Jump to content

ΕΛ.ΤΑ. Αποστολές, καθυστερήσεις, παράπονα


vpdank
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα! Πρώτη φορά γράφω εδώ, αλλά είπα να ενημερώσω ότι ένα δικό μου δεμα που παρήγγειλα 25/4 κι έφυγε με PostNL είναι ήδη Ελλάδα.

10/5/2021, 03:44 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

9/5/2021, 10:53 Κ.Α.Τ. ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Α.Τ.

9/5/2021, 07:49 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

5/5/2021, 05:07 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

29/4/2021, 13:07 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

26/4/2021, 18:30 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

Περιμένω να δω πότε θα ξεκινήσει για Πειραιά, αλλά σίγουρα έχει φτάσει στην Ελλάδα. Θα μπορούσες να τσεκάρεις και τα δικά σου. Δεν ήξερα ότι τα Ολλανδικά ταχυδρομεία έχουν θέμα.

 

Μια χαρά φίλε μου καλώς να παραλάβεις εάν σκεφτείς ότι εσυ παραγγειλες 26/4 και σε λίγο θα το έχεις ενώ σε εμένα που έχει έρθει στις 24/4 στο αεροδρόμιο ακόμα να κουνηθει. Θα ήτανε σκισμένα το σακι σου γι'αυτό παραλαμβάνεις τόσο γρήγορα. Έτσι μας είπε κάποιος. Το δικό μας σακι που είναι τσίτα στις ραφές θα τα δούμε Αύγουστο. Μια χαρά πάντως . τα ΕΛΤΑ όλο εκπλήξεις είναι.

Edited by Mikeledimi
Link to comment
Share on other sites

Αντε να δούμε και το δικό μου πότε θα ξεκολλήσει...

 

12/4/2021, 12:37 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

 

22/3/2021, 15:27 Ολλανδία ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

 

22/3/2021, 13:07 Ολλανδία ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

 

15/3/2021, 10:51 Ολλανδία ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

 

Sent from my SM-G950F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με το φίλο Άγγελο, 30+ μέρες θα φάει άνετα στο αεροδρόμιο μέχρι να ξεμπλοκαρει. Υπομονή τι άλλο...
Link to comment
Share on other sites

Διαφωνώ οτι δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι για τις καθυστερήσεις στα ΕΛΤΑ. Αυτό που πρέπει να κάνει ο καθένας μας, είναι το εξής απλό:

1. Μόλις λήξει η περίοδος που έχει συμφωνηθεί ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΩΛΗΤΗ για παράδοση (30, 75 ή 90 ημέρες, ανάλογα από που το στέλνουν), ΑΜΕΣΩΣ ΑΝΟΙΓΟΥΜΕ DISPUTE ΖΗΤΩΝΤΑΣ FULL REFUND.

2. Στο dispute σαν αιτία επιλέγουμε: LOGISTICS PROBLEM

3. Στα σχόλια του dispute γράφουμε εμείς: Please don' t use ELTA as last mile carrier again. ELTA service is horrible.

Αν πάρουν αρκετά τέτοια disputes, θα καταλάβουν επιτέλους και θα βρουν τον τρόπο, (ειδικά για τα πακέτα της NLPost από Ολλανδία), να τα διακινήσουν μέσω άλλου Ελληνικού κούριερ.

Φυσικά πολύ θα μετρήσει για αυτούς και η επιστροφή χρημάτων (full refund) που θα έχουμε ζητήσει στο dispute, γιατί χάνουν χρήματα.

Εγώ ακολουθώ αυτή τη τακτική πάντα, ειδικά από την εμφάνιση των προβλημάτων λόγω Covid-19 (όχι πως δεν υπήρχαν και παλιότερα), παντού (Aliexpress, EBay, Gearbest, Paypal). ΠΑΝΤΑ παίρνω full refund και μετά από αρκετό διάστημα (μέχρι και δύο μηνών) έρχονται και οι παραγγελίες στα χέρια μου. (Εκτός από δύο κινητά αξίας 129€ Χ 2, που κλάπηκαν στην Ολλανδία και το Gearbest έκανε την πάπια και τελικά το PayPal μου επέστρεψε τα χρήματα μετά 2 μήνες.)

