Jump to content

ΕΛ.ΤΑ. Αποστολές, καθυστερήσεις, παράπονα


vpdank
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλημερα! ακριβως οπως ειπα παραπανω, μερικοι οτι ειναι ποιο μεγαλο απο γραμμα δεν το φερνουν, αλλα δεν ειναι ετσι, τα πολυ μικρα δεματακια πχ θηκη κινητου πρεπει να τα φερνουν, απλα βαριουνται να βαρανε κουδουνια κτλ ή να τα κουβαλανε, αυτα βλεπεις δεν περνανε κατω απο τις πορτες....:lol:

Ναι όντως, η σχισμή στο γραμματοκιβώτιο είναι οριακά να τα χωρέσει και σου λέει ο άλλος μην πατάω και κουδούνια...:p

Galaxy s6 edge+
Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα 'κλασικο, διαχρονικο', σχεδον 'αιωνιο' ερωτημα, αναφορικα με τις διανομες των Ελτα.

Ξερω, οτι λιγα πραγματα μπορω να επηρεασω, αλλα δεν εχω καταληξει και τι ειναι καλυτερο τελικα.

Και μιλω οχι για έγγραφα, φακελους, κλπ, που κανονικα διανεμονται, σε γραμματοκιβωτιο ή κατω απο την πορτα.

Μιλω για δεματακια παραγγελιων απο ebay-εξωτερικο.

 

Οταν φερνουν δεμα στο σπιτι, παντα υπαρχει ο κινδυνος να περασει ενας περαστικος και να το παρει.

Απο την αλλη, δεν ειναι βολικο να τρεχω στο ταχυδρομειο για το παραμικρο.

Αρα;

Τι ειναι καλυτερο;

 

Αραγε μπορω να ζητησω να μην μου διανεμουν τιποτε; Πχ με αιτηση;

Θα το τηρησουν αν το κανω;

Απο την αλλη, παλι ισως γι'αυτους να ειναι προβλημα να κρατουν 'δεματακια' μεχρι να μπορεσω εγω να περασω να τα παρω.

 

Απο την αλλη παλι, δεν θελω να εχω το ρισκο να χασω κατι που εχω πληρωσει, επειδη απλα το παρατησε απεξω απο την πορτα.

 

Η καλυτερη λυση, ιδεατή, που θα μπορουσα να σκεφτω, θα ηταν κανενα 'τεραστιο' κουτι, που να μπορει να δεχεται μεσα τα παντα, και εννοω ολα τα μεγεθη-διαστασεις. Αλλα δεν ξερω αν υπαρχει, κοστος, εγκατασταση.

Και ακομη κι αν υπηρχε κατι τετοιο, παλι δεν ειμαι σιγουρος αν θα το εφερνε ο ταχυδρομος με το μηχανακι (πχ μια μεγαλη κουτα).

 

Εχω καταληξει οτι ειναι εντελως 'random' τι γινεται με τα πακετα.

Εξαρταται τον ταχυδρομο, με τι ερχεται (ποδια, παπακι, αμαξι), ποσο ογκο δεματων εχουν στο ταχυδρομειο, κλπ

 

Και εγω ο ιδιος ομως, αν μπορουσα να επηρεασω κατι, δεν εχω καταληξει σε μια καλη ενδεδειμενη λυση, μεταξυ

- ευχρηστιας(=τα φερνει σπιτι)-με κινδυνο να κλαπει το καθε δέμα απο καποιον περαστικό

- δυσχρηστιας(=αφηνει ειδοποιητηριο να πας να το παρεις) & εξαλειψης ρισκου απωλειας δεματος

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορουσες να ενοικιάσεις μία ταχυδρομική θυρίδα στα ΕΛΤΑ.
Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα 'κλασικο, διαχρονικο', σχεδον 'αιωνιο' ερωτημα, αναφορικα με τις διανομες των Ελτα.

[/i][/b]

 

Mπορείς να ζητήσεις να στα κρατάνε στο Κέντρο Διαλογής και να περνάς να τα παίρνεις εσύ.

Τα συστημένα όμως όχι και τόσο,καθώς πρέπει να κλείνει κατάσταση ο Ταχυδρόμος κάθε μέρα.

