Jump to content

ΕΛ.ΤΑ. Αποστολές, καθυστερήσεις, παράπονα


vpdank
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τι μορφή έχει το TRACKING και πότε το έστειλε;

 

Edit ξεκινησε την διαδρομη εχτες!

με priority mail international το εστειλε 6-10 μερες κανει!

Link to comment
Share on other sites

Και ένα άλλο θέμα... Όταν μου φέρουν ειδοποίηση σπίτι δεν είναι υποχρεωμένος να πατήσει το κουδούνι μου και αν δεν είμαι σπίτι να αφήσει ειδοποίηση αλλιώς να κατέβω με ταυτότητα και να πάρω το πακέτο; Αυτό γιατί ποτέ δεν γίνεται; Και πρέπει να πάω εγώ στα ΕΛΤΑ να το πάρω;;;

 

Αυτό το κάνει κι εδώ ο ταχυδρόμος. Την τελευταία φορά που περίμενα συστημένο από Κίνα ένα πολύ μικρό πακετάκι σχεδόν στο μέγεθος του απλού φακέλου, τον είδα να έρχεται χωρίς να κρατάει τίποτα και να ρίχνει κατευθείαν την ειδοποίηση στο γραμματοκιβώτιο. Κατέβηκα γρήγορα μήπως τον προλάβω αλλά είχε γίνει καπνός. Πήρα κατευθείαν την ειδοποίηση, πήγα μέσα σε 5 λεπτά στα ΕΛΤΑ και το πήρα από κει αφού περίμενα κάνα 20λεπτο όμως. Δηλαδή, δεν το είχε καν μαζί του. Δεν ξέρω πώς δουλεύει το σύστημα και αν πρέπει να το αναφέρω κάπου. Εγώ πάντως ήξερα ότι χτυπάει πόρτα, δείχνεις ταυτότητα, βάζεις υπογραφή και στο δίνει. Αυτός μάλλον υποθέτει ότι λείπω και δεν μπαίνει καν στον κόπο να χτυπήσει κουδούνι κλπ. για να μη χάσει χρόνο.

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το κάνει κι εδώ ο ταχυδρόμος. Την τελευταία φορά που περίμενα συστημένο από Κίνα ένα πολύ μικρό πακετάκι σχεδόν στο μέγεθος του απλού φακέλου, τον είδα να έρχεται χωρίς να κρατάει τίποτα και να ρίχνει κατευθείαν την ειδοποίηση στο γραμματοκιβώτιο. Κατέβηκα γρήγορα μήπως τον προλάβω αλλά είχε γίνει καπνός. Πήρα κατευθείαν την ειδοποίηση, πήγα μέσα σε 5 λεπτά στα ΕΛΤΑ και το πήρα από κει αφού περίμενα κάνα 20λεπτο όμως. Δηλαδή, δεν το είχε καν μαζί του. Δεν ξέρω πώς δουλεύει το σύστημα και αν πρέπει να το αναφέρω κάπου. Εγώ πάντως ήξερα ότι χτυπάει πόρτα, δείχνεις ταυτότητα, βάζεις υπογραφή και στο δίνει. Αυτός μάλλον υποθέτει ότι λείπω και δεν μπαίνει καν στον κόπο να χτυπήσει κουδούνι κλπ. για να μη χάσει χρόνο.

 

