Jump to content

ΕΛ.ΤΑ. Αποστολές, καθυστερήσεις, παράπονα


vpdank
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αφού έχεις κωδικό παρακολούθησης, σημαίνει ότι το δέμα έρχεται συστημένο και έχεις εκτιμώμενη ημερομηνία παράδοσης.

Θα περιμένεις, λοιπόν, μέχρι τότε, και αν δεν έχεις παραλάβει, θα ξεκινήσεις διαδικασία με το μαγαζί και το paypal, εάν έχεις την κάλυψή του.

Link to comment
Share on other sites

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα έχω παραγγείλει κάτι θήκες κινητού από GB από τις 4/8 (μαζί με το κινητό σε άλλη αποστολή που το έχω παραλάβει) οι θήκες λοιπόν έρχονται από Κίνα προφανώς με Belgium Post με κωδικό "LVS και κάτι νούμερα" όταν στο 17track μου λέει

 

'Your shipment has been delivered to the postal operator of the country of destination and will be delivered in the coming days.

2019-08-22 09:15 '

 

αλλά στην Ελλάδα δεν το βρίσκω πουθενά και τα ΕΛΤΑ δεν έχουν ιδέα με αυτό το tracking number τι μπορώ να κάνω από εδώ και πέρα.

Στα ΕΛΤΑ, τα αντικείμενα με τέτοιο κωδικό, διαχειριζονται σαν απλά,

Δε θα σκανάρεται απ' το σύστημα για να μπορέσεις να το παρακολουθήσεις. Θα περιμένεις να έρθει σαν απλό.

Link to comment
Share on other sites

Όταν κάνουμε παραγγελία κάτι εκτός Ευρώπης ξέρει κάποιος από ποιο χρηματικό ποσό και πάνω πληρώνουμε και τελώνιο;

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Για την ακρίβεια εννοώ πότε μας ζητάνε το αποδεικτικό πληρωμής.

Link to comment
Share on other sites

Όταν κάνουμε παραγγελία κάτι εκτός Ευρώπης ξέρει κάποιος από ποιο χρηματικό ποσό και πάνω πληρώνουμε και τελώνιο;

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Για την ακρίβεια εννοώ πότε μας ζητάνε το αποδεικτικό πληρωμής.

 

Η ατέλεια για εισαγωγές από τρίτες χώρες είναι 22€ συμπεριλαμβανομένων των μεταφορικών και ασφάλειας.

Εάν σταματήσει το δέμα στο τελωνείο, για οποιονδήποτε λόγο, είτε θα σου στείλουν μήνυμα, είτε θα το δεις στον κωδικό παρακολούθησης και θα σου ζητήσουν να στείλεις απόδειξη κάρτας ή paypal.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα έχω παραγγείλει κάτι θήκες κινητού από GB από τις 4/8 (μαζί με το κινητό σε άλλη αποστολή που το έχω παραλάβει) οι θήκες λοιπόν έρχονται από Κίνα προφανώς με Belgium Post με κωδικό "LVS και κάτι νούμερα" όταν στο 17track μου λέει

 

'Your shipment has been delivered to the postal operator of the country of destination and will be delivered in the coming days.

2019-08-22 09:15 '

 

αλλά στην Ελλάδα δεν το βρίσκω πουθενά και τα ΕΛΤΑ δεν έχουν ιδέα με αυτό το tracking number τι μπορώ να κάνω από εδώ και πέρα.

 

:cool: - ενα δικο μου παραδειγμα,κοιτα τι μου εστειλε ο πωλητης EE*************UB*********E*A

και στα διαφορα site αναζητησης εβγαλε ως τελικο αυτο: YOUR SHIPMENT HAS ARRIVED AT THE POSTAL OPERATOR OF THE COUNTRY OF DESTINATION AND WILL BE DELIVERED IN THE COMING DAYS.

