Jump to content

ΕΛ.ΤΑ. Αποστολές, καθυστερήσεις, παράπονα


vpdank
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

το συστημένο δύσκολα ρισκάρει να το ανοίξει κάποιος.

Χωρίς να θέλω να δικαιολογήσω τους ταχυδρόμους,ίσα ίσα,τους κράζω,επειδή είχα δουλέψει στα ελτα σαν διανομέας ένα φεγγάρι,δε φαντάζεσαι τι μας είχε έρθει,σκισμένο ή ανοιγμένο και τρέχα εσύ μετά να πεις ότι δεν είσαι ελέφαντας.

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Ειχα παραγγειλε ενα δεμα, αρκετα μεγαλο (σαν μια κουτα νουνου ας πουμε), και ...χαθηκε.

Δεν ηρθε ποτε για την ακριβεια.

Ευτυχως ο ebay seller με εκανε πληρες refund, οποτε δεν εχασα τα χρηματα μου.

Πως ειναι δυνατον ομως ρε παιδια, να χανονται;

Εγω πιστευω οτι καποιος σε καποιο σημειο της αλυσιδας, τα 'βουταει'.

Και ναι, δεν ηταν συστημενο προφανως, γιατι η αξια δεν ηταν πολυ μεγαλη, και μαλλον ο seller προτιμα να τα στελνει απλα.

Αλλα μεγαλα δεματα δεν μπορω να πιστεψω οτι ετσι απλα χανονται.

Link to comment
Share on other sites

Ειχα παραγγειλε ενα δεμα, αρκετα μεγαλο (σαν μια κουτα νουνου ας πουμε), και ...χαθηκε.

Δεν ηρθε ποτε για την ακριβεια.

Ευτυχως ο ebay seller με εκανε πληρες refund, οποτε δεν εχασα τα χρηματα μου.

Πως ειναι δυνατον ομως ρε παιδια, να χανονται;

Εγω πιστευω οτι καποιος σε καποιο σημειο της αλυσιδας, τα 'βουταει'.

Και ναι, δεν ηταν συστημενο προφανως, γιατι η αξια δεν ηταν πολυ μεγαλη, και μαλλον ο seller προτιμα να τα στελνει απλα.

Αλλα μεγαλα δεματα δεν μπορω να πιστεψω οτι ετσι απλα χανονται.

χαααχαχ, δεν χανονται φιλε, βουτα πεφτει η τους πιανει ο υπνος και τα παρατανε αλλου γι αλλου, φαντασου το china post να εχανε δεματα με το ρυθμο που τα χανουν τα ελτα, αν το αναγεις σε ποσοστα φορτου εργασιας τα μισα δεματα επρεπε να χανονται στην κινα.

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

χαααχαχ, δεν χανονται φιλε, βουτα πεφτει η τους πιανει ο υπνος και τα παρατανε αλλου γι αλλου, φαντασου το china post να εχανε δεματα με το ρυθμο που τα χανουν τα ελτα, αν το αναγεις σε ποσοστα φορτου εργασιας τα μισα δεματα επρεπε να χανονται στην κινα.

 

Μη το δένεις κόμπο ότι η κλοπή γίνεται εδώ.

Και στο εξωτερικό ******** είναι.

Edited by impreza_sti
Οφείλουμε να εκφραζόμαστε κόσμια

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Μη το δένεις κόμπο ότι η κλοπή γίνεται εδώ.

Και στο εξωτερικό ******** είναι.

σιγουρα, κλεφτες εχει παντου, δεν ειναι ελληνικο προνομιο. Αλλα πιο ευκολα βγαζεις ακρη με netherlands post-royal mail-sweedn post-direct link- κλπ κλπ παρα με τα ελτα, παω στο γκισε και λεω, εχω συστημενο, με ταυτοτητα στο χερι, και μου λεει ειδοποιητηριο....δεν εχω....αααα!!! χωρις ειδοποιητηριο λεει πως ξερετε οτι εχετε συστημενο? το βλεπω Online απαντησα, δεν με εξυπηρετησε, πηγα στον διευθυντη και τελικα το πηρα..... αυτοματοποιηση τα ελτα ε?

