Jump to content

ΕΛ.ΤΑ. Αποστολές, καθυστερήσεις, παράπονα


vpdank
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σαφεστατα κ εχει, αν εχει καποιος εμπειρια με tracking απο CZ (czech post), οπως πχ με τα δεματα που καποιες φορες παραδιδονται μεσω gls γερμανιας την οποια μεταφερει η acs στην ελλαδα, ή αν θα παραδωσουν τα ΕΛΤΑ τελικα, και η ερωτηση μου τιθεται εδω διοτι στο συστημα των ελτα δεν το εντοπιζει το tracking ακομη μετα απο μερες, καποιες φορες συμβαινει αυτο οταν μπλεκονται οι carrier. Απο την αλλη παλι αν υπαρχει νημα στο forum που ειναι πιο σχετικο με την ερωτηση μου παρακαλω να μου γινει υποδειξη.

Σου έδειξα το σωστό νήμα παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Πουθενά σε αυτήν την λίστα δεν είδα το κατάστημα Χαλκίδας

Άρα ή το ενημέρωσαν ή δεν ενημέρωσες ακόμα το προφίλ σου.

 

:cool: - το καταστημα των ΕλΤα που λεω ειναι στην Αθηνα που ζει ο ενας αδερφος μου, δεν το εχουν ενημερωσει ακομη και το προφιλ μου ειναι μια χαρα, αυριο που θα περασω θα σου το πιστοποιησω εαν ειναι μονιμο ή μονο για το καλοκαιρι (!)

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

Τώρα ανακάλυψα το νήμα. Έχω θέμα με αποστολή RF385823825SG μέσω singapore post.

13/06/2016

Please call 1605

11/04/2016

Arrival at Destination Post (Country: GR)

05/04/2016

Despatched to overseas (Country code: GR)

03/04/2016

Received from Customer

Μόλις είδα ότι πήρα τα λεφτά πίσω από paypal

Edited by yannis77
Μόλις είδα ότι πήρα τα λεφτά πίσω από paypal
Link to comment
Share on other sites

Τώρα ανακάλυψα το νήμα. Έχω θέμα με αποστολή RF385823825SG μέσω singapore post.

13/06/2016

Please call 1605

11/04/2016

Arrival at Destination Post (Country: GR)

05/04/2016

Despatched to overseas (Country code: GR)

03/04/2016

Received from Customer

Εν τω μεταξύ έφαγα άκυρο στο claim από Paypal και τα ΕΛΤΑ μου απάντησαν οτι δεν ξέρουν τίποτα.

Μπορώ να κανω κάτι;

 

πως γινεται να εφαγες ακυρο εφοσον ΟΛΟΙ πηρανε τα λεφτα τους πισω απο αυτην την ιστορια;

:thanks:
Link to comment
Share on other sites

Άρα ή το ενημέρωσαν ή δεν ενημέρωσες ακόμα το προφίλ σου.

 

:cool: - πηγα σημερα και πηρα το δεματακι, οχι μονο δεν ανοιγουν πλεον σαββατο αλλα και τα απογευματα δεν κλεινουν αργα οπως πρωτα αλλα 2.30, οταν ρωτησα τον υπαλληλο στο γκισε μου απαντησε "ειναι προσωρινο αλλα δεν ξερουμε για ποσο καιρο" που σημαινει ξαναγυριζουμε παλια στα παλια-στο site των ΕΛΤΑ φυσικα και δεν υπαρχει ενημερωση και αλοιμονο σε οποιον παει εκει απο επαρχια απογευμα και περιμενει να εξυπηρετηθει (!)

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

:cool: - πηγα σημερα και πηρα το δεματακι, οχι μονο δεν ανοιγουν πλεον σαββατο αλλα και τα απογευματα δεν κλεινουν αργα οπως πρωτα αλλα 2.30, οταν ρωτησα τον υπαλληλο στο γκισε μου απαντησε "ειναι προσωρινο αλλα δεν ξερουμε για ποσο καιρο" που σημαινει ξαναγυριζουμε παλια στα παλια-στο site των ΕΛΤΑ φυσικα και δεν υπαρχει ενημερωση και αλοιμονο σε οποιον παει εκει απο επαρχια απογευμα και περιμενει να εξυπηρετηθει (!)