οταν ανοιχτει ο σακος παιρνει αλλο tracking number των ΕλΤα το οποιο εσυ δεν μπορεις να γνωριζεις,θα σου αφησει ειδοποιηση ο ταχυδρομος και θα παραξενευτεις που θα δεις αλλο tracking,οταν παρεις το πακετακι στο χερι σου θα δεις αυτοκολλητο επανω με το νεο νουμερο

οσο κι αν ψαξεις μεσω ΕλΤα ή και αν παρεις τηλεφωνο δεν θα μπορεσεις να βγαλεις ακρη,απλα κανε λιγο υπομονη και θα σου ερθει αν και ξερω πως ειναι σπαστικο λογω αγωνιας (!)

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν προαναφέρθηκε επειδή το νήμα είναι τεράστιο.

 

Περιμένοντας δέμα από geekbuying λαμβάνω από το ups tracking

"The receiver was not available at the time of the second delivery attempt. A final attempt will be made. / Your delivery has been rescheduled for the next business day"

 

Τι μπορεί να συμβαίνει; μπορώ να κάνω κάτι;

Link to comment
Share on other sites

:cool: - πακετακι απο την ''Ουσα'' με tracking number UM********** US συστημενο ''δεν υπηρχε το συστημα'' και φυσικα ειχαν αρχισει να με ζωνουν τα φιδια, ξαφνικα το πακετακι εμφανιστηκε στο Κεντρο Διανομης και αυθημερον κιολας φαινεται πως περασαν και αφησαν ειδοποιηση (!)

στα ενδιαμεσα δηλαδη τι εγινε? απορρητη και μη καταχωρημενη ηταν η διαδρομη του? μεχρι κυριακη που κοιταγα στο site των Ελτα δεν το αναγνωριζε, για ''kinder εκπληξη'' το κρατουσαν?

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

μου έχει συμβεί να μην εμφανιστεί ούτε στο κέντρο διανομής και να έρθει κατευθείαν στο σπίτι.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

μου έχει συμβεί να μην εμφανιστεί ούτε στο κέντρο διανομής και να έρθει κατευθείαν στο σπίτι.

 

:cool: - το εγραψα γιατι πριν μερικες μερες ψιλοαρπαχτηκα με μια μανταμιτσα στο γκισε, της εδειξα το tracking number και ολη την πορεια ως την Ελλαδα, μαλιστα ελεγε πως εφτασε θα παραδωθει στις επομενες μερες

επειδη περασαν καμποσες μερες και δεν ειδα τιποτα πηγα με την εκτυπωση στο γκισε και επεμενε πως ηθελε να της δειξω tracking number των Ελτα, μα αφου δεν ειχα τι να δειξω? επεμενα βαλτε ενα site αναζητησης και θα δειτε πως το ιδιο θα σας βγαλει-επεμενε αυτη το δικο της-ξαναεπεμενα και ω εκ του θαυματος εψαξε πισω στο ραφι και το βρηκε (!) κατα τα αλλα δεν μπορουσε,δεν γινεται λεει ετσι κλπ

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα έχω παραγγείλει κάτι θήκες κινητού από GB από τις 4/8 (μαζί με το κινητό σε άλλη αποστολή που το έχω παραλάβει) οι θήκες λοιπόν έρχονται από Κίνα προφανώς με Belgium Post με κωδικό "LVS και κάτι νούμερα" όταν στο 17track μου λέει

 

'Your shipment has been delivered to the postal operator of the country of destination and will be delivered in the coming days.

2019-08-22 09:15 '

 

αλλά στην Ελλάδα δεν το βρίσκω πουθενά και τα ΕΛΤΑ δεν έχουν ιδέα με αυτό το tracking number τι μπορώ να κάνω από εδώ και πέρα.