Edited by notisjim
Link to comment
Share on other sites

Αν θες να στα στείλουν με κούριερ υπάρχει η επιλογή όταν αγοράζεις έναν προϊόν.

Μόνο που στοιχίζει ακριβώτερα και πολοί δεν το επιθυμουν.

Άσε που η χρέωση κουριερ ανεβαζει την αξία του δέματος με αποτέλεσμα να περνάει τελωνείο.

Link to comment
Share on other sites

Με AliExpress Premium Shipping έκανε 3 βδομάδες ακριβώς από τη παραγγελία και το ανέλαβε η 4PX για τη διακίνηση στη Κίνα, και το παρέδωσε στη FedEx για την υπόλοιπη διαδρομή. Βέβαια για αυτό πλήρωσα 10 δολ. shipping για πράγματα που έκαναν 11 δολάρια γιατί το βιαζόμουν.

Και πάλι δεν ενθουσιαστηκα για αυτό που πλήρωσα. Δεν έχει καθόλου tracking από τη πλευρά της FedEx. Επίσης η 4ΡΧ κακομεταχειριστηκε το δεματακι και ήρθε σε άθλια κατάσταση. Ευτυχώς η FedEx το έβαλε σε σκληρό χάρτινο φάκελο για επιπλέον προστασία.

 

Δεν υπάρχει πανάκεια παιδιά.

Link to comment
Share on other sites

Αν θες να στα στείλουν με κούριερ υπάρχει η επιλογή όταν αγοράζεις έναν προϊόν.

Μόνο που στοιχίζει ακριβώτερα και πολοί δεν το επιθυμουν.

Άσε που η χρέωση κουριερ ανεβαζει την αξία του δέματος με αποτέλεσμα να περνάει τελωνείο.

 

Δεν εννοούσα με courier DHL κλπ εξ αρχής, γιατί το ξέρω οτι είναι ακριβά και ΟΛΑ ΠΑΝΕ ΤΕΛΩΝΕΙΟ. Εννοούσα τη μέθοδο πχ του Banggood, που έρχονται από Κίνα ταχύτατα, εντός ημερών, με την CometHellas και στην Ελλάδα το παραδίδει η ACS, ή SPEEDEX, ή ΓΕΝΙΚΗ. Από δική μου εμπειρία, είναι πολύ καλή λύση, δεν κοστίζει πάνω από 5€ για δέματα αξίας μέχρι 100€, αλλά την εφαρμόζει από Κίνα προς το παρόν μόνο το Banggood. Για το λόγο αυτό και το προτιμώ. Στο Aliexpress δίνω παραγγελία μόνο αν δεν υπάρχει το είδος αλλού, εν γνώσει βέβαια της ταλαιπωρίας που θα υποστώ με τε ΕΛΤΑ.

Link to comment
Share on other sites

Διαφωνώ οτι δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι για τις καθυστερήσεις στα ΕΛΤΑ. Αυτό που πρέπει να κάνει ο καθένας μας, είναι το εξής απλό:

1. Μόλις λήξει η περίοδος που έχει συμφωνηθεί ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΩΛΗΤΗ για παράδοση (30, 75 ή 90 ημέρες, ανάλογα από που το στέλνουν), ΑΜΕΣΩΣ ΑΝΟΙΓΟΥΜΕ DISPUTE ΖΗΤΩΝΤΑΣ FULL REFUND.

2. Στο dispute σαν αιτία επιλέγουμε: LOGISTICS PROBLEM

3. Στα σχόλια του dispute γράφουμε εμείς: Please don' t use ELTA as last mile carrier again. ELTA service is horrible.

Αν πάρουν αρκετά τέτοια disputes, θα καταλάβουν επιτέλους και θα βρουν τον τρόπο, (ειδικά για τα πακέτα της NLPost από Ολλανδία), να τα διακινήσουν μέσω άλλου Ελληνικού κούριερ.

