Jump to content

ΕΛ.ΤΑ. Αποστολές, καθυστερήσεις, παράπονα


vpdank
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Α, οκ δεν το ήξερα ευχαριστώ. Αν χαθεί όμως τι γίνεται;

 

Αν χαθεί συστημένο παίρνεις 36 ευρώ

Αν χαθεί δέμα μή συστημένο παίρνεις 36 ευρώ.

Αν θές εξασφάλιση πληρώνεις δηλωμένη αξία 2 ευρώ + 0,3% δηλαδή για ένα δέμα 300 ευρώ δίνεις 2,90 ευρώ ακόμα και το ασφαλίζεις στα 300 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Πόσες μέρες παραμένει ένα συστημένο στο ταχυδρομείο? Τον Αύγουστο που ο κόσμος λείπει σε διακοπές μένουν λίγο παραπάνω?

Παιρνεις ενα τηλεφωνο στο καταστημα ΕΛΤΑ που βρισκεται το πακετο και στο κρατανε παραπανω.Εχω στειλει πακετο και εχει παραληφθει μετα απο ενα μηνα καθως ο παραληπτης ελειπε για δουλειες,πηρε τηλεφωνο και το κρατησανε.

Μισό ευρώ το κιλό με ελάχιστη χρέωση 3 κιλά ( 1,5 ευρώ)

Με αλλα λογια,ειτε στειλεις δεμα 0.3kg ειτε 3kg θα πληρωσεις 1.5 Ευρω.

ποσο παει?θα παει πιο γρηγορα ομως ετσι?

Η αντικαταβολη κοστιζει επιλεον 2.3 Ευρω και δεν παει πιο γρηγορα.Σε 1-3 εργασιμες το απλο δεμα (με 1.5 ευρω) θα ναι στον προορισμο του.Αν βαλεις και αντικαταβολη το κοστος παει 3.8 Ευρω.

Οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι ευφυείς γεμάτοι αμφιβολία. Ράσελ Μπέρτραντ
Link to comment
Share on other sites

:cool: - εαν μετα την πρωτη δεν περασεις να το παρεις σου στελνουν και δευτερη ειδοποιηση μετα απο μερικες ημερες

λογω καλοκαιριου συνεχιζεται το ιδιο βιολι οπως εδω και χρονια, για 2-4 μερες αδειουλα αντικαταστατης του ταχυδρομου δεν υπαρχει (!)

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

Στο Κ.Δ μου θα ακούσουν κάτι μπινελίκια όταν πάρει άδεια η ταχυδρόμος της περιοχής μου... Λες και τον υπόλοιπο χρόνο κάνει την δουλειά της σωστά...

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Στα ελτα παίρνουν συνεχώς νέα άτομα με σύμβαση κάποιων μηνών.

Την Δευτέρα το πρωί μου ήρθε ειδοποίηση για ένα συστημένο πακέτο και την Τρίτη πέρασα να το πάρω. Όταν είναι να πάρεις κάποιο αντικείμενο πολλές φορές εξυπηρετούν και άτομα που δεν είναι σε στα γραφεία εξυπηρέτησης και εξυπηρετούν κόσμο από τα πλάγια για τέτοιου είδους απλά πράγματα και όταν υπάρχει κόσμος στην ουρά.

Ήταν λοιπόν 3 νεαρά άτομα που προφανώς ήταν καινούργιοι. Βλέπω ότι τα 2 άτομα έψαχναν αρκετή ώρα να βρουν ένα συστημένο πακέτο για κάποιον κύριο. Κάποια στιγμή φωνάζω τον έναν, του δίνω το ειδοποιητήριο να μου βρει και το δικό μου. Σε λιγότερο από 1 λεπτό μου το έφερε.

Έρχεται μου το δίνει, μου λέει είμαστε εντάξει και φεύγω!

 

Δεν μου ζήτησε ούτε ταυτότητα αλλά ούτε και να υπογράψω κάπου! Θα μπορούσε λοιπόν οποιοσδήποτε να πάρει το ειδοποιητήριο και να πάει να πάρει το πακέτο μου.

