Jump to content

ΕΛ.ΤΑ. Αποστολές, καθυστερήσεις, παράπονα


vpdank
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ems - αυστραλια - μη κοινοτικη συναλλαγη, με ems κανει οσο κανει να ερθει με απλο ταχυδρομειο, ετοιμασου και για τελωνειο. Γιατι επελεξες ems?

 

Ωχ μην μου λες τετοια!

 

Δεν αγορασα κατι, μου στειλαν κατι, σε δεματακι, και πληρσωσαν 68$ για EMS, απο τι βλεπω εφτασε αθηνα και δεν εβγαλε κατι για τελωνειο, εβγαλε αυτο το tracking:

 

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 13-09-2015 12:28 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΚΑΤ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (EMS) 13-09-2015 17:40 ΚΑΤ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (EMS)

 

Οποτε δεν βλεπω γιατι να πληρωσω τελωνειο πουθενα.

Link to comment
Share on other sites

Ωχ μην μου λες τετοια!

 

Δεν αγορασα κατι, μου στειλαν κατι, σε δεματακι, και πληρσωσαν 68$ για EMS, απο τι βλεπω εφτασε αθηνα και δεν εβγαλε κατι για τελωνειο, εβγαλε αυτο το tracking:

 

 

 

Οποτε δεν βλεπω γιατι να πληρωσω τελωνειο πουθενα.

εμ, πες οτι απλα σου εστειλαν κατι, και οτι δεν αγορασες..... ή το ειπες και δεν το ειδα καλα? γεραματα βλεπεις....

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

εμ, πες οτι απλα σου εστειλαν κατι, και οτι δεν αγορασες..... ή το ειπες και δεν το ειδα καλα? γεραματα βλεπεις....

Δεν το ανεφερα οντως, my bad.

Edited by camelakos2
Link to comment
Share on other sites

Δεν κάνω πλάκα παίδες. Μη σας πω είναι έτσι κάνα χρόνο, αλλά δεν είχα ασχοληθεί γιατί ευτυχώς έχω ταχυδρομο μπόμπερμαν.

ΥΓ: Μου ήρθε σήμερα η ειδοποίηση για το δέμα που πήρα προχθές. χαχα Πρέπει να είναι σε άδεια ο παλίκαρος.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,

Εχω στειλει ενα κινητο στην Κινα με τα ΕΛΤΑ συστημενο και ενω στοtrack number γραφει οτι παραδοθηκε το καταστημα μου λεει οτι δεν παρελαβα κατι.Ισως μου λενε να ειναι στο τοπικο ταχυδρομειο.Το track number λεει οτι το παρελαβαν απο 1 του μηνα και εχουμε 16 τωρα.Μπορει να με βοηθησει καποιος ??? οριστε και το track number

https://www.17track.net/en/result/post-details.shtml?nums=RE250113898GR

Link to comment
Share on other sites

παιδες μια οσο γινεται απαντηση αν ξερει κανεις

 

 

οταν παραλαμβανω στο χωρο μου,ενα προαστιο της θεσσαλονικης και μου στελνουν απο αττικη,παραλαμβανω την επομενη μερα.αυτη τη φορα θελω να σταλθει κατι στο σπιτι μου στο κεντρο σε μια συνοικια της θεσσαλονικης.μου λεει οτι της ερχεται χαρτακι και παραλαμβανει την επομενη μερα..για δεματα εξωτερικου ομως συνηθως.

 

τι να κανω?να ορισω καποιο κεντρικο υποκαταστημα?καποιο κεντρικο της θεσσαλονικης?δε θελω να περασει σαββατοκυριακο..

 

μπορω να ζητησω παραλαβη απο καταστημα?

Vamos Aris
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,

Εχω στειλει ενα κινητο στην Κινα με τα ΕΛΤΑ συστημενο και ενω στοtrack number γραφει οτι παραδοθηκε το καταστημα μου λεει οτι δεν παρελαβα κατι.Ισως μου λενε να ειναι στο τοπικο ταχυδρομειο.Το track number λεει οτι το παρελαβαν απο 1 του μηνα και εχουμε 16 τωρα.Μπορει να με βοηθησει καποιος ??? οριστε και το track number

https://www.17track.net/en/result/post-details.shtml?nums=RE250113898GR

status delivered ,φιλε το εχει παραλαβει και απλα σε κοροιδευει, απο πιο καταστημα εγινε η αγορα? που και πως το εστειλες για να δουμε πως μπορουμε να βοηθησουμε, αν ειναι να βγουμε offtopic στειλε pm.