Φυσικά πολύ θα μετρήσει για αυτούς και η επιστροφή χρημάτων (full refund) που θα έχουμε ζητήσει στο dispute, γιατί χάνουν χρήματα.

Εγώ ακολουθώ αυτή τη τακτική πάντα, ειδικά από την εμφάνιση των προβλημάτων λόγω Covid-19 (όχι πως δεν υπήρχαν και παλιότερα), παντού (Aliexpress, EBay, Gearbest, Paypal). ΠΑΝΤΑ παίρνω full refund και μετά από αρκετό διάστημα (μέχρι και δύο μηνών) έρχονται και οι παραγγελίες στα χέρια μου. (Εκτός από δύο κινητά αξίας 129€ Χ 2, που κλάπηκαν στην Ολλανδία και το Gearbest έκανε την πάπια και τελικά το PayPal μου επέστρεψε τα χρήματα μετά 2 μήνες.)

 

Κάνεις ένα σοβαρό λάθος στη διαδικασία που περιγράφεις.

Δεν γνωρίζεις, προφανώς, ότι τα ΕΛΤΑ δεν έχουν υποκατάστημα στην Κίνα και σε άλλες τρίτες χώρες, ώστε να μπορεί να τα επιλέγει ο αντίστοιχος πωλητής, ως μεταφορική για το δέμα που θα στείλει στον υποψήφιο αγοραστή.

Τα ΕΛΤΑ είναι το εθνικό ταχυδρομείο της Ελλάδας και με αυτό διακινούνται στη χώρα μας όλα τα ταχυδρομικά δέματα που ξεκινούν από τα εθνικά ταχυδρομεία των χωρών όλου του πλανήτη, είναι μέλη της Παγκόσμιας Ένωσης Ταχυδρομείων, και έχουν προορισμό την Ελλάδα.

Αντίθετα, μερικά ευρωπαϊκά εθνικά ταχυδρομεία, όπως το Βελγικό, το Ολλανδικό, το Γερμανικό κλπ, έχουν υποκαταστήματα στην Κίνα και μερικά μεγάλα μαγαζιά, όπως Banggood, Gearbest κλπ, μπορούν να επιλέξουν να στείλουν στις ευρωπαικές χώρες τα ταχυδρομικά τους δέματα με το αντίστοιχο εθνικό ταχυδρομείο της επιλογής τους. Με μερικά απ' αυτά είχαν και εξακολουθούν να έχουν ιδιαίτερες συμφωνίες για ειδικούς τρόπους αποστολής (αποφεύγω να γράψω περισσότερα).

 

Συμπερασματικά, η διαδικασία που προτείνεις δεν μπορεί να εφαρμοστεί, αφού ο πωλητής που θα στείλει ταχυδρομικό δέμα σε Έλληνα παραλήπτη, με το εθνικό του ταχυδρομείο, πχ το Κινέζικο, ΔΕΝ μπορεί να αποκλείσει τα ΕΛΤΑ ως μεταφορική διανομής του δέματος μέσα στην Ελλάδα.

 

Στο τελευταίο σου post, βέβαια, προσπαθείς να αλλάξεις τις μεθόδους αποστολής, αλλά στο αρχικό τα έχεις μπερδέψει.

Edited by makap
Link to comment
Share on other sites

Δεν εννοούσα με courier DHL κλπ εξ αρχής, γιατί το ξέρω οτι είναι ακριβά και ΟΛΑ ΠΑΝΕ ΤΕΛΩΝΕΙΟ. Εννοούσα τη μέθοδο πχ του Banggood, που έρχονται από Κίνα ταχύτατα, εντός ημερών, με την CometHellas και στην Ελλάδα το παραδίδει η ACS, ή SPEEDEX, ή ΓΕΝΙΚΗ. Από δική μου εμπειρία, είναι πολύ καλή λύση, δεν κοστίζει πάνω από 5€ για δέματα αξίας μέχρι 100€, αλλά την εφαρμόζει από Κίνα προς το παρόν μόνο το Banggood. Για το λόγο αυτό και το προτιμώ. Στο Aliexpress δίνω παραγγελία μόνο αν δεν υπάρχει το είδος αλλού, εν γνώσει βέβαια της ταλαιπωρίας που θα υποστώ με τε ΕΛΤΑ.

