Jump to content

ΕΛ.ΤΑ. Αποστολές, καθυστερήσεις, παράπονα


vpdank
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά,

 

βρίσκομαι στο εξωτερικό και περιμένω ένα δέμα να έρθει στο σπίτι μου στην Ελλάδα. Τώρα που δεν μπορώ να το παραλάβω εγώ, τι μπορεί να γίνει; Μπορεί να το παραλάβει κάποιος με φωτοτυπία της ταυτότητας μου;

Όχι κανονικά δεν δίνουν με φωτοτυπία. Πρωτότυπη ή εξουσιοδότηση επικυρωμένη απο ΚΕΠ ή αστυνομία.

 

Στάλθηκε από το SM-A510F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

17/5/2019, 13:29:09 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

17/5/2019, 10:36:09 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ)

17/5/2019, 07:05:18 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

3/5/2019, 05:55:08 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΤΑΧ/ΚΗΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ - ΑΝΑΜΟΝΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗΣ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ

14/4/2019, 00:28:00 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

13/4/2019, 22:38:00 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ

13/4/2019, 18:48:00 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ

 

14 μέρες με όσα ακουω δεν είναι κ άσχημα!!

Link to comment
Share on other sites

14 μέρες με όσα ακουω δεν είναι κ άσχημα!!

 

:blink: - απλη αποστολη και σε τοσο λιγο? μην το πεις ουτε του παπα (!)

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

Eμένα ήλθε σε δεκαπέντε μέρες από Κίνα στο αεροδρόμιο,αλλά από 15 Μαίου είναι "για αναμονή παρουσίασης στο Τελωνείο",όπως γράφει.Πιστεύω να μην κάνει περισσότερο χρόνο εκεί από όσον έκανε για να έλθει από την Κίνα...

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα..Να ρωτήσω κάτι.Θελω να παραγγείλω ένα κινητό από Banggood αλλά σε 7 μέρες κατεβαίνω Κρητη για σεζόν.Επειδη δεν γνωρίζω ακριβώς την διεύθυνση που θα μένω και δεν θέλω να πάει χαρτάκι στο ξενοδοχείο,τι μπορώ να κάνω;Να βάλω σαν διεύθυνση αποστολής στα ΕΛΤΑ της περιοχής;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα..Να ρωτήσω κάτι.Θελω να παραγγείλω ένα κινητό από Banggood αλλά σε 7 μέρες κατεβαίνω Κρητη για σεζόν.Επειδη δεν γνωρίζω ακριβώς την διεύθυνση που θα μένω και δεν θέλω να πάει χαρτάκι στο ξενοδοχείο,τι μπορώ να κάνω;Να βάλω σαν διεύθυνση αποστολής στα ΕΛΤΑ της περιοχής;

 

Πιο λογικό μου κάνει να το βάλεις να πάει σε κάποιον γνωστό/φίλο στο όνομά του κάπου οπουδήποτε εντός Ελλάδας και μετά να στο στείλει με κάποιο τρόπο εκείνος...

Link to comment
Share on other sites

Πιο λογικό μου κάνει να το βάλεις να πάει σε κάποιον γνωστό/φίλο στο όνομά του κάπου οπουδήποτε εντός Ελλάδας και μετά να στο στείλει με κάποιο τρόπο εκείνος...

 

Και αυτό θα μπορούσε να γίνει απλά σκεφτόμουν μήπως υπάρχει τρόπος να αποφύγω αυτή τη διαδικασία.Στην χειρότερη αυτό θα κάνω.

Link to comment
Share on other sites

Και αυτό θα μπορούσε να γίνει απλά σκεφτόμουν μήπως υπάρχει τρόπος να αποφύγω αυτή τη διαδικασία.Στην χειρότερη αυτό θα κάνω.

Ή αν γράψεις την διεύθυνση του ταχυδρομείου όπου θα μένεις και γράψεις πάνω "Post restant" που κατά κάποιο τρόπο σημαίνει παραλαβή απ' το κατάστημα.

Link to comment
Share on other sites

Ή αν γράψεις την διεύθυνση του ταχυδρομείου όπου θα μένεις και γράψεις πάνω "Post restant" που κατά κάποιο τρόπο σημαίνει παραλαβή απ' το κατάστημα.

