Jump to content

Samsung Galaxy S9


Mitsos_The_Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εννοείται ότι παίζει ρόλο και φωτεινότητα ρε παίδες, το διάβασα 2-3 φορές και είπα να μην απαντήσω..

Τι να την κάνω την οθοναρα αν χρειάζεται να ανάψω λάμπα για να διαβάσω; Στο s8+ μου, οι χρόνοι που ανέφερα συγκριτικά με το s9 δεν ήταν με 20% φωτεινότητα.

40% παίζουν όλα μίνιμουμ στο σπίτι το βράδυ και στο 70%-100% μέσα στη μέρα εννοείται.

Αν δηλαδή θεωρούμε οκ το 5ωρο με 20% φωτεινότητα, τότε σε άλλες συσκευές φτάνουμε το λιγότερο 10 ώρες με 20% φωτεινότητα.

Όπως και να χει, όσοι είστε οκ με την συσκευή και την αυτονομία της σας εύχομαι να την χαρείτε από καρδιάς. Για εμένα είναι πρόβλημα, όχι μέτρια η απλά κακή.

Δεν έχω κάτι άλλο να προσθέσω, οπότε ΑΝ αλλάξει κάτι θα ξανα γράψω.

 

 

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

 

Εγώ την φωτεινότητα την έχω πάντα χαμηλά

Δεν μ αρέσει το πολύ φως έτσι κι αλλιώς σε όλες τις συσκευές το εχω έτσι

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Ολες αυτες τις μερες που εχω το κινητο βγαζω sot 3-4 ωρες οθονης και ειμαι ΑΠΟΛΥΤΑ ευχαριστημενος... Και ο αλλος απο πανω γραφει ειρωνικα πως καμια φορα πιανει 5 ωρες και πανηγυριζει... Χαχα! Τελικα εχει να κανει με το κατα ποσο εισαι κολλημενος με το κινητο σου και εχει γινει προεκταση του χεριου σου ή οχι... Προσωπικα δεν εχω κανενα απολυτως προβλημα για την ωρα! Με την φωτεινοτητα στο αυτοματο αν και συνηθως την ανεβαζω λιγο απο μονος μου, wifi ανοιχτο ολη μερα, AOD το ιδιο, σπανια 4G, μερικες κλησεις κυριως wifi, social media αρκετα, βιντεο στο youtube αρκετα... Αυτα πανω κατω!
If God is for us... Who can be against us?
Link to comment
Share on other sites

Ήμουν στο τσικ μετα τις γιορτές να το παρω & τωρα με έχετε "φρικαρει" τελειως με το θεμα της μπαταρίας γιατί οντως ειναι σημαντικό!Τωρα εχω το s6 & καθε τρεις & λιγο το φορτιζω.. ήλπιζα το s9 να εχει καλύτερη αυτονομία!
"Don't be sad because of people, they will all die"
Link to comment
Share on other sites

Ήμουν στο τσικ μετα τις γιορτές να το παρω & τωρα με έχετε "φρικαρει" τελειως με το θεμα της μπαταρίας γιατί οντως ειναι σημαντικό!Τωρα εχω το s6 & καθε τρεις & λιγο το φορτιζω.. ήλπιζα το s9 να εχει καλύτερη αυτονομία!

 

Το s7 έχει σίγουρα καλύτερη από το δικό σου

Για το s9 θα απαντήσω αργότερα σήμερα

Έχω κάνει φόρτιση στο 100% και θα έχω εικόνα μέχρι το βράδυ

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αληθεια το σκεφτομουν.. αλλα εντάξει δεν θα παω στο s7 που κοστίζει τα ιδια χρηματα περίπου με το s9 & ειναι last last year phone.προτιμώ να μεινω με το s6 μου & να κρατήσω τα 500 ευρουδακια για ενα τηλέφωνο που να με καλύπτει.αν & μου αρεσει απίστευτα το s9 γμτ..
"Don't be sad because of people, they will all die"
Link to comment
Share on other sites