Για τις γκρίνιες τώρα που κάνετε(κάνω και εγώ φυσικά) σκεφτείτε το εξής:

Σας φέρνει δεματάκι που προφανώς δε χωράει κάτω από την πόρτα.

Α)Σας αφήνει χαρτάκι και χαλιέστε που πάτε ταχυδρομείο σωστά;

Β)Σας χτυπάει,σας το δίνει όλα κομπλέ.

Γ)σας χτυπάει,δεν είστε εκεί και το αφήνει έξω από την πόρτα.Πάλι μας χαλάει γιατί μπορεί να το πάρει όποιος να ναι.Η αφήνει πάλι χαρτάκι,αλλά πάλι χαλιόμαστε.

Γενικά είναι ένα πρόβλημα πλέον η διανομή,αλλά και εμείς γκρινιάζουμε με τα πάντα.

Δεν υπάρχει μέση λύση όμως.Και επειδή έχουν χαθεί πολλά δέματα αξίας,ο Χ ταχυδρόμος προτιμάει να τον βρίζουμε εμείς που μας φέρνει χαρτάκια με την μία,παρά να πληρώνει από την τσέπη του(λέμε τώρα).

 

Εμείς που δεν έχουμε σταθερό ταχυδρόμο,έχω ζητήσει να μου φέρνει χαρτί για οτιδήποτε.Απο το πιο μικρό μέχρι κούτες.

Και να χτυπάει και κουδούνι να αφήνει μέσα τα χαρτιά γιατί είχαμε ένα τζιμάνι ταχυδρόμο που τα άφηνε από έξω,και μια μέρα τα μισά γράμματα τα πήρε ο αέρας και τα μάζευα κάτω από τα αυτοκίνητα.

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Mπορείς να ζητήσεις να στα κρατάνε στο Κέντρο Διαλογής και να περνάς να τα παίρνεις εσύ.

Τα συστημένα όμως όχι και τόσο,καθώς πρέπει να κλείνει κατάσταση ο Ταχυδρόμος κάθε μέρα.

Για τις γκρίνιες τώρα που κάνετε(κάνω και εγώ φυσικά) σκεφτείτε το εξής:

Σας φέρνει δεματάκι που προφανώς δε χωράει κάτω από την πόρτα.

Α)Σας αφήνει χαρτάκι και χαλιέστε που πάτε ταχυδρομείο σωστά;

Β)Σας χτυπάει,σας το δίνει όλα κομπλέ.

Γ)σας χτυπάει,δεν είστε εκεί και το αφήνει έξω από την πόρτα.Πάλι μας χαλάει γιατί μπορεί να το πάρει όποιος να ναι.Η αφήνει πάλι χαρτάκι,αλλά πάλι χαλιόμαστε.

Γενικά είναι ένα πρόβλημα πλέον η διανομή,αλλά και εμείς γκρινιάζουμε με τα πάντα.

Δεν υπάρχει μέση λύση όμως.Και επειδή έχουν χαθεί πολλά δέματα αξίας,ο Χ ταχυδρόμος προτιμάει να τον βρίζουμε εμείς που μας φέρνει χαρτάκια με την μία,παρά να πληρώνει από την τσέπη του(λέμε τώρα).

 

Εμείς που δεν έχουμε σταθερό ταχυδρόμο,έχω ζητήσει να μου φέρνει χαρτί για οτιδήποτε.Απο το πιο μικρό μέχρι κούτες.

Και να χτυπάει και κουδούνι να αφήνει μέσα τα χαρτιά γιατί είχαμε ένα τζιμάνι ταχυδρόμο που τα άφηνε από έξω,και μια μέρα τα μισά γράμματα τα πήρε ο αέρας και τα μάζευα κάτω από τα αυτοκίνητα.

 

Προσωπικά δεν έχω πρόβλημα να μου αφήνει χαρτάκι για δεματάκια τα οποία δεν χωράνε στο γραμματοκιβώτιο και δεν με βρίσκει σπίτι να μου τα δώσει. Αλλά για ένα ρημαδοφορτιστή ο οποίες τρεκαρισμένα χωράει, ε ναι θέλω να το βάζει μέσα. Τώρα βαριούνται να το κάνουν, φοβούνται μη χαθεί δεν ξέρω αλλά φαίνεται ότι γενικά θέμα πολιτικής στης παραδόσεις υπάρχει ανάμεσα σε ταχυδρόμους.