 

Ωραία κάπως έτσι θα γίνει τότε.Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

16/5/2019, 15:41:16 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

 

:blink: - αντε ρε μπαρμπα, 21 εχει ο μηνας, προχωρα το ρημαδι το πακετακι (!)

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

16/5/2019, 15:41:16 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

 

:blink: - αντε ρε μπαρμπα, 21 εχει ο μηνας, προχωρα το ρημαδι το πακετακι (!)

 

Εμένα έχει έλθει από τις 15 στο αεροδρόμιο, και τίποτα ακόμα.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

16/5/2019, 15:41:16 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

 

:blink: - αντε ρε μπαρμπα, 21 εχει ο μηνας, προχωρα το ρημαδι το πακετακι (!)

 

 

 

Κ εμένα από τις 17/5 έχει μείνει κολλημένο με το ίδιο μήνυμα!

Link to comment
Share on other sites

:lol: - φαινεται λογω εκλογων εχει αλλο ''ενημερωτικο υλικο'' προτεραιοτητα στην διανομη και οχι τα δικα μας δεματακια

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Μπορώ να ρωτησω στο κατάστημα των ΕΛΤΑ που βρίσκεται το δέμα που είναι με αντικαταβολή μόνο με το όνομα μου? επειδη δεν γνωριζω τον αριθμο αποστολης
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Μπορώ να ρωτησω στο κατάστημα των ΕΛΤΑ που βρίσκεται το δέμα που είναι με αντικαταβολή μόνο με το όνομα μου? επειδη δεν γνωριζω τον αριθμο αποστολης
Όχι δεν μπορούν να ψάξουν έτσι. Μόνο με το barcode.

 

Στάλθηκε από το SM-A510F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μόλις πήρα τηλ. στα ΕΛΤΑ αεροδρομίου και μου είπαν ότι υπάρχει καθυστέρηση,αν και παραδέχεται ότι οι 12 μέρες είναι πολλές, και να ξαναπάρω στο τέλος του μηνός.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Μια ενημέρωση για αγορές από Banggood.

15/5 Αγορά από Banggood. Καθαρή συνολική αξία (χωρίς μεταφορικά) γύρω στα 50€. Ήταν διάφορα για arduino + μια ledοταινία. Για την αποστολή της επέλεξα το Priority Direct Mail με κόστος περίπου 8-10€. Με το που έβαλα την παραγγελία, είδα πως την έσπασε μόνο του σε 3 υποπαραγγελίες με υποκόστος 35€, 10€ και 5€. Αυτό δεν ξέρω με ποια λογική έγινε αυτό (άλλες αποθήκες?), αλλά εμένα με βόλεψε γιατί αν τυχόν σταματούσαν τελωνείο θα είχα θέμα μόνο με τη μία. Οπότε είχα κ 3 ξεχωριστά tracking τα οποία ενημερώνονταν ταυτόχρονα κ ακολούθησαν ακριβώς την ίδια διαδρομή.

 

Number: LX639454851NL

Package status: In transit

Destination: Greece

2019-05-28 01:37 THESSALONIKI SORTING CENTER, DISPATCH UNLOADED

2019-05-27 17:43 ATHENS SORTING CENTER, DISPATCH LOADED (--> THESSALONIKI SORTING CENTER)

2019-05-27 13:46 ATHENS SORTING CENTER, DISPATCH UNLOADED

2019-05-27 08:15 ATHENS AIRMAIL CENTER, DISPATCH CLOSED (--> THESSALONIKI SORTING CENTER)

2019-05-27 05:14 ATHENS AIRMAIL CENTER, RECEIVE ITEM AT INWARD OFFICE OF EXCHANGE

2019-05-24 15:53 ATHENS AIRMAIL CENTER, DISPATCH UNLOADED

2019-05-23 08:39 NETHERLANDS, DEPARTURE FROM OUTWARD OFFICE OF EXCHANGE

2019-05-21 18:46 NETHERLANDS, POSTING/COLLECTION

Origin: Netherlands

2019-05-27 08:14 The item has been processed in the country of destination

2019-05-24 18:53 The consignment has arrived in the country of destination

2019-05-24 18:53 The item has arrived in the country of destination

2019-05-24 07:29 The item is on transport to the country of destination

2019-05-23 08:39 The item is at the PostNL sorting center

2019-05-23 08:39 The item is processed at the PostNL sorting center

2019-05-21 20:36 The item is in transit

2019-05-20 02:45 The item is pre-advised

======================================

 