Και στο δικό μου ταχυδρομείο κατάργησαν το "ολοήμερο" (με αποτέλεσμα να πρέπει να πάω στην άλλη άκρη της Θεσσαλονίκης για απογευματινές παραλαβές), ευτυχώς αυτή η αλλαγή κράτησε μόνο για 2 εβδομάδες.

Link to comment
Share on other sites

Και στο δικό μου ταχυδρομείο κατάργησαν το "ολοήμερο" (με αποτέλεσμα να πρέπει να πάω στην άλλη άκρη της Θεσσαλονίκης για απογευματινές παραλαβές), ευτυχώς αυτή η αλλαγή κράτησε μόνο για 2 εβδομάδες.

 

:worry: - μακαρι φιλε μου να αλλαξει γιατι αλλιως καηκαμε,πρωϊ ειναι πολυ δυσκολο να πηγαινω με βολευε τοσο πολυ το απογευματινο και κυριως το σαββατο, ας ελπισουμε πως ειναι θεμα καλοκαιρινων αδειων (!)

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

Μετά από κλείσιμο κδ αεροδρομίου πόσο κάνει να πάει σε κδ Αττικής και μετά κδ Θεσσαλονίκης;
:thanks:
Link to comment
Share on other sites

:rolleyes: - γιατι δεν ερχεται εκει πανω στο αεροδρομιο σας κατ'ευθειαν? απο ΚΔ παει στα κατα τοπους καταστηματα (αν χρειαστει κανει μια σταση εκει που μαζευονται οι ταχυδρομοι) γιατι να φυγει πχ οδικως για επανω?

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

:rolleyes: - γιατι δεν ερχεται εκει πανω στο αεροδρομιο σας κατ'ευθειαν? απο ΚΔ παει στα κατα τοπους καταστηματα (αν χρειαστει κανει μια σταση εκει που μαζευονται οι ταχυδρομοι) γιατι να φυγει πχ οδικως για επανω?

Όλα τα δέματα μου από αεροδρόμιο πάνε κδ Αττικής και από εκεί Θεσσαλονίκη.

:thanks:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!Έγινε παραγγελία προχθές από vickmall ζητώντας NL post και χθες μου έστειλαν το tracking number.Μπαίνοντας όμως εδώ και γράφοντας το tr.number μου βγάζει ειδοποίηση

 

The shipment barcode was not found.

Please check if your shipment barcode belongs to a registered mail item.

If your shipment barcode belongs to a parcel of PostNL Parcel Service,

please check http://www.internationalparceltracking.com to find the details of your shipment.

 

Το ίδιο και όταν μπαίνω στο https://www.internationalparceltracking.com/#/search Εκεί βγαίνει μήνυμα στη δεξιά πλευρά το οποίο αναγράφει

Parcel not found.Sorry, we were unable to find your parcel details. Please double-check the tracking number and try again or contact the sender of your parcel for more information.

 

Κάνω κάτι λάθος;Αν έχει κάποια σημασία, το tr.number είναι ένας 9ψήφιος κωδικός με τα γράμματα RS στην αρχή και το NL στο τέλος.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!Έγινε παραγγελία προχθές από vickmall ζητώντας NL post και χθες μου έστειλαν το tracking number.Μπαίνοντας όμως εδώ και γράφοντας το tr.number μου βγάζει ειδοποίηση

 

The shipment barcode was not found.

Please check if your shipment barcode belongs to a registered mail item.

If your shipment barcode belongs to a parcel of PostNL Parcel Service,

please check http://www.internationalparceltracking.com to find the details of your shipment.

 

Το ίδιο και όταν μπαίνω στο https://www.internationalparceltracking.com/#/search Εκεί βγαίνει μήνυμα στη δεξιά πλευρά το οποίο αναγράφει

Parcel not found.Sorry, we were unable to find your parcel details. Please double-check the tracking number and try again or contact the sender of your parcel for more information.

 

Κάνω κάτι λάθος;Αν έχει κάποια σημασία, το tr.number είναι ένας 9ψήφιος κωδικός με τα γράμματα RS στην αρχή και το NL στο τέλος.

Ηρέμησε αύριο μεθαύριο θα εμφανιστεί.