 

----- προσθήκη μηνύματος 85 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

παιδες μια οσο γινεται απαντηση αν ξερει κανεις

 

 

οταν παραλαμβανω στο χωρο μου,ενα προαστιο της θεσσαλονικης και μου στελνουν απο αττικη,παραλαμβανω την επομενη μερα.αυτη τη φορα θελω να σταλθει κατι στο σπιτι μου στο κεντρο σε μια συνοικια της θεσσαλονικης.μου λεει οτι της ερχεται χαρτακι και παραλαμβανει την επομενη μερα..για δεματα εξωτερικου ομως συνηθως.

 

τι να κανω?να ορισω καποιο κεντρικο υποκαταστημα?καποιο κεντρικο της θεσσαλονικης?δε θελω να περασει σαββατοκυριακο..

 

μπορω να ζητησω παραλαβη απο καταστημα?

η μονη υπηρεσια που μπορεις να εμπιστευθεις για επομενη μερα, ειναι καποια next day delivery απο καποια ιδιωτικη ταχυμεταφορκη, ελτα courier door to door ισως?

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

αυτο ειναι το μονο σιγουρο...και τα ελτα ομως,ειναι μια χαρα και φτανει γρηγορα...
Vamos Aris
Link to comment
Share on other sites

αυτο ειναι το μονο σιγουρο...και τα ελτα ομως,ειναι μια χαρα και φτανει γρηγορα...

σκετο απλο registered ελτα, επομενη μερα δεν νομιζω...επομενη μερα εννοω ειδοποιητηριο στο σπιτι ετσι, γτ στο υπ/μα μπορει να φτασει, απο την καλαθουνα ποτε θα βγει ομως,.....

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

σκετο απλο registered ελτα, επομενη μερα δεν νομιζω...επομενη μερα εννοω ειδοποιητηριο στο σπιτι ετσι, γτ στο υπ/μα μπορει να φτασει, απο την καλαθουνα ποτε θα βγει ομως,.....

 

απειρες φορες εχω παραλαβει την επομενη.

Vamos Aris
Link to comment
Share on other sites

απειρες φορες εχω παραλαβει την επομενη.

ισως επειδη εισαι εκτος οπως λες, εγω ποτε δεν παρελαβα την επομενη, αν αυτου σε επαρχια την επομενη εχω παραλαβει.

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα εχω αυτο το δεμα http://www.17track.net/en/result/post.shtml?nums=RC042527362MY και ακομα να μπει ελλαδα....παιζει να χει γινει κατι; ξερω οτι περιπου στις 6 μερες κανει να μπει ελλαδα οταν αποστελεται.... :/
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα εχω αυτο το δεμα http://www.17track.net/en/result/post.shtml?nums=RC042527362MY και ακομα να μπει ελλαδα....παιζει να χει γινει κατι; ξερω οτι περιπου στις 6 μερες κανει να μπει ελλαδα οταν αποστελεται.... :/

 

Το 6 μερες δεν ισχυει,το χρονικο διαστημα ειναι random.Τωρα με capital εχουμε καλυτερους χρονους αλλα οχι και ετσι..Τελος του μηνα θα ελεγα με ασφαλεια.

Link to comment
Share on other sites

Το 6 μερες δεν ισχυει,το χρονικο διαστημα ειναι random.Τωρα με capital εχουμε καλυτερους χρονους αλλα οχι και ετσι..Τελος του μηνα θα ελεγα με ασφαλεια.

απλα ειναι στο ελ. βενιζελος, http://www.elta.gr/el-gr/%CE%B5%CE%BD%CF%84%CE%BF%CF%80%CE%B9%CF%83%CE%BC%CF%8C%CF%82%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%B5%CE%B9%CE%BC%CE%AD%CE%BD%CE%BF%CF%85.aspx δες το εδω, θελει καμια εβδομαδα ακομη πιστευω, οπως λεει και φιλος ομως πιο πανω, ειναι random οι χρονοι.

