Jump to content

ΕΛ.ΤΑ. Αποστολές, καθυστερήσεις, παράπονα


vpdank
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

τα δρομολόγια δεν έχουν μειωθεί. τα άτομα έχουν μειωθεί οπότε μην σου φανεί περίεργο εάν ο ταχυδρόμος της περιοχής σου πηγαίνει και σε άλλες δύο γειτονιές ακόμη οπότε εάν πχ αύριο έχει να πάει στην β γειτονιά πως είναι δυνατόν να βρίσκεται και στην δικιά σου; οπότε λογικό είναι να παίρνεις ειδοποίηση μετά 1-2 ημέρες.

 

Στάλθηκε από το MI MAX μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

σε μενα εχω παρατηρησει ερχονται ειδοποιητηρια κάθε Πέμπτη μόνο..

ενα αντικειμενο που στο track ηταν στο ελτα μου την παρασκευη ακομα να ερθει ειδοποιηση...λογικα αυριο

περιοχη: γουδη

Link to comment
Share on other sites

σε μενα εχω παρατηρησει ερχονται ειδοποιητηρια κάθε Πέμπτη μόνο..

ενα αντικειμενο που στο track ηταν στο ελτα μου την παρασκευη ακομα να ερθει ειδοποιηση...λογικα αυριο

περιοχη: γουδη

τότε αυτό σημαίνει πως στην περιοχή σου έρχεται κάθε Πέμπτη. αύριο θα το έχεις, αλλά αφού το παρακολουθείς και ξέρεις πως έχει έρθει γιατί δεν πηγαίνεις εσύ στο γραφείο να το πάρεις και περιμένεις την ειδοποίηση;

 

Στάλθηκε από το MI MAX μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, πριν 3,5 εβδομάδες ο αδερφός μου από Αγγλία ταχυδρόμησε με Royal Mail για την μικρή μου κόρη ένα δέμα που περιείχε ένα λούτρινο αρκουδάκι και κάτι ρουχαλάκια. Για κακή μας τύχη δεν κράτησε την απόδειξη με αποτέλεσμα να μην ξέρουμε που είναι το δέμα ακόμη και σήμερα!!

Εγώ έστειλα σε φάκελο ένα κουτί μελομακάρονα την Δευτέρα με ΕΛΤΑ & την Πέμπτη τα είχε στα χέρια του!

Που μπορεί να οφείλεται τόσο μεγάλη καθυστέρηση; Είναι φυσιολογικό; Κάτι ακόμη.. θα παραλάβω με ΕΛΤΑ ή κάποια κούριερ;

Ευχαριστώ & καλές γιορτές σε όλους με υγεία :)

Φιλε μου απο τα ιδια και εγω.Εχω παραγγειλει αθλητικα προιοντα απο ενα σαιτ στο Ηνωμενο Βασιλειο,που ψωνιζω πανω απο 10 χρονια,εδω και 3 εβδομαδες και δεν εχουν ερθει,ενω παλαιοτερα σε 5-7 εργασιμες τα πακετα ερχοντουσαν.

Δυστυχως δεν εχω tracking number για να δω που βρισκεται το πακετο.

Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου

http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

Link to comment
Share on other sites

τότε αυτό σημαίνει πως στην περιοχή σου έρχεται κάθε Πέμπτη. αύριο θα το έχεις, αλλά αφού το παρακολουθείς και ξέρεις πως έχει έρθει γιατί δεν πηγαίνεις εσύ στο γραφείο να το πάρεις και περιμένεις την ειδοποίηση;

 

Στάλθηκε από το MI MAX μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

θα πηγαινα αλλα περιμενω κ ενα αλλο κ δε θελω να περιμενω 2 φορες στην ουρα

Link to comment
Share on other sites

Έχουν αρχίσει και αργούν πλέον και τα priority από banggood, 14 μέρες έχουν περάσει από το send item abroad και δεν έχει εμφανιστεί ακόμη Ελλάδα.... Τι γίνεται τελικά σε αυτή την χώρα....

 

Στάλθηκε από το RAINBOW 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τι γίνεται ρε παιδιά σ' αυτή την χώρα αναρωτιέστε;

 

Εξαθλιώνουν τα ΕΛ.ΤΑ. για να τα πουλήσουν σε ολιγάρχες ιδιώτες με ελάχιστα χρήματα.

 

Τώρα θα μάθετε αυτά τα σάπια πολιτικά συστήματα και τις επιταγές της Ε.Ε.;

 

Πάντως δεματάκι που έστειλα προχθές στην Φλωρεντία αύριο αναμένεται να παραδοθεί. Πάντα τα ΕΛ.ΤΑ. είναι γρήγορα.

