Jump to content

ΕΛ.ΤΑ. Αποστολές, καθυστερήσεις, παράπονα


vpdank
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

κ μένα μου λείπουν αρκετά πακετάκια untracked απο τέλη νοεμβριου- μέσα δεκεμβριου, ενώ ήδη έχουν φτάσει κάποια που πήρα αργότερα. Περίεργο ήταν επίσης ότι ενα untracked (UN734251452CN) το περάσανε στο σύστημα κ μου αφήσανε ειδοποίηση αλλα όταν πηγα κατάστημα δεν το έβρισκαν... νομιζω ότι το έφερε κάποια στιγμή ο ταχυδρόμος κ κάποιος το σούφρωσε από το κουτί με τα γράμματα που ειναι εκτεθειμένο δυστυχώς κ πλέον θεωρώ ότι το ίδιο συνέβη κ στα υπόλοιπα που μου λείπουν :cry: :angry:
Link to comment
Share on other sites

κ μένα μου λείπουν αρκετά πακετάκια untracked απο τέλη νοεμβριου- μέσα δεκεμβριου, ενώ ήδη έχουν φτάσει κάποια που πήρα αργότερα. Περίεργο ήταν επίσης ότι ενα untracked (UN734251452CN) το περάσανε στο σύστημα κ μου αφήσανε ειδοποίηση αλλα όταν πηγα κατάστημα δεν το έβρισκαν... νομιζω ότι το έφερε κάποια στιγμή ο ταχυδρόμος κ κάποιος το σούφρωσε από το κουτί με τα γράμματα που ειναι εκτεθειμένο δυστυχώς κ πλέον θεωρώ ότι το ίδιο συνέβη κ στα υπόλοιπα που μου λείπουν :cry: :angry:

 

το συγκεκριμένο είναι China post το έχω δεί και εγώ τον Ιανουάριο για 2 δικά μου, το περνάνε σε κάποιο σύστημα και το βλέπω στο http://www.17track.net ότι είναι πρός παράδοση από το ταχυδρομείο της περιοχής μου.

Link to comment
Share on other sites

Από πότε περίμενες παραγγελίες ;

 

Εγω περιμένω απο 29/10 που εφτασε στο αεροδρομιο το δεμα (19 οκτωβριου αγοραστηκε), και ενα ακομα απο 12 νοεμβριου που το αγορασα...

Και τα δυο μικρης αξιας κατω απο 10€

Xiaomi Redmi Note 11 Pro+ 8/256

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να ρωτήσω πόσες μέρες είναι κάποιο δέμα στο ταχυδρομείο της γειτονιάς μου ήρθε ειδοποίηση στης 8 τού μήνα να παραλάβω κάτι που μπήκε τελωνείο αλλά δεν θα έχω τα χρήματα μέχρι τής 18 τού μήνα
Sony Ericsson V800 -> K850i -> Lg Optimus 7 (sold) -> Sony Ericsson Xperia Neo V ->ZTE V967S -> Asus Zenfone 2 4gb ram 2.3 ghz 64gb storage!(sold) -> Xiaomi Redmi Note 3 Prime (sold) -> Xiaomi mi5s 128gb ->Xiaomi Mi9 Lite 64gb
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να ρωτήσω πόσες μέρες είναι κάποιο δέμα στο ταχυδρομείο της γειτονιάς μου ήρθε ειδοποίηση στης 8 τού μήνα να παραλάβω κάτι που μπήκε τελωνείο αλλά δεν θα έχω τα χρήματα μέχρι τής 18 τού μήνα

 

20 μέρες παραμένει ένα δέμα στο γραφείο και μετά είτε επιστροφή στον πωλητή είτε στα αζήτητα.

Link to comment
Share on other sites

Eχω αγοράσει από το εξωτερικό εκατοντάδες είδη εδώ και 20 χρόνια,και ποτέ δεν είχα τόση καθυστέρηση σε δέμα,και εννοώ από τη στιγμή που έφτασε εδώ μέχρι να το παραλάβω.

Αυτή τη στιγμή, έχει έλθει δέμα από τις 26/01 και το σάιτ των ΕΛΤΑ εμφανίζει το εξής σήμερα.

ATHENS AIRMAIL CENTER, ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΤΑΧ/ΚΗΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ - ΑΝΑΜΟΝΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗΣ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ.

