Jump to content

ΕΛ.ΤΑ. Αποστολές, καθυστερήσεις, παράπονα


vpdank
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αναδημοσιεύω από το διπλανό φόρουμ...

 

872d018c1c94628a982546c08f996cb3.jpg

 

Μπανανία Ελλαδιστάν 2017 !!!

 

Μια εικόνα χίλιες λέξεις...

 

Εδώ σύμφωνα πάντως με την φωτογραφία και με τέτοιο όγκο δεμάτων πάμε για νέα ρεκόρ καθυστερήσεων. Κάποιοι από εμάς θα παραλάβουμε μετά από μήνες.

 

Η κατάσταση είναι πιο απελπιστική από ότι περιμένει κανείς. Μιλάμε για όλο το πάρκινγκ (μέγεθος ενός πολύ μεγάλου σουπερμάρκετ ή του ΟΑΚΑ) συν όλο το κτίσμα μέσα, που είναι ήδη πολύ μεγάλο. Και ποιος ξέρει πόσα βρίσκονται σε άλλες αποθήκες.

 

Ναι, περιμένουν εκτεθειμένα σε εξωτερικό χώρο. Αλλά εκτός από την καθυστέρηση, οι ηλεκτρονικές συσκευές θα καταστραφούν έξω. Ήδη κάποιοι λένε ότι οι παραδόσεις έρχονται με ταλαιπωρημένες ή και σκισμένες τις συσκευασίες και ίσως και το περιεχόμενο τους. Στην πρώτη καλή βροχή, ότι και αν έχει μέσα θα φάει ολική καταστροφή και αν τύχει να επιβιώσει κάτι ενδέχεται να το φάει τελικά η υγρασία.

Android: Xiaomi PocoPhone F1 (6/128) Xiaomi Redmi Note 8 Pro (6/128) ✔ Xiaomi Mi Smart Band 6 NFC

iOSiPhone X (3/256) ✔ Microsoft LUMIA 950 XL & 950 XL Dual Sim (Black & White) Microsoft BAND

✔ Other: Display Dock HD-500 Continuum/Qi DT-904/Screen Sharing HD-10/Wireless Display Adapter V3

Link to comment
Share on other sites

Αναδημοσιεύω από το διπλανό φόρουμ...

 

872d018c1c94628a982546c08f996cb3.jpg

 

Μπανανία Ελλαδιστάν 2017 !!!

 

Μια εικόνα χίλιες λέξεις...

 

Εδώ σύμφωνα πάντως με την φωτογραφία και με τέτοιο όγκο δεμάτων πάμε για νέα ρεκόρ καθυστερήσεων. Κάποιοι από εμάς θα παραλάβουμε μετά από μήνες.

 

Η κατάσταση είναι πιο απελπιστική από ότι περιμένει κανείς. Μιλάμε για όλο το πάρκινγκ (μέγεθος ενός πολύ μεγάλου σουπερμάρκετ ή του ΟΑΚΑ) συν όλο το κτίσμα μέσα, που είναι ήδη πολύ μεγάλο. Και ποιος ξέρει πόσα βρίσκονται σε άλλες αποθήκες.

 

Ναι, περιμένουν εκτεθειμένα σε εξωτερικό χώρο. Αλλά εκτός από την καθυστέρηση, οι ηλεκτρονικές συσκευές θα καταστραφούν έξω. Ήδη κάποιοι λένε ότι οι παραδόσεις έρχονται με ταλαιπωρημένες ή και σκισμένες τις συσκευασίες και ίσως και το περιεχόμενο τους. Στην πρώτη καλή βροχή, ότι και αν έχει μέσα θα φάει ολική καταστροφή και αν τύχει να επιβιώσει κάτι ενδέχεται να το φάει τελικά η υγρασία.

Ντροπη. Ειναι τακτική κατ' εμέ για να αναγκαστείς να αγοράσεις από την εγχώρια αγορά και από πουθενά αλλού.

 

Sent from my SM-N950F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ντροπη. Ειναι τακτική κατ' εμέ για να αναγκαστείς να αγοράσεις από την εγχώρια αγορά και από πουθενά αλλού.