 

Κάποτε είχα στείλει κινητό στο Minideal εντός εγγύησης και είχε παραδοθεί στην Κίνα σε 3 μέρες. :)

Hello moto....!
Link to comment
Share on other sites

λογικά εσύ θα το πάρεις νωρίτερα.λογικά πάντα

 

Εμφανιστηκε αλλα γραφει «ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟΥ ΣΕ ΑΛΛΗ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ »

 

Για ποιο λογο αυτο σε δεμα απο ΕΕ; Εχει ξανασυμβει σε καποιον;

Link to comment
Share on other sites

Έχουν αρχίσει και αργούν πλέον και τα priority από banggood, 14 μέρες έχουν περάσει από το send item abroad και δεν έχει εμφανιστεί ακόμη Ελλάδα.... Τι γίνεται τελικά σε αυτή την χώρα....

 

 

Aκριβώς τα ίδια. 13 μέρες στο send item abroad

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έστειλα μία απλή επιστολή σε ένα φίλο μου στην Αμερική και μέσα σε 6 μέρες είχε φτάσει. Εγώ περιμένω την επιστολή μου από αυτόν 10 μέρες τώρα. Πόσο χρόνο δηλαδή μπορεί να κάνει ενα απλό γράμμα για να φτάσει;
Link to comment
Share on other sites

Από μία μέρα μέχρι τέσσερεις μήνες με μέσο όρο 5 ημέρες.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έστειλα μία απλή επιστολή σε ένα φίλο μου στην Αμερική και μέσα σε 6 μέρες είχε φτάσει. Εγώ περιμένω την επιστολή μου από αυτόν 10 μέρες τώρα. Πόσο χρόνο δηλαδή μπορεί να κάνει ενα απλό γράμμα για να φτάσει;

 

:cool: -τα ΕλΤα ειναι ταχυτατα στις αποστολες ιδιως συστημενων στο εξωτερικο,ποτε δεν ειχα προβλημα καθυστερησης αλλα οταν ειναι ωρα για εσωτερικο τοτε.....

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, μήπως ξέρει κανείς τι σημαίνει το

 

2017-12-15 12:42 Dispatch out from transit airport

2017-12-13 07:41 Transit out from HKG

2017-12-04 05:21 Dispatch to Greece

2017-12-03 04:46 Posting over the counter

2017-12-02 03:00 Pre-Check to Greece

Your Dream Is To Catch Me
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να είναι με απλό ταχυδρομείο από gearbest από τα νησιά Σολομώντα ,και ξεκινά με SB, θα φτάσει σύντομα Ελλάδα , έχω παραλαβέι με αυτόν τον τρόπο , αλλά πριν το Μπαχαλο που υπάρχει τώρα, καλό κουράγιο μετά 1-4 μήνες πού θα φτάσει ελλαδα θα το έχεις ,
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έστειλα μία απλή επιστολή σε ένα φίλο μου στην Αμερική και μέσα σε 6 μέρες είχε φτάσει. Εγώ περιμένω την επιστολή μου από αυτόν 10 μέρες τώρα. Πόσο χρόνο δηλαδή μπορεί να κάνει ενα απλό γράμμα για να φτάσει;

 

Φιλε το παραπανω δειχνει οτι τα Ελτα το φορτωσαν αμεσως ενω οι Αμερικανοι το αεριζουνε 10 μερες.Παιζει και να το φορτωσουν στο αεροπλανο μετα τα Χριστουγεννα

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παιδια παραμονες Χριστουγεννων ΠΑΝΤΑ ΥΠΗΡΧΑΝΕ καθυστερησεις

Οποιοι αγορασατε αρχες Δεκεμβριου δε θα παραλαβετε μεχρι το νεο ετος. :rolleyes:

 

----- προσθήκη μηνύματος 15 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Θελω να παραγγειλω μια οθονη απο το amazon.de, να φανταστω και αυτο το πακετο θα περασει την ταλαιπωρια της καθυστηρησης; Γιατι το χρειαζομαι σχετικα αμεσα αλλα ελλαδα εχει +60€

 

Αν ειναι καποιας αξιας το αντικειμενο θα σταλει με ups/dhl και στο τελευταιο βημα (πριν πατησεις payment) θα σου λεει για εκτιμώμενο χρονο παραδοσης .

 

Εκτιμω οτι θα προλαβεις το νεο ετος μονο αν παραγγειλες με express πλεον

 

Εγω εχω παραγγελια απο 4 Δεκεμβριου απο amazon.co.uk με ups που ηταν να παραδωθει σημερα αλλα στο tracking βλεπω οτι ακομη δεν εχει μπει καν Ελλαδα. Μπουκωσανε τα παντα.