Εκείνη την ώρα δεν ανέφερα τίποτα για να δω απλά τι θα γίνει. Δεν ρίχνω τις ευθύνες στον νεαρό, αλλά αυτός ο ερασιτεχνισμός των ελτα που δεν γίνεται σωστή δουλειά ούτε στα βασικά πράγματα πρέπει να σταματήσει. Επειδή στο συγκεκριμένο ταχυδρομείο έχω αντιμετωπίσει ξανά πρόβλημα θα καλέσω στην εξυπηρέτηση να το αναφέρω να δω τι μπορεί να γίνει. Δεν είναι δυνατόν να μην μπορούν να κάνουν μία εκπαίδευση στους νέους εργαζομένους τουλάχιστον για τα βασικά πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτοί που δεν κάθονται σε γκισέ είναι εκπαιδευόμενοι και για αυτό τον λόγο δεν μπορούν να εισπράτουν χρήματα.

Είναι λογικό να κάνουν λάθη όσο είναι σε εκπαίδευση. Θεωρώ καλύτερο να τους υποδεικνύεις τι ξέχασαν παρά να τους αναφέρεις κατευθείαν ...

Link to comment
Share on other sites

Δέμα από amazon.fr με απλό Deutsche Post DHL πόσες μέρες κάνει περίπου για να παραδοθεί στην Ελλάδα? Αυτό το δέμα θα παραδοθεί από τα Ελτα?
Link to comment
Share on other sites

Αυτοί που δεν κάθονται σε γκισέ είναι εκπαιδευόμενοι και για αυτό τον λόγο δεν μπορούν να εισπράτουν χρήματα.

Είναι λογικό να κάνουν λάθη όσο είναι σε εκπαίδευση. Θεωρώ καλύτερο να τους υποδεικνύεις τι ξέχασαν παρά να τους αναφέρεις κατευθείαν ...

 

Και να υποδείξω κάτι στον εκπαιδευόμενο θα γίνει λάθος σε κάποιον άλλον. Δεν είναι λύση αυτό. Άλλωστε δεν ρίχνω την ευθύνη στον νέο.

Κάποια πράγματα πρέπει να διευκρινίζονται εξ' αρχής στους νέους. Προφανώς είτε δεν έγινε σωστή ενημέρωση, είτε έγινε η ενημέρωση αλλά δεν έγινε σωστή επιλογή ατόμων..

Link to comment
Share on other sites

Και να υποδείξω κάτι στον εκπαιδευόμενο θα γίνει λάθος σε κάποιον άλλον. Δεν είναι λύση αυτό. Άλλωστε δεν ρίχνω την ευθύνη στον νέο.

Κάποια πράγματα πρέπει να διευκρινίζονται εξ' αρχής στους νέους. Προφανώς είτε δεν έγινε σωστή ενημέρωση, είτε έγινε η ενημέρωση αλλά δεν έγινε σωστή επιλογή ατόμων..

 

Έχει γέλιο που συνήθως στα ελτα η "ειδοποιηση" είναι σχεδόν το ίδιο με "απόδειξη ταυτοπροσωπίας". Δηλαδή μου έχει τύχει χωρίς ειδοποίηση να μη μπορώ να πάρω πακέτο, ενώ είμαι αυτοπροσώπως εκεί με ταυτότητες κλπ... και απο την άλλη αυτό που περιγράφει ο φίλος... με την ειδοποίηση να αποδεικνύεται ότι το πακέτο είναι δικό μου.

 

Στην ουσία υποβαθμίζουν την "ασφάλεια" του συστημένου σε απλό γράμμα (γιατί αυτό είναι η ειδοποίηση, γράμμα που μπορεί να χαθεί/πέσει σε χέρια αγνώστου). Οπότε γιατί να μην αφήσουν το συστημένο εξ αρχής στο γραμματοκιβώτιο?

 

Φυσικά αυτό θα ήταν λάθος... απλά δείχνω το παράλογο της υπόθεσης :Ρ

Link to comment
Share on other sites

Εχει παρει κανεις απλο ταχυδρομειο απο Ην.Βασιλειο τελευταια να μας πει αν υπαρχει καθυστερηση σχεδον μηνας???
Link to comment
Share on other sites

Δέμα από amazon.fr με απλό Deutsche Post DHL πόσες μέρες κάνει περίπου για να παραδοθεί στην Ελλάδα? Αυτό το δέμα θα παραδοθεί από τα Ελτα?