Απο οτι ξερω το συστημα εχει αλλαξει στα συστημενα.πας με ταυτοτητα στο καταστημα ελτα και το παιρνεις.ο ταχυδρομος της γειτονιας μου η το πεταει στο μπαλκονι η χτυπαει κουδουνι και μου το δινει.εχουμε συννενοηθει;-)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το κάνει κι εδώ ο ταχυδρόμος. Την τελευταία φορά που περίμενα συστημένο από Κίνα ένα πολύ μικρό πακετάκι σχεδόν στο μέγεθος του απλού φακέλου, τον είδα να έρχεται χωρίς να κρατάει τίποτα και να ρίχνει κατευθείαν την ειδοποίηση στο γραμματοκιβώτιο. Κατέβηκα γρήγορα μήπως τον προλάβω αλλά είχε γίνει καπνός. Πήρα κατευθείαν την ειδοποίηση, πήγα μέσα σε 5 λεπτά στα ΕΛΤΑ και το πήρα από κει αφού περίμενα κάνα 20λεπτο όμως. Δηλαδή, δεν το είχε καν μαζί του. Δεν ξέρω πώς δουλεύει το σύστημα και αν πρέπει να το αναφέρω κάπου. Εγώ πάντως ήξερα ότι χτυπάει πόρτα, δείχνεις ταυτότητα, βάζεις υπογραφή και στο δίνει. Αυτός μάλλον υποθέτει ότι λείπω και δεν μπαίνει καν στον κόπο να χτυπήσει κουδούνι κλπ. για να μη χάσει χρόνο.

 

Αν ο ταχυδρόμος έρχεται με μηχανάκι,μπορεί να κουβαλάει συστημένα βάρους μέχρι ενός κιλού.Αν είναι ποδαράτος,πακέτα δεν κουβαλάει,αφήνει ειδοποίηση χωρίς να σου χτυπήσει.Τώρα για φακελάκια,κανονικά πρέπει να το είχε μαζί,αλλά νομίζω πως κάτι έχει αλλάξει στο σύστημα παραδόσεων.

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Δεν ανησυχώ και πολύ, αλλά είπα να ρωτήσω: Περιμένω ένα LenovoA850 από minideal, σταλθέν με SingPost.

 

Στο SingPost βλέπω αυτό:

 

Item No. RF184787499SG

Posting Date 25-11-2013

Status Date 27-11-2013

Status Description Despatched to overseas (Country code: GR)

 

Kαι στα EΛΤΑ βλέπω:

Κατασταση Ημερομηνια Ωρα Περιοχη

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ IPS 25-11-2013 14:07 IPS

 

Bλέπουμε κάτι στραβό ή απλά περιμένω;

Edited by opethmmad
Link to comment
Share on other sites

Δεν ανησυχώ και πολύ, αλλά είπα να ρωτήσω: Περιμένω ένα LenovoA850 από minideal, σταλθέν με SingPost.

 

Στο SingPost βλέπω αυτό:

 

Item No. RF184787499SG

Posting Date 25-11-2013

Status Date 27-11-2013

Status Description Despatched to overseas (Country code: GR)

 

Kαι στα EΛΤΑ βλέπω:

Κατασταση ΗμερομηνιαΩρα Περιοχη

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ IPS25-11-201314:07IPS

 

Bλέπουμε κάτι στραβό ή απλά περιμένω;

 

Απλα περιμενεις.

Στον δρομο ειναι.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Αν ο ταχυδρόμος έρχεται με μηχανάκι,μπορεί να κουβαλάει συστημένα βάρους μέχρι ενός κιλού.Αν είναι ποδαράτος,πακέτα δεν κουβαλάει,αφήνει ειδοποίηση χωρίς να σου χτυπήσει.Τώρα για φακελάκια,κανονικά πρέπει να το είχε μαζί,αλλά νομίζω πως κάτι έχει αλλάξει στο σύστημα παραδόσεων.

σε πυκνοκατοικημενες περιοχές, συνήθως δεν κουβαλάνε φακελους μεγαλους, ειναι αδύνατον, πόσους θα παρουν μαζί τους;

Link to comment
Share on other sites

Αν ο ταχυδρόμος έρχεται με μηχανάκι,μπορεί να κουβαλάει συστημένα βάρους μέχρι ενός κιλού.Αν είναι ποδαράτος,πακέτα δεν κουβαλάει,αφήνει ειδοποίηση χωρίς να σου χτυπήσει.Τώρα για φακελάκια,κανονικά πρέπει να το είχε μαζί,αλλά νομίζω πως κάτι έχει αλλάξει στο σύστημα παραδόσεων.