Galaxy s6 edge+
Link to comment
Share on other sites

Θα μπορουσες να ενοικιάσεις μία ταχυδρομική θυρίδα στα ΕΛΤΑ.

 

Τι διαστάσεις εχουν οι θυριδες;

Δεν νομιζω οτι χωρανε αυτα που παραγγελνω.

 

Οχι γιατι αγοραζω τιποτε ακριβα. Αλλα οι πωλητες εξωτερικου βαζουν-και καλα κανουν και μπραβο τους-μεγαλα σχετικα κουτια για προστασια, για να εξασφαλισουν οτι θα φτασουν τα προιοντα στα χερια σου οπως πρεπει, κι οχι μισοκατεστραμενα.

Πχ. tempered glass που παρηγγειλα απο κινα για το tablet, αξιας 10€, ηρθε με μια κουτα 'να', τοσο μεγαλη, γιατι ο πωλητης την ειχε τυλιγεγμενη με φυσαλλιδες μες το κουτι κλπ.

 

Δεν ξερω τι μπορει να χωρεσεις στις θυριδες.

 

Και ξεχασα να πω και το αλλο προβλημα, οτι για τα περισσοτερα(>90%) τοπικα ελτα, ειναι και παλι προβλημα για καποιον που εργαζεται, να φυγει πρωινες-μεσημεριανες ωρες απο την δουλεια του, για να παει να παραλαβει...

 

Φυσικα, μπορεις ισως να εχεις θυριδα σε κεντρικο καταστημα ελτα που θα ειναι ανοικτο και απογευμα, οποτε αυτο ειναι λυση, ΑΝ χωρανε μες τη θυριδα.

 

---

 

Επισης ας πει καποιος αν ξερει αν γινεται και για τα δεματα απο ebay, το 'post restante'. Μπορει να δηλωθει στην δ/νση στο ebay?

Το δεχονται αυτο τα Ελτα, ειδικα για δεματα;

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα,εμάς είναι μια γυναίκα ποδαράτη,οπότε και να ήθελα δεν θα της ζητούσα να κουβαλάει τα πράγματα που παραγγέλνω.

όχι για το φόβο μη χαθούν,πολλά τα βάζω στην μάνας μου το όνομα,που εδώ θα είναι λογικά.

Αλλά,μεγάλωσαν αρκετά το κομμάτι που της αναλογεί,οπότε δε μου κάνει κόπο να πάω κάπου κάπου στο ταχυδρομείο.

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν έχω πρόβλημα να μου αφήνει χαρτάκι για δεματάκια τα οποία δεν χωράνε στο γραμματοκιβώτιο και δεν με βρίσκει σπίτι να μου τα δώσει. Αλλά για ένα ρημαδοφορτιστή ο οποίες τρεκαρισμένα χωράει, ε ναι θέλω να το βάζει μέσα. Τώρα βαριούνται να το κάνουν, φοβούνται μη χαθεί δεν ξέρω αλλά φαίνεται ότι γενικά θέμα πολιτικής στης παραδόσεις υπάρχει ανάμεσα σε ταχυδρόμους.

 

Οτι να ναι με τους ταχυδρομους.

Καλα, το δεμα δεν χωραει και το αφηνει στην πορτα.

Τους φακελους γιατι μου τους αφηνει + αυτους στην πορτα, και δεν τους πετα κατω απο την πορτα ή στο διπλανο γραμματοκιβωτιο που εχω τοποθετησει;

Γιατι προφανως βαριεται.

Σου λεει, αμα ειναι να χαθει το δεμα, ας χαθουν κι οι φακελοι.

Το οτι αφηνει (καλως; κακως; το συζηταμε) το δεμα στην πορτα, δεν σημαινει οτι ειναι σωστο και επρεπε να αφηνει και τα εγγραφα στην πορτα.

Τι να πω....