 

ZiSdCDN.jpg

 

----- προσθήκη μηνύματος 12 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλησπέρα, πριν 3,5 εβδομάδες ο αδερφός μου από Αγγλία ταχυδρόμησε με Royal Mail για την μικρή μου κόρη ένα δέμα που περιείχε ένα λούτρινο αρκουδάκι και κάτι ρουχαλάκια. Για κακή μας τύχη δεν κράτησε την απόδειξη με αποτέλεσμα να μην ξέρουμε που είναι το δέμα ακόμη και σήμερα!!

Εγώ έστειλα σε φάκελο ένα κουτί μελομακάρονα την Δευτέρα με ΕΛΤΑ & την Πέμπτη τα είχε στα χέρια του!

Που μπορεί να οφείλεται τόσο μεγάλη καθυστέρηση; Είναι φυσιολογικό; Κάτι ακόμη.. θα παραλάβω με ΕΛΤΑ ή κάποια κούριερ;

Ευχαριστώ & καλές γιορτές σε όλους με υγεία :)

 

Royαl mail international signed = Acs μια εβδομαδα παραδοσης, αντε 2 λογω εορτων

 

Αφου εχει 3.5 σου το εστειλε με roayl mail 1st/2d class αρα ειναι Ελτα.

Edited by StavrosChatz
Link to comment
Share on other sites

Αγορά από bangggod με priority φυσικά...στις 22/11 και αποστολή αντικειμένου στις 1/12 από Ολλανδία δεν έχει φτάσει ακόμα....Και το ήθελα για δώρο Χριστουγέννων... έχει κανείς καμιά αλλαγή σε παρόμοιο status? Σαν πολύ δεν άργησαν... Είχα διαβάσει κάπου ότι είχαν αποδεσμεύσει μεγάλο όγκο δεμάτων στο Αεροδρόμιο- Τελωνείο, άρα λογικά έχουν ξεμπουκωσει λίγο, τι στο καλό γίνεται;

 

Στάλθηκε από το RAINBOW 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αγορά από bangggod με priority φυσικά...στις 22/11 και αποστολή αντικειμένου στις 1/12 από Ολλανδία δεν έχει φτάσει ακόμα....Και το ήθελα για δώρο Χριστουγέννων... έχει κανείς καμιά αλλαγή σε παρόμοιο status? Σαν πολύ δεν άργησαν... Είχα διαβάσει κάπου ότι είχαν αποδεσμεύσει μεγάλο όγκο δεμάτων στο Αεροδρόμιο- Τελωνείο, άρα λογικά έχουν ξεμπουκωσει λίγο, τι στο καλό γίνεται;

 

Στάλθηκε από το RAINBOW 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Φιλε μου ειχα παει στα Ελτα της περιοχης μου την Πεμπτη και 1η φορα στη ζωη μου ειδα τοσα δεματα πισω απο τα ταμεια στα ραφια προς παραδοση.Μονο απο τα ταβάνια δεν τα ειχανε κρεμασει :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου ειχα παει στα Ελτα της περιοχης μου την Πεμπτη και 1η φορα στη ζωη μου ειδα τοσα δεματα πισω απο τα ταμεια στα ραφια προς παραδοση.Μονο απο τα ταβάνια δεν τα ειχανε κρεμασει :wacko:
Το καταλαβαίνω αυτό που λες, αλλά αυτό γίνεται στα ΕΛΤΑ, και γίνεται γιατί πρόσφατα αποδεσμευσαν πολλά δέματα από το αεροδρόμιο-τελωνειο, και το ξέρω από πληροφορία υπαλλήλου στο κέντρο διαλογής Αττικής σε ερώτηση μου γιατί καθυστερούν παραπάνω μέρες από το συνηθισμένο στο κέντρο τα δέματα, και μου απάντησε ότι έχουν φτάσει 180.000 δέματα από αεροδρόμιο και γίνεται χαμός.... Οπότε το αεροδρόμιο έχει λασκαρει όσο να έχει, δεν δικαιολογείται τόση καθυστέρηση στο αεροδρόμιο, και όπως ξέρω από παλαιότερες παραγγελίες με την ίδια μέθοδο, το status άλλαζε ύστερα από 4-7 μέρες το πολύ, τώρα μιλάμε για 15 μέρες... είναι μεγάλη διαφορά. Φοβάμαι μήπως σκαρώνουν τίποτα...

 

Στάλθηκε από το RAINBOW 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Φιλε το παραπανω δειχνει οτι τα Ελτα το φορτωσαν αμεσως ενω οι Αμερικανοι το αεριζουνε 10 μερες.Παιζει και να το φορτωσουν στο αεροπλανο μετα τα Χριστουγεννα

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παιδια παραμονες Χριστουγεννων ΠΑΝΤΑ ΥΠΗΡΧΑΝΕ καθυστερησεις

Οποιοι αγορασατε αρχες Δεκεμβριου δε θα παραλαβετε μεχρι το νεο ετος. :rolleyes:

 

----- προσθήκη μηνύματος 15 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Αν ειναι καποιας αξιας το αντικειμενο θα σταλει με ups/dhl και στο τελευταιο βημα (πριν πατησεις payment) θα σου λεει για εκτιμώμενο χρονο παραδοσης .

