Jump to content

ΕΛ.ΤΑ. Αποστολές, καθυστερήσεις, παράπονα


vpdank
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ε θα κανω υπομονη ακομα 5-10 μερες μετα θα παρει ενα αρνητικο feedback και οι 2 μαλλον και ας διαλεξουν αλλο τροπο να τα στελνουν.

 

Αρνητικό feedback???

Τί φταίει ο πωλητής? Σου είπε ότι θα το στείλει με άλλο τρόπο και το έστειλε με άλλο? Του ζήτησες να το στείλει αλλιώς και είπε όχι?

 

Σε κάθε περίπτωση ανοιξε paypal dispute πριν κλεισουν 45 μερες απο την αγορα, για να εισαι εξασφαλισμενος. Αρνητικό feedback δε βοηθάει κανέναν από τους 2 σας..

Link to comment
Share on other sites

Παίζει να καθυστερούν τα πάντα λόγω φόρτου (?) γιατί -μάλλον- τα περνάνε όλα από έλεγχο. Παρήγγειλα ρούχο από Αγγλία, το άνοιξαν και το συσκεύασαν σε νέα σακούλα (από έξω έγραφε "ΕΛΤΑ" και είχε το σήμα). Βέβαια, δεν καθυστέρησε ιδιαίτερα (αποστολή 18, παραλαβή 27).

 

Στην Αθήνα δεν βλέπω καθυστέρηση.

Πακέτο από Αμερική χωρίς συστημένο, ήρθε σε 9 εργάσιμες.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και καλη εβδομαδα.Εχω αγορασει 2 πραγματακια απο το ebay (αγγλια ειναι και οι δυο seller) τα οποια επρεπε να ερθουν μεταξυ 14-17 Ιουνιου.Σημερα βγαινει ο μηνας και δεν εχει ερθει τιποτα.Εννοειται πως επικοινωνησα και με τους 2 και οι δυο μου ειπαν ειναι απλο ταχυδρομειο εχουν στειλει την αποδειξη αποστολης απο τα βρετανικα ταχυδρομεια αλλα επειδη δεν ειναι κουριερ φυσικα με απλο δεν υπαρχει τρακ id .... υποπτευομαι οτι τα δικα μας ταχυδρομεια εχουν κανει πατατα... το θεμα ειναι πως μπορω να μαθω αν εχει ερθει ελλαδα .... η που βρισκεται τελος παντων... και τα 2 πακετα ηταν να ερθουν Χανιά αλλα ακομα τιποτα.Υπαρχει τροπος να βρουμε ακρη ?

 

Αυτά τα 2 πακέτα είχαν αριθμό αποστολής?? Στο ebay πως έλεγε τον τρόπο αποστολής?? Royal Mail starntar smail packets? or Royal mail singed-for?

Link to comment
Share on other sites

παιδια μια βοηθεια,

 

 

Item No: RFχχχχχχχχχSG

Despatch No.: 4117

Beat No.: -

 

Status Date Status Description

12-05-2014 Received from Customer

14-05-2014 Despatched to overseas (Country code: GR)

27-05-2014 Detained By Customs (Custom Area)

 

αυτο μου βγαζει το site της singapore post.πηρα τηλ στο τελωνειο ωραιοκαστρου και δεν εχουν ιδεα που ειναι το δεμα το οποιο ειναι μικρο και ελαφρυ.τι μπορει να συμβαινει?

Link to comment
Share on other sites

παιδια μια βοηθεια,

 

 

Item No: RFχχχχχχχχχSG

Despatch No.: 4117

Beat No.: -

 

Status Date Status Description

12-05-2014 Received from Customer

14-05-2014 Despatched to overseas (Country code: GR)

27-05-2014 Detained By Customs (Custom Area)

 

αυτο μου βγαζει το site της singapore post.πηρα τηλ στο τελωνειο ωραιοκαστρου και δεν εχουν ιδεα που ειναι το δεμα το οποιο ειναι μικρο και ελαφρυ.τι μπορει να συμβαινει?