:(

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, τελικά για την ιστορία εκείνο που είχα παραγγείλει από Αγγλία με royal mail οπως δηλωνε ο πωλητης αντι στις 16/9 εφυγε τελικα 21/9 αλλα απο Γερμανια με DHL και παρελαβα σημερα 29/9 ενω εδινε ο πωλητης οτι θα παραλαμβανα στις 24/9, το μονο που γλιτωσαμε να τρεχουμε ταχυδρομειο εφοσον ηρθε σπιτι με EΛΤΑ courier. Επισης ειχα παρει τηλ χτες και ειπαν ειναι προς παραδοση χτες μεχρι τις 18:00 και τελικα ηρθε σημερα κατα τις 13:00. Τελος καλο ολα καλα αν και ειχαμε μια καθυστερηση που δεν φταιγανε τα ΕΛΤΑ αλλα ο πωλητης που αλλα δηλωνει απο αλλου στελνει και με αλλον τροπο.....:mad:

 

Εdit : Σήμερα παρέλαβα μαζί επίσης από ΕΛΤΑ μικρό πακετάκι από κινα και φακελο, το ενα εκανε μολις 9 μερες να ερθει μαζι με Σαββατοκυριακο μεσα και το 2ο εκανε 12 μερες με 2 Σαββατοκυριακα μεσα! πολυ γρηγορα απο Κινα!!!! πρωτη φορα μου ερχονται πραγματα τοσο γρηγορα! το ενα ηταν απο banggood και το αλλο απο ebay.

Edited by Nikifoross
Link to comment
Share on other sites

Ίσως έχουν μειωθεί σημαντικά οι αγορές λόγω cc και οι διεκπεραίωση των δεμάτων γίνεται πιο γρήγορα τόσο από τελωνείο όσο αι από ΕΛΤΑ
Galaxy s6 edge+
Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω πως καποιοι παραλαμβανουν τοσο γρηγορα,παντως τα δικα μου πακετα κανουν 7-9 ημερες να μπουν Ελλαδα και 1 μηνα για να τα παραλαβω εγω...

προφανως τωρα που επεσε η κινηση χρησιμοποιουν και το αλλο τους χερι.... :rolleyes:

http://img651.imageshack.us/img651/9279/bfreeavatar21024x768102.jpg
Link to comment
Share on other sites

Ίσως έχουν μειωθεί σημαντικά οι αγορές λόγω cc και οι διεκπεραίωση των δεμάτων γίνεται πιο γρήγορα τόσο από τελωνείο όσο αι από ΕΛΤΑ

 

δεν το ειχα σκεφτει καλα λες....

 

δεν ξερω πως καποιοι παραλαμβανουν τοσο γρηγορα,παντως τα δικα μου πακετα κανουν 7-9 ημερες να μπουν Ελλαδα και 1 μηνα για να τα παραλαβω εγω...

προφανως τωρα που επεσε η κινηση χρησιμοποιουν και το αλλο τους χερι.... :rolleyes:

 

οπως ειπε ο φιλος ειναι λογω κινησης, και εμενα συνηθως 20-30 μερες εκαναν! ισως λογω C.C μειωθηκαν οι πωλησεις, δλδ τι ισως 1000% σιγουρα!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς που λένε και οι προηγούμενοι. Τώρα τα δέματα έρχονται πιο γρήγορα λόγο CC και ότι κάνεις δεν μπορούσε να αγοράσει και γι αυτό δεν υπάρχει καθυστέρηση. Αλλά μην ανησυχείτε θα μπούμε ξανά πάλι στην περίοδο αναμονής των 15+ ημερών τώρα που άνοιξε και το paypal....
Link to comment
Share on other sites

Το paypal δεν άνοιξε, ποτέ δεν ήταν κλειστό καταρχήν οι τράπεζες μας τα κανουν. Επίσης λίγοι αγοράζουν κανονικά οι περισσότεροι έχουν πρόβλημα. Διάβασε στο θέμα του paypal στο forum μας να δεις.
Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς που λένε και οι προηγούμενοι. Τώρα τα δέματα έρχονται πιο γρήγορα λόγο CC και ότι κάνεις δεν μπορούσε να αγοράσει και γι αυτό δεν υπάρχει καθυστέρηση. Αλλά μην ανησυχείτε θα μπούμε ξανά πάλι στην περίοδο αναμονής των 15+ ημερών τώρα που άνοιξε και το paypal....

