφανιζει και τι οχι στη διαθεση του χρηστη αλλα και στην συμφωνια καθε χωρας η ηπειρου .Πχ.στην ευρωπη απαγορευσαν την ηχογραφηση κλησης ενω αλλου την επιτρεπουν .

Τα csc περιεχουν επισης τις δυνατοτητες καθε δικτυου.

Δηλαδη εαν πχ.γραψω μεσα σαυτα για wind Volte disable δεν θα εχει Volte καποιος με δικτυο wind. Ετσι και για ευρωπη εχουν την ηχογραφηση κλησης "disable".

Εσυ λοιπον μπορεις να δεις εαν φταιει κανοντας επαναφορα σε EUR .Δεν χρειαζεται να βγαλεις την σιμ

Ειναι απλο και παιχνιδιαρικο με την εφαρμογη της google καντο για να δεις εαν φταιει χωρις οπως ειπα να βγαλεις την καρτα .Εγω αν θυμαμαι σε μια ωρα ειχα αλλαξει απο περιεργεια καμια 20αρια csc οταν ανακαλυψα οτι δεν χρειαζεται να βγαζω την σιμ .

Link to comment
Share on other sites

Πως μπορει καποιος να εχει μονιμα σταθερο sot.

 

Μια προσωπικη παρατηρηση:

Εχω καθε μερα μονιμα σταθερο σοτ.

Εκανα το εξης απλο εδω και ενα μηνα.

Εκανα ολα τα update και στην συνεχεια απενεργοποιησα το google-play με αποτελεσμα να σταματα να συνεργαζεται με τα google service.

Το google-play μου ειναι αχρειαστο και μια φορα στο τελος του μηνα κοιτω για ενημερωσεις, τις κανω και το ξανακλεινω .

Ετσι η μπαταρια μου δειχνει μεγαλη σταθεροτητα καθε μερα .

Αμα τυχον το κανει και καποιος αλλος για επιβεβαιωση εχει καλως.

 

160163209_3715872421781533_7313111220815163123_o.jpg?_nc_cat=103&ccb=1-3&_nc_sid=110474&efg=eyJpIjoidCJ9&_nc_eui2=AeFyjFP7nyrovtGSMCgJmfm1p6H90b_-zPanof3Rv_7M9moC2BuKu11qMOcjrGGhjc8EcQUm573Bn72bwHMTJ8zk&_nc_ohc=WeTFff1_AHgAX_XZBHM&_nc_ht=z-p3-scontent.fath5-1.fna&tp=14&oh=0f8245b163b984b87192bff66f40d003&oe=6071CC8D

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S9+

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...