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

απλα ειναι στο ελ. βενιζελος, http://www.elta.gr/el-gr/%CE%B5%CE%BD%CF%84%CE%BF%CF%80%CE%B9%CF%83%CE%BC%CF%8C%CF%82%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%B5%CE%B9%CE%BC%CE%AD%CE%BD%CE%BF%CF%85.aspx δες το εδω, θελει καμια εβδομαδα ακομη πιστευω, οπως λεει και φιλος ομως πιο πανω, ειναι random οι χρονοι.

 

δλδ ειναι ελλαδα και δε τα παραδιδουν; τι φαση; :P

Link to comment
Share on other sites

δλδ ειναι ελλαδα και δε τα παραδιδουν; τι φαση; :P

πως να τα παραδωσουν? πρεπει να ανοιξει το σακι με καμια 500 αλλα δεματα, να περασουν σκαναρισμα ενα ενα, και κανονικα πρεπει να τα ανοιξουν, τι εχει μεσα ρε φιλε? επειδη λεει απ εξω electronics? σιγα. μπορει να εχει καμια σκονη περιεργη..... τεσπα, νομιζω οτι δεν πρεπει να εχουμε πολλες απαιτησεις απο τους εκτελωνιστες των ελτα στο ελ. βενιζελος. Η μια εβδομαδα μια χαρα ειναι.

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει φιλέ... Μια ερώτηση έκανα...άπειρος είμαι τα δέματα...προς τι ή επιθετικότητα; Δεν εβρισα ούτε εθιξα κανέναν
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει φιλέ... Μια ερώτηση έκανα...άπειρος είμαι τα δέματα...προς τι ή επιθετικότητα; Δεν εβρισα ούτε εθιξα κανέναν

εννοειται ρε φιλε οτι δεν εθιξες κανεναν, συγνωμη αν τα ειπα λιγο χυμα....απλα χρονια τωρα με τα δεματα και τις καθυστερησεις και εμενα μου φαινεται κατι απλο. Συγνωμη.

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

το πηγες πολυ μακρια .

δεν λεμε να σκοτωθει ενας ανθρωπος για να δικαιολογηθει η καταστροφη ενος πακετου.

 

:cool: - περυσι τετοιο καιρο δεν ηταν που επεσε αεροπλανο? οσοι περιμεναν δεματακια απο Κινα εμειναν με τον καυμο, ορισμενα μαγαζια ξαναστειλαν το προϊον αλλοι εκαναν επιστροφη ομως μερικοι απλα εχασαν τα λεφτα τους και τσαμπα η αναμονη

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! έχω παραγγείλει από ebay ένα car dvd/gps 2din, το παράγγειλα από εκεί επειδή ο πωλητής δηλώνει πως είναι Αγγλία και θα έστελνε με Royal Mail, οτι εχω πάρει απο εκει κάνει το ΠΟΛΥ 1 εβδομαδα εως 4 μερες....

τελικά δινει ενα tracking number 12ψηφιων από 96 και μου εχει στειλει με DHL.

Παλι τιποτα δεν παιζει το νουμερο. Τελικα σημερα ανακαλυψα πως ειναι Γερμανιας!!!! πως απο Αγγλια πηγε απο Γερμανια?

 

Wed, 16.09.2015 19:11 h -- The instruction data for this shipment have been provided by the sender to DHL electronically

Fri, 18.09.2015 17:53 h Hamburg, Germany The international shipment has been processed in the parcel center of origin

Sat, 19.09.2015 17:52 h Hannover, Germany The international shipment has been processed in the parcel center of origin

Mon, 21.09.2015 02:39 h Feucht, Germany The shipment will be transported to the destination country and, from there, handed over to the delivery organization. (Homepage / online shipment tracking: http://www.elta.gr/en-us/personal/tracktrace.aspx)

Mon, 21.09.2015 02:39 h Feucht, Germany The international shipment has been processed in the export parcel center

 

Το τελευταιο βημα δεν καταλαβα τι ειναι....ξερει κανεις?