Το PayPal έχει ακόμα ψωμί για να δουλέψει ΟΚ κατά τη γνώμη μου. Ναι σίγουρα κάποιοι κατάφεραν να περάσουν αγορές εκεί που δεν περνούσε τίποτα αλλά πιο πολύ τύχη παρά κανονικότητα χαρακτηρίζει τις περιπτώσεις αυτές.

Galaxy s6 edge+
Link to comment
Share on other sites

Παρακολουθώ το θέμα με το paypal και ναι έχουν ξεκινήσει οι αγορές στα περισσότερα καταστήματα και θα ανοίγουν κάθε μέρα όλο και περισσοτερα που σημαίνει ότι μέχρι τώρα επερναν οι λιγοι η αυτοί που ήξεραν και διάβαζαν στα φορουμ πως να αγοράσουν αλλά όταν κάθε μέρα μπορούν όλο και περισσότεροι είναι θέμα χρόνου να ξανά έχουμε τις μεγάλες αναμονες όπως και πριν.
Link to comment
Share on other sites

:rolleyes: - εχει τοπικ για το paypal, καλυτερα εκει να μην χανεται καποια τυχον σημαντικη πληροφορια απο τα ποστ σας (!)

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

Σε παραγγελία μου βρίσκω τα παρακάτω status:

ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ 22-09-2015 14:23 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ 30-09-2015 27: ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΑΦΙΞΗ ΣΕ Μ.Δ. ΠΕΙΡΑΙΑ 30-09-2015 06:27 Μ.Δ. ΠΕΙΡΑΙΑ

ΠΡΟΣ ΠΑΡΑΔΟΣΗ 30-09-2015 07:00 Μ.Δ. ΠΕΙΡΑΙΑ

ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ 30-09-2015 07:09 Μ.Δ. ΠΕΙΡΑΙΑ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Μ.Δ. ΠΕΙΡΑΙΑ 30-09-2015 09:32 Μ.Δ. ΠΕΙΡΑΙΑ

ΑΚΥΡΩΣΗ ΚΛΕΙΣΙΜΑΤΟΣ 30-09-2015 09:37 Μ.Δ. ΠΕΙΡΑΙΑ

Στο τελευταίο status λεει ΑΚΥΡΩΣΗ ΚΛΕΙΣΙΜΑΤΟΣ κάτι που δεν μου έχει ξανασυμβεί.

Πάω χθες να παραλάβω και μου λέει δεν το έχουν φέρει ακόμα, δώσε μου ένα κινητό να σε πάρω αύριο όταν έρθει.

Με παίρνει πριν από λίγο και μου λέει έλα αύριο 9 - 13.30 να το παραλάβεις από τον διευθυντή των διανομέων γιατί το δέμα σου είναι ανοιγμένο - σκισμένο.

Έχει συμβεί κάτι παρόμοιο σε κανένα;

Αν λείπει το περιεχόμενο να κάνω μήνυση στα ελτά; να μην το παραλάβω; ή να συνενοηθώ πρώτα με το πωλητή;

Link to comment
Share on other sites

Παρακολουθώ το θέμα με το paypal και ναι έχουν ξεκινήσει οι αγορές στα περισσότερα καταστήματα και θα ανοίγουν κάθε μέρα όλο και περισσοτερα που σημαίνει ότι μέχρι τώρα επερναν οι λιγοι η αυτοί που ήξεραν και διάβαζαν στα φορουμ πως να αγοράσουν αλλά όταν κάθε μέρα μπορούν όλο και περισσότεροι είναι θέμα χρόνου να ξανά έχουμε τις μεγάλες αναμονες όπως και πριν.