Edited by impreza_sti
With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

σιγουρα, κλεφτες εχει παντου, δεν ειναι ελληνικο προνομιο. Αλλα πιο ευκολα βγαζεις ακρη με netherlands post-royal mail-sweedn post-direct link- κλπ κλπ παρα με τα ελτα, παω στο γκισε και λεω, εχω συστημενο, με ταυτοτητα στο χερι, και μου λεει ειδοποιητηριο....δεν εχω....αααα!!! χωρις ειδοποιητηριο λεει πως ξερετε οτι εχετε συστημενο? το βλεπω Online απαντησα, δεν με εξυπηρετησε, πηγα στον διευθυντη και τελικα το πηρα..... αυτοματοποιηση τα ελτα ε?

 

Ισχύει. Πολλά χρόνια πίσω.

Vamos Aris
Link to comment
Share on other sites

Σε συστημενο παντως, ειναι σχεδον αδυνατον να το κλεψουν, γιατι φαινεται ολη η διαδρομη του δεματος, οποτε θα φανει 'που' εξαφανιστηκε,

σωστα;

Link to comment
Share on other sites

3 φορές έχω Πάρει αποζημίωση για συστημένο που χάθηκε.

Είναι πολύ εύκολο να χαθεί.

Αν θέλεις κάτι να μην χαθεί το στέλνεις ασφαλισμένο .

Εκεί η διαδικασία είναι εντελώς διαφορετική , υπογράφουν σε κάθε βήμα της διαδρομής , και στο ταχυδρομείο θα στο παραδόσει ο διευθηντής ο οποίος το κρατάει στο χρηματοκιβώτιο , και όχι απλά σε ένα κουτί όπου ο κάθε υπάλληλος έχει πρόσβαση.

Link to comment
Share on other sites

χαααχαχ, δεν χανονται φιλε, βουτα πεφτει η τους πιανει ο υπνος και τα παρατανε αλλου γι αλλου, φαντασου το china post να εχανε δεματα με το ρυθμο που τα χανουν τα ελτα, αν το αναγεις σε ποσοστα φορτου εργασιας τα μισα δεματα επρεπε να χανονται στην κινα.

 

καλησπέρα, 3 φορες μου εχει τυχει κατι να αργει να ερθει και εστειλα email στον πωλητη, το ενα απο Αγγλια το αλλο απο Κινα και ενα απο Γαλλια. Αυτο απο Αγγλία ο πωλητης μου στειλε αλλο, ηρθε τελικα το ενα οποτε ειμαι οκ, μετα απο καιρο ομως ηρθε και το αλλο!!!! και δεν τον εβρισκα στο ebay να του πληρωσω και το αλλο ετσι εμεινα με 2! :lol::lol::lol:

αυτο απο Γαλλια δεν ηρθε ποτε, ο πωλητης τον κινεζο και μετα εξαφανιστηκε, δεν ηξερα τι να κανω τοτε οποτε πανε 27 ευρω χαμενα.....

αυτο απο κινα ηταν πισω καμερα αυτοκινητου, δεν ηρθε ποτε το 1ο , μιλησα με τον πωλητη εστειλε αλλη και την ελαβα κανονικα.

Ψωνιζω χρονια απο εξωτερικο οχι μονο απο Κινα αλλα και απο Γερμανια, Πολωνια, Ρωσια, Γαλλια, Ισπανια, Αμερικη και αλλες χωρες και οχι μονο απο ebay και μου ετυχαν μονο ευτυχως αυτες οι 3 περιπτωσεις, ποιος εφταιγε δεν ξερω....

Link to comment
Share on other sites

τη περίπτωση να σκιστεί καταλάθος γιατί την προσπερνάτε;

 

;) - "ανοιγμενο και προχειρα κολλημενο", δεν λεω "σκισμενο" φιλε μου, επειη παραλαμβνω αλληλογραφια στην δουλεια απο 2 ή και 3 ταχυδρομους σε πληροφορω πως ερχονται και πατημενα γραμματα δηλαδη με σταμπα απο παπουτσι

που σημαινει γραμματα επεσαν κατω,εμειναν για ωρα, περασαν μερικοι τα πατησαν κι φιλοτιμηθηκε καποιος και το μαζεψε (!)

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα! να ρωτησω εχετε παρατηρησει καποια καθυστερηση τις τελευταιες μερες απο δεματακια χωρις tracking number απο αγγλια?

εχω παραγγειλει 3 απο διαφορετικους πωλητες στις 18 19 και 20 σεπτεμβριου και ακομη δεν εχει ερθει κανενα.....

