Jump to content

ΕΛ.ΤΑ. Αποστολές, καθυστερήσεις, παράπονα


vpdank
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα σας! Από τις 13/3 έχει φύγει ένα δέμα από Ισπανία με αριθμό αποστολής μορφής RF*********ES. Στην αναζήτηση του ισπανικού ταχυδρομείου η τελευταία ενημέρωση της κατάστασης της αποστολής είναι "Leaving the Exchange Office. The shipment has left the international logistics centre of origin and is en route to its destination" και αντίστοιχα στα ΕΛΤΑ είναι "ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ. ΙΣΠΑΝΙΑ". Από τα παραπάνω καταλαβαίνω ότι το δέμα έχει φύγει από Ισπανία και βρίσκεται στο δρόμο για Ελλάδα. Έχω επικοινωνήσει με τα ΕΛΤΑ και έχουν απαντήσει ότι δεν έχουν διαχειριστεί αυτό το δέμα. Μήπως μπορεί να μου πει κάποιος αν έχει παρόμοια εμπειρία και τι έκανε για αυτό? Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων. Να σημειωθεί ότι η πληρωμή του προϊόντος που έχω παραγγείλει έχει γίνει με Paypal.
Link to comment
Share on other sites

OK είμαι ο πρώτος που λέει να υπάρχει λίγο κατανόηση σε καθυστερήσεις αυτή την περίοδο, αλλά νομίζω τα EΛΤΑ courier δεδομένου ότι μιλάμε για ταχυμεταφορές, το έχουν ξεφτιλίσει τελείως... Και υπόψιν το δέμα στην Αθήνα έφτασε μια μέρα... Στην Αθήνα έχει μπλοκάρει...

 

Μολις δεις πως φτανει στο καταστημα πηγαινε παρτο καλυτερα εσυ,αμα επριμενεις να στο φερουν θα παει αρχεις μαϊου.

Εμενα ηταν ''προς παραδοση'' την τεταρτη και τελικα βαρεθηκα το στησιμο και πηγα και το πηρα εγω σαββατο απο το καταστημα (!)

 

Στην αναζήτηση του ισπανικού ταχυδρομείου η τελευταία ενημέρωση της κατάστασης της αποστολής είναι "Leaving the Exchange Office. The shipment has left the international logistics centre of origin and is en route to its destination"

 

Λογω καραντινας υπαρχει μεγαλη καθυστερηση απο εκει,την εχω πατησει κι εγω,μαλλον στο αεροδρομιο της ισπανιας θα ειναι ακομη.

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω ότι υπάρχει κάτι στάνταρ... Εγώ πχ με ACS εντός Αθήνας, έχω τους μικρότερους χρόνους σε σχέση με ΕΛΤΑ και Speedex... Kαι μου έχει φέρει 4 παραγγελίες τον τελευταίο καιρό...

Μιλάω για επαρχία. Ενώ έχω λάβει δεκάδες πακέτα με speedex και elta courier μέσα σε maximum 4 μέρες, από acs δυό παραγγελίες από Αθήνα 12 μέρες η καθεμία. Και με πόδια να πήγαινα πιο γρήγορα έκανα...

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλησπέρα σας! Από τις 13/3 έχει φύγει ένα δέμα από Ισπανία με αριθμό αποστολής μορφής RF*********ES. Στην αναζήτηση του ισπανικού ταχυδρομείου η τελευταία ενημέρωση της κατάστασης της αποστολής είναι "Leaving the Exchange Office. The shipment has left the international logistics centre of origin and is en route to its destination" και αντίστοιχα στα ΕΛΤΑ είναι "ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ. ΙΣΠΑΝΙΑ". Από τα παραπάνω καταλαβαίνω ότι το δέμα έχει φύγει από Ισπανία και βρίσκεται στο δρόμο για Ελλάδα. Έχω επικοινωνήσει με τα ΕΛΤΑ και έχουν απαντήσει ότι δεν έχουν διαχειριστεί αυτό το δέμα. Μήπως μπορεί να μου πει κάποιος αν έχει παρόμοια εμπειρία και τι έκανε για αυτό? Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων. Να σημειωθεί ότι η πληρωμή του προϊόντος που έχω παραγγείλει έχει γίνει με Paypal.

Εγώ αυτό που διαπίστωσα είναι μεγάλες καθυστερήσεις στο export των ευρωπαϊκών ταχυδρομείων. Εδώ πέρα δεν έχουν πάει πολύ πίσω( βέβαια ουτως ή άλλως αργοί ήταν αλλά δεν έχουν επηρεαστεί όσο οι άλλες χώρες)

Στην τελική άμα δεν έρθει έχεις δικαιώμα να κάνεις dispute στην PayPal αλλά αυτό εξαρτάται και από τον εκτιμώμενο χρόνο που σου είχαν δώσει

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα γράψω κάτι για την DHL εδώ,γιατί είναι παρεμφερές θέμα.

Χθες,από ό,τι είδα στον υπολογιστή,ήλθε στην Αθήνα ένα δέμα από τη Γερμανία.Σήμερα λοιπόν,στις 10πμ,γιατί τότε ανοίγει η DHL,πήρα τηλ. και βγήκε μηχάνημα που αφού μου είπε να γράψω τον κωδικό αφίξεως,με πληροφόρησε ότι το δέμα θα μου το στείλουν στις 6 Μαΐου.Μετά από ...μόνον 8 μέρες δηλαδή...:lol:

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

:lol:Μόνο 7 ημέρες είναι όχι 8:lol:

 

Τώρα θα σε τρελάνω,ή μάλλον μας τρέλανε η DHL.Χτυπάει το κουδούνι πριν από μισή ώρα και ακούω τη φωνή,είμαι από την DHL.Και ανεβαίνει και μου φέρνει το μαχαιράκι.