Όταν το 1+6 του αδερφού μου βγάζει 8ωρες sot... Χωρις καν να ασχοληθεί με ρυθμίσεις βελτιώσεις της μπαταρίας και εγώ κατεβάζω φωτεινότητες, έχω όλες τις εφαρμογές σε αδρανεια, δεν έχω ενεργή την AOD, κατεβάζω αναλύσεις στην οθόνη, έχω λίγες εφαρμογές στη συσκευή, dark themes κτλ....... Ναι εγώ πανηγύριζω όταν βγάζω 5....... Γιατί καθημερινά βγάζω 3.30 ώρες. Αυτό είναι το μέσο όρο μου. Δεν εμπιστεύομαι να βγω βόλτα με 50-60% γιατί έχω στο νου μου ότι θα με αφήσει. Πάω δουλειά το πρωί κ γυρίζω με 25% το μεσηκερι σπίτι. Το μεσημερι! Εγώ είμαι φριχτά απογοητευμένος με το κινητό κ το μόνο που με κρατάει είναι η κάμερα του. Προς το παρών. ! Δεν ζητάμε αποδόσεις redmi note 5 μιας κ έχει άλλα χαμηλά specs αλλά από όλες τις ναυαρχίδες είναι μακράν η χειρότερη.

 

ΥΓ. Γράφεις πως " Με την φωτεινοτητα στο αυτοματο αν και συνηθως την ανεβαζω λιγο απο μονος μου, wifi ανοιχτο ολη μερα, AOD το ιδιο, σπανια 4G, μερικες κλησεις κυριως wifi, social media αρκετα, βιντεο στο youtube"

Και είσαι απόλυτα ικανοποιημένος? Σοβαρά τώρα? Με WiFi μόνο και πας σε 3-4 ώρες και εισαι ικανοποιημένος? Σοβαρά τώρα? Δηλαδή με data χρήση θα πας στις 3 ώρες μάξιμουμ? Οκ

Edited by barcelonistas
Link to comment
Share on other sites

Όταν το 1+6 του αδερφού μου βγάζει 8ωρες sot... Χωρις καν να ασχοληθεί με ρυθμίσεις βελτιώσεις της μπαταρίας και εγώ κατεβάζω φωτεινότητες, έχω όλες τις εφαρμογές σε αδρανεια, δεν έχω ενεργή την AOD, κατεβάζω αναλύσεις στην οθόνη, έχω λίγες εφαρμογές στη συσκευή, dark themes κτλ....... Ναι εγώ πανηγύριζω όταν βγάζω 5....... Γιατί καθημερινά βγάζω 3.30 ώρες. Αυτό είναι το μέσο όρο μου. Δεν εμπιστεύομαι να βγω βόλτα με 50-60% γιατί έχω στο νου μου ότι θα με αφήσει. Πάω δουλειά το πρωί κ γυρίζω με 25% το μεσηκερι σπίτι. Το μεσημερι! Εγώ είμαι φριχτά απογοητευμένος με το κινητό κ το μόνο που με κρατάει είναι η κάμερα του. Προς το παρών. ! Δεν ζητάμε αποδόσεις redmi note 5 μιας κ έχει άλλα χαμηλά specs αλλά από όλες τις ναυαρχίδες είναι μακράν η χειρότερη.

 

ΥΓ. Γράφεις πως " Με την φωτεινοτητα στο αυτοματο αν και συνηθως την ανεβαζω λιγο απο μονος μου, wifi ανοιχτο ολη μερα, AOD το ιδιο, σπανια 4G, μερικες κλησεις κυριως wifi, social media αρκετα, βιντεο στο youtube"

Και είσαι απόλυτα ικανοποιημένος? Σοβαρά τώρα? Με WiFi μόνο και πας σε 3-4 ώρες και εισαι ικανοποιημένος? Σοβαρά τώρα? Δηλαδή με data χρήση θα πας στις 3 ώρες μάξιμουμ? Οκ

Ειμαι απολυτα ευχαριστημενος διοτι ΔΕΝ χρησιμοποιω data. Σε αντιθεση με σενα, φευγω το πρωι και γυρναω το μεσημερι με 60% μπαταρια. Προσπαθω να πω οτι εχει να κανει αναλογα με τον χρηστη. Προφανως ειμαι πιο χαλαρος χρηστης απο αλλους με αποτελεσμα το ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ που εχει με την μπαταρια το S9, να ΜΗ με αγγιζει διοτι δεν προλαβαινω να φαω τη μπαταρια του πριν τελειωσει η μερα...! Συνηθως ειμαι το βραδυ στο κρεβατι με 10-20% ...