Link to comment
Share on other sites

:) - εγω και μαλιστα 2 φορες, μην ανησυχεις ομως θα ερθουν

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

:) - εγω και μαλιστα 2 φορες, μην ανησυχεις ομως θα ερθουν

μιλαω για τωρα προσφατα... οχι γενικα....

εσενα σου ετυχε τις τελευταιες 2 εβδομαδες?

Link to comment
Share on other sites

:) - ναι λεμεεεεε, μην ανησυχεις,εμενα με ειχαν καψει τα κρεμμυδια αλλα τελικα εφτασαν την προηγουμενη εβδομαδα

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, δεν ξέρω αν είναι το σωστό τοπικ για να ρωτήσω αλλά ξέρει κανείς το courier από Αγγλία B2C Europe αν έρχεται στην Ελλάδα με τα ΕΛΤΑ ή ΕΛΤΑ κουριερ? έχω φάει το google και δεν βρήκα κάτι δυστυχώς, ευχαριστώ!
Link to comment
Share on other sites

http://www.trackyourparcel.eu

 

:rolleyes: - για δοκιμασε το tracking number που εχεις απο την B2C courier

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

http://www.trackyourparcel.eu

 

:rolleyes: - για δοκιμασε το tracking number που εχεις απο την B2C courier

 

ευχαριστω αλλα δεν εχω ακομα γιαυτο ρωτησα, και δεν ξερω αν θα μου δωσουν δεν αναφερει κατι προς το παρον, αλλες φορες ειχε χρεωση για να δινει tracking, εχω 3 παραγγελιες απο το banggood και για να ερθουν γρηγορα επειδη τα εχουν και σε αποθηκη στην Αγγλια εβαλα με αυτο. Αμα μου δωσουν θα δω με τι θα ερθουν αλλα θα φανει στο τελος με τι θα ερθει εδω οταν κοντευει να ερθει δλδ, ελεγα μηπως ξερει κανεις.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω αλλα δεν εχω ακομα γιαυτο ρωτησα, και δεν ξερω αν θα μου δωσουν δεν αναφερει κατι προς το παρον, αλλες φορες ειχε χρεωση για να δινει tracking, εχω 3 παραγγελιες απο το banggood και για να ερθουν γρηγορα επειδη τα εχουν και σε αποθηκη στην Αγγλια εβαλα με αυτο. Αμα μου δωσουν θα δω με τι θα ερθουν αλλα θα φανει στο τελος με τι θα ερθει εδω οταν κοντευει να ερθει δλδ, ελεγα μηπως ξερει κανεις.

Αν εκανες παραγγελια απο banggood απο uk warehouse, θα σου ερθει με ελτα. tracking number δεν νομιζω να σου στειλουν εκτος αν αυτο που αγορασες ηταν πολυ ακριβο. Εκτος και αν πληρωσες για tracking number, το οποιο απο οτι θυμαμαι ειναι τουλαχιστον 15$.

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Αν εκανες παραγγελια απο banggood απο uk warehouse, θα σου ερθει με ελτα. tracking number δεν νομιζω να σου στειλουν εκτος αν αυτο που αγορασες ηταν πολυ ακριβο. Εκτος και αν πληρωσες για tracking number, το οποιο απο αγγλια ειναι πολυ αλριβο.

 

Ευχαριστώ για την απάντηση αυτό ήθελα να ξέρω, αλλά γιατί δεν δίνουν tracking number? δεν είναι ακριβα αυτα που πηρα, στις προηγούμενες απο κινα η μια δεν ειχε βγαλει επιλογη για tracking, ενω η δευτερη ειχε +1.23 ευρω παραπανω αλλα υπηρχε η επιλογη. Τωρα που εβαλα απο Ευρωπη με B2C (επειδη τα βιαζομαι), δεν εβγαλε επιλογη για tracking δλδ μαλλον δεν θα δινουν ε? παντως ευτυχως ειναι γρηγορη αυτη δειχνει μια βδομαδα το πολυ ας ελπισουμε να ειναι ετσι, γιατι πληρωνεις και κατι παραπανω επειδη ειναι απο ΕU αλλα και μεταφορικα κατι ψιλα βασικα αλλα δωρεαν δεν ειναι εντελως οπως απο Κινα.

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση:

 

Εχω δεμα που ερχεται από Κινα, κ αυτη τη στιγμή βρισκεται αεροδρομιο, τελωνείο λογικά.