 

Ενημέρωση πριν 5 μέρες 9/9/2019 ήρθε ειδοποίηση στο σπίτι οπότε αν κάποιος έχει το ίδιο θέμα απλά περιμένει να έρθει ειδοποίητηριο απο τα ΕΛΤΑ

Link to comment
Share on other sites

Απο αγορές απο Κινα τι καθεστώς ισχύει για τα Τελωνεία ;

 

Η τελωνειακή νομοθεσία διακρίνει τις αγορές από ΕΕ, χωρίς έξοδα εκτελωνισμού και εκείνες από τρίτες χώρες, όπως η Κίνα, με ατέλεια 22€ για αγορές από έμπορο και 45€ για δέμα από ιδιώτη, συγγενή κλπ.

Περισσότερα στον οδηγό της υπογραφής μου.

Link to comment
Share on other sites

Μεγάλος πόνος αυτές οι παραγγελίες απο Κίνα..

 

Αν είσαι ενημερωμένος όχι και τόσο, ξέρεις πως να κινηθείς.

Link to comment
Share on other sites

https://photos.app.goo.gl/QK23jg3FABtx1LKd8

 

Καλησπέρα παίδες.. Υπάρχει περίπτωση αυτό να το παραλάβω μέχρι τα μέσα της ερχόμενης εβδομάδας?

Vamos Aris
Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται από το πότε θα ανοιχτεί ο σάκος και αν θα περάσει από τελωνείο.
Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται από το πότε θα ανοιχτεί ο σάκος και αν θα περάσει από τελωνείο.

 

Μιλάμε για αξίας 4 ευρώ αν παίζει κάποιο ρόλο

Vamos Aris
Link to comment
Share on other sites

Αφού είναι μικρής αξίας δεν θα περάσει από τελωνείο.

Μπορεί να παραλάβεις και αυτή την εβδομάδα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, Στις 12 Αυγούστου παράγγειλα ενα προϊόν απο αμερική και στις 18 Αυγούστου στο tracking site της DHL ECommerce με την οποία αποστάλθηκε λέει πως τελευταία τοποθεσία είναι στο ξακουστό AMU ATHENS, Το πρόβλημα ειναι οτι δεν μου έχουν στείλει καποιο άλλο tracking number πέρα απο αυτό που ενημερωνόμουν μέχρι να φτάσει Ελλάδα. Σήμερα 18 Σεπτεμβρίου δηλαδη ακριβώς ενας μήνας απο την άφιξη του δέματος στην Ελλάδα πήρα τηλέφωνο παντού στην DHL, στο τελωνείο του αεροδρομίου, στο τελωνείο τον ΕΛ.ΤΑ αλλα κανείς δεν μπορεί να με εξυπηρετήσει γιατί δεν υπάρχει κανενα άλλο tracking number πέρα απο αυτό που μου έστειλαν οταν έγινε η παραγγελεία το οποίο ξεκινάει με GM*************. Θα ήθελα μερικές πληροφορίες σε περίπτωση που κάποιος γνωρίζει πως θα καταφέρω να βρώ το δέμα μου και να μην χάσω τα λεφτά μου!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, Αγοραζω αρκετο καιρο απο AliExpress πρωτη φορα ο πωλητης μου εστειλε πακετο σε αλλη χωρα εντος Ε.Ε και μετεπειτα σε εμενα. Το πακετο εχει κολλησει σε αυτο το σταδιο δεκα ημερες πρεπει να αρχισω να ανησυχω; Υπαρχει περιπτωση να τι γλυτωσω απο θεμα τελωνειου;

Ευχαριστω

 

12/9/2019, 11:43:08 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

Link to comment
Share on other sites

Η ατυχία σου είναι ότι δεν έχει ανοιχτεί ακόμη ο σάκος που περιέχει το δέμα σου.
Link to comment
Share on other sites

Η ατυχία σου είναι ότι δεν έχει ανοιχτεί ακόμη ο σάκος που περιέχει το δέμα σου.

 

οταν εννοεις ο σακος να ανοιξουν το πακετο μου να δουν τι ειναι;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...