If God is for us... Who can be against us?
Link to comment
Share on other sites

Όταν το 1+6 του αδερφού μου βγάζει 8ωρες sot... Χωρις καν να ασχοληθεί με ρυθμίσεις βελτιώσεις της μπαταρίας και εγώ κατεβάζω φωτεινότητες, έχω όλες τις εφαρμογές σε αδρανεια, δεν έχω ενεργή την AOD, κατεβάζω αναλύσεις στην οθόνη, έχω λίγες εφαρμογές στη συσκευή, dark themes κτλ....... Ναι εγώ πανηγύριζω όταν βγάζω 5....... Γιατί καθημερινά βγάζω 3.30 ώρες. Αυτό είναι το μέσο όρο μου. Δεν εμπιστεύομαι να βγω βόλτα με 50-60% γιατί έχω στο νου μου ότι θα με αφήσει. Πάω δουλειά το πρωί κ γυρίζω με 25% το μεσηκερι σπίτι. Το μεσημερι! Εγώ είμαι φριχτά απογοητευμένος με το κινητό κ το μόνο που με κρατάει είναι η κάμερα του. Προς το παρών. ! Δεν ζητάμε αποδόσεις redmi note 5 μιας κ έχει άλλα χαμηλά specs αλλά από όλες τις ναυαρχίδες είναι μακράν η χειρότερη.

 

ΥΓ. Γράφεις πως " Με την φωτεινοτητα στο αυτοματο αν και συνηθως την ανεβαζω λιγο απο μονος μου, wifi ανοιχτο ολη μερα, AOD το ιδιο, σπανια 4G, μερικες κλησεις κυριως wifi, social media αρκετα, βιντεο στο youtube"

Και είσαι απόλυτα ικανοποιημένος? Σοβαρά τώρα? Με WiFi μόνο και πας σε 3-4 ώρες και εισαι ικανοποιημένος? Σοβαρά τώρα? Δηλαδή με data χρήση θα πας στις 3 ώρες μάξιμουμ? Οκ

 

Τα OnePlus που αναφέρεις είναι στην κατηγορία του s9+

Μην τα συγκρίνεις με το μικρό s9

Διαφορετική κατηγορία συσκευών είναι

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Τα OnePlus που αναφέρεις είναι στην κατηγορία του s9+

Μην τα συγκρίνεις με το μικρό s9

Διαφορετική κατηγορία συσκευών είναι

 

Άρχισα να το ψάχνω

Πιστεύω ότι υπάρχει θέμα με το λογισμικό της συσκευής

Κάπου η Samsung έβαλε το χέρι της και έβγαλε τα μάτια της

Λόγο χαρακτηριστικών και μόνο δεν είναι τέρας αυτονομίας αλλά έπρεπε τις 5 ώρες οθόνη να τις βγάζει

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Το s8 θυμάμαι έπαιζε άνετα σε αυτά τα νούμερα που είχα για κάνα δίμηνο πέρυσι τέτοια εποχή με nougat πάντοτε διότι στην Oreo η σειρά s8- s8 plus έδωσε τα ρέστα της...
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Το s8 θυμάμαι έπαιζε άνετα σε αυτά τα νούμερα που είχα για κάνα δίμηνο πέρυσι τέτοια εποχή με nougat πάντοτε διότι στην Oreo η σειρά s8- s8 plus έδωσε τα ρέστα της...

 

Δεν το συμπαθούσα ποτέ σαν συσκευή

Εντελώς λάθος η τοποθέτηση του αισθητήρα αποτυπωμάτων και δεν μου κάθισε καλά από όταν εμφανίστηκε στην αγορά

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Δεν αμφιβάλλω, όλα θέμα συνήθειας είναι βέβαια, όχι πως και του s9 είναι ιδανικός (βλ.xiaomi ,1+ κλπ) στην μπαταρία όμως δεν υπάρχει επαφή... Τέλος από μένα το off topic
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Δεν αμφιβάλλω, όλα θέμα συνήθειας είναι βέβαια, όχι πως και του s9 είναι ιδανικός (βλ.xiaomi ,1+ κλπ) στην μπαταρία όμως δεν υπάρχει επαφή... Τέλος από μένα το off topic

 

Σήμερα διάβαζα σχόλια εδώ στο my phone για το Poco της xiaomi

Τα παιδιά λένε για 9-10 ώρες οθόνης

Κοντεψα να κλάψω με μαύρο δάκρυ για το s9 που θέλει 3 φορτίσεις για να φτάσει τόσο

Η οθόνη και η υλοποίηση του software παίζουν τον μεγαλύτερο ρόλο

Φυσικά εκείνο έχει και 1000mah μπαταρία παραπάνω οπότε αυτό και μόνο είναι μεγάλο πλεονέκτημα της συσκευής εκείνης

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Ειμαι απολυτα ευχαριστημενος διοτι ΔΕΝ χρησιμοποιω data. Σε αντιθεση με σενα, φευγω το πρωι και γυρναω το μεσημερι με 60% μπαταρια. Προσπαθω να πω οτι εχει να κανει αναλογα με τον χρηστη. Προφανως ειμαι πιο χαλαρος χρηστης απο αλλους με αποτελεσμα το ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ που εχει με την μπαταρια το S9, να ΜΗ με αγγιζει διοτι δεν προλαβαινω να φαω τη μπαταρια του πριν τελειωσει η μερα...! Συνηθως ειμαι το βραδυ στο κρεβατι με 10-20% ...