 

δυστυχως δεν ειναι οπως τα λες, μακαρι να ηταν ετσι. η συζητηση αυτη ομως ειναι offtopic εδω, ελα στο θεμα για το paypal να μιλησουμε εκει.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Σε παραγγελία μου βρίσκω τα παρακάτω status:

ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ 22-09-2015 14:23 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ 30-09-2015 27: ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΑΦΙΞΗ ΣΕ Μ.Δ. ΠΕΙΡΑΙΑ 30-09-2015 06:27 Μ.Δ. ΠΕΙΡΑΙΑ

ΠΡΟΣ ΠΑΡΑΔΟΣΗ 30-09-2015 07:00 Μ.Δ. ΠΕΙΡΑΙΑ

ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ 30-09-2015 07:09 Μ.Δ. ΠΕΙΡΑΙΑ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Μ.Δ. ΠΕΙΡΑΙΑ 30-09-2015 09:32 Μ.Δ. ΠΕΙΡΑΙΑ

ΑΚΥΡΩΣΗ ΚΛΕΙΣΙΜΑΤΟΣ 30-09-2015 09:37 Μ.Δ. ΠΕΙΡΑΙΑ

Στο τελευταίο status λεει ΑΚΥΡΩΣΗ ΚΛΕΙΣΙΜΑΤΟΣ κάτι που δεν μου έχει ξανασυμβεί.

Πάω χθες να παραλάβω και μου λέει δεν το έχουν φέρει ακόμα, δώσε μου ένα κινητό να σε πάρω αύριο όταν έρθει.

Με παίρνει πριν από λίγο και μου λέει έλα αύριο 9 - 13.30 να το παραλάβεις από τον διευθυντή των διανομέων γιατί το δέμα σου είναι ανοιγμένο - σκισμένο.

Έχει συμβεί κάτι παρόμοιο σε κανένα;

Αν λείπει το περιεχόμενο να κάνω μήνυση στα ελτά; να μην το παραλάβω; ή να συνενοηθώ πρώτα με το πωλητή;

πριν υπογραψεις οτι το ελαβες, δες τι εχει μεσα, ειναι η παραγγελια σου ενταξει? αν ναι οκ, αν οχι μιλησε με τον διευθυντη και δες πως προεκυψε ολο αυτο, ποιος φταιει? φυσικα ολοι θα κανουν τον κινεζο.... επισης ειναι θεμα και απο που πηρες και τι? τι εγγυηση εχεις? σε καμια περιπτωση δεν παραλαμβανεις εαν δεν παρεις απαντησεις που σε καλυπτουν, μην την πατησεις με φιλοτιμο και μαμ2κιες, προσεχε.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Destination Country - Tracking Consuming: 93094 ms - Go to official website

2015-10-01 00:00

 

GREECE, ON ITS WAY TOGLS ATHENS

2015-09-25 20:42

 

HEATHROW WORLDWIDE DC, ARRIVED IN THE UK

 

Origin Country - Tracking Consuming: 11219 ms - Go to official website

2015-09-25 20:42

 

The item has been processed in the country of destination

2015-09-25 20:00

 

The item has arrived in the country of destination

2015-09-25 00:56

 

The item is on transport to the country of destination

2015-09-24 16:24

 

The item is at the PostNL sorting center

2015-09-23 15:47

 

The item is at the handover point from freight carrier to PostNL

2015-09-22 18:20

 

The item has arrived in the transit airport

2015-09-22 06:49

 

The item has left the originating country

2015-09-21 13:42

 

The item is received by the shipper in the originating country

2015-09-21 11:50

 

The item is ready for shipment

2015-09-21 06:57

 

The item is pre-advised

2015-09-21 05:37

 

The Item is at the shippers warehouse

μια βοηθεια κανεις?

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Με παίρνει πριν από λίγο και μου λέει έλα αύριο 9 - 13.30 να το παραλάβεις από τον διευθυντή των διανομέων γιατί το δέμα σου είναι ανοιγμένο - σκισμένο.

Έχει συμβεί κάτι παρόμοιο σε κανένα;

Αν λείπει το περιεχόμενο να κάνω μήνυση στα ελτά; να μην το παραλάβω; ή να συνενοηθώ πρώτα με το πωλητή;

 

:mad: - μου εστειλε παλαιοτερα ο πατερας μου συστημενο γραμμα, μεσα ενα δικαιολογητικο που το χρειαζομουν επειγοντως, ερχεται ειδοποιηση τρεχω απο τους πρωτους το πρωϊ και τι παραλαμβανω ? εναν ανοιγμενο και κολλημενο προχειρα φακελλο (!) καποιος τενεκες θα νομιζε πως ειχε μεσα κανενα 500 ευρω και τον ανοιξε. Φυσικα η υπαλληλος λεει πηγαιντε επανω στον ιευθυντη να κανετε παραπονα, ε και? Θα γινοταν καμια ερυενα νομιζεις? Βγαλε φωτογραφιες το δεμα σου,κοιτα αν λειπει κατι και μετα βλεπεις πως θ κινηθεις αφου μιλησεις με τον πωλητη.