 

Kανεις ενα λαθος. Το Banggood ειναι μια ενιαια οντοτητα που λειτουργει διαφορετικα απο οτι πλατφορμες σαν το Ebay/AliExpress. Το τι συμφωνιες κλεινονται δεν το ξερουμε και δεν εχει σημασια κιολας δεδομενου του διαφορετικου τροπου λειτουργιες. Το AliExpress χρησιμοποιει PostNL για το μεγαλυτερο μερος του handling των δεματων απο τους πωλητες και το Ebay την OrangeConnex/Speedpak. Η δεύτερη τα παει πολυ πολυ καλυτερά από το πρώτο, παροτι ο τελικος διαχειριστής είναι τα ΕΛΤΑ.

 

Εγω πάντως οτι χρειαστηκε να παρω απο Banggood το ηξερα οτι θα το εβρισκα ισως και φθηνοτερα σε αλλες πλατφορμες, απλα θα περιμενα περισσοτερο. Οποτε μέρος του "κοστους" μεταφορικών μετακυλύεται και στο προιόν, για να δινει την ψευδαισθηση οτι το παίρνεις με φθηνά μεταφορικά.:)

Link to comment
Share on other sites

4 δεματακια έφτασαν από Ali μέσω Ολλανδίας στις 15/4 τα δύο έφυγαν αυθημερόν για Κ.Δ και τα άλλα δύο αντίστοιχου μεγέθους και αξίας κάθονται και λιαζονται
Link to comment
Share on other sites

4 δεματακια έφτασαν από Ali μέσω Ολλανδίας στις 15/4 τα δύο έφυγαν αυθημερόν για Κ.Δ και τα άλλα δύο αντίστοιχου μεγέθους και αξίας κάθονται και λιαζονται
Ακριβώς ίδια περίπτωση με nl post από ali έχουν απο 6-4-21 εκφόρτωση από μεταφορικό μέσο κατ Αθήνα. Μέχρι τον Αύγουστο ελπίζω να παραλάβω...
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς ίδια περίπτωση με nl post από ali έχουν απο 6-4-21 εκφόρτωση από μεταφορικό μέσο κατ Αθήνα. Μέχρι τον Αύγουστο ελπίζω να παραλάβω...

 

Αύγουστο? και πάλι καλά να λες φίλε μου. Μακάρι. Αλλά αυτό που γίνεται εκεί στα ΕΛΤΑ με τα δέματα από post nl είναι τραγικό. Πολλά δέματα, λίγοι υπάλληλοι,τραγικές καθυστερήσεις, νεύρα από όλους μας. Και όχι τίποτε άλλο τα χρειαζόμαστε αυτά που έχουμε παραγγείλει και η αναμονή μας έχει τρελάνει. Τι να πω.Κριμα για τα ΕΛΤΑ.

Link to comment
Share on other sites

Αύγουστο? και πάλι καλά να λες φίλε μου. Μακάρι. Αλλά αυτό που γίνεται εκεί στα ΕΛΤΑ με τα δέματα από post nl είναι τραγικό. Πολλά δέματα, λίγοι υπάλληλοι,τραγικές καθυστερήσεις, νεύρα από όλους μας. Και όχι τίποτε άλλο τα χρειαζόμαστε αυτά που έχουμε παραγγείλει και η αναμονή μας έχει τρελάνει. Τι να πω.Κριμα για τα ΕΛΤΑ.