Μήπως είναι στο τελωνειο του αεροδρομιου;

Link to comment
Share on other sites

Μήπως είναι στο τελωνειο του αεροδρομιου;

 

Καλύτερα να μπει στο site eltacourier.gr και να δει από εκεί που είναι το δέμα.

Link to comment
Share on other sites

Αρνητικό feedback???

Τί φταίει ο πωλητής? Σου είπε ότι θα το στείλει με άλλο τρόπο και το έστειλε με άλλο? Του ζήτησες να το στείλει αλλιώς και είπε όχι?

 

Σε κάθε περίπτωση ανοιξε paypal dispute πριν κλεισουν 45 μερες απο την αγορα, για να εισαι εξασφαλισμενος. Αρνητικό feedback δε βοηθάει κανέναν από τους 2 σας..

 

Θα περιμενω ακομα λιγο.Δεν θα κανω feedback οπως και να εχει (Ναι ζητησα να το στειλει συστημενο αλλα μου ειπε μονο απλο γινεται) τελος παντων δεν ηταν και κατι μεγαλης αξιας... συνεβη ταυτοχρονα για 2 πραγματα διαφορετικα απο διαφορετικους πωλητες και οι 2 απο Αγγλια.

Και τα 2 δεν εχουν ερθει.Απο Κινα σε 8 μερες εδω!

Link to comment
Share on other sites

Έχω παραγγείλει από αγγλικό ebay και η παραγγελία θα ερχόταν Παρασκευή. Εγώ την τέταρτη πρέπει να φύγω από εδώ που είμαι. Γίνεται να πάω στα ΕΛΤΑ και να τους ζητήσω να προωθήσουν το δέμα αλλού σε περίπτωση που δεν έρθει μέχρι τότε; δυστυχώς δεν μπορεί να το παραλάβει άλλος για μενα.
Back In Black
Link to comment
Share on other sites

Έχω παραγγείλει από αγγλικό ebay και η παραγγελία θα ερχόταν Παρασκευή. Εγώ την τέταρτη πρέπει να φύγω από εδώ που είμαι. Γίνεται να πάω στα ΕΛΤΑ και να τους ζητήσω να προωθήσουν το δέμα αλλού σε περίπτωση που δεν έρθει μέχρι τότε; δυστυχώς δεν μπορεί να το παραλάβει άλλος για μενα.

 

Τι θα πει θα ερχόταν Παρασκευή;

Με courier έρχεται; Αν ναι, τότε βεβαίως γίνεται αλλαγή προορισμού.

 

Αλλιώς αν είναι με απλό ταχυδρομείο ή συστημένο, πώς περιμένεις να σου παραδοθεί συγκεκριμένη μέρα;

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Τι θα πει θα ερχόταν Παρασκευή;

Με courier έρχεται; Αν ναι, τότε βεβαίως γίνεται αλλαγή προορισμού.

 

Αλλιώς αν είναι με απλό ταχυδρομείο ή συστημένο, πώς περιμένεις να σου παραδοθεί συγκεκριμένη μέρα;

 

Ελτα είναι. Όσες φορές έχω παραγγείλει amazon/ebay, το δέμα έχει έρθει την καταληκτική ημερομηνία που δίνουν. Τώρα έχει καθυστερήσει. Κατάλαβες τώρα τι εννοώ; Θέλω να πάω στο ταχυδρομείο και να τους πω περιμένω ένα δέμα. Μόλις έρθει να μην το παραδώσετε στην αναγραφόμενη διεύθυνση, αλλά να το προωθήσετε αλλού. Φυσικά με ταυτότητες και ότι άλλο χρειάζεται. Και εννοείται όχι τσαμπα.

Back In Black
Link to comment
Share on other sites

Ελτα είναι. Όσες φορές έχω παραγγείλει amazon/ebay, το δέμα έχει έρθει την καταληκτική ημερομηνία που δίνουν. Τώρα έχει καθυστερήσει. Κατάλαβες τώρα τι εννοώ; Θέλω να πάω στο ταχυδρομείο και να τους πω περιμένω ένα δέμα. Μόλις έρθει να μην το παραδώσετε στην αναγραφόμενη διεύθυνση, αλλά να το προωθήσετε αλλού. Φυσικά με ταυτότητες και ότι άλλο χρειάζεται. Και εννοείται όχι τσαμπα.