Αύριο λογικά θα τα έχω, χωρίς τελωνείο σε 14 ημερολογιακές ημέρες...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Μπορώ να ρωτησω στο κατάστημα των ΕΛΤΑ που βρίσκεται το δέμα που είναι με αντικαταβολή μόνο με το όνομα μου? επειδη δεν γνωριζω τον αριθμο αποστολης

 

Εξαρτάται υπάρχουν και γραφεία όπου καταγράφουν και το ονοματεπώνυμο οπότε μπορεί να στο βρουν. Δεν χάνεις κάτι να ρωτήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παρήγγειλα απο ebay ενα προιον και μου αποσταλεί με SpeedPAK γνωριζει καποιος με ποια εταιρεία συνεργάζεται στην Ελλάδα ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Μπορώ να ρωτησω στο κατάστημα των ΕΛΤΑ που βρίσκεται το δέμα που είναι με αντικαταβολή μόνο με το όνομα μου? επειδη δεν γνωριζω τον αριθμο αποστολης

 

:cool: - εαν εισαι επαρχια και ειναι ''μικρο'' το καταστημα τοτε γινεται, σε μεγαλο πχ αθηνα οπου γινεται χαμος δεν θα καθησει ο υπαλληλος να το ψαξει επειδη υπαρχει κινηση και θα αρχισει η γκρινια απο αυτους στην ουρα.

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

Πιθανον να εχει απαντηθει (σιγουρα θα εχει απαντηθει δηλαδη αλλα αντε να ψαχνεις τοσες εκατονταδες σελιδες!).

Αγορα απο Κινα μεσω ebay με China Post αποστολή, κοστος κατω απο 20 ευρώ κάνει πανω από μήνα να ερθει συνηθως; Επίσης ερχεται με κανονικα ΕΛΤΑ ή με ΕΛΤΑ Courier? Γιατί ΕΛΤΑ μου βγαζει πως το tracking number δεν ειναι εγκυρο (εχει πανω απο 9 ψηφία αναμεσα στα 4 γραμματα). Ευχαριστώ!

 

EDIT: Τελικά βλέπω το εστειλαν μεσω Winit και θα φυγει με Malaysia Post !

Edited by Georgio81
Link to comment
Share on other sites

Γιατί ΕΛΤΑ μου βγαζει πως το tracking number δεν ειναι εγκυρο (εχει πανω απο 9 ψηφία αναμεσα στα 4 γραμματα). Ευχαριστώ!

 

EDIT: Τελικά βλέπω το εστειλαν μεσω Winit και θα φυγει με Malaysia Post !

 

:cool: - οταν το παραλαβει ο 'δικος μας παιρνει αλλον αρθιμο,το μακρυναρι συνηθως το ξεχνας οταν μπει εδω σε εμας,πολλες μηχανες αναζητησης σταματανε μολις φτασει στην χωρα προορισμου οπως λεγεται

θα στο φερει ταχυδρομος ΕΛΤΑ αμα ειναι συστημενο και ελπιζω να μην εισαι ατυχος και σου αφησει ειδοποιηση (βαριουνται να το κουβαλανε στην τσαντα τους γιαυτο) ενω πιθανον να υπαρξει και μικρη καθυστερηση λογω τελωνειου (!)