 

Εγω πριν τις 50 μερες στο αεροδρομιο δεν αναμένω τιποτα.:lol::rolleyes:

 

Εχω απορία τι θα συμβει για τις παραγγελιες που θα γινουν τωρα και ισως φτασουν να περασουν Ιουλιο απο τελωνειο. Θα ισχυει αραγε η ατελεια των 22 ευρω ή οχι;

Link to comment
Share on other sites

Εγω πριν τις 50 μερες στο αεροδρομιο δεν αναμένω τιποτα.:lol::rolleyes:

 

Εχω απορία τι θα συμβει για τις παραγγελιες που θα γινουν τωρα και ισως φτασουν να περασουν Ιουλιο απο τελωνειο. Θα ισχυει αραγε η ατελεια των 22 ευρω ή οχι;

 

Εγώ πιστεύω ότι θα ισχύει.λεφτά ψάχνουν.τι ποιο εύκολο να τα χρεώσουν όλα για να βγάλει κάνα φράγκο τα ΕΛΤΑ. Σκέψου μόνο ποοοοσα δέματα από post nl η Belgium post είναι εκεί. Εύκολο χρήμα, και πίστεψέ με όλοι μας θα τα δώσουμε γιατί τα χρειαζόμαστε. Απλά θα δεις τις τιμές να ανεβαίνουν και εδώ μιας και ο πωλητής θα μεταβάλει την πληρωμή στα ΕΛΤΑ στον καταναλωτή. Πάντα έτσι δεν γίνεται? Όχι?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιστεύω ότι θα ισχύει.λεφτά ψάχνουν.τι ποιο εύκολο να τα χρεώσουν όλα για να βγάλει κάνα φράγκο τα ΕΛΤΑ. Σκέψου μόνο ποοοοσα δέματα από post nl η Belgium post είναι εκεί. Εύκολο χρήμα, και πίστεψέ με όλοι μας θα τα δώσουμε γιατί τα χρειαζόμαστε. Απλά θα δεις τις τιμές να ανεβαίνουν και εδώ μιας και ο πωλητής θα μεταβάλει την πληρωμή στα ΕΛΤΑ στον καταναλωτή. Πάντα έτσι δεν γίνεται? Όχι?

 

Οι Κινέζοι πιστεύω θα την βρουν την άκρη γιατι μιλαμε για μια ΓΙΓΑΝΤΙΑ ενιαία αγορα. Θα κάνουν ουσιστικα ότι κανει τώρα το Banggood και το Ebay με το Speedpak. Θα εκτελωνίζουν κεντρική Ευρώπη (Ολλανδία, Γερμανία,Βέλγιο κλπ) με χαμηλότερο συντελεστή ΦΠΑ και το προιόν θα έρχεται σαν ευρωπαικό ελλαδα με συντομότερο handling επειδη δεν θα εχει να περασει τελωνειο. Επι της ουσιας θα δημιουργηθει μια πλατφόρμα που ο πωλητής απλά θα δηλώνει την αξια προιόντος για να περαστει ο ΦΠΑ της εκαταστοτε Ευρωπαικης χωρας και το κόστος εν μερει θα μετακυληστει στον τελικό καταναλωτη, δηλ. μια αύξηση μαξ μεχρι 10% σε οτι πουλανε τωρα οι Κινεζοι. Οι μεγάλοι Κινεζοι πωλητες δεν θα εχουν θεμα. Θα αφανισει βεβαια τους μικρους λογω της γραφειοκρατίας.

 

Εγω θεωρω οτι αγορες απο εδω και στο εξης απο Κινα ειδικα με PostNL ενέχουν κίνδυνο διότι είναι πιθανό να φάνε handling min 3 ευρώ ανα αντικείμενο, συν ΦΠΑ 24% και δεν ξερω εγω τι αλλο. Θελει προσοχη λοιπον.:worry:

Link to comment
Share on other sites

Όταν ξεκίνησε η συζήτηση στην ΕΕ, πριν 5 χρόνια περίπου, για το θέμα της εισαγωγής ταχυδρομικών δεμάτων από τρίτες χώρες, η βασική αιτία ήταν ότι ο παραλήπτης στις χώρες της ΕΕ δεν πλήρωνε ΦΠΑ, με διάφορους τρόπους, ενώ τα μαγαζιά στις χώρες αυτές ήταν υποχρεωμένα να πουλάνε έχοντας καταβάλει ΦΠΑ.

Μετά από διαβουλεύσεις ετών κατέληξαν σε 3 βασικές μεταρρυθμίσεις, για τα εισαγόμενα αξίας μέχρι 150€: 1) στην κατάργηση της ατέλειας των 22€, 2) στην εισαγωγή του συστήματος IOSS (Import One Stop Shop) και 3) μετατροπή των αγορών ως προμηθευτή του ΦΠΑ.