 

Γίνεται . Απλά πήγαινε στο ταχυδρομείο και δήλωσε το . Υπηρεσία αλλαγής διεύθηνσης λέγεται.

Link to comment
Share on other sites

Πόσες μέρες παραμένει ένα συστημένο στο ταχυδρομείο? Τον Αύγουστο που ο κόσμος λείπει σε διακοπές μένουν λίγο παραπάνω?
Link to comment
Share on other sites

Πόσες μέρες παραμένει ένα συστημένο στο ταχυδρομείο? Τον Αύγουστο που ο κόσμος λείπει σε διακοπές μένουν λίγο παραπάνω?

 

15 ημέρες.

Δεν μένει παραπάνω τον Αύγουστο ....

Link to comment
Share on other sites

15 ημέρες.

Δεν μένει παραπάνω τον Αύγουστο ....

Αν περιμένουμε να μας έρθει κάτι και το ζητήσουμε από πριν?

Link to comment
Share on other sites

Ελτα είναι. Όσες φορές έχω παραγγείλει amazon/ebay, το δέμα έχει έρθει την καταληκτική ημερομηνία που δίνουν. Τώρα έχει καθυστερήσει. Κατάλαβες τώρα τι εννοώ; Θέλω να πάω στο ταχυδρομείο και να τους πω περιμένω ένα δέμα. Μόλις έρθει να μην το παραδώσετε στην αναγραφόμενη διεύθυνση, αλλά να το προωθήσετε αλλού. Φυσικά με ταυτότητες και ότι άλλο χρειάζεται. Και εννοείται όχι τσαμπα.

 

Δεν υπάρχει αυτό που περιγράφεις.

Έχω αγοράσει πάνω από 200 πράγματα από Ebay και πάνω από 50 από Αμαζον

Ποτέ και κανείς δεν μπορεί να προβλέψει την ακριβή ημερομηνία παράδοσης.

Άλλωστε γράφεται πάντα ξεκάθαρα σε όλες τις αγορές, ότι οι ημερομηνίες που αναφέρονται είναι κατά προσέγγιση και όχι δεσμευτικές.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Αν περιμένουμε να μας έρθει κάτι και το ζητήσουμε από πριν?

 

Unofficially Και αν εισαι ευγενικος και αν ειναι σε καλη φαση καποιος υπάλληλος ίσως γίνει.. Άκουσα από κάποιον ότι το έκανε, αλλά αφού ήρθε το πακέτο (ειδοποίηση).

 

Οποτε εσυ μπορεις να παρεις τηλ. οταν υπολογιζεις οτι ηρθε... και να προσπαθησεις.

Link to comment
Share on other sites

Μισό ευρώ το κιλό με ελάχιστη χρέωση 3 κιλά ( 1,5 ευρώ)
Link to comment
Share on other sites

Item No: RFχχχχχχχχχSG

Despatch No.: 4117

Beat No.: -

 

Status Date Status Description

12-05-2014 Received from Customer

14-05-2014 Despatched to overseas (Country code: GR)

27-05-2014 Detained By Customs (Custom Area)

εγω ρε παιδια πως μπορω να μαθω που βρισκεται το πακετο μου?

 

μια βοηθεια ρε παιδια...:(

Edited by anegefalos
Link to comment
Share on other sites

Μισό ευρώ το κιλό με ελάχιστη χρέωση 3 κιλά ( 1,5 ευρώ)

 

Όχι συστημένο όμως φαντάζομαι, σωστά; Δεν νομίζω να θέλει να το ρισκάρει ο φίλος.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Δεν απαιτείται συστημένο όταν πρόκειται για δέμα καταγράφεται έτσι και αλλιώς.

 

http://www.elta.gr/Portals/0/pdf/timokatalogos_dematon_2014.pdf

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

Α, οκ δεν το ήξερα ευχαριστώ. Αν χαθεί όμως τι γίνεται;

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά χρεώνεται έξτρα.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...