Jump to content

Samsung Galaxy S9+


Mitsos_The_Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μπορει ναι μπορει οχι.

Τα csc ειναι ενα πολυ μικρο xml αρχειο που δινει εντολες στο συστημα του android τι να εμφανιζει και τι οχι στη διαθεση του χρηστη αλλα και στην συμφωνια καθε χωρας η ηπειρου .Πχ.στην ευρωπη απαγορευσαν την ηχογραφηση κλησης ενω αλλου την επιτρεπουν .

Τα csc περιεχουν επισης τις δυνατοτητες καθε δικτυου.

Δηλαδη εαν πχ.γραψω μεσα σαυτα για wind Volte disable δεν θα εχει Volte καποιος με δικτυο wind. Ετσι και για ευρωπη εχουν την ηχογραφηση κλησης "disable".

Εσυ λοιπον μπορεις να δεις εαν φταιει κανοντας επαναφορα σε EUR .Δεν χρειαζεται να βγαλεις την σιμ

Ειναι απλο και παιχνιδιαρικο με την εφαρμογη της google καντο για να δεις εαν φταιει χωρις οπως ειπα να βγαλεις την καρτα .Εγω αν θυμαμαι σε μια ωρα ειχα αλλαξει απο περιεργεια καμια 20αρια csc οταν ανακαλυψα οτι δεν χρειαζεται να βγαζω την σιμ .

 

Ευχαριστώ για την αναλυτική απαντηση. Για την ηχογράφηση άλλαξα το csc σε άλλο θέμα που ανέφερες πως γίνεται. Τώρα στην προκειμένη ποιο πρόγραμμα να κατεβάσω και τι ακριβώς θα πρέπει να κανω;

Link to comment
Share on other sites

Γιατί μερικές φορές όταν ανοίγω το κινητό δεν αναγνωρίζει(Ώστε κάθε φορά που κλείνω την θήκη να κλείνει και η οθόνη του κινητού) την αυθεντική samsung clear view θήκη με αποτέλεσμα να πρέπει να κλείσω - ανοίξω το κινητό μερικές φορές μέχρι να την αναγνωρίσει?

 

 

Έχει τύχει σε κανέναν άλλον κάτι παρόμοιο και πως το έλυσε?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λες συμβαίνει στο κινητό της γυναίκας μου, μετά από κάθε αναβάθμιση. Το θέμα λύνεται με το να αφαιρέσεις την θήκη και μετά να την ξανατοποθετησεις ώστε να την "διαβάσει" το κινητό ξανά.

Στο s10 που έχω εγώ δεν εχω αντιμετωπίσει τέτοιο θέμα.

Δεν ξέρω γιατί συμβαίνει στο s9+ αλλά λύνεται οπως περιγράφω.

 

 

Στάλθηκε από το SM-G973F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το έχω κάνει αυτό που λες και όντως αν βγάλω και ξανά βάλω τη θήκη λύνεται αλλά υπάρχει και καμιά περίπτωση να το ξανά κάνει άλλη φορά που θα κλείσω - ανοίξω εντελώς το κινητό χωρίς να έχω κάνει καμία αναβάθμιση στο κινητό.
Link to comment
Share on other sites

Καλη χρονια να έxεται φόρουμίτες.

Με τα ξένα CSC έχω πρόβλημα στο download μεσο torrent Πολύ χαμηλή ταχύτητα .Μετά από καμιά 25αρια δοκιμές μόλις το γύρναγα σε EUR επανερχόταν.

Για κάποιον που δεν το παρατηρει έχει καλώς.

Για κάποιον που ενοχλεί θα κάνει το εξής:

Βγάζει την ΣΙΜ

1) Πρέπει να επανέλθει σε EUR/EUR/EUR.(Ελληνικα ολα)

2) Μετα βαζει αυτό που θελει πχ.Ινδικο csc να παρει τα καλά που έχει πχ (ηχογραφηση) κτλ.Θα γινει INS/INS/INS( ολα Ινδια).

3) Τωρα εαν θα βαλουμε την ελληνικη σιμ θα γινει INS/EUR/INS.