Επισημαίνεται ότι το νέο σύστημα δεν έχει σχέση με το θέμα του εκτελωνισμού των αντικειμένων που προέρχονται από τρίτες χώρες, αλλά αφορά μόνον στο θέμα της καταβολής ΦΠΑ από τον παραλήπτη.

Επομένως, καλό είναι να μην μπλέκουμε τα δύο αυτά ξεχωριστά θέματα.

Link to comment
Share on other sites

Φαινεται οτι οι Κινεζοι ειναι ηδη ετοιμοι για την επομενη μηρα.

 

Δεματα απο aliexpress φαινονται πλεον να ερχονται απο ευρωπαϊκές χωρες. Σημερα πηρα ενα μικρο που εφυγε απο Κινα με NL post αλλα στο τρακιν δεν φαινεται πουθενα η Κινα. Βεβαια εχει πανω του τελωνειακο αυτοκολλητο αλλα ειναι μικρης αξιας και δεν χρεωθηκε κατι.

 

Τον προηγουμενο μηνα παρελαβα κι αλλα απο αλι και Κινα, αλλα φαινοταν αποστολη απο Εσθονια και Λετωνια, αν θυμαμαι καλα. Οποτε το θεμα εχει εξελιξη ενδιαφερουσα.

 

Sent from my M2010J19CG using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

4 δεματακια έφτασαν από Ali μέσω Ολλανδίας στις 15/4 τα δύο έφυγαν αυθημερόν για Κ.Δ και τα άλλα δύο αντίστοιχου μεγέθους και αξίας κάθονται και λιαζονται

 

Ιούνιο θα έχεις παραλάβει

Link to comment
Share on other sites

Όταν ξεκίνησε η συζήτηση στην ΕΕ, πριν 5 χρόνια περίπου, για το θέμα της εισαγωγής ταχυδρομικών δεμάτων από τρίτες χώρες, η βασική αιτία ήταν ότι ο παραλήπτης στις χώρες της ΕΕ δεν πλήρωνε ΦΠΑ, με διάφορους τρόπους, ενώ τα μαγαζιά στις χώρες αυτές ήταν υποχρεωμένα να πουλάνε έχοντας καταβάλει ΦΠΑ.

Μετά από διαβουλεύσεις ετών κατέληξαν σε 3 βασικές μεταρρυθμίσεις, για τα εισαγόμενα αξίας μέχρι 150€: 1) στην κατάργηση της ατέλειας των 22€, 2) στην εισαγωγή του συστήματος IOSS (Import One Stop Shop) και 3) μετατροπή των αγορών ως προμηθευτή του ΦΠΑ.

Επισημαίνεται ότι το νέο σύστημα δεν έχει σχέση με το θέμα του εκτελωνισμού των αντικειμένων που προέρχονται από τρίτες χώρες, αλλά αφορά μόνον στο θέμα της καταβολής ΦΠΑ από τον παραλήπτη.

Επομένως, καλό είναι να μην μπλέκουμε τα δύο αυτά ξεχωριστά θέματα.

 

Ήδη από τον Απρίλιο έχει ανοίξει η πλατφόρμα του IOSS και αρχίζουν να εγγράφονται πωλητές, ώστε να είναι έτοιμοι για την 1/7/21. Στην ίδια πλατφόρμα μπορούν να εγγραφούν και οι πωλητές τρίτων χωρών που επιθυμούν να στέλνουν στις χώρες της ΕΕ.

Link to comment
Share on other sites

Διαφωνώ οτι δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι για τις καθυστερήσεις στα ΕΛΤΑ. Αυτό που πρέπει να κάνει ο καθένας μας, είναι το εξής απλό:

1. Μόλις λήξει η περίοδος που έχει συμφωνηθεί ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΩΛΗΤΗ για παράδοση (30, 75 ή 90 ημέρες, ανάλογα από που το στέλνουν), ΑΜΕΣΩΣ ΑΝΟΙΓΟΥΜΕ DISPUTE ΖΗΤΩΝΤΑΣ FULL REFUND.