 

Same here! με wifi/data 4g μόνιμα on

 

Πάντως για κάποιον που κάνει σκληρή χρηση στο τηλέφωνο, θέλει παρέα και ένα powerbank

Edited by nikosnt74
Link to comment
Share on other sites

ΟΎΤΕ 3.30 ώρες sot αγαπητοί! Κάθε άλλο παρά ευχαριστημένος! 3e7fd9331828c4f3eee2994fe5528c8f.jpg

 

Στάλθηκε από το SM-G960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με την μπαταρία δεν είναι καινούργιο, πολλοί το ξέραμε πρίν αγοράσουμε την συσκευή.. δεν καταλαβαίνω γιατί ξύνουμε πληγές κάθε 3 και λίγο...

--------------------------------------

S 20 +

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με την μπαταρία δεν είναι καινούργιο, πολλοί το ξέραμε πρίν αγοράσουμε την συσκευή.. δεν καταλαβαίνω γιατί ξύνουμε πληγές κάθε 3 και λίγο...

 

Τις ξύνουμε εμείς οι καινούργιοι που δεν το ξέραμε

Εγώ πάντως εχθές έβγαλα σχεδόν 5 ώρες sot

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Οι ειδοποιήσεις γιατί δεν ακούγονται καθόλου;

Παίζουν πάρα πολύ χαμηλά

Λύνεται με κάποιον τρόπο αυτό;

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Οι ειδοποιήσεις γιατί δεν ακούγονται καθόλου;

Παίζουν πάρα πολύ χαμηλά

Λύνεται με κάποιον τρόπο αυτό;

 

Το έχουμε αναφέρει αρκετές φορές.

Φταίει το software.

Στην beta Pie που νομίζω εσύ δεν ήθελες να βάλεις (σωστά θυμάμαι; ) έχει διορθωθεί και σου παίρνει πλέον τα αυτιά :p

Link to comment
Share on other sites

Το έχουμε αναφέρει αρκετές φορές.

Φταίει το software.

Στην beta Pie που νομίζω εσύ δεν ήθελες να βάλεις (σωστά θυμάμαι; ) έχει διορθωθεί και σου παίρνει πλέον τα αυτιά :p

 

Το έχετε αναφέρει αλλά εγώ 2 μέρες έχω τη συσκευή

Οπότε πιθανόν δεν θα ήμουν εδώ για να το διαβάσω

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Τις ξύνουμε εμείς οι καινούργιοι που δεν το ξέραμε

 

Εγώ πάντως εχθές έβγαλα σχεδόν 5 ώρες sot

 

Sammy S σειρά που τα ειχα όλα από s6 και μετά αν το λειτουργείς κυρίως WiFi σε ποσοστό 80% και όχι υψηλή φωτεινότητα πχ γύρω στο 30-35% που σε εσωτερικό χώρο είναι απόλυτα ικανοποιητικό θα έχεις ικανοποιητική αυτονομία ακόμα και στο regular version-το μικρό.

 

Αλλιώς αν δουλεύεις data ακόμα και με ίδια φωτεινότητα ποσο μάλλον με ανω των 60-70% την καταπίνει την μπαταρία σαν καταρράκτη.

 

Βέβαια παίζει ρόλο και το software και η Sammy όχι σπάνια με κάθε update κάτι να χαλάει που συνήθως το μάρμαρο το πληρώνει η αυτονομία.

 

Το ίδιο ισχύει φυσικά και για τα plus ενώ σε WiFi έχουν πολύ ικανοποιητική και αρκετά καλύτερη απόδοση από το μικρό,σε data πέφτει αρκετά και εκεί όμως.

 

Η μοναδική συσκευή που τα πάει εξαιρετικά και σε WiFi και data είναι το Note 9 και σε αυτό σίγουρα παίζει το μεγαλύτερο ρόλο η μεγάλη χωρητικότητα μπαταρίας.

 

Πλέον στο μικρό η Sammy πρέπει βάζει 3300 minimum και στο plus 3700-3800 για να έχουν ικανοποιητική μπαταρία και σε WiFi και data.