 

Πάντα με μηχανάκι είναι. Δεν έχω ξανακούσει ποτέ για ποδαράτο ταχυδρόμο. Τώρα περιμένω άλλο ένα συστημένο μικρού μεγέθους να ρθει από βδομάδα και αν κάνει το ίδιο (που θα το κάνει σίγουρα όπως όλες τις προηγούμενες φορές) θα πάρω την εξυπηρέτηση των ΕΛΤΑ να το ρωτήσω.

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

σε πυκνοκατοικημενες περιοχές, συνήθως δεν κουβαλάνε φακελους μεγαλους, ειναι αδύνατον, πόσους θα παρουν μαζί τους;

Δεν φαντάζεσαι,το μηχανάκι γίνεται πίτα.Ο μέσος ταχυδρόμος έχει την ημέρα 15 φακέλους συστημένους και 5 δέματα ανεξαρτήτου όγκου.Μέχρι 20-25 εκατοστά και μισό κιλό βάρος τα κουβαλάς όλα.Συν τα όποια απλά γράμματα έχει καθημερινά,Και τα κουβαλάει όλα.

Πάντα με μηχανάκι είναι. Δεν έχω ξανακούσει ποτέ για ποδαράτο ταχυδρόμο. Τώρα περιμένω άλλο ένα συστημένο μικρού μεγέθους να ρθει από βδομάδα και αν κάνει το ίδιο (που θα το κάνει σίγουρα όπως όλες τις προηγούμενες φορές) θα πάρω την εξυπηρέτηση των ΕΛΤΑ να το ρωτήσω.

Φυσικά και υπάρχουν ποδαράτοι ταχυδρόμοι.Αναλόγως την περιοχή.Εμάς ας πούμε με τα πόδια τα φέρνει,και πακέτο,σπανιο θα μου φέρει σπίτι.Μέχρι και απλό δέμα χαρτάκι μου αφήνει.Λογικό είναι,τον καταλαβαίνω.Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να συνεννοηθείς με τον ταχυδρόμο για το θέμα σου.

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Δεν φαντάζεσαι,το μηχανάκι γίνεται πίτα.Ο μέσος ταχυδρόμος έχει την ημέρα 15 φακέλους συστημένους και 5 δέματα ανεξαρτήτου όγκου.Μέχρι 20-25 εκατοστά και μισό κιλό βάρος τα κουβαλάς όλα.Συν τα όποια απλά γράμματα έχει καθημερινά,Και τα κουβαλάει όλα[...]
15 φακέλους; Σε κεντρικές περιοχές, όπως Πειραια, οι ταχυδρόμοι κουβαλανε καθε φορά πάνω από 200 φακέλους
Link to comment
Share on other sites

15 φακέλους; Σε κεντρικές περιοχές, όπως Πειραια, οι ταχυδρόμοι κουβαλανε καθε φορά πάνω από 200 φακέλους

 

για συστημένα λέμε.τα υπόλοιπα είναι σίγουρα πάνω από 200.

το έχω κάνει στη Γλυφάδα.Αν είχα μόνο 200 τελείωνα σε 1,5 ώρα την διανομή...

@billmw αν ρίχνει καρέκλες δεν βγαίνουν για διανομή θα γίνουν τα γράμματα παπί...

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

για συστημένα λέμε.τα υπόλοιπα είναι σίγουρα πάνω από 200.

το έχω κάνει στη Γλυφάδα.Αν είχα μόνο 200 τελείωνα σε 1,5 ώρα την διανομή...

@billmw αν ρίχνει καρέκλες δεν βγαίνουν για διανομή θα γίνουν τα γράμματα παπί...

 

πάντως εγώ που δούλευα στη γενική ταχυδρομική γινόμουν παπί πάνω σε παπί και τα γράμματα μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

πάντως εγώ που δούλευα στη γενική ταχυδρομική γινόμουν παπί πάνω σε παπί και τα γράμματα μια χαρά.

 

Σαφώς,γιατί στη Γ.Τ. τα γράμματα τα έχετε σε κλειστό χώρο,ενώ στα Ελτά άντε να έχεις στη μπακαζιέρα τα μισά.Επίσης στο ταχυδρομείο δε σου βάζει κανείς το μαχαίρι στο λαιμό να τα πας την ίδια μέρα.Άντε να πας τα συστημένα για να μη σου μείνουν για την επόμενη.