2. Στο dispute σαν αιτία επιλέγουμε: LOGISTICS PROBLEM

3. Στα σχόλια του dispute γράφουμε εμείς: Please don' t use ELTA as last mile carrier again. ELTA service is horrible.

Αν πάρουν αρκετά τέτοια disputes, θα καταλάβουν επιτέλους και θα βρουν τον τρόπο, (ειδικά για τα πακέτα της NLPost από Ολλανδία), να τα διακινήσουν μέσω άλλου Ελληνικού κούριερ.

Φυσικά πολύ θα μετρήσει για αυτούς και η επιστροφή χρημάτων (full refund) που θα έχουμε ζητήσει στο dispute, γιατί χάνουν χρήματα.

Εγώ ακολουθώ αυτή τη τακτική πάντα, ειδικά από την εμφάνιση των προβλημάτων λόγω Covid-19 (όχι πως δεν υπήρχαν και παλιότερα), παντού (Aliexpress, EBay, Gearbest, Paypal). ΠΑΝΤΑ παίρνω full refund και μετά από αρκετό διάστημα (μέχρι και δύο μηνών) έρχονται και οι παραγγελίες στα χέρια μου. (Εκτός από δύο κινητά αξίας 129€ Χ 2, που κλάπηκαν στην Ολλανδία και το Gearbest έκανε την πάπια και τελικά το PayPal μου επέστρεψε τα χρήματα μετά 2 μήνες.)

 

Να καταλάβουν τι; Μάλλον εσείς δεν έχετε καταλάβει :)

Πόσο μεγάλο πρόβλημα θεωρείς ότι είναι όταν έχουν γίνει 100,000 χιλ παραδώσεις και 1000 full refund;;;

Ούτε το 1% δε γίνεται.

Το έχω γράψει, θα το ξαναγράψω.

1ον Υπάρχει ένα tracking (εκτός NL) που να γράφει ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ, να είναι πριν από τις 10/04 και να μην έχει παραλάβει ακόμα;

Την προηγούμενη φορά δεν μου γράψατε ΟΥΤΕ ΕΝΑ, για να δω τώρα...

Αυτό τι σημαίνει; Ότι δεν υπάρχει καθυστέρηση μεγαλύτερη των 30 ημερών πλέον.

2ον Υπάρχει ένα πρόβλημα με τα NL, το πρόβλημα δεν είναι του ΕΛΤΑ αλλά του τελωνείου. δεν μπορείτε ούτε αυτό να καταλάβετε, το προσπερνάω όμως, ποιος εξυπνούλης σας είπε ότι το πρόβλημα αυτό θα είναι μόνιμο;

Το ξαναγράφω ΚΑΙ αυτό. Το πρόβλημα με τα NL ναι, υπάρχει λόγο μεγάλου όγκου, η καθυστέρηση είναι περίπου 60 μέρες αλλά μέσα στον Μάιο θα έχει εξομαλυνθεί και αυτό γιατί έχει κόψει η δουλειά.

 

Συμπέρασμα:

ΟΛΑ τα πακέτα πλέον ΔΕΝ έχουν καθυστέρηση μεγαλύτερη των 30 ημερών.

Από Ιούνιο ΔΕΝ θα υπάρχει καθυστέρηση μεγαλύτερη των 30 ημερών πουθενά.

Link to comment
Share on other sites

Εντοπισμός Αντικειμένου

ΑΠΕΥΘΕΊΑΣ ΣΎΝΔΕΣΜΟΣ: https://itemsearch.elta.gr/el-GR/Query/Direct/LT503679400NL

Αριθμός Αντικειμένου: LT503679400NL

Status description here

Ημερομηνία & Ώρα Κατάσταση Περιοχή

23/03/2021 07:56 ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

03/03/2021 18:18 ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΟΛΛΑΝΔΙΑ

03/03/2021 16:16 ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΟΛΛΑΝΔΙΑ

15/02/2021 05:51 ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΟΛΛΑΝΔΙΑ

 

Ούτε εξυπνάκιας είμαι, ούτε χρησιμοποιώ τέτοια γλώσσα σαν τη δική σας. Τα bold γράμματα παραπάνω, αναιρούν όλο το post που ανεβάσατε, το οποίο θεωρώ παραπληροφόρηση (τα περί 30 ημερών max θυμίζουν ανακοίνωση των ΕΛΤΑ.) Παρακαλώ να κατεβάσετε το post. Άλλωστε υπάρχει - ευτυχώς - έλεγχος από τον moderator του forum.