Μηνυση μονο το παραβολο ειναι 100 ευρω χωρια ο δικηγορος,το χαμενο μεροκαμματο σου κλπ, που πας να μπλεξεις?

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

Τελικά παρέλαβα σήμερα και όλα ήταν εντάξει. Το δέμα είχε ανοιχτεί μπροστά αλλά δεν χώραγε να βγει το περιεχόμενο. Σε ερώτησή μου ποιος το άνοιξε ο προϊστάμενος μου λέει "κανείς, απλά το είδαμε τσαλακωμένο και θέλαμε να τσεκάρουμε ότι δεν έσπασε το περιεχόμενο". Το μόνο που δεν μ άρεσε ήταν ότι ρώταγε τι είχε μέσα. Το παράβολο των 100 ευρώ νομίζω έχει καταργηθεί στις μηνύσεις.
Link to comment
Share on other sites

:mad: - μου εστειλε παλαιοτερα ο πατερας μου συστημενο γραμμα, μεσα ενα δικαιολογητικο που το χρειαζομουν επειγοντως, ερχεται ειδοποιηση τρεχω απο τους πρωτους το πρωϊ και τι παραλαμβανω ? εναν ανοιγμενο και κολλημενο προχειρα φακελλο (!) καποιος τενεκες θα νομιζε πως ειχε μεσα κανενα 500 ευρω και τον ανοιξε. Φυσικα η υπαλληλος λεει πηγαιντε επανω στον ιευθυντη να κανετε παραπονα, ε και? Θα γινοταν καμια ερυενα νομιζεις? Βγαλε φωτογραφιες το δεμα σου,κοιτα αν λειπει κατι και μετα βλεπεις πως θ κινηθεις αφου μιλησεις με τον πωλητη.

Μηνυση μονο το παραβολο ειναι 100 ευρω χωρια ο δικηγορος,το χαμενο μεροκαμματο σου κλπ, που πας να μπλεξεις?

κατ αρχην δεν ειναι ετσι οπως τα λες, απαγορευεται ρητα να στειλεις χρηματα - επιταγες μεσα σε φακελο, ειτε με ταχυδρομειο ειτε με ιδιωτικη εταιρεια ταχυμεταφορων, σε περιπτωση κλοπης-απωλειας-καταστροφης καμια ασφαλιστικη δεν σε καλυπτει, τωρα εαν στον φακελο του πατερα σου υπηρχε εγγραφο καποιας σπουδαιοτητας την οποια πρεπει να μπορεις να αποδειξεις, τοτε πρεπει να απευθυνθεις στον διευθυντη του συγκεκριμενου τμηματος των ελτα και αν αυτος δεν προβει σε ερευνα για την οποια οφειλει να σε ενημερωσει για το αποτελεσμα, μετα να απευθυνθεις σε ανωτερο κλιμακιο, γενικα επειδη εχουμε να κανουμε με δημοσιο, εχουμε βαθμιδες και γραφειοκρατια, αλλα αν ολοι μας τους κυνηγουσαμε για τις "ατασταλιες" που κανουν τοτε θα εβαζαν μυαλο, βεβαια ειμαστε κ εμεις παρανομοι διοτι φερνουμε πραγματα απο κινα χωρις να περνανε τελωνειο, φπα κλπ οποτε......εμενα μου ετυχε tracking number να μου δειχνει οτι το δεμα παραδοθηκε εδω και 8 μερες και εγω δεν ειχα παραλαβει τιποτα, οταν πηγα στο κεντρο διανομης ανατολικης θεσσαλονικης, μου ειπαν οτι το κρατησε ο ταχυδρομος στο σπιτι του για να μην σπασει, (ταμπλετ ηταν), τι τους κανεις τωρα? ε?