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Μου έχει έρθει στο σπίτι συστημένο (κουτί) μέρα με πολύ βροχή, ο καημένος ο ταχυδρόμος κυκλοφορούσε με παπάκι το οποίο αντί για αποθηκευτικό χώρο από πίσω είχε ένα τελάρο. :lol: ΄Οπως καταλαβαίνετε, το κουτί όταν μου το παρέδωσε είχε μουλιάσει.:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Μου έχει έρθει στο σπίτι συστημένο (κουτί) μέρα με πολύ βροχή, ο καημένος ο ταχυδρόμος κυκλοφορούσε με παπάκι το οποίο αντί για αποθηκευτικό χώρο από πίσω είχε ένα τελάρο. :lol: ΄Οπως καταλαβαίνετε, το κουτί όταν μου το παρέδωσε είχε μουλιάσει.:ninja:

 

Φαντάσου το περιεχόμενο να ήταν χαλασμένο;τι θα του έλεγες,ευχαριστώ που μου το φέρατε;Δε νομίζω....

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

εμενα την κινηταρα μου το 850 με singpost συστημενο το εφερε πρωι πρωι με ξυπνησες και ολας στην πορτα μου υπεγραψα και όλα οκ,ενα μικρο κουτι,με ένα καινουργιο σκουτερ ηταν,επαρχια κοντα θεσσαλονικη
Link to comment
Share on other sites

Πηρα τηλ τα ελτα και μου ειπαν οτι χθες εφυγε ο φακελος μου απο το αεροδρομιο του chicago.Την ρωταω αυριο θα ειναι εδω?και μου λεει την αλλη εβδομαδα(priority mail international) τραγικο???

και της λεω 8 ωρες να παει ευρωπη κανει κυρα μου και μου λεει δεν ειναι ανθρωπος υπαρχει καποια διαδικασια...και της λεω ωραια θα περιφερεται απο ολη την ευρωπη???Και μ λεει τι να σας πω..Κουλή εισαι πηγα να της πώ!

Edited by Popheart
Link to comment
Share on other sites

Πού είναι το τραγικό; Από το αεροδρόμιο του Chicago έφυγε, όχι από τη Θεσσαλονίκη...

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Πηρα τηλ τα ελτα και μου ειπαν οτι χθες εφυγε ο φακελος μου απο το αεροδρομιο του chicago.Την ρωταω αυριο θα ειναι εδω?

 

Να μεταφερθεί στα ανέκδοτα. :D

http://www.danasoft.com/sig/Da_I3oSS.jpg
Link to comment
Share on other sites

Ειχα παραγγειλει τον αυγουστο μια θηκη για γυαλια απο china.κοστος 2 ευρω.δεν ειχε ερθει.πηρα το διευρω πισω.σημερα ηρθε δεμα σπιτι.η θηκουλα μας.

Χρονος αποστολης 3 μιση μηνες

Link to comment
Share on other sites

και 3 μερες θα ταξιδευει???

 

εδω θελει 2 εργάσιμες να στειλεις ενα γραμμα με τα ελτα εντος ελλαδος απ το Σικαγο περιμένεις κι εσυ να σου ρθει την επομενη;να το διακτινυσουν περιμένεις;

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

Πηρα τηλ τα ελτα και μου ειπαν οτι χθες εφυγε ο φακελος μου απο το αεροδρομιο του chicago.Την ρωταω αυριο θα ειναι εδω?και μου λεει την αλλη εβδομαδα(priority mail international) τραγικο???

και της λεω 8 ωρες να παει ευρωπη κανει κυρα μου και μου λεει δεν ειναι ανθρωπος υπαρχει καποια διαδικασια...και της λεω ωραια θα περιφερεται απο ολη την ευρωπη???Και μ λεει τι να σας πω..Κουλή εισαι πηγα να της πώ!

Είσαι σοβαρός; Αν ήμουν στη θέση της τηλεφωνήτριας θα στο κλεινα απότομα

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...