Υ.Γ. Τα bold γράμματα είναι γιατί χρησιμοποιήσατε τέτοιο τύπο γραμμάτων στο ψευδές "ΟΥΤΕ ΕΝΑ"

Edited by notisjim
Link to comment
Share on other sites

@Angelos32 ευχαριστούμε για την ενημέρωση, αν το κατάλαβα σωστά σύντομα θα αποκατασταθούν οι χρόνοι που κάθεται ένα δέμα στο τελωνείο λόγω του ότι μειώθηκε ο όγκος των δεμάτων που παραλαμβάνουν από το εξωτερικό.
Link to comment
Share on other sites

@Angelos32 ευχαριστούμε για την ενημέρωση, αν το κατάλαβα σωστά σύντομα θα αποκατασταθούν οι χρόνοι που κάθεται ένα δέμα στο τελωνείο λόγω του ότι μειώθηκε ο όγκος των δεμάτων που παραλαμβάνουν από το εξωτερικό.

 

Είδε και αποείδε ο κόσμος και σταμάτησε να παραγγέλνει απο το εξωτερικό :lol: :p

 

Πάντως γενικά σε άλλες χώρες, δηλ. Ευρώπη η κατάσταση γενικά είναι καλή. 3 εβδομάδες δέμα απο Γερμανία και είχε μέσα και αργίες Πάσχα και πρωτομαγιας.

 

33 και 34 μέρες παραλαβή δεμάτων από Κίνα μέσω της μεθόδου Speedpak (26/04 και 27/04 είχαν μπεί Ελλάδα). Και τώρα περιμένω κατi άλλα δέματα Speedpak registred που το γερμανικό tracking (RX.....DE) τα δείχνει ATHENS AMU απο χτές το πρωί αλλά στα ΕΛΤΑ αρνούνται να δηλώσουν στο σύστημα τους οτι μπήκαν Ελλάδα.:worry:

Link to comment
Share on other sites

1ον Υπάρχει ένα tracking (εκτός NL) που να γράφει ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ, να είναι πριν από τις 10/04 και να μην έχει παραλάβει ακόμα;

Την προηγούμενη φορά δεν μου γράψατε ΟΥΤΕ ΕΝΑ, για να δω τώρα...

 

Εντοπισμός Αντικειμένου

ΑΠΕΥΘΕΊΑΣ ΣΎΝΔΕΣΜΟΣ: https://itemsearch.elta.gr/el-GR/Query/Direct/LT503679400NL

Αριθμός Αντικειμένου: LT503679400NL

 

 

Ούτε εξυπνάκιας είμαι, ούτε χρησιμοποιώ τέτοια γλώσσα σαν τη δική σας. Τα bold γράμματα παραπάνω, αναιρούν όλο το post που ανεβάσατε, το οποίο θεωρώ παραπληροφόρηση (τα περί 30 ημερών max θυμίζουν ανακοίνωση των ΕΛΤΑ.) Παρακαλώ να κατεβάσετε το post. Άλλωστε υπάρχει - ευτυχώς - έλεγχος από τον moderator του forum.

Υ.Γ. Τα bold γράμματα είναι γιατί χρησιμοποιήσατε τέτοιο τύπο γραμμάτων στο ψευδές "ΟΥΤΕ ΕΝΑ"

 

O Άνθρωπος είπε , ότι δεν του γράψαμε ούτε ένα (εκτός NL)

Ούτε εσείς του γράψατε ένα τέτιο που ζήτησε.

Σας παρακαλώ λοιπον να κατεβάσετε εσείς το Post.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...