Jump to content

ΕΛ.ΤΑ. Αποστολές, καθυστερήσεις, παράπονα


vpdank
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το κόστος είναι 19 δολλάρια

 

δεν εχει μπει σε καμια περιπτωση τελωνειο...απλα γινεται ενας χαμος αυτο το καιρο...

Δεκάδες tips & tricks σχετικά με Η/Υ, προγραμματισμό, hacking, software, hardware, linux και πολλά ακόμα...
Link to comment
Share on other sites

δεν εχει μπει σε καμια περιπτωση τελωνειο...απλα γινεται ενας χαμος αυτο το καιρο...

 

Περιμένω δέμα από Κίνα (Dx.com) και γίνεται ο χαμός με αποστολές. Μεγάλες καθυστερήσεις όντως, αλλά για αυτό το κόστος αποκλείεται το τελωνείο.

Link to comment
Share on other sites

Απίστευτο, δουλεύει σωστά ?

 

Μέχρι στιγμής ! Το καλό είναι ότι βρίσκει και την αντίστοιχη υπηρεσία ταχυδρομείου - Courier με βάση το Tracking Number κατά μεγάλη ακρίβεια ....

( έχει βρει από αμερική μέσω της APC, SG Post, DHL post από τα αντίστοιχα tracking number μορφής NKxxxxxxxx, RFxxxxxSG, 40xxxxxxxxxxx )

Link to comment
Share on other sites

Κσλησπερα και χρονια πολλα Περιμένω απο Αμερικη απο τις 8 του μηνος ενα φορτιστη.Εχει σταλθει με APC.Στο σαιτ μου βγαζει αυτο: Current Status:**Parcel Data Received, Shipment In Route To US Export Warehouse

Τι σημαινει και πως μπορω να παρακολουθησω τη πορεια του δεματος εκτος και εντος Ελλάδας;Ευχαριστω εκ των προτερων

Samsung Galaxy Nexus,Note II,Note 3
Link to comment
Share on other sites

εξαρτάται με ποια μέθοδο εστάλη first class ,priority,express?? το first class κανει γυρω στισ 12-13 εργάσιμες.

 

σημερα το παρελαβα......13 μερες εκανε μαζι με σαββατοκυριακα και γιορτες........14 παριγγειλα 27 ηρθε,πολυ καλο το usps.......

 

σημερα το παρελαβα......13 μερες εκανε μαζι με σαββατοκυριακα και γιορτες........14 παριγγειλα 27 ηρθε,πολυ καλο το usps.......

 

Επισης εχω ενα δεμα απο κινα με αυτο το τρακινγκ:RB751966057CN ......το περιμενω εδω και καιρο αλλα ακομα φενεται να ειναι στο ταχυδρομειο.....υπαρχει περιπτωση να εχει φυγει και απλα να μην ενημερωσαν το τρακινγκ;

Edited by impreza_sti
Συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

σημερα το παρελαβα......13 μερες εκανε μαζι με σαββατοκυριακα και γιορτες........14 παριγγειλα 27 ηρθε,πολυ καλο το usps.......

 

με first class ηρθε απο αμερικη??? εγω περιμενω απο 4/12 ακομα τπτ...

Δεκάδες tips & tricks σχετικά με Η/Υ, προγραμματισμό, hacking, software, hardware, linux και πολλά ακόμα...
Link to comment
Share on other sites

Τελικά σήμερα μου ήρθε το πακετάκι από Αμερική. Έφυγε 3/12 από Αμερική κι όχι 5/12 όπως είπα σε άλλο post. To tracking δεν δούλεψε καθόλου στην Ελλάδα, σταλθηκε με First Class Mail Intl. Τέλος πάντων αφού ήρθε πριν από τον καινούργιο χρόνο πάλι καλά. Εύχομαι σε όλους καλή χρόνιά και με υπομονή να παραλάβουν τα πακέτα τους.
Link to comment
Share on other sites

Εγω περιμενω πακετο από Αμερική , που εφυγε στις 5/12.