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας εγώ είχα και έχω μεγάλο πρόβλημα με τα ΕΛΤΑ. Έχω δημιουργήσει ταχυδρομική θυρίδα για να μου αποστέλλονται σημαντικά έγγραφα από τράπεζες, εφκα εκεί καθώς στην πολυκατοικία μου χάνεται η αλληλογραφία. Οι λογαριασμοί είναι ασήμαντοι καθώς τα βλέπω από το internet. O ταχυδρόμος ότι έβλεπε στο όνομα το δικό μου μια τα πήγαινε όλα στο σπίτι μια στην θυρίδα. Οι κόρες μου μένουν μαζί μου και η αλληλογραφία τους ανάλογα με την διάθεση του ταχυδρόμου πήγαινε μια στην θυρίδα και μια στο σπίτι. Μια μέρα πιάνω τον ταχυδρόμο και του κάνω την παρατήρησή. Με έγραψε κανονικότατα η θυρίδα από ιδιωτική κατάντησε οικογενειακή δικιά μου και των κόρων μου. Το λέω στο ταχυδρομείο πήγαιναν τα σωστά γράμματα στην θυρίδα μου και τα υπόλοιπα στο σπίτι μου. Πέρασαν 2μήνες και όλα τα γράμματα πήγαιναν εκεί πετυχαίνω τον ταχυδρόμο και τι μου λέει απο την στιγμή που έχετε την θυρίδα δεν είμαστε υποχρεωμένοι να σας στέλνουμε τα μισά εκεί και τα άλλα στο σπίτι. Έκανα παράπονα στα ΕΛΤΑ και τους λέω γιατι στέλνονται στην θυρίδα κι αυτά που δεν έχουν ως διεύθυνση την ταχυδρομική θυρίδα Έγω την δημιούργησα την θυρίδα για την προσωπική μου αλληλογραφία όχι για όλους. Έτσι αποφάσισα να σταματήσω την θυρίδα και να πηγαίνουν τα σημαντικά στην δουλεία μου (αυτά που ήθελαν να πηγαίνουν στην δουλεία κου τα είχα δηλώσει ως διεύθυνση αποστολής την δουλειά μου) ωστόσο ο βλάκας ταχυδρόμος συνέχισε να έστελνε στη θυρίδα ένω δεν είχα πρόσβαση σ' αυτήν και έτσι την αλληλογραφία την έπαιρνε ο καινούριος κάτοχος της θυρίδας. Έκανα παράπονα στα κεντρικά με γράψανε και έπιασα τον ταχυδρόμο τον γ@μησ@ για όλη αυτήν την κατάσταση και τελείωσε το θέμα
Link to comment
Share on other sites

ωστόσο ο βλάκας ταχυδρόμος συνέχισε να έστελνε στη θυρίδα ένω δεν είχα πρόσβαση σ' αυτήν και έτσι την αλληλογραφία την έπαιρνε ο καινούριος κάτοχος της θυρίδας. Έκανα παράπονα στα κεντρικά με γράψανε και έπιασα τον ταχυδρόμο τον γ@μησ@ για όλη αυτήν την κατάσταση και τελείωσε το θέμα

 

:cool: - παλαιοτερα (το ειχα γραψει και εδω) του ειχα δωσει ''κατιτις'' και με εξυπηρετουσε αλλα μετα ο μαγκας ηταν με το χερι απλωμενο,ευτυχως πηρε καποια στιγμη συνταξη και σταματησε αυτο γιατι οποτε τον εβλεπα αλλαζα δρομο

ο ταχυδρομος εαν ειναι νεος με συμβαση δεν τον νοιαζεις ουτε εσυ ουτε εγω,μολις τελειωσει η συμβαση σου λεει θα με διωξουν αρα δεν βαριεσαι

σε εμενα (ενω εχω αφησει εξουσιοδοτηση) ειναι αξιος να αφησει πακετο αλλα την επομενη φορα για εναν απλο φακελο να αφησει ειδοποιηση και ετσι χανω ωρα να τρεχω στο ταχυδρομειο στην ουρα,ασε δε που τις εξουσιοδοτησεις τις θελει και προσφατες δηλαδη εβδομαδος τουλαχιστον λες και αλλη δουλεια δεν εχω απο το να πηγαινω καθε βδομαδα στα ΚΕΠ για παρτη του.

Στο γκισε αν κανεις παραπονα σου λενε πηγαιντε επανω στον διευθυντη,μα ο ταχυδρομος δεν ειναι εκει αλλα σε στο ΚΔ μαζι με τους υπολοιπους και εχει αλλο πρϊσταμενο

ειμαι ενας απο αυτους που θα ηθελα να γινουν Ιδιωτικα (αν και εχει και καποια μειον η υποθεση) οχι τιποτα αλλα μα για να μας δινουν σημασια σαν πελατες (!)

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...