Είπατε τίποτα;...:lol:

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα θα σε τρελάνω,ή μάλλον μας τρέλανε η DHL.Χτυπάει το κουδούνι πριν από μισή ώρα και ακούω τη φωνή,είμαι από την DHL.Και ανεβαίνει και μου φέρνει το μαχαιράκι.

Είπατε τίποτα;...:lol:

Και εμένα με dhl δέμα από Γερμανία, από την στιγμή που έφτασε Ελλάδα την επόμενη μέρα το παρέλαβα στην Πάτρα

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προτιμώ την DHL EXPESS, γιατί έρχετε σε 3 μέρες, η μεταφορά είναι με αεροπλανο, ενώ με dhl packet, έρχεται οδικώς και κάνει 7-14 μέρες, απλώς μην συγκρίνουν τις μέρες όταν βλέπουν dhl, γιατί είναι διαφορετικοί μέθοδοι είναι ο ίδιος οργανισμός DHL αλλά είναι διαφορετικές υπηρεσίες.
Link to comment
Share on other sites

Η DHL εχει σοβαρεψει απιστευτα. Πρεπει να ειναι η μονη που κανει παραδοσεις χωρις μου σου του. Γρηγορα και αμεσα. Ελπιζω να κρατησει αυτη την τακτικη.

 

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μολις δεις πως φτανει στο καταστημα πηγαινε παρτο καλυτερα εσυ,αμα επριμενεις να στο φερουν θα παει αρχεις μαϊου.

Εμενα ηταν ''προς παραδοση'' την τεταρτη και τελικα βαρεθηκα το στησιμο και πηγα και το πηρα εγω σαββατο απο το καταστημα (!)

 

 

 

Λογω καραντινας υπαρχει μεγαλη καθυστερηση απο εκει,την εχω πατησει κι εγω,μαλλον στο αεροδρομιο της ισπανιας θα ειναι ακομη.

 

Αυτό θα κάνωι, απλά προς το παρόν είναι στο ΚΔ, δεν έχει πάει καν στο κατάστημα της περιοχής... Δηλ. πραγματικά απίστευτοι...

Επίσης οι χρόνοι των courier πάνε ξεκάθαρα ανάλογα την περιοχή και είναι μάλλον στην ευθύνη του κάθε αντιπρόσωπου... Ενδεικτικά το δικό μου δέμα από επαρχία έφτασε Αθήνα την ίδια μέρα και έκτοτε είναι 10 μέρες στο ΚΔ της Αττικής...

Τέλος τείνω να καταλήξω ότι αυτή την περίοδο το απλό ταχυδρομείο είναι πιο γρήγορο από τα courier... Και αυτό με βάση δική μου εμπειρία και κάνα δυο φίλων... :lol:

Edited by SpyrosR
Link to comment
Share on other sites

Δεμα απο Βελγιο (αρχικη προελευση Κινα), που ειναι σημερα στο 'Athens airmail center' ,

σε ποσες μερες λετε θα ειναι στο αντιστοιχο υποκαταστημα των Ελτα;

Εκτιμηση;

Link to comment
Share on other sites

Παραγγελία από Gearbest shipped 16/4

Μου ήρθε αυτό στο email .

Eu priority line και λέει ότι δεν είναι tracking number . Βγάζει κανείς άκρη ;b4b902c0113b426c5e746da1737e6233.jpg

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

Από Banggood με EU priority line στο CS640***409DE και από 20/4, δεν βγαίνει καν. Στο site της flytexpress φαίνεται στις 20/4 πως το παρέδωσαν για αποστολή. 14 εργάσιμες και τίποτα ακόμα.
Link to comment
Share on other sites

Από bang good με αυτή την μέθοδο που έρχονται Γερμανία από φίλο που μου δίνει τους αριθμούς αποστολής να βλέπω, μέχρι στιγμής δεν έχουν ξεπεράσει τον 1 μήνα από την μέρα της παραγγελίας, το καλό της υπόθεσης με του φτάσουν Ελλάδα την επόμενη μέρα τα φέρνει η ίδια η dhl γιατί υπάρχει dhl στην πόλη του, αν ήταν με ελληνικές μεταφορικές θα ατα έφερναν τον Αύγουστο. Edited by pagouras7
Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως το δέμα από amazon, με αποστολή από την Αγγλία και πιθανή άφιξη 28/02,δεν έχει έλθει ακόμη...

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

6b52803206ed711f907c84cc878ed66e.jpg

ΕΛΤΑ κούριερ απο Γιαννιτσά στα Χανιά παίζει να έρθει πριν του Αγίου Πνεύματος; Εχει τωρα 4 μέρες κολλημένο στο Dispatch loaded...

 

 

Sent from my iPhone Xs using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

Όλοι στην ίδια κατάσταση είμαστε με τις μεταφορικές ελληνικές εταιρείες, με εξαίρεση dhl και TNT , να διευκρίνισω λογικά δεν πρέπει να έχουν τον ίδιο όγκο δεμάτων για να έρχονται γρήγορα , λειτουργούν καλύτερα στην διαχείριση δεμάτων, έχει τύχει με acs την επόμενη μέρα άλλο δέμα με acs σε 5 μέρες, το ίδιο και με speedex, όπως και γενική ταχδρομικη, τι να πω στην τύχη φορτώνουν τα δεματα και δεν τηρούν σειρά προτεραιότητας.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...