Ερχεται μεσω USPS ως απλο airmail. Εχει Tracking Number , αλλα είναι της μορφης LN που δεν παρακολουθήτε.

Τοσο από αμερικη , οσο και από τη συγκεκριμενη εταιρια , εχω παρει πολλες φορες. Παντα στις 15 μερες το δεμα είναι εδώ.

Αυτή τη φορα κοντευει μηνα και ακομα τιποτα. Χθες πηγα στο ταχυδρομειο , εψαξαν και δεν το βρηκαν πουθενα. Μεσο track Number μου ειπαν ότι δεν γινετε να το βρουν, οποτε το μονο που μενει είναι να περιμενω.

Το κοστος είναι 95 δολαρια, δηλαδή καπου στα 75 ευρω. Ρωτησα στο ταχυδρομειο αν υπαρχει περιπτωση να το κρατησουν τελωνειο, και αλλοι ελεγαν ότι αυτά τα δεματα δεν τα πανε τελωνειο, αλλοι ελεγαν ότι μπορει και να το πανε.

Τους ρωτησα στην περιπτωση που το κρατησουν στο τελωνειο αν πρεπει να κανω κατι για να το εκτελωνισω και μου ειπαν ότι δεν πρεπει να κανω κατι εγω. Σε αυτή την περιπτωση θα το στειλει το τελωνειο στο ταχυδρομειο, και θα εχουν χρεωσει το ποσο που πρεπει αν πληρωσω. Ελπιζω να γινετε ετσι.

Στο site της εταιρια παντως , στο λογαριασμο μου, υπαρχει ενημερωση με την πορεια του πακετου, μεχρι να ερθει Ελλαδα. Εκει γραφουν "ACCEPTED BY LOCAL POST OFFICE" στις 23/12. Απλα δεν ξερω αν αυτά που γραφει η εταιρια ισχυουν ή απλα μπαινουν τυπικα για πακετα που δεν παρακολουθούνται, μεσα από καποιο αυτοματοποιημενο συστημα.

Στην περιπτωση που τελικα το δεμα δεν ερθει, είναι καλυτερα να απευθυνθώ στην εταιρια ή να παω μεσω paypal? Δεν μου εχει ξανατυχει να μην ερθει δεμα και δεν ξερω ποια είναι η καλυτερη διαδικασια.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια σημερα ενημερωθηκε το τρακινγκ για το πακετο απο κινα που περιμενα........παραδωθηκε στα κινεζικα ταχυδρομεια στις 13 και σημερα μπηκε ελλαδα......18 μερες εκανε και αλλες 2-3 μεχρι να ερθει να το παρω.....

 

Edit:

εδω ειναι το στατους του τρακινγκ....λεει κλεισιμο απο κδ αεροδρομιου......ποια ειναι τα επομενα βηματα???

 

 

ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΩΡΑ ΠΕΡΙΟΧΗ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ 01-01-2014 08:47 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 31-12-2013 08:42 IPS

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ IPS 14-12-2013 14:26 IPS

ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 13-12-2013 40:00 IPS

Edited by Tonyz21
Link to comment
Share on other sites

Wed 12/18/2013 4:20 pm 北京国际 10010200 Departure from outward office of exchange

Sat 12/14/2013 8:50 am 苏州国际 21504300 Dispatching

Fri 12/13/2013 10:55 pm 苏州国际 21504300 Opening

Thu 12/12/2013 12:57 pm 苏州常熟市邮政局函件业务局 21556400 Collection

 

Εχω κανει μια παραγγελια απο τις 4 δεκεβρη απο κινα ενα μπουφαν με china post air mail

Ειναι φυσιολογικο να μην εχει φτασει ακομα στο αεροδρομιο της κινας???

πηρα τηλ στα ελτα και μου λενε οτι δεν εχει φυγει απο κινα ακομα!

οτι παραγγελια εχω κανει μετα το departure μου γραφει null συνηθως!

 

τι να κανω???