:thanks:
Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα ειδοποιητήριο για συστημένο, που το τράκινγκ του δείχνει μόνο πορεία εντός της πόλης μου με ΕΛΤΑ κούριερ, είτε κοιτώντας το στο σάιτ των Ελτα, είτε τσεκάροντας το σε internationa tracking. (Κ.Δ. ΠΟΛΗΣ > Μ.Δ. ΠΕΡΙΟΧΗΣ > ΠΡΟΣ ΠΑΡΑΔΟΣΗ > Μ.Δ. ΠΕΡΙΟΧΗΣ > Κ.Κ. ΠΕΡΙΟΧΗΣ).

 

Το μόνο που περιμένω είναι κάτι από Kίνα με ΑusPost Sea Mail Parcel και προ βδομάδας παραγγελία, οπότε λογικά θα ήταν εντελώς τρελό να είναι αυτό... ακόμη και θαύμα να έχει γίνει (να το φορτώσανε σε τορπίλη νέας τεχνολογίας και να έφτασε σε χρόνο ντε-τε :lol::p ), δεν θα έπρεπε να φαίνεται έστω στο σάιτ του international tracking ότι ξεκίνησε από Κίνα;

 

Λογικά, απλά θα είναι κάτι άσχετο που μου έχει σταλεί εν αγνοία μου από κάπου εντός της πόλης, σύμφωνα με το τράκινγκ, σωστά;

Link to comment
Share on other sites

:rolleyes: - γιατι δεν ερχεται εκει πανω στο αεροδρομιο σας κατ'ευθειαν? απο ΚΔ παει στα κατα τοπους καταστηματα (αν χρειαστει κανει μια σταση εκει που μαζευονται οι ταχυδρομοι) γιατι να φυγει πχ οδικως για επανω?

Γιατί το αεροδρόμιο της Θεσ/νίκης δεν το υποστηρίζει. Όλα τα δέματα από εξωτερικό πρώτα Αθήνα πηγαίνουν, ακόμα και οδικώς αν είναι.

 

Sent from my A0001 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γιατί το αεροδρόμιο της Θεσ/νίκης δεν το υποστηρίζει. Όλα τα δέματα από εξωτερικό πρώτα Αθήνα πηγαίνουν, ακόμα και οδικώς αν είναι.

 

Sent from my A0001 using Tapatalk

σε τι χωρα ζουμε αν ειναι δυνατον!! :mad:

Edited by impreza_sti

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

σε τι χωρα ζουμε αν ειναι δυνατον!! :mad:

Χαλάρωσε. Σε καμιά χώρα δεν έρχονται τα δέματα εξωτερικού σε κάθε πόλη απευθείας. Πάντα στην πρωτεύουσα πάνε οι πτήσεις, κι από κει στις υπολοιπες πόλεις.

Edited by impreza_sti
Link to comment
Share on other sites

Χαλάρωσε. Σε καμιά χώρα δεν έρχονται τα δέματα εξωτερικού σε κάθε πόλη απευθείας. Πάντα στην πρωτεύουσα πάνε οι πτήσεις, κι από κει στις υπολοιπες πόλεις.

εχεις δικιο σταυρο μπερδευτηκα λαθος καταλαβα,., :wacko:

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Για να παραλάβει συστημένο κάποιος δικό μου δέμα από τα ελτα, χρειάζεται η υπεύθυνη δήλωση να είναι επικυρωμένη από κεπ ή αρκεί μια υπεύθυνη δήλωση και η ταυτότητα? Επίσης, ο ταχυδρόμος δεν άφησε ειδοποιητηριο, μπορώ απλά λέγοντας το tracking να παραλάβω?

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Για να παραλάβει συστημένο κάποιος δικό μου δέμα από τα ελτα, χρειάζεται η υπεύθυνη δήλωση να είναι επικυρωμένη από κεπ ή αρκεί μια υπεύθυνη δήλωση και η ταυτότητα? Επίσης, ο ταχυδρόμος δεν άφησε ειδοποιητηριο, μπορώ απλά λέγοντας το tracking να παραλάβω?

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

 

Αν ειχες ειδοποιητηριο απο πισω εχει οδηγιες για να το παραλαβει αν χρειαστεί καποιος αλλος.Αν θυμάμαι καλα χρειάζεται να εχει υπογράψει ο ιδιος στο ειδοποιητηριο και να πας εσυ με την ταυτότητα του και την ταυτότητα σου και να το παραλαβεις.