Eτσι λοιπον Το πρωτο INS που βλεπουμε Ειναι τα CSC το δευτερο η σιμ δικτυου που βαλαμε και εδω ερχεται το λαθος το τριτο INS ειναι οι ρυθμισεις δικτυου για την σιμ που δεν ταιριαζουν δεν ειναι ινδικη ειναι ελληνικη και εχεις κακο DOWNLOAD. Για να διορθωθει θα πρεπει να παμε στο google dialer να βρουμε EUR και να φλασαρουμε το only network code2.(τριτη επιλογη)

Ειστε κομπλε.

 

Θα γινει ετσι οπως παρακατω.

135391288_3715539965173246_3130012219803827938_o.jpg?_nc_cat=109&ccb=2&_nc_sid=110474&efg=eyJpIjoidCJ9&_nc_eui2=AeFCfvwhOP_nQZMA47XwmJkEEByAq_ggJE4QHICr-CAkTpdk_BfT8yiscq2_ekzwhevLGrEhqx4Y7lke7isfQ8Qu&_nc_ohc=7JHg6c2cHeMAX9aQcte&_nc_oc=AQmUcmqRyij3bTNqZ5Vp2siX4ugiDoSMAqSaGiP7HBzV12D1D8c9H7iNq4AvpjBoLjQ&_nc_ht=z-p3-scontent.fath5-1.fna&tp=14&oh=54100bc5d08d2770f0d9353dca6eb17d&oe=60154626

 

Δηλαδη το πρωτο INSινδικα CSC πηρα τα πλεονεκτηματα του το τριτο EUR ρυθμισεις ελληνικου δικτυου και το μεσαιο αφου βαλω ελληνικο σιμ ειμαι κομπλε μια και συνεργαζεται με το τριτο EUR

Ολη την διαδικασια θα την κανετε χωρις σιμ θα την βαλετε στο τελος και μονο οχι ενδιαμεσα.

Οι οδηγιες στο xda ειναι ολες λαθος μη τις κανετε απο κει και διαβαστε μονο τις παραπανω.

Καλησπερα και καλη σαρακοστη!

Εμενα που εχει σαν csc μονο MEO & SFR (ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΚΟ ΚΑΙ ΓΑΛΛΙΚΟ ) και εχει μεινει με update 12/20 υπαρχει τροπος να αλλαξω csc με τον προηγουμενο τροπο χωρις reset?

Εχω το G965F...S_Wind help!!!

Ευχαριστω!

Edited by johnnybegood
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια γιατι ταλαιπωρηστε τοσο πολυ?

Χωρις να βγαλετε καμια σιμ :

 

Κατεβαστε απο το google-play την εφαρμογη τηλεφωνου της google ( λεγεται google dialer ) .

 

Οριστε τη βασικη θα το ζητησει αλλωστε.

 

Πληκτρολογιστε στο τηλεφωνο της google τον κωδικο *#*#27262826#*#*

ωστε να βγαλει το μενου των csc .

Διαλεξτε το csc που σας αρεσει.

 

Εδω προσοχη :

 

Την ωρα που θα πατησετε το OK στα csc που επιλεξατε και παει να σβησει η συσκευη δηλαδη μολις παει να σκοτεινιασει η Οθονη , ΑΜΕΣΑ πατατε ταυτοχρονα 3 κουμπια το power on/off , τo volume down και το bixby ΠΑΡΑΤΕΤΑΜΕΝΑ μην τα αφησετε.

Δηλαδη κρατατε επιπεδα την συσκευη και εχετε τα τρια δαχτυλα σας ετοιμα ωστε να συμπεσει με το σκοτεινιασμα οπως ειπα.

Ετσι λοιπον θα σας παει σε μια οθονη με λαχανι χρωμα (λεγετε download mode) εκει αφηστε τα δαχτυλα σας.

 

Οκ μεχρι εδω.

 

Πατηστε cancel και ολα καλα θα κανει επανεκκινηση και ετσι θα εχετε τα csc που διαλεξατε. Ειστε κομπλε.

 

Προσοχη-υπενθυμιση :

 

Εαν δεν ειναι σωστα τα δαχτυλα σας να κρατανε και τα τρια κουμπια παρατεταμενα ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ μεχρι να σας βαλει στην λαχανι οθονη (download-mode) θα γινει Hard-Reset( δεν θα φταιω εγω αλλα η απροσεξια σας ).

 

Εαν στην επανεκκινηση αναγνωρισει εκ νεου την σιμ και ζητα reboot καντε το δεν τρεχει κατι.