 

Sent from my SM-N950F using Tapatalk

 

Κανονικα δεν πρεπει να το καταγγειλουμε με καποιο τροπο? Δηλαδη επειδη αγορασαμε απο εξωτερικο πρεπει να εχουν τα προιοντα μας αυτη την συμπεριφορα? αξια 0 γι αυτους... Οσο για την εγχωρια αγορα, βρες μου σε παρακαλω SP Racing F3 10dof flight controller σε λογικη τιμη να τον αγορασω απο εδω.

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Κανονικα δεν πρεπει να το καταγγειλουμε με καποιο τροπο? Δηλαδη επειδη αγορασαμε απο εξωτερικο πρεπει να εχουν τα προιοντα μας αυτη την συμπεριφορα? αξια 0 γι αυτους... Οσο για την εγχωρια αγορα, βρες μου σε παρακαλω SP Racing F3 10dof flight controller σε λογικη τιμη να τον αγορασω απο εδω.
Δεν νοιάζει κανέναν και ουτε μελλοντικά θα νοιαστεί αν βρίσκεις ό,τι θέλεις εγχώρια ή όχι. Απλά σε γδέρνουν με σχεδόν πάντα υπερκτιμημενες τιμές και πλέον θα σου στέλνουν κατεστραμμένα προϊόντα με καθυστέρηση μηνών. Που να φτάσουν και οι γιορτές..

Θα στην πούνε κιόλας γιατί ψώνιζεις από το εξωτερικό Όπως έκαναν σε κάποιον σε άλλο τοπικ.

Επίσης οι καταγγελίες δεν ξέρω αν τις παίρνουν καν υπόψιν καθώς και η προστασία του καταναλωτη αν θυμάμαι καλά πεταξε το μπαλάκι στη σέντρα χωρίς να έχει σκοπό να επιλύσει τίποτα σχετικά με τα ΕΛΤΑ.

Αν δεν αναλάβει ιδιώτης δεν βλέπω καμία λύση εγώ.

 

Sent from my SM-N950F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ιδιώτης ανέλαβε στο τελωνείο και να τα αποτελέσματα.
Link to comment
Share on other sites

Ιδιώτης ανέλαβε στο τελωνείο και να τα αποτελέσματα.

 

Αν έχει μπει ιδιώτης, μην περιμένουμε από καμία ρυθμιστική αρχή να μπορεί να κάνει κάτι

Δεν έχω κάτι να πω, γιατί όλοι κάτι λένε. Έχω όμως να κάνω, γιατί κανείς δεν κάνει τίποτα.
Link to comment
Share on other sites

Αναδημοσιεύω από το διπλανό φόρουμ...

 

872d018c1c94628a982546c08f996cb3.jpg

 

Μπανανία Ελλαδιστάν 2017 !!!

 

Μια εικόνα χίλιες λέξεις...

 

Εδώ σύμφωνα πάντως με την φωτογραφία και με τέτοιο όγκο δεμάτων πάμε για νέα ρεκόρ καθυστερήσεων. Κάποιοι από εμάς θα παραλάβουμε μετά από μήνες.

 

Η κατάσταση είναι πιο απελπιστική από ότι περιμένει κανείς. Μιλάμε για όλο το πάρκινγκ (μέγεθος ενός πολύ μεγάλου σουπερμάρκετ ή του ΟΑΚΑ) συν όλο το κτίσμα μέσα, που είναι ήδη πολύ μεγάλο. Και ποιος ξέρει πόσα βρίσκονται σε άλλες αποθήκες.

 

Ναι, περιμένουν εκτεθειμένα σε εξωτερικό χώρο. Αλλά εκτός από την καθυστέρηση, οι ηλεκτρονικές συσκευές θα καταστραφούν έξω. Ήδη κάποιοι λένε ότι οι παραδόσεις έρχονται με ταλαιπωρημένες ή και σκισμένες τις συσκευασίες και ίσως και το περιεχόμενο τους.