Μιλάμε για ένα στικάκι των 15€.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Eχω αγοράσει από το εξωτερικό εκατοντάδες είδη εδώ και 20 χρόνια,και ποτέ δεν είχα τόση καθυστέρηση σε δέμα,και εννοώ από τη στιγμή που έφτασε εδώ μέχρι να το παραλάβω.

Αυτή τη στιγμή, έχει έλθει δέμα από τις 26/01 και το σάιτ των ΕΛΤΑ εμφανίζει το εξής σήμερα.

ATHENS AIRMAIL CENTER, ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΤΑΧ/ΚΗΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ - ΑΝΑΜΟΝΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗΣ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ.

Μιλάμε για ένα στικάκι των 15€.

 

Εδω λεμε, για πληθος δεματων απο τελη Νοεμβρη, και δεν ηρθαν ποτε....σε ολα τα νηματα σε ολα τα φορουμς, κανεις δεν παρελαβε τιποτε...ποτε...

Δεν εχει ξαναγινει ποτε, ουτε μαζικη απωλεια, ουτε καθυστερηση μηνων στο τελωνειο, για πακετακια λιγων ευρω....

Link to comment
Share on other sites

Eχω αγοράσει από το εξωτερικό εκατοντάδες είδη εδώ και 20 χρόνια,και ποτέ δεν είχα τόση καθυστέρηση σε δέμα,και εννοώ από τη στιγμή που έφτασε εδώ μέχρι να το παραλάβω.

Αυτή τη στιγμή, έχει έλθει δέμα από τις 26/01 και το σάιτ των ΕΛΤΑ εμφανίζει το εξής σήμερα.

ATHENS AIRMAIL CENTER, ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΤΑΧ/ΚΗΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ - ΑΝΑΜΟΝΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗΣ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ.

Μιλάμε για ένα στικάκι των 15€.

 

 

Άσχετο με την αποστολή αλλά πες μου ότι αγόρασες κάτι από αυτήν την μάρκα...;;;;

 

 

https://banggood.com/Eaget-F70-USB-3_0-128GB-Metal-USB-Flash-Drive-U-Disk-Pen-Drive-360-Degree-Rotation-p-1355259.html?

Edited by tigreos
Link to comment
Share on other sites

Eχω αγοράσει από το εξωτερικό εκατοντάδες είδη εδώ και 20 χρόνια,και ποτέ δεν είχα τόση καθυστέρηση σε δέμα,και εννοώ από τη στιγμή που έφτασε εδώ μέχρι να το παραλάβω.

 

Αυτή τη στιγμή, έχει έλθει δέμα από τις 26/01 και το σάιτ των ΕΛΤΑ εμφανίζει το εξής σήμερα.

 

ATHENS AIRMAIL CENTER, ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΤΑΧ/ΚΗΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ - ΑΝΑΜΟΝΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗΣ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ.

 

Μιλάμε για ένα στικάκι των 15€.

Εμένα ήταν σε αυτήν την κατάσταση από 12 /12 και παραλαβα 8/2 ! Υπομονή...

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

13 Ιαν 2019 07:15

Flight landed in destination country Eleftherios Venizelos Intl, GR

 

:worry: - εχουμε μελλον ακομη για παραλαβη (!)

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

δίνουν προτεραιότητα στα συστημένα και στα απλά πέφτει μούτζα, έχω απλά μικροδέματα που έχουν φύγει από την Κίνα πρίν 3 και 4 μήνες
Link to comment
Share on other sites

δίνουν προτεραιότητα στα συστημένα και στα απλά πέφτει μούτζα, έχω απλά μικροδέματα που έχουν φύγει από την Κίνα πρίν 3 και 4 μήνες

Μα εμένα είναι συστημένο από το Hong Kong.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

δίνουν προτεραιότητα στα συστημένα και στα απλά πέφτει μούτζα, έχω απλά μικροδέματα που έχουν φύγει από την Κίνα πρίν 3 και 4 μήνες

 

Δεν υπάρχει λογική. Διαβάζεις εδώ μέσα παρεγγελίες από ίδιο άτομο τον 12/18 να έφτασε ενώ 11/18 να μην έφτασε ακόμη. Και εγώ έχω δέμα που έχει φτάσει Ελλάδα από 03/01/19 και έχει μείνει ακόμη εκεί , συστημένο , με tracking number που έφυγε από Σουηδία. Η παραγγελία είναι από gearbest! Ακόμη κολλημένο εκεί. Όποτε δεν νομίζω πως έχουν προτεραιότητα τα συστημένα.