πηρα χτες DHL GR Και ειπαν ερχεται με elta courier να ρωτησω εκει αλλα ειχαν κλεισει.

Καταρχην ο πωλητης γιατι εστειλε με DHL γερμανιας? αν το ηξερα δεν θα ειχα παραγγειλει απο αυτον!!!!

τι λετε να εχει ερθει Ελλαδα?

απο Ελτα κουριερ μια φορα τι ειχα παθει! μια εβδομαδα πηγαινοφερναν το πακετο στο νεο κοσμο επειδη δεν διαβαζαν καλα την οδο μου!!!! και ειχε πανω τα τηλεφωνα μου και κανεις δεν πηρε! τους ειχα ριξει κατι μπινελικια......

ξεχασα να πω το νουμερο δεν παιζει στην σελιδα των ΕΛΤΑ, μαλλον το βλεπει σαν λαθος.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! έχω παραγγείλει από ebay ένα car dvd/gps 2din, το παράγγειλα από εκεί επειδή ο πωλητής δηλώνει πως είναι Αγγλία και θα έστελνε με Royal Mail, οτι εχω πάρει απο εκει κάνει το ΠΟΛΥ 1 εβδομαδα εως 4 μερες....

τελικά δινει ενα tracking number 12ψηφιων από 96 και μου εχει στειλει με DHL.

Παλι τιποτα δεν παιζει το νουμερο. Τελικα σημερα ανακαλυψα πως ειναι Γερμανιας!!!! πως απο Αγγλια πηγε απο Γερμανια?

 

Wed, 16.09.2015 19:11 h--The instruction data for this shipment have been provided by the sender to DHL electronically

Fri, 18.09.2015 17:53 hHamburg, GermanyThe international shipment has been processed in the parcel center of origin

Sat, 19.09.2015 17:52 hHannover, GermanyThe international shipment has been processed in the parcel center of origin

Mon, 21.09.2015 02:39 hFeucht, GermanyThe shipment will be transported to the destination country and, from there, handed over to the delivery organization. (Homepage / online shipment tracking: http://www.elta.gr/en-us/personal/tracktrace.aspx)

Mon, 21.09.2015 02:39 hFeucht, GermanyThe international shipment has been processed in the export parcel center

 

Το τελευταιο βημα δεν καταλαβα τι ειναι....ξερει κανεις?

πηρα χτες DHL GR Και ειπαν ερχεται με elta courier να ρωτησω εκει αλλα ειχαν κλεισει.

Καταρχην ο πωλητης γιατι εστειλε με DHL γερμανιας? αν το ηξερα δεν θα ειχα παραγγειλει απο αυτον!!!!

τι λετε να εχει ερθει Ελλαδα?

απο Ελτα κουριερ μια φορα τι ειχα παθει! μια εβδομαδα πηγαινοφερναν το πακετο στο νεο κοσμο επειδη δεν διαβαζαν καλα την οδο μου!!!! και ειχε πανω τα τηλεφωνα μου και κανεις δεν πηρε! τους ειχα ριξει κατι μπινελικια......

ξεχασα να πω το νουμερο δεν παιζει στην σελιδα των ΕΛΤΑ, μαλλον το βλεπει σαν λαθος.

 

Καταρχήν δεν καταλαβαίνω γιατί τόσο ζόρι με το ότι δεν έρχεται από Αγγλία, αλλά από Γερμανία.

Μπορεί εκεί να το είχε σε απόθεμα. Στην τελική δεν έρχεται από Κίνα!

 

Νούμερο DHL δεν νομίζω να διαβάζεται στο site των ΕΛΤΑ πάντως.

Το τελευταίο μήνυμα έδειχνε ότι ήταν ακόμα Γερμανία μέχρι τότε.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Εχω δυο αποστολές απο gearbest με Netherlands post, στο 17 track net, μου δειχνει destination United Kingdom, στην φωτο του δεματος ομως που μου εστειλαν τα στοιχεια παραληπτη ειναι σωστα, greece δηλαδη, εχει κανεις αναλογη περίπτωση?
With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος,,,, τα ταχυδρομεία της Γερμανίας έχουν αγοράσει τη DHL Γερμανίας. Τα δέματα "φεύγουν" από εκεί με DHL και στην Ελλάδα παραλαμβάνουμε με τα Ελτα.