 

Μην ξεχναμαι ότι γενικα τα Sammy είναι βαρυφορτωμένο σε λογισμικό άρα η μεγάλη μπαταρία η μόνη λύση εξισορρόπηση της κατάστασης.

 

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Sammy S σειρά που τα ειχα όλα από s6 και μετά αν το λειτουργείς κυρίως WiFi σε ποσοστό 80% και όχι υψηλή φωτεινότητα πχ γύρω στο 30-35% που σε εσωτερικό χώρο είναι απόλυτα ικανοποιητικό θα έχεις ικανοποιητική αυτονομία ακόμα και στο regular version-το μικρό.

 

Αλλιώς αν δουλεύεις data ακόμα και με ίδια φωτεινότητα ποσο μάλλον με ανω των 60-70% την καταπίνει την μπαταρία σαν καταρράκτη.

 

Βέβαια παίζει ρόλο και το software και η Sammy όχι σπάνια με κάθε update κάτι να χαλάει που συνήθως το μάρμαρο το πληρώνει η αυτονομία.

 

Το ίδιο ισχύει φυσικά και για τα plus ενώ σε WiFi έχουν πολύ ικανοποιητική και αρκετά καλύτερη απόδοση από το μικρό,σε data πέφτει αρκετά και εκεί όμως.

 

Η μοναδική συσκευή που τα πάει εξαιρετικά και σε WiFi και data είναι το Note 9 και σε αυτό σίγουρα παίζει το μεγαλύτερο ρόλο η μεγάλη χωρητικότητα μπαταρίας.

 

Πλέον στο μικρό η Sammy πρέπει βάζει 3300 minimum και στο plus 3700-3800 για να έχουν ικανοποιητική μπαταρία και σε WiFi και data.

 

Μην ξεχναμαι ότι γενικα τα Sammy είναι βαρυφορτωμένο σε λογισμικό άρα η μεγάλη μπαταρία η μόνη λύση εξισορρόπηση της κατάστασης.

 

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

 

Μηχανικούς λογισμικού χρειάζονται σίγουρα

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Μηχανικούς λογισμικού χρειάζονται σίγουρα

 

Πολύ περισσότερο θα έλεγα διαφορετική αντίληψη και φιλοσοφία στην δομή και σχεδιασμό του λογισμικού.

 

Εγώ Sammy όταν αγοράζω πέφτει πολύ γερό τσεκούρι και πρώτο πράγμα που κάνω είναι ένα 2-3 ώρες να αφαιρέσω η αντακαταστησω πράγματα που δεν θέλω αφού είμαι της λογικής κρατάω μόνο κάτι που μου χρησιμεύει και κάνω χρήση οτιδήποτε άλλο παίρνει πόδι απλά.

 

Και μετά το στήνω και το φέρνω στα μέτρα μου.

 

Νταβατζιλίκι δεν ανέχομαι από κανέναν OEM να μου έχει έναν σκασμό περιττές υπηρεσίες η εφαρμογές που δεν μου χρειάζονται.

 

Και έτσι σε κανένα Sammy ειχα παράπονο από θέμα αυτονομία έως τώρα διότι προχωρούσε σε ριζικές αλλαγές και τροποποιήσεις.

 

Ακόμα και στα updates είμαι επιφυλακτικός και αρκετές φορές δεν τα κάνω.

Δεν είναι αυτοσκοπός για εμένα.

 

Προτιμώ την σιγουριά και σταθερότητα σε μια δεδομένη κατάσταση παρά το ρίσκο κάτι να χαλάσει και να ψάχνομαι μετά και να πονοκεφαλιάζω τι πως,γιατί κάτι δεν πάει καλά.

 

Το έχω ζήσει σε πολλούς OEM και έτσι όταν έχεις καεί φυσάς και το γιαουρτι.

 

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Τις ξύνουμε εμείς οι καινούργιοι που δεν το ξέραμε

Εγώ πάντως εχθές έβγαλα σχεδόν 5 ώρες sot

Εισαι πολυ καλα Τασο.θυμαμαι οτι ακομα και με το 7 plus ζοριζοσουν στην μπαταρια λογο σήματος.

Οι ειδοποιήσεις γιατί δεν ακούγονται καθόλου;

Παίζουν πάρα πολύ χαμηλά

Λύνεται με κάποιον τρόπο αυτό;

 

Καποιος ειπε μερικες σελιδες πισω η εδω η στο θεμα με το s9 plus για μια εφαρμογη απο το playstore οτι λύνει το προβλημα .

Γιαννης
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S9

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...