Μπορω να παω από κεί (λογω δουλειας θα κινηθω τις επομενες δυο μερες) και να το ζητησω; Ωστε να γλυτωσω 1-2 μερες από το να ταξιδευει στα κεντρα διαλογης, κτλ;

Υπαρχει τετοια πιθανοτητα;

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση:

 

Εχω δεμα που ερχεται από Κινα, κ αυτη τη στιγμή βρισκεται αεροδρομιο, τελωνείο λογικά.

Μπορω να παω από κεί (λογω δουλειας θα κινηθω τις επομενες δυο μερες) και να το ζητησω; Ωστε να γλυτωσω 1-2 μερες από το να ταξιδευει στα κεντρα διαλογης, κτλ;

Υπαρχει τετοια πιθανοτητα;

θα περιμενεις να παει στην ΥΕΔ της περιοχης σου λογικα, σου εβγαλε το tracking number οτι ειναι στο τελωνειο?

 

----- προσθήκη μηνύματος 79 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ευχαριστώ για την απάντηση αυτό ήθελα να ξέρω, αλλά γιατί δεν δίνουν tracking number? δεν είναι ακριβα αυτα που πηρα, στις προηγούμενες απο κινα η μια δεν ειχε βγαλει επιλογη για tracking, ενω η δευτερη ειχε +1.23 ευρω παραπανω αλλα υπηρχε η επιλογη. Τωρα που εβαλα απο Ευρωπη με B2C (επειδη τα βιαζομαι), δεν εβγαλε επιλογη για tracking δλδ μαλλον δεν θα δινουν ε? παντως ευτυχως ειναι γρηγορη αυτη δειχνει μια βδομαδα το πολυ ας ελπισουμε να ειναι ετσι, γιατι πληρωνεις και κατι παραπανω επειδη ειναι απο ΕU αλλα και μεταφορικα κατι ψιλα βασικα αλλα δωρεαν δεν ειναι εντελως οπως απο Κινα.

αυτο με το Β2C απο banggood με ενδιαφερει, σου εδωσαν tracking? με τι ταχυδρομειο τα εστειλαν? μολις παραλαβεις ενημερωσε με nikifoross.

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

θα περιμενεις να παει στην ΥΕΔ της περιοχης σου λογικα, σου εβγαλε το tracking number οτι ειναι στο τελωνειο?

 

 

ARRIVED AT OVERSEAS -Greece μου γραφει. Με ενημερωση 07:30 σημερα το πρωί.το θελω μεχρι την Τεταρτη, αλλα φοβαμαι πως δεν εχω ελπιδες. Θα το "χασω" (γιατί φευγω) για μερικες ωρες πραγματικά... :(

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

ARRIVED AT OVERSEAS -Greece μου γραφει. Με ενημερωση 07:30 σημερα το πρωί.το θελω μεχρι την Τεταρτη, αλλα φοβαμαι πως δεν εχω ελπιδες. Θα το "χασω" (γιατί φευγω) για μερικες ωρες πραγματικά... :(

arrived at overseas μου κανει για sgpost, singapore σωστα? αν λοιπον ειναι ετσι, απο το arrived at overseas μεχρι το κλεισιμο απο κ.δ. αεροδρομιου εχεις καμια εβδομαδα ακομη μεγιστο. Που το ειδες το arrived at overseas? στο site των ελτα? αποκλειεται, μαλλον στο 17track.net ε?

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Ναι από sg ειναι... Βασικα arrived at destination post μου γραφει.

Οχι το 17, δεν το βγαζε μεχρι σημερα.. Μια εφαρμογη στο κινητο μου το γραψε εχτες.

Πφφφφ... Επεσα στη γκαντεμιά!

Σ' ευχαριστω για τη βοηθεια!

Edited by mariel19

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

αλλά γιατί δεν δίνουν tracking number?

δεν είναι ακριβα αυτα που πηρα,

 

:cool: - για τον λογο που εγραψες οτι δεν ειναι ακριβα απο αγγλια δεματακια δεν δινουν tracking number, η πρωτη επιλογη με περιου 2-3 λιρες κοστος μεταφορικων δεν δινει, η επομενη με 5 και κατι παραπανω δινει.

Την πρωτη φορα παραξενευτηκα και εγραψα στο καταστημα, μου απαντησε πως στην 1η επιλογη δεν δινουν αλλα αν εχει δευτερη ή το ζητησει ο πελατης τοτε με λιγο κοστος παραπανω σου δινουν.

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...