 

 

Στην πρώτη καλή βροχή, ότι και αν έχει μέσα θα φάει ολική καταστροφή και αν τύχει να επιβιώσει κάτι ενδέχεται να το φάει τελικά η υγρασία.

 

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7367276#post7367276

 

και έλεγα τι μου θυμίζει το τελευταίο χαχα

 

 

*με ιδιώτη η λύση είναι αγωγές και δικαστήρια που θέλουν πολύ υπομονή

Link to comment
Share on other sites

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7367276#post7367276

 

και έλεγα τι μου θυμίζει το τελευταίο χαχα

 

 

*με ιδιώτη η λύση είναι αγωγές και δικαστήρια που θέλουν πολύ υπομονή

 

Τώρα που ο ιδιώτης υπέγραψε τις μίζες με την κυβέρνηση και τα αρπαξαν να δω ποιό δικαστήριο θα σε δικαιώσει.

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη πηγε καποιος σε αποσταση αναπνοης και τραβηξε φωτο απο το παρκινγ των ελτα .μαλιστα:lol:

iphone 6s plus 64,xiaomi A1M1

teclast t10,Cube iWork10

COOLEME MB3,KII PRO

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη πηγε καποιος σε αποσταση αναπνοης και τραβηξε φωτο απο το παρκινγ των ελτα .μαλιστα:lol:

 

Το περιεργο που ειναι? Και εγω εχω βρεθει στο προαυλιο χωρο του K.Δ. θεσσαλονικης στο ωραιοκαστρο. Και αυτο που βλεπεις δεν ειναι παρκινγκ, ειναι ο Χ.Υ.Τ.Δ.Ε.

 

update: το κτηριο του τελωνειου ειναι 4οροφο εμαθα..... μαλλον ακυρη η φωτο, απλα μπορει να ειναι χωρος για cargo που περιμενει φορτωμα.

Edited by FIREBLADE1
With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Κάτι δε καταλαβαίνω καλά ή απλά στο mail τους τρολάρουν

Από τις 12 του μήνα εγώ το βλέπω ακόμα να πηγαίνει απ'τη Καλλιθέα στο Αεροδρόμιο, αυτοί λένε ότι ήδη έχει προωθηθεί στο τελωνείο

Σε κανα χρόνο το βλέπω να ανανεώνεται το tracking, άντε κανα χρόνο ακόμα να το πιάσουν στα χέρια τους, αν γίνει η αναδασμολόγηση ποτέ σίγουρα θα ανάψω λαμπάδα.

http://i68.tinypic.com/n1pe1l.png

http://i68.tinypic.com/i70qid.png

Link to comment
Share on other sites

Και ένα ελαφρώς ταλαιπωρημένο μικρό πακετάκι που παρέλαβα σήμερα.

Σχεδόν όλα τα στοιχεία πάνω έχουν φύγει και δε φαίνονται

http://i66.tinypic.com/2qx5l5v.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μόλις σήμερα βλεπω οτι σκαναρίστηκε (ΑΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ) πακέτο κολλημένο στο αεροδρόμιο από τις 21.9.2017, με Singapore Post. Είναι αξίας 15 ευρώ, θα σας πω οταν το παρω αν δείχνει να περασε τελωνειο ή όχι. Κάτι κινείται πάντως!

My devices: Mi 10T Pro, Sony Xperia Z Ultra

Link to comment
Share on other sites

αντε εδωσε ο θεος !

 

Destination Country - Greece

ITEM IN CONTA

2017-10-25 20:03

ITEM ARR

2017-10-25 18:03

RECEIVE ITEM AT OFFICE OF EXCHANGE

2017-10-25 06:29

NETHERLANDS, SEND ITEM ABROAD

2017-09-04 07:55

Origin Country - Netherlands

The item has been processed in the country of destination

2017-10-25 09:29

The item has arrived in the country of destination

2017-09-14 08:16

The item is on transport to the country of destination

2017-09-05 07:42

The item is processed at the PostNL sorting center

2017-09-04 07:55

The item is at the PostNL sorting center

2017-09-04 07:55

The item is pre-advised

2017-08-30 02:15

 