 

Μπορειτε να αλλαζετε οσα csc θελετε χωρις προβλημα...

 

Ισχυει μονο για Android 10 .

Edited by s_wind
Link to comment
Share on other sites

S_Wind τα καταλαβα τα παραπανω απλως οταν τα εφαρμοσα μου βγαζει την παρακατω εικονα.

Δεν εχω επιλογες για csc μονο αυτες τις δυο που δεν βοηθουν...

Link to comment
Share on other sites

Οι συσκευες που ερχονται απο την αρχη ως cosmote η vodafone και ολες οι brand διαφορων χωρων δυστυχως δεν εχουν την δυνατοτητα βγαζουν ελαχιστες εως καθολου επιλογες .και αυτο γιατι το csc που ερχονται με την συσκευη απο την αρχη ειναι περιορισμενα δεν ειναι μουλτι (oxm).

 

 

OXM που σημαινει οτι τα default csc της συσκευης περιεχει πληθωρα csc αλλων χωρων.

 

161114272_3913046775422563_6392189952097253478_o.jpg?_nc_cat=101&ccb=1-3&_nc_sid=110474&efg=eyJpIjoidCJ9&_nc_eui2=AeF8b_9xbhCtBfESGf3FMOZ-mIyfmNkSEu6YjJ-Y2RIS7m3I_0yHj8K0QW6R8-KP99CRgDza0WZx76fY_1O8ZHeJ&_nc_ohc=TvzgOFTOKtcAX9chT1Y&_nc_ht=z-p3-scontent.fath5-1.fna&tp=14&oh=8dbdd28ef2caed857d7a518e00d8893c&oe=60778D88

 

Μια συσκευη που δεν ειναι brand εχει τις παρακατω επιλογες να βαλει οποια csc θελει .Κατεβαστε την εφαρμογη phone info απο το play να δειτε εαν εχετε επιλογες.

 

161899216_3913061598754414_4659377300465287577_o.jpg?_nc_cat=109&ccb=1-3&_nc_sid=110474&efg=eyJpIjoidCJ9&_nc_eui2=AeGedKvd-UgBpdpl9fYPemPrFeqNyvxNTugV6o3K_E1O6OtgwLUfLR4fjlyWe_WvMKUUTisIrLHceeEXXzM8B2av&_nc_ohc=xeT8RmRiqroAX87Oqwz&_nc_ht=z-p3-scontent.fath5-1.fna&tp=14&oh=e8fa77ef137b24c29b86b7f8786e7ec6&oe=607432CE

 

Για να διορθωσει το θεμα καποιος που εχει brand συσκευη πρεπει να φλασαρει με odin λειτουργικο EUR αλλα δεν ειμαι απολυτα συγουρος μονο εαν δοκιμασει καποιος να το κανει θα ξερει.

Edited by s_wind
Link to comment
Share on other sites

Οι συσκευες που ερχονται απο την αρχη ως cosmote η vodafone και ολες οι brand διαφορων χωρων δυστυχως δεν εχουν την δυνατοτητα βγαζουν ελαχιστες εως καθολου επιλογες .και αυτο γιατι το csc που ερχονται με την συσκευη απο την αρχη ειναι περιορισμενα δεν ειναι μουλτι (oxm).

 

 

OXM που σημαινει οτι τα default csc της συσκευης περιεχει πληθωρα csc αλλων χωρων.

 

161114272_3913046775422563_6392189952097253478_o.jpg?_nc_cat=101&ccb=1-3&_nc_sid=110474&efg=eyJpIjoidCJ9&_nc_eui2=AeF8b_9xbhCtBfESGf3FMOZ-mIyfmNkSEu6YjJ-Y2RIS7m3I_0yHj8K0QW6R8-KP99CRgDza0WZx76fY_1O8ZHeJ&_nc_ohc=TvzgOFTOKtcAX9chT1Y&_nc_ht=z-p3-scontent.fath5-1.fna&tp=14&oh=8dbdd28ef2caed857d7a518e00d8893c&oe=60778D88

 

Μια συσκευη που δεν ειναι brand εχει τις παρακατω επιλογες να βαλει οποια csc θελει .Κατεβαστε την εφαρμογη phone info απο το play να δειτε εαν εχετε επιλογες.