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν δεν καταλαβαίνω γιατί τόσο ζόρι με το ότι δεν έρχεται από Αγγλία, αλλά από Γερμανία.

Μπορεί εκεί να το είχε σε απόθεμα. Στην τελική δεν έρχεται από Κίνα!

Νούμερο DHL δεν νομίζω να διαβάζεται στο site των ΕΛΤΑ πάντως.

Το τελευταίο μήνυμα έδειχνε ότι ήταν ακόμα Γερμανία μέχρι τότε.

 

γιατι τοσο ζορι? πλακα μου κανεις ετσι? οταν ο πωλητης ειναι ΑΓΓΛΙΑ και εγω τον επελεξα ΜΟΝΟ και ΜΟΝΟ επειδη στελνει με Royal Mail που παραλαμβανω απο 4μερες- 1εβδομαδα το ΠΟΛΥ μετα στελνει με DHL Γερμανιας!!!!! και ετσι εγω παραγγειλα κατι που βιαζομουνα για να το εχω αυριο να κανω τοποθετηση και τωρα ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΩ!!!! τοσο απλα!!!!

ΑΙΣΧΟΣ! αρνητικο feedback θα ριξω οσον αφορα την αποστολη γιατι δηλωνει αλλο και στελνει με αλλο! ας ελεγε οτι ειναι με DHL να διαλεγα καποιον αλλον! ΕΛΕΟΣ!!!!! :mad::mad::mad::mad:

 

μιλησα με ΕΛΤΑ κουριερ και λεει δεν εχει ερθει ακομα Ελλαδα, στο δικο τους site δεν φαινεται πρεπει να δω στο dhl.de

θελει 10 εργασιμες μου ειπαν. Μετα λεμε γιατι τοσο ζορι.....

μπορουσα να επαιρνα απο κινα με android (ενω τωρα πηρα με windows Ce 6.0) με λιγα χρηματα παραπανω και θα εκανε λιγες μερες παραπανω, αλλο 4 και αλλο 14 και θα δουμε....δλδ διαλεξα κατι κατωτερο με την λογικη οτι θα παραλαμβανα το πολυυυυυυυ μεσα σε 1 εβδομαδα.

η συσκευη ειναι πηγη αυτοκινητου 2din/gps κτλ και την βιαζομαι γιατι εχει χαλασει η δικια μου, γιαυτο παραγγειλα απο εκει για να ερθει μεσα σε 1 εβδομαδα, τωρα δεν την εχω και γιαυτο ειμαι παρα παρα πολυ τσαντισμενος. Και φυσικα γιατι ο πωλητης δηλωνει ψευδη στοιχεια αποστολης.

Επισης μου ειπαν οτι εφυγε απο εκει στις 21/9 ενω εγω παραγγειλα 15/9, αν ηταν απο Αγγλια με R.M τωρα θα ειχα παραλαβει πριν 2 μερες τουλαχιστον....

ο πωλητης δεν ειπε ουτε εγραφε καπου οτι ειναι με DHL Γερμανιας!!!! με αποτελεσμα μερες να ψαχνω γιατι το tracking number δεν δουλευει!!!!

και οταν τον ρωτησα ειπε οτι εχει προβλημα η DHL! τελικα το νουμερο παιζει μονο στο http://www.dhl.de

 

Αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος,,,, τα ταχυδρομεία της Γερμανίας έχουν αγοράσει τη DHL Γερμανίας. Τα δέματα "φεύγουν" από εκεί με DHL και στην Ελλάδα παραλαμβάνουμε με τα Ελτα.

 

οπως τα λες ειναι δυστυχως! γιαυτο ΜΑΚΡΙΑ απο DHL Γερμανιας....διαβαστε σε forums να δειτε περιπτωσεις να γελατε μεχρι αυριο....

αν το ηξερα απο πριν ΠΟΤΕ δεν θα ειχα παραγγειλει κατι που ερχετε απο εκει.....

ΠΑΝΤΑ προτιμω Αγγλια με R.M Και ας το πληρωσω παραπανω παραλαμβανω συνηθως μεσα σε 4-5 μερες!

Edited by Nikifoross
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...