 

Εκτιμω οτι θα προλαβεις το νεο ετος μονο αν παραγγειλες με express πλεον

 

Εγω εχω παραγγελια απο 4 Δεκεμβριου απο amazon.co.uk με ups που ηταν να παραδωθει σημερα αλλα στο tracking βλεπω οτι ακομη δεν εχει μπει καν Ελλαδα. Μπουκωσανε τα παντα.

 

ZiSdCDN.jpg

 

----- προσθήκη μηνύματος 12 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Royαl mail international signed = Acs μια εβδομαδα παραδοσης, αντε 2 λογω εορτων

 

Αφου εχει 3.5 σου το εστειλε με roayl mail 1st/2d class αρα ειναι Ελτα.

Το θέμα ειναι πως περιμενω ενα απλο γραμμα σε φακελο, οχι κανα μεγαλο πακετο

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα ειναι πως περιμενω ενα απλο γραμμα σε φακελο, οχι κανα μεγαλο πακετο

 

Δεν εχει σημασια.

Το γραμμα σου ειναι στο τσουβαλι με ολα τα υπολοιπα 1st class αν μπροστα απο το δικο σου τσουβαλι υπαρχουνε αλλοι 200 σακοι θα προωθηθούν εκεινοι πρωτα αν ειναι 1000 λογω εορτων καταλαβαινεις τι γινεται.

Edited by StavrosChatz
Link to comment
Share on other sites

Αγορά από bangggod με priority φυσικά...στις 22/11 και αποστολή αντικειμένου στις 1/12 από Ολλανδία δεν έχει φτάσει ακόμα....Και το ήθελα για δώρο Χριστουγέννων... έχει κανείς καμιά αλλαγή σε παρόμοιο status? Σαν πολύ δεν άργησαν... Είχα διαβάσει κάπου ότι είχαν αποδεσμεύσει μεγάλο όγκο δεμάτων στο Αεροδρόμιο- Τελωνείο, άρα λογικά έχουν ξεμπουκωσει λίγο, τι στο καλό γίνεται;

 

Στάλθηκε από το RAINBOW 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Επειδή περιμένω και εγώ 4 δέματα και το ψάχνω είδα στο trackitonline ένα σκαναρισμα στις 12/12 που απλά λέει update notification και μόνο στα ΕΛΤΑ. Για δες αν το έχεις και εσύ μήπως το αποκρυπτογραφήσουμε. Ξέρω πολύ κοσμο από banggood που από 20/11 και πέρα βρίσκεται στο ίδιο στάδιο. Άγνωστο το γιατί. Σίγουρα είναι ο φόρτος αλλά είναι μόνο αυτό?
Link to comment
Share on other sites

Επειδή περιμένω και εγώ 4 δέματα και το ψάχνω είδα στο trackitonline ένα σκαναρισμα στις 12/12 που απλά λέει update notification και μόνο στα ΕΛΤΑ. Για δες αν το έχεις και εσύ μήπως το αποκρυπτογραφήσουμε. Ξέρω πολύ κοσμο από banggood που από 20/11 και πέρα βρίσκεται στο ίδιο στάδιο. Άγνωστο το γιατί. Σίγουρα είναι ο φόρτος αλλά είναι μόνο αυτό?
Δεν μου δείχνει τίποτα παραπάνω στο σάιτ που λες, μόνο ότι έχει φύγει από Ολλανδία στις 1/12, και ακόμα και τώρα το ίδιο μου γράφει, τι στο καλό γίνεται δεν μπορώ να καταλάβω, οι μέρες είναι διπλάσιες από πριν ένα μήνα, πρώτα ήθελε μαχιμουμ 5-7 για να δείξει άφιξη Ελλάδα, σήμερα είμαι στις 17 και έχω μέλλον από ότι φαίνεται.... άλλο παιδί είναι από 28/11 στο ίδιο status με εμένα...Από το νέο έτος θα παραλάβουμε όπως πάει το πράγμα...και μακάρι αναίμακτα.

 

Στάλθηκε από το RAINBOW 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Όλοι με την ίδια απορία είμαστε. Δυστυχώς μόνο υπομονή μπορούμε να κάνουμε. Οι γιορτές θα περάσουν αυτά που περιμένουμε θα έρθουν και η ζωή συνεχίζεται που λένε.. Εγώ έστειλα στο bangood mail μήπως γνωρίζουν κάτι παραπάνω. Κάντε και σεις το ίδιο μήπως δουν πιο σοβαρά το θέμα. Βέβαια μέχρι τότε μπορεί και να δούμε αλλαγή στο status.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...