 

161899216_3913061598754414_4659377300465287577_o.jpg?_nc_cat=109&ccb=1-3&_nc_sid=110474&efg=eyJpIjoidCJ9&_nc_eui2=AeGedKvd-UgBpdpl9fYPemPrFeqNyvxNTugV6o3K_E1O6OtgwLUfLR4fjlyWe_WvMKUUTisIrLHceeEXXzM8B2av&_nc_ohc=xeT8RmRiqroAX87Oqwz&_nc_ht=z-p3-scontent.fath5-1.fna&tp=14&oh=e8fa77ef137b24c29b86b7f8786e7ec6&oe=607432CE

 

Για να διορθωσει το θεμα καποιος που εχει brand συσκευη πρεπει να φλασαρει με odin λειτουργικο EUR αλλα δεν ειμαι απολυτα συγουρος μονο εαν δοκιμασει καποιος να το κανει θα ξερει.

 

Είχα αυτό το θέμα, με συσκευή από βονταφον, και φλασαρα μέσω odin άλλη Rom που είχε τα csc που ήθελα. Έπειτα με το κόλπο με το dialer διάλεξα αυτό που ήθελα και όλα μια χαρά.

 

Sent from my SM-G965F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Galaxy S9 - S9+ Android 11 Google .

Πλεον και επισημα στο Xda ξεκινησαν custom rom γα S9 και S9+ android 11 για την ωρα οχι σαμσουνγκ με τις εφαρμογες της αλλα ατοφια βαση οπως τα δινει η Google στις εταιριες πριν βαλουν πχ. one ui κτλ.

Ειναι σε ψιλο beta ακομα αλλα στο μεγαλυτερο ποσοστο λειτουργουν ολα καλα.

Παρτε ενα ματι εδω να το εχεται υποψιν αργοτερα.

Android 11 για Galaxy S9 - S9+

https://forum.xda-developers.com/t/rom-11-s9-s9-pixelexperience-plus-aosp-unofficial.4248031/

Edited by s_wind
Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι αφού για ένα χρόνο ακόμα ίσως και παραπάνω, θα το υποστηρίζει η Samsung με patches ασφαλείας μια χαρά παραμένει με το Android 10, εξάλλου λιγοστές οι ουσιαστικές αλλαγές με το 11.
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Τα s9 - S9+ μεχρι και το 2023 θα παιρνουν ενημερωσεις ασφαλειας.
Link to comment
Share on other sites

Τα s9 - S9+ μεχρι και το 2023 θα παιρνουν ενημερωσεις ασφαλειας.

Τι να το κάνεις αν δεν παίρνουν αναβαθμίσεις του νεότερου android.

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Galaxy S9 - S9+ Android 11 Google .

Πλεον και επισημα στο Xda ξεκινησαν custom rom γα S9 και S9+ android 11 για την ωρα οχι σαμσουνγκ με τις εφαρμογες της αλλα ατοφια βαση οπως τα δινει η Google στις εταιριες πριν βαλουν πχ. one ui κτλ.

Ειναι σε ψιλο beta ακομα αλλα στο μεγαλυτερο ποσοστο λειτουργουν ολα καλα.

Παρτε ενα ματι εδω να το εχεται υποψιν αργοτερα.

Android 11 για Galaxy S9 - S9+

https://forum.xda-developers.com/t/rom-11-s9-s9-pixelexperience-plus-aosp-unofficial.4248031/

Να υποθέσω δεν προκειτε με καμία παναγία να δούμε επίσημη έκδοση android 11 μιας και πλέον σταμάτησε να το υποστηρίζει η Samsung, τουλάχιστον όσο αφορά το νεότερο λογισμικό android 11.

Καλά τα λέω?

 

 

Δυστυχώς γιατί προβλέπω ότι θα μου πεις ναι.

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι αφού για ένα χρόνο ακόμα ίσως και παραπάνω, θα το υποστηρίζει η Samsung με patches ασφαλείας μια χαρά παραμένει με το Android 10, εξάλλου λιγοστές οι ουσιαστικές αλλαγές με το 11.