υστερα απο 40 μερες το ειδα και στα ελτα σαν δεν ντρεπονται

 

Κωδικός Αντικειμένου: RS9xxxxxx49NL

Ημερομηνία & Ώρα Περιοχή Κατάσταση

25/10/2017, 20:03:04 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ)

25/10/2017, 18:03:04 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΑΦΙΞΗ ΣΕ

25/10/2017, 06:29:03 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

4/9/2017, 07:55:00 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

Link to comment
Share on other sites

Σημερα παντως που πηγα να παραλαβω ενα δεμα, μου ειπαν δυο πραγματακια, πρωτον πως και δεν περασε τελωνειο το δικο μου, και δευτερον οταν τους ειπα οτι εχω ενα unregistered που περιμενω μου απαντησαν οτι και αυτα μπαινουν τελωνειο γι αυτο και καθυστερει.... τελωνειο τα unregistered....
With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Το περιεργο που ειναι? Και εγω εχω βρεθει στο προαυλιο χωρο του K.Δ. θεσσαλονικης στο ωραιοκαστρο. Και αυτο που βλεπεις δεν ειναι παρκινγκ, ειναι ο Χ.Υ.Τ.Δ.Ε.

 

update: το κτηριο του τελωνειου ειναι 4οροφο εμαθα..... μαλλον ακυρη η φωτο, απλα μπορει να ειναι χωρος για cargo που περιμενει φορτωμα.

η φωτογραφία είναι από την αποθήκη συστημένων των ΕΛΤΑ. Πριν 4 χρόνια που πήγα κει τελευταία φορά, όλος αυτός ο χώρος ήταν το πάρκινγκ των εργαζομένων.

Κάτι δε καταλαβαίνω καλά ή απλά στο mail τους τρολάρουν

Από τις 12 του μήνα εγώ το βλέπω ακόμα να πηγαίνει απ'τη Καλλιθέα στο Αεροδρόμιο, αυτοί λένε ότι ήδη έχει προωθηθεί στο τελωνείο

Σε κανα χρόνο το βλέπω να ανανεώνεται το tracking, άντε κανα χρόνο ακόμα να το πιάσουν στα χέρια τους, αν γίνει η αναδασμολόγηση ποτέ σίγουρα θα ανάψω λαμπάδα.

http://i68.tinypic.com/n1pe1l.png

http://i68.tinypic.com/i70qid.png

Τον αύγουστο (10/8) έστειλα πίσω 2 δέματα για αναδασμολόγηση, εκ τότε «χάθηκαν». Ακόμη τους παίρνω τηλέφωνα για να ξαναστείλουν στο ταχυδρομείο

Link to comment
Share on other sites

Τον αύγουστο (10/8) έστειλα πίσω 2 δέματα για αναδασμολόγηση, εκ τότε «χάθηκαν». Ακόμη τους παίρνω τηλέφωνα για να ξαναστείλουν στο ταχυδρομείο

 

Κι εσένα είχε κολλήσει στο δρόμο για το αεροδρόμιο ή έδειχνε κανονικά ότι έφτασε;

ότι θα χαθεί και το δικό μου το χω σίγουρο αλλά τουλάχιστον να χω μια ιδέα ότι έφτασε κάπου, τώρα δείχνει απλά ότι φορτώθηκε στο φορτηγό και πηγαίνει, τόσες ημέρες θα χε φτάσει Κίνα.

Link to comment
Share on other sites

Κι εσένα είχε κολλήσει στο δρόμο για το αεροδρόμιο ή έδειχνε κανονικά ότι έφτασε;

ότι θα χαθεί και το δικό μου το χω σίγουρο αλλά τουλάχιστον να χω μια ιδέα ότι έφτασε κάπου, τώρα δείχνει απλά ότι φορτώθηκε στο φορτηγό και πηγαίνει, τόσες ημέρες θα χε φτάσει Κίνα.

Στο εσωτερικό σύστημα παρακολούθησης των ελτα δειχνει πως γυρισε στο κατ αθηνας, κι εμεινε κει για πάντα από τότε

Link to comment
Share on other sites

αντε εδωσε ο θεος !