 

Κανένας; :(

Link to comment
Share on other sites

Επίσης από Deutsche Post DHL βάζεις το tracking όπως είναι στο elta courier αναζήτηση ή πρέπει να προσθέσεις DE GR κλπ;

 

το tracking ειναι μονο νουμερα?

Link to comment
Share on other sites

Εχει παρει κανεις απλο ταχυδρομειο απο Ην.Βασιλειο τελευταια να μας πει αν υπαρχει καθυστερηση σχεδον μηνας???

 

Εγώ περιμένω πράγματα από Λονδίνο και όλα έχουν καθυστερήσει αρκετά.. Σήμερα παρέλαβα δέμα που ήταν να έρθει κανονικά στις 3/7 άρα κάτι τρέχει με την Αγγλία

 

Κανένας; :(

 

Λογικά ναι θα σου έρθει με ΕΛΤΑ.. Αναφέρεις όμως και DHL αν είναι με DHL με αυτή θα σου έρθει σπίτι σου

Link to comment
Share on other sites

Οχι βέβαια, έχει και χαρακτήρες, ανάλογα το tracking την χώρα κλπ

 

το tracking ειναι μονο νουμερα?

 

Ναι μόνο νούμερα.
Link to comment
Share on other sites

Κανένας; :(

 

Φίλε μου κάνει 1 εβδομάδα ακριβώς δηλαδή τρίτη το πήρες λέεω για πχ την άλλη τρίτη θα το έχεις. Επειδή τώρα είναι καλοκαίρι( άδειες) αργούν περισσότερο να έρθουν.

Link to comment
Share on other sites

απο Αγγλια απλο ταχυδρομειο shipped 10/6 ηρθαν 16/7 ... σφεντονα ετσι?Με ποδηλατο να τα φερνανε πιο γρηγορα θα ερχοτανε.
Link to comment
Share on other sites

Τεράστια καθυστέρηση. Ρώτησες το λόγο;

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

απο Αγγλια απλο ταχυδρομειο shipped 10/6 ηρθαν 16/7 ... σφεντονα ετσι?Με ποδηλατο να τα φερνανε πιο γρηγορα θα ερχοτανε.

 

Στην αρχή λέω 6 μέρες πολύ καλά είναι, μετά είδα ότι άλλαξε ο μήνας..

 

Από ebay? Ή από αλλού?

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια εχει αλλαξει τιποτα με την πολιτικη προιοντων των ελτα?

γιατι πηγα να παραγγειλω μια μπαταρια για το κινητο μου και μου το ακυρωσαν γιατι λενε εχει αλλαξει η πολιτικη προιοντων στη χωρα μου και δεν θα παραλαβω την μπαταρια.

ισχυει κατι τετοιο?

http://img651.imageshack.us/img651/9279/bfreeavatar21024x768102.jpg
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω θα είχε γίνει ντόρος.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια εχει αλλαξει τιποτα με την πολιτικη προιοντων των ελτα?

γιατι πηγα να παραγγειλω μια μπαταρια για το κινητο μου και μου το ακυρωσαν γιατι λενε εχει αλλαξει η πολιτικη προιοντων στη χωρα μου και δεν θα παραλαβω την μπαταρια.

ισχυει κατι τετοιο?

 

Από ποιο site σου τα είπαν αυτά;

 

Ξέρω ότι κάποια site δεν στέλνουν -λόγω αλλαγή πολιτικής στο εξωτερικό- ηλεκτρονικά που περιέχουν μπαταρίες και προτιμούν να στέλνουν τις μπαταρίες χωριστά.

Τα ΕΛΤΑ δεν έχουν σχέση.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν καταλαβαίνω κάτι.

Λέτε 1,5 ευρώ να στείλεις ένα δέμα.

Από κρήτη προς αθήνα πού έχω στείλει 2-3 φορές γιατί μου έχουν πάρει 3,50 ευρώ?

Για δέμα 1 κιλό με 1,5....

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...