Link to comment
Share on other sites

Δεν άφησε ειδοποιητηριο Ο ταχυδρόμος, από το tracking είδα την ενημέρωση. Το πρόβλημα είναι ότι εγώ δεν μπορώ πάω ελτα να παραλάβω και πρέπει να στείλω κάποιον άλλο.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Δεν άφησε ειδοποιητηριο Ο ταχυδρόμος, από το tracking είδα την ενημέρωση. Το πρόβλημα είναι ότι εγώ δεν μπορώ πάω ελτα να παραλάβω και πρέπει να στείλω κάποιον άλλο.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

 

Θα στο φερει αυριο τοτε το ειδοποιητηριο ωστε να το υπογραψεις και να παει καποιος αλλος με την ταυτοτητα σου να το παρει.

Link to comment
Share on other sites

Θα στο φερει αυριο τοτε το ειδοποιητηριο ωστε να το υπογραψεις και να παει καποιος αλλος με την ταυτοτητα σου να το παρει.

Μα λέω ότι την ώρα που περνάει ο ταχυδρόμος δεν είναι κανείς σπίτι να παραλάβει. Ειδοποιητήριο χτες δεν άφησε, οπότε ρωτάω αν μπορώ να κάνω μια υπεύθυνη δήλωση να πάει κάποιος να παραλάβει αντί για εμένα. Η υπεύθυνη δήλωση θέλει υπογραφή από τα ΚΕΠ ή αρκεί απλά να υπογράψω μια υπεύθυνη δηλωση και να δώσω στο άτομο που θα παραλάβει και την ταυτότητά μου?

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

:worry: - τελευταια ενημερωση απο ΕλΤα

 

27.06.2016 16:15

Send item abroad (Export)

Shanghai

 

ομως απο trackitioline.ru μαθαινεις περισσοτερα

 

28.06.2016 05:48

Arrived at postal office

Shanghai Pudong 20000062

 

28.06.2016 05:57

Flight depart

Shanghai Pudong 20000062

 

01.07.2016 11:19

Flight depart

Shanghai CNSHAA

 

Μα λέω ότι την ώρα που περνάει ο ταχυδρόμος δεν είναι κανείς σπίτι να παραλάβει. Ειδοποιητήριο χτες δεν άφησε, οπότε ρωτάω αν μπορώ να κάνω μια υπεύθυνη δήλωση να πάει κάποιος να παραλάβει αντί για εμένα. Η υπεύθυνη δήλωση θέλει υπογραφή από τα ΚΕΠ ή αρκεί απλά να υπογράψω μια υπεύθυνη δηλωση και να δώσω στο άτομο που θα παραλάβει και την ταυτότητά μου?

 

:cool: - εκτυπωσε το screenshot που γραφει το tracking number και τα σχετικα απο το site των ΕλΤα,σε πολλα αν οχι ολα τα καταστηματα το ατομο με την ταυτοτητα του και την ταυτοτητα σου μπορει να παραλαβει εαν μιλησει ωραια και πει πως εχεις προβλημα λογω δουλειας,να και το κινητο αν θελετε να σας παρει για επιβεβαιωση κλπ-εαν θελεις να εισαι πιο ησυχος πηγαινε σε ΚΕΠ ή Α/Τ και κανε την εξουσιοδοτηση,η σφραγιδα κλπ ειναι εγγυηση επιβεβαιωσης και ο υπαλληλος θα δωσει το δεματακι στον εκπροσωπο σου (!)

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

:

:cool: - εκτυπωσε το screenshot που γραφει το tracking number και τα σχετικα απο το site των ΕλΤα,σε πολλα αν οχι ολα τα καταστηματα το ατομο με την ταυτοτητα του και την ταυτοτητα σου μπορει να παραλαβει εαν μιλησει ωραια και πει πως εχεις προβλημα λογω δουλειας,να και το κινητο αν θελετε να σας παρει για επιβεβαιωση κλπ-εαν θελεις να εισαι πιο ησυχος πηγαινε σε ΚΕΠ ή Α/Τ και κανε την εξουσιοδοτηση,η σφραγιδα κλπ ειναι εγγυηση επιβεβαιωσης και ο υπαλληλος θα δωσει το δεματακι στον εκπροσωπο σου (!)

 

Τελικά έκανα μια εξουσιοδότηση στα κεπ και το παρέλαβε κανονικά.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...