 

Destination Country - Greece

ITEM IN CONTA

2017-10-25 20:03

ITEM ARR

2017-10-25 18:03

RECEIVE ITEM AT OFFICE OF EXCHANGE

2017-10-25 06:29

NETHERLANDS, SEND ITEM ABROAD

2017-09-04 07:55

Origin Country - Netherlands

The item has been processed in the country of destination

2017-10-25 09:29

The item has arrived in the country of destination

2017-09-14 08:16

The item is on transport to the country of destination

2017-09-05 07:42

The item is processed at the PostNL sorting center

2017-09-04 07:55

The item is at the PostNL sorting center

2017-09-04 07:55

The item is pre-advised

2017-08-30 02:15

 

υστερα απο 40 μερες το ειδα και στα ελτα σαν δεν ντρεπονται

 

Κωδικός Αντικειμένου: RS9xxxxxx49NL

Ημερομηνία & Ώρα Περιοχή Κατάσταση

25/10/2017, 20:03:04 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ)

25/10/2017, 18:03:04 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΑΦΙΞΗ ΣΕ

25/10/2017, 06:29:03 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

4/9/2017, 07:55:00 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

 

 

Και εγώ το ίδιο σήμερα ξεκόλησε μετα από 42 ημέρες απαράδεκτοι !!

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ το ίδιο σήμερα ξεκόλησε μετα από 42 ημέρες απαράδεκτοι !!

To απαράδεκτοι και άλλα ωραιόλογα ελπίζω να το λέτε για την διοίκηση-υπευθύνους, κι όχι για τους εργαζομένους που είναι τρεις κι ο κούκος:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

To απαράδεκτοι και άλλα ωραιόλογα ελπίζω να το λέτε για την διοίκηση-υπευθύνους, κι όχι για τους εργαζομένους που είναι τρεις κι ο κούκος:rolleyes:
Καλά εργαζόμενοι δεν φταίνε σε αυτή την περίπτωση απλά θέλει το κράτος εε να πω καλύτερα μπουρ..ο? Να βγάλει λεφτά χωρίς πολλές προσπάθειες (να προσλάβει κόσμο κλπ)
Link to comment
Share on other sites

Στο εσωτερικό σύστημα παρακολούθησης των ελτα δειχνει πως γυρισε στο κατ αθηνας, κι εμεινε κει για πάντα από τότε

 

Κατάλαβα άρα πολύ χειρότερα απ'ότι περίμενα.

Link to comment
Share on other sites

Περιμένω κάποια μικροπράγματα από Κίνα, αλλά έρχονται με πελαργό.

Επειδή θα λείπω από το πατρικό, υπάρχει τρόπος τα δεματάκια αν και όταν φτάσουν, να σταλούν σε άλλο υποκατάστημα για να παραλάβω?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα

παρελαβα σημερα δεμα 14.50 ευρω οπως ειχα αναφερει !

η συσκευασια ειχε ανοιχτει και ειχε κλεισει παλι με ταινιες που εγραφαν τελωνειακος ελεγχος και μια πρασινη καρτουλα τελωνειακως ελευθερο!

αυτα....

h2ue8r

h2ueix

Link to comment
Share on other sites

Έχει κα ποιος ιδέα τι μπορεί να συμβαίνει? Σίγουρα δεν είναι φυσιολογικό το status έτσι όπως εμφανίζεται αναρωτιέμαι αν είναι και κάποιος άλλος στην ίδια κατάσταση .

 

ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 14-10-2017 15:30 ΗΝ ΠΟΛΙΤΕΙΕΣ ΑΜΕΡΙΚΗΣ

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ 16-10-2017 07:52 ΗΝ ΠΟΛΙΤΕΙΕΣ ΑΜΕΡΙΚΗΣ

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 16-10-2017 17:09 ΗΝ ΠΟΛΙΤΕΙΕΣ ΑΜΕΡΙΚΗΣ

ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 19-10-2017 10:00 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...