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

:cool: - φιλτατε ηταν συστημενο σε απλο φακελο με την μπλε διαγραμμιση, στο φως φαινεται πως μεσα ειχε μονο ενα χαρτι, μαλιστα σε δυνατο φως φαινεται και η σφραγιδα ακομη. Ποιος να στειλει λεφτα με συστημενο? Ουτε κατα διανοια.

Να αποδειξω τι? Ενα πιστοποιητικο ηταν και απορω γιατι το ανοιξαν, τι νομιζαν πως ειχε κανενα χαρτη για θησαυρο ή τιποτα κωδικους χρηματοκιβωτιου?

 

Δεν καταργηθηκε,υπαρχουν 2-3 εξαιρεσεις και τα ΕΛΤΑ δεν ειναι μεσα

http://www.imerisia.gr/article.asp?catid=33966&subid=2&pubid=113665466

Εαν ηταν ετσι θα ειχαμε μηνυσεις για ψυλλου πηδημα οπως παλια, εαν εχεις πειρα απο πταισματοδικια επαρχιας θα καταλαβαινες.Αντε και πηγα στον διευθυντη, για μετρα απο ποσα χερια περασε ο φακελος απο το χωριο εως την Αθηνα που το χρειαζομουν τοτε, ακρη δεν θα βγει και το καταλαβαινεις.

 

Αν θυμασαι παλαιοτερες αναρτησεις μου, δεν ηρθε ειδοποιηση και ετοιμαζονταν λεει για την 2η αλλιως θα το εστελναν το δεμα πισω ή ειδοποιηση δεν ειχε ερθει ωσπου πηγα και φωναζα και βρεθηκε το δεμα ξεκουραζονταν πανω στην πυροσβεστικη φωλεα (δηλαδη παρατημενο) ή που ζητησα αδεια και πηγα μονος πισω στα ντεξιον και τελικα βρηκα το δεματακι και ασε τον φορολογουμενο να το περιμενει για μερες.

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

τη περίπτωση να σκιστεί καταλάθος γιατί την προσπερνάτε;

 

στα συστημενα, εαν ανοιχτει, σκαναρεται και βγαζει μυνημα "officially opened" οποτε ολα σκιζονται "κατα λαθος"

 

----- προσθήκη μηνύματος 33 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

:cool: - φιλτατε ηταν συστημενο σε απλο φακελο με την μπλε διαγραμμιση, στο φως φαινεται πως μεσα ειχε μονο ενα χαρτι, μαλιστα σε δυνατο φως φαινεται και η σφραγιδα ακομη. Ποιος να στειλει λεφτα με συστημενο? Ουτε κατα διανοια.

Να αποδειξω τι? Ενα πιστοποιητικο ηταν και απορω γιατι το ανοιξαν, τι νομιζαν πως ειχε κανενα χαρτη για θησαυρο ή τιποτα κωδικους χρηματοκιβωτιου?

 

Δεν καταργηθηκε,υπαρχουν 2-3 εξαιρεσεις και τα ΕΛΤΑ δεν ειναι μεσα

http://www.imerisia.gr/article.asp?catid=33966&subid=2&pubid=113665466

Εαν ηταν ετσι θα ειχαμε μηνυσεις για ψυλλου πηδημα οπως παλια, εαν εχεις πειρα απο πταισματοδικια επαρχιας θα καταλαβαινες.Αντε και πηγα στον διευθυντη, για μετρα απο ποσα χερια περασε ο φακελος απο το χωριο εως την Αθηνα που το χρειαζομουν τοτε, ακρη δεν θα βγει και το καταλαβαινεις.

 

Αν θυμασαι παλαιοτερες αναρτησεις μου, δεν ηρθε ειδοποιηση και ετοιμαζονταν λεει για την 2η αλλιως θα το εστελναν το δεμα πισω ή ειδοποιηση δεν ειχε ερθει ωσπου πηγα και φωναζα και βρεθηκε το δεμα ξεκουραζονταν πανω στην πυροσβεστικη φωλεα (δηλαδη παρατημενο) ή που ζητησα αδεια και πηγα μονος πισω στα ντεξιον και τελικα βρηκα το δεματακι και ασε τον φορολογουμενο να το περιμενει για μερες.

ειπα εγω οτι εχεις αδικο? μαζι σου ειμαι.

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...