 

Συμφωνώ και γενικά είμαι της άποψης πως ότι δουλεύει δεν το χαλάς :p αλλά εδώ τη δίνει την 11 για κινητά 200-300 ευρώ των σειρών Α και Μ διετίας. Καλά κάνει και μπράβο αλλά υπάρχουμε και μεις. Εξάλλου έχει δουλευτεί η νέα έκδοση στον ίδιο επεξεργαστή (που τον έχει το Note 10 lite), τι είναι να τη δώσει και στα S9-Note9

Περιμένοντας καινούργιες συσκευές πριν μερικά χρόνια: πω πω, άραγε τι ωραία καινούρια χαρακτηριστικά θα έχουν!! Περιμένοντας καινούργιες συσκευές σήμερα: πωωω, άραγε ποια χρήσιμα χαρακτηριστικά θα κόψουν...

--Motorola M3588 > Ericsson T65 > Sharp GX25 > Sony Ericsson T650i > Samsung Jet > Samsung Galaxy S > OnePlus One > Samsung Galaxy S9+ > Samsung Galaxy S21FE

--GPad 8.3 > Galaxy Tab S6

Link to comment
Share on other sites

Ναι όντως, αλλά και πάλι η ουσία είναι αυτό που έγραψες. Λειτουργεί άψογα και αυτό είναι που μετράει. Και η Xiaomi έδωσε τις προάλλες στο Mi 10 T μου το android 11 και ουσιαστικά δεν άλλαξε τίποτα εμφανισιακά. Η πραγματική αλλαγή θα έρθει με το εξαιρετικό MIUI 12.5 που διαβάζω.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εγώ ειδικότερα που χρησιμοποιώ σε καθημερινή βάση δύο "καλές" συσκευές 1+ 7 Pro & Mi 10 T αλλάζοντας περιβάλλον χρήσης είναι ευχάριστο δεν το βαριέσαι...

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Στα custom rom που θα βγουν δεν θα λειτουργει μονο ο knox .Οι dev του xda θα ενσωματωνουν τις ενημερωσεις ασφαλειας .

Ειδη στο Xda υπαρχει android 10 2.5 One Ui με ολες τις ενημερωσεις ασφαλειας και μπορεις να βαλεις port ολα τα apps και με περιβαλλον One - Ui 3.0 και εφαρμογες απο Note 20 ετσι θα βγει και για android 11 αργοτερα οριστε εδω---->>> https://forum.xda-developers.com/t/alexis-rom-2-5_fub3-12-03-2021-03-2021-patches-g96xf-fd-oneui3-0-apps-ported.4066911/

Edited by s_wind
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παίδες. Έχω ένα πρόβλημα και δεν μπορώ να καταλάβω πως προκύπτει. Μου βγάζει από χτες το απόγευμα χωρίς κανέναν λόγο σφάλματα σε διάφορες εφαρμογές όπως το email, το cu και κάποια άλλα. Μου βγάζει ότι η εφαρμογή δεν ανταποκρίνεται και αν θέλω να την κλείσω η να στείλω αναφορά η αποστολή σχολίων. Το έκλεισα το άνοιξα αλλα συνεχόμενα το ίδιο. Δεν έκανα κανένα νέο πρόγραμμα εγκατάσταση και τίποτα που να μην συνήθιζα.

Καμια ιδέα γι αυτό το παράξενο θεμα;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παίδες. Έχω ένα πρόβλημα και δεν μπορώ να καταλάβω πως προκύπτει. Μου βγάζει από χτες το απόγευμα χωρίς κανέναν λόγο σφάλματα σε διάφορες εφαρμογές όπως το email, το cu και κάποια άλλα. Μου βγάζει ότι η εφαρμογή δεν ανταποκρίνεται και αν θέλω να την κλείσω η να στείλω αναφορά η αποστολή σχολίων. Το έκλεισα το άνοιξα αλλα συνεχόμενα το ίδιο. Δεν έκανα κανένα νέο πρόγραμμα εγκατάσταση και τίποτα που να μην συνήθιζα.

Καμια ιδέα γι αυτό το παράξενο θεμα;

 

Καλημερα

https://www.techgear.gr/an-stamatisan-na-leitoyrgoyn-kapoies-efarmoges-android-sti-syskeyi-soy-ayti-einai-i-lysi-29634

Ayrton Senna

Fernando Alonso

Max Verstappen

Link to comment
Share on other sites

 

1000 ευχαριστώ αδερφέ μου. Είχα σκάσει.. να είσαι καλά!

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S9+

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...