Link to comment
Share on other sites

μετά από 5 ημέρες μου απάντησαν από την εξυπηρέτηση πελατών των ΕΛΤΑ για τα 13 μικροδέματα που αγνοούντε από ΟΚΤ εως και 12 ΔΕΚ 2018

 

Σας ενημερώνουμε ότι τόσο στο Διεθνές Ταχυδρομικό Σύστημα, στο οποίο έχουν πρόσβαση μόνο ταχυδρομικές υπηρεσίες, όσο και στο ηλεκτρονικό σύστημα παρακολούθησης ταχυδρομικών αντικειμένων των ΕΛΤΑ, δεν υπάρχει καμία καταχώρηση για τα εν λόγω αντικείμενα, η διαχείριση των οποίων ενδέχεται να πραγματοποιείται με τους όρους της διακίνησης απλής αλληλογραφίας. Ως εκ τούτου δεν είναι εφικτή η χορήγηση σχετικών με τα αντικείμενα αυτά πληροφοριών.:wacko:

Link to comment
Share on other sites

Σαν να μας λένε τα ΕΛΤΑ ότι η απλή αλληλογραφία είναι ένα τζόκερ μπορεί να παραλάβεις μπορεί και διά μαγείας απλά να χαθούν χωρίς περεταίρω εξηγήσεις και τρέχα γύρευε ποιός φταίει για αυτό...Μετά εμείς φταίμε σαν ελληνική αγορά που ζητάμε επιστροφή χρημάτων από PayPal μαζικά και μας βάζουν στην μαύρη λίστα οι πωλητές.
Link to comment
Share on other sites

Ζήτωωωω.Ξεκόλλησε.

Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.), DISPATCH CLOSED (--> ATHENS SORTING CENTER)

Ηταν κολλημένο από τις 26/01.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

μετά από 5 ημέρες μου απάντησαν από την εξυπηρέτηση πελατών των ΕΛΤΑ ...

Πραγματικά ότι να ναι.

Εγώ ύστερα από ερώτηση μου είχαν απαντήσει

"

Το δέμα σας δεν φαίνεται να έχει αφιχθεί στην Αθήνα σύμφωνα με το http://www.elta.gr , οπότε δεν έχουμε πληροφορίες για την κατάσταση του και τον χρόνο παράδοσης του. Παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας όταν η κατάσταση του δέματος είναι «προς εκτελωνισμό >> "

 

Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω που είναι , εδώ μου βγάζει πως έφτασε Αθήνα , αλλά που είναι ?

 

https://tracking.directlink.com/?itemNumber=Q1163429575XX

Link to comment
Share on other sites

Σαν να μας λένε τα ΕΛΤΑ ότι η απλή αλληλογραφία είναι ένα τζόκερ μπορεί να παραλάβεις μπορεί και διά μαγείας απλά να χαθούν χωρίς περεταίρω εξηγήσεις και τρέχα γύρευε ποιός φταίει για αυτό...Μετά εμείς φταίμε σαν ελληνική αγορά που ζητάμε επιστροφή χρημάτων από PayPal μαζικά και μας βάζουν στην μαύρη λίστα οι πωλητές.

Δεν το λένε μόνο τα ΕΛΤΑ , το λένε και στην British mail και στην Malta Post και γενικά σε 216 χώρεςς σε όλο τον κόσμο ,

Η απλή αληλογραφία δεν καταγράφεται , δεν πέρνεις καμία απόδειξη όταν την πετάς στο κουτί , και άρα δεν μπορεί κανείς (εκτός από τις μάντισσες) να σου απαντήσει που βρίσκεται

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά ότι να ναι.

Εγώ ύστερα από ερώτηση μου είχαν απαντήσει

"

Το δέμα σας δεν φαίνεται να έχει αφιχθεί στην Αθήνα σύμφωνα με το http://www.elta.gr , οπότε δεν έχουμε πληροφορίες για την κατάσταση του και τον χρόνο παράδοσης του. Παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας όταν η κατάσταση του δέματος είναι «προς εκτελωνισμό >> "

 

Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω που είναι , εδώ μου βγάζει πως έφτασε Αθήνα , αλλά που είναι ?