Link to comment
Share on other sites

Παιδια σημερα ενημερωθηκε το τρακινγκ για το πακετο απο κινα που περιμενα........παραδωθηκε στα κινεζικα ταχυδρομεια στις 13 και σημερα μπηκε ελλαδα......18 μερες εκανε και αλλες 2-3 μεχρι να ερθει να το παρω.....

 

Edit:

εδω ειναι το στατους του τρακινγκ....λεει κλεισιμο απο κδ αεροδρομιου......ποια ειναι τα επομενα βηματα???

 

 

ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΩΡΑ ΠΕΡΙΟΧΗ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ 01-01-2014 08:47 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 31-12-2013 08:42 IPS

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ IPS 14-12-2013 14:26 IPS

ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 13-12-2013 40:00 IPS

 

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=375316

 

 

Wed 12/18/2013 4:20 pm 北京国际 10010200 Departure from outward office of exchange

Sat 12/14/2013 8:50 am 苏州国际 21504300 Dispatching

Fri 12/13/2013 10:55 pm 苏州国际 21504300 Opening

Thu 12/12/2013 12:57 pm 苏州常熟市邮政局函件业务局 21556400 Collection

 

Εχω κανει μια παραγγελια απο τις 4 δεκεβρη απο κινα ενα μπουφαν με china post air mail

Ειναι φυσιολογικο να μην εχει φτασει ακομα στο αεροδρομιο της κινας???

Με China post απολύτως φυσιολογικό...

 

πηρα τηλ στα ελτα και μου λενε οτι δεν εχει φυγει απο κινα ακομα!

οτι παραγγελια εχω κανει μετα το departure μου γραφει null συνηθως!

 

τι να κανω???

 

λογικά, περιμένεις

η Κίνα είναι γενικά της υπομονής

Link to comment
Share on other sites

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=375316

 

 

 

Με China post απολύτως φυσιολογικό...

 

 

 

λογικά, περιμένεις

η Κίνα είναι γενικά της υπομονής

 

Παρελαβα χτες το πρωι τελικα....ειδα το τρακικνγκ και παραφυλουσα τον ταχυδρομο...λυπηθηκα ομως οταν ειδα ειδοποιητιριο αντι για πακετο....τεσπα κατεβηκα μεσημεριατικο και το πηρα....οι υπαλληλοι εκει μεσα με στραβοκοιτουσαν γιατι προφανως με περιμεναν να φυγω για να το κλεισουν...δεν φταιω εγω ομως!!!η υπαλληλος ειχε το πακετο μου πανω στο γραφειο της αλλα δεν το ηξερε(προφανως) και εκανε τον κυκλο του ταχυδρομειου μεχρι να το συνηδειτοποιησει!!WELCOME TO GREECE EVERYONE!!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, τι γίνεται με παραγγελίες που δεν υπάρχει η δυνατότητα να έρθουν ως συστημένα και ο ταχυδρόμος τα αφήνει χύμα στην πόρτα του σπιτιου ?

 

Ειδικά όταν πρόκειται για μεγάλα αντικείμενα που δεν χωράνε στο γραμματοκιβώτιο, έχει τύχει να τα αφήνει ο ταχυδρόμος ΕΞΩ από την εξώπορτα στο πεζοδρόμιο (εννοείται με κίνδυνο να τα πάρει ο οποιοσδήποτε) και 1-2 φορές έτυχε να βρέξει κιόλας με αποτέλεσμα, όπως καταλαβαίνετε, τα αντικείμενα να καταστραφούν.

 

Δεν υπάρχει τρόπος να αφήνουν σημείωμα και να τα παίρνω από το ταχυδρομείο ? Τόσο παράλογο τους φαίνεται ?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, τι γίνεται με παραγγελίες που δεν υπάρχει η δυνατότητα να έρθουν ως συστημένα και ο ταχυδρόμος τα αφήνει χύμα στην πόρτα του σπιτιου ?

 

Ειδικά όταν πρόκειται για μεγάλα αντικείμενα που δεν χωράνε στο γραμματοκιβώτιο, έχει τύχει να τα αφήνει ο ταχυδρόμος ΕΞΩ από την εξώπορτα στο πεζοδρόμιο (εννοείται με κίνδυνο να τα πάρει ο οποιοσδήποτε) και 1-2 φορές έτυχε να βρέξει κιόλας με αποτέλεσμα, όπως καταλαβαίνετε, τα αντικείμενα να καταστραφούν.

 

Δεν υπάρχει τρόπος να αφήνουν σημείωμα και να τα παίρνω από το ταχυδρομείο ? Τόσο παράλογο τους φαίνεται ?

φυσικά και μπορούν να αφήσουν ειδοποιητήριο και να πας να το παρεις απ το ταχυδρομειο ,κι ας μην ειναι συστημένο. Πήγαινε στη διανομή της περιοχής σου, ζήτα τον ταχυδρομο που σε καλύπτει κ ψάλτου τα

Link to comment
Share on other sites

Στις 19/12/13 εστειλα με ΕΛΤΑ συστημενο πακετο με 2 κινητα στην Κινα για επιστροφη.Απο το σαιτ των ΕΛΤΑ φαινεται μονο οτι παρεληφθει απο το καταστημα.Απο την εξυπηρετηση μου ειπαν οτι εφυγε με πτηση στις 19.Που μπορω να το παρακολουθησω?
Οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι ευφυείς γεμάτοι αμφιβολία. Ράσελ Μπέρτραντ
Link to comment
Share on other sites

Στις 19/12/13 εστειλα με ΕΛΤΑ συστημενο πακετο με 2 κινητα στην Κινα για επιστροφη.Απο το σαιτ των ΕΛΤΑ φαινεται μονο οτι παρεληφθει απο το καταστημα.Απο την εξυπηρετηση μου ειπαν οτι εφυγε με πτηση στις 19.Που μπορω να το παρακολουθησω?
http://intmail.183.com.cn/icc-itemtraceen.jsp
Link to comment
Share on other sites

Γεια σε ολους και καλη χρονια ! παρήγγειλα απο minideal ενα lenovo a 706 στις 16/12/13 . απο οτι κοιταω με το tracking number στο signapore post λεει πως εφυγε απο εκει στις 18/12/13 ! μηπως γνωριζει καποιος ποτε θα ερθει πανω κατω ?
Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστω πολυ.Καλη Χρονια!

Οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι ευφυείς γεμάτοι αμφιβολία. Ράσελ Μπέρτραντ
Link to comment
Share on other sites

Μου λεει πως εφυγε 18/12/13 αλλα αυτο μου λεει εδω κ 2 εβδομαδες :p ! περιπου σε ποσες μερες ερχονται ? απλα ισως να ειχε καθυστεριση λογω εορτον.. ? ειναι η πρωτη φορα που κανω παραγγελια :)
Link to comment
Share on other sites

εχθές έκανες την ίδια ακριβώς ερώτηση.εδώ υπάρχει ο οδηγός http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=375316

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοι συνφορουμητες θελω τα φωτα σας!!!θελω να παραγκειλω κατι απο αμερικη(usps φυσικα).....το θεμα ειναι οτι παρολο που η αξια του ειναι μικρη(35-40 ευρω περιπου) ειναι λιγο ογκωδες....υπαρχει περιπτωση να περασει τελωνειο??παρακαλω απαντηστε ASAP γιατι ειναι τελευταια κομματτια και πρεπει να κανω παραγελια!!
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοι συνφορουμητες θελω τα φωτα σας!!!θελω να παραγκειλω κατι απο αμερικη(usps φυσικα).....το θεμα ειναι οτι παρολο που η αξια του ειναι μικρη(35-40 ευρω περιπου) ειναι λιγο ογκωδες....υπαρχει περιπτωση να περασει τελωνειο??παρακαλω απαντηστε ASAP γιατι ειναι τελευταια κομματτια και πρεπει να κανω παραγελια!!

Με τέτοια τιμή όχι.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...