 

https://tracking.directlink.com/?itemNumber=Q1163429575XX

 

συνήθως ο κάθε σάκος αλληλογραφίας μένει κάποιες ημέρες εκτός τελωνείου και δεν φαίνεται σε κάποιο tracking,υπομονή

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δεν το λένε μόνο τα ΕΛΤΑ , το λένε και στην British mail και στην Malta Post και γενικά σε 216 χώρεςς σε όλο τον κόσμο ,

Η απλή αληλογραφία δεν καταγράφεται , δεν πέρνεις καμία απόδειξη όταν την πετάς στο κουτί , και άρα δεν μπορεί κανείς (εκτός από τις μάντισσες) να σου απαντήσει που βρίσκεται

 

εδώ μιλάμε για μικροδέματα σε φακέλους που έχουν logistics number αλλά επειδή είναι Β προτεραιότητας έχουν την ίδια αντιμετώπιση από τα ΕΛΤΑ ως απλή αλληλογραφία, στο http://www.17track.net μπορώ να δώ σε μερικά μέχρι και τον αριθμό πτήσης με τον οποίον έφυγαν από Κίνα,δεν δικαιολογείται τόσοι άνθρωποι και εδώ αλλά και σε άλλα φόρουμ που διαβάζω να περιμένουν μικροδέματα εδώ και 3 εως 4 μήνες, κάτι έχει συμβεί είτε στο τελωνείο είτε στα ΕΛΤΑ

Link to comment
Share on other sites

μετά από 5 ημέρες μου απάντησαν από την εξυπηρέτηση πελατών των ΕΛΤΑ για τα 13 μικροδέματα που αγνοούντε από ΟΚΤ εως και 12 ΔΕΚ 2018

 

Σας ενημερώνουμε ότι τόσο στο Διεθνές Ταχυδρομικό Σύστημα, στο οποίο έχουν πρόσβαση μόνο ταχυδρομικές υπηρεσίες, όσο και στο ηλεκτρονικό σύστημα παρακολούθησης ταχυδρομικών αντικειμένων των ΕΛΤΑ, δεν υπάρχει καμία καταχώρηση για τα εν λόγω αντικείμενα, η διαχείριση των οποίων ενδέχεται να πραγματοποιείται με τους όρους της διακίνησης απλής αλληλογραφίας. Ως εκ τούτου δεν είναι εφικτή η χορήγηση σχετικών με τα αντικείμενα αυτά πληροφοριών.:wacko:

Φιλε και μενα ακριβως τα ιδια μου γραψανε οταν τους ζητησα το ιδιο με σενα για τα πραγματα που εχουν ερθει Ελλαδα απο αρχες δεκεμβριου!
Link to comment
Share on other sites

28 Νοεμβρίου είχα παραγγείλει 2 προστατευτικα για την κάσα του ρολογιού. Ενα μαυρο και ενα ασημί απο τον ιδιο πωλητή.

29 Ιανουαριου μου ηρθε το ασημί και σημερα μου ηρθε το μαυρο.

Το τρακ ναμπερ των ελτα, δεν λεει τιποτα, ενω το τρακ 17 λεει οτι εφτασαν Ελλάδα απο 30 Νοέμβρη.

 

Μετά απο την σημερινη παραλαβή, συνεχιζω να ελπιζω για αλλα 4 πακετάκια που αγνοούνται απο τελος Νοεμβριου,

 

-------------

Στάλθηκε με το Tapatalk, χρησιμοποιώντας το δεξί μου δάχτυλο.

Edited by coulis

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

28 Νοεμβρίου είχα παραγγείλει 2 προστατευτικα για την κάσα του ρολογιού..

 

Δηλαδή ακόμη γράφει το 17track ότι δεν έχεις παραλάβει ενώ εσύ παρέλαβες;

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή ακόμη γράφει το 17track ότι δεν έχεις παραλάβει ενώ εσύ παρέλαβες;

Σημερα το απόγευμα ενημερώθηκε το τρακ17 και τα ελτα ότι το παρελαβα.

Μεχρι το πρωι, ελεγε οτι ειναι ελλαδα κ δεν υπηρχε στο σιτε των ελτα

 

-------------

Στάλθηκε με το Tapatalk, χρησιμοποιώντας το δεξί μου δάχτυλο.

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

στο παρακάτω άρθρο γράφει για την άθλια οικονομική κατάσταση των ΕΛΤΑ που δεν έχουν λεφτά ούτε για να πληρώσουν τους μισθούς των υπαλλήλων τους, ίσως κάποιοι απ' αυτούς αποφάσισαν να πληρωθούν σε είδος και έκλεψαν τα δέματα μας.

 

 

http://bankingnews